П  Р  О  Т  О  К  О  Л

 

Година 2020                                                Град Стара Загора

Старозагорски административен съд      ІІ състав

На петнадесети юли                                Година 2020

В публично заседание в следния състав:

 

                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ГАЛИНА ДИНКОВА

                                                      

Секретар: Албена Ангелова

Прокурор: …………………….

Сложи за разглеждане докладваното от Председателя ДИНКОВА

Административно дело номер 403 по описа за 2019 година.

На именното повикване в 11.40 часа, се явиха:

 

ЖАЛБОПОДАТЕЛ: Х.В.К. – редовно уведомен чрез процесуалния си представител в предходно съдебно заседание, не се явява. Представлява се от адв. П., упълномощена от по-рано.

 

ОТВЕТНИК ПО ЖАЛБАТА: ДИРЕКТОР НА ДИРЕКЦИЯ „ОБЖАЛВАНЕ И ДАНЪЧНО-ОСИГУРИТЕЛНА ПРАКТИКА“ ГР. ПЛОВДИВ ПРИ ЦУ НА НАП – уведомен чрез процесуалния си представител в предходно съдебно заседание, представлява се от юрисконсулт К., редовно упълномощена.

 

 ВЛ Г.В.А. – редовно призован, налице.

 

         СТРАНИТЕ/поотделно/: Да се даде ход на делото.

 

         СЪДЪТ намира, че не са налице процесуални пречки за даване ход на делото, поради което

 

                                               О П Р Е Д Е Л И:

                                     

         ДАВА ХОД НА ДЕЛОТО.

 

ДОКЛАДВА се представеното по делото заключение на назначената Съдебно-счетоводна експертиза.

 

СТРАНИТЕ/поотделно/: Запознати сме със заключението, не възразяваме ВЛ да бъде изслушано в днешното съдебно заседание.

 

СЪДЪТ пристъпи към изслушване заключението на Съдебно-счетоводната експертиза.

 

         Сне се самоличността на ВЛ Г.В.А. – 46 г., българин, български гражданин, неосъждан, с висше икономическо образование, без родство и особени отношения със страните.

         Предупреден за отговорността по чл. 291 от НК.

         Обещава да даде добросъвестно и обективно заключение.

 

         ВЛ: Представил съм заключение, което поддържам.

Въпрос на процесуалния представител на жалбоподателя:  Запознахте ли се с методиката, която е използвал данъчният орган в РА при определяне на данъчната основа и видяхте ли че там има установени разходи.

ВЛ  - Да , запознат съм. Има установени разходи като са взети извършените парични преводи към доставчици.

Въпрос на процесуалния представител на жалбоподателя:  Бихте ли обяснили защо в заключението пишете, че няма разходи.

 ВЛ – Защото продажбите, за които става въпрос по тази задача не могат да бъдат обособени точно какви продукти са продавани към съответните клиенти, за да се определи тяхната покупна стойност. Не са индивидуализирани стоките. Има сходни фактури с оглед датите, които са приложени по делото, но след като не са индивидуализирани стоките, пак не може да бъде определено каква е продажбата.

В РА като разходи са взети плащанията към доставчиците. Ако се вземе общата сума платена на доставчиците, намалена с върнати суми, да се вземе точно реалната сума, която е останала платена, съответно на приходите, които са получили, тогава би се получил среден процент на надценка на печалбата.

         По следният начин можем да определим данъчната основа: Посочената в РА данъчна основа ще определи процентно каква е горницата на извършените разходи и по същият начин ще определим разходи на продажбите по поставената ми задача. По приходите които съм установил, след като се определи данъчна основа, ще се изчислят и разходи за осигуровки.

 

         АДВ П.:  Моля да не се приема заключението, като считам, че вещото лице следва да допълни същото и да определи данъчна основа съгласно предложения от него в днешно съдебно заседание вариант, като след определянето на тази данъчна основа, бъде отговорено и на поставената задача  - Да се определят дължимите данъци и осигурителни вноски.

         ЮРИСКОНСУЛТ К.: Придържам се към становището на адв. П..

 

         Съдът намира за основателно направеното от адв. П. искане. Доколкото с представеното по делото заключение вещото лице не е дало отговор на поставената задача, следва да му бъде дадена допълнително възможност да определи размера на данъчната основа, по варианта, предложен от него в днешно съдебно заседание и въз основа на така определената основа да се отговори на въпроса: Какъв е размерът на данъка по чл.48 от ЗДДФЛ; размерът на ДОО, ЗО и ДЗПО за 2016г. на ФЛ, като съобрази и внесените през 2016г. от Х.В.К. осигуровки и съответните лихви.

         Поради изложеното, съдът

 

                                               О П Р Е Д Е Л И:

 

          НЕ ПРИЕМА като писмено доказателство по делото заключението на Съдебно-счетоводната експертиза, изпълнено от ВЛ Г.В.А., като ДАВА ВЪЗМОЖНОСТ на вещото лице да допълни същото като определи данъчна основа, въз основа на която да изчисли какъв е размера на данъка по чл.48 от ЗДДФЛ; размера на ДОО, ЗО и ДЗПО за 2016г. на ФЛ, като съобрази и внесените през 2016г. от Х.В.К. осигуровки и съответните лихви.

 

         С оглед необходимостта от допълване на заключението по допуснатата Съдебно-счетоводна експертиза по делото, СЪДЪТ отлага същото за 26.08.2020г. от 11.00 часа, за която дата страните и ВЛ уведомени в съдебно заседание.

 

         Протоколът се изготви в съдебно заседание, което приключи в 11.50 часа.

 

 

                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                           СЕКРЕТАР: