П  Р  О  Т  О  К  О  Л

 

Година 2019                                                              Град Стара Загора

Старозагорски административен съд                          VІI състав

На първи октомври                                                  Година 2019

В публично заседание в следния състав:

 

                                                        Председател:  КРЕМЕНА ГРОЗЕВА

                                                      

Секретар: Зорница Делчева

Прокурор:

 

Сложи за разглеждане докладваното от съдия КРЕМЕНА ГРОЗЕВА административно дело номер 442 по описа за 2019 година.

 

На именното повикване в 10,45 часа се явиха:

ЖАЛБОПОДАТЕЛ: ОБЩИНА КАЗАНЛЪК -  редовно уведомена, представлява се от юрисконсулт Б. – редовно упълномощен от по-рано.

ОТВЕТНИК:  МИНИСТЪР НА КУЛТУРАТА И РЪКОВОДИТЕЛ НА ПРОГРАМНИЯ ОПЕРАТОР НА ПРОГРАМА БГ08 „КУЛТУРНО НАСЛЕДСТВО И СЪВРЕМЕННИ ИЗКУСТВА“ -  редовно уведомен, представлява се от юрисконсулт М.Г. - редовно упълномощена от днес.

 

По даване ход на делото:

ЮРИСКОНСУЛТ Б.: Да се даде ход на делото.

ЮРИСКОНСУЛТ Г.: Да се даде ход на делото.

СЪДЪТ намира, че няма процесуални пречки за даване ход на делото, поради което

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ДАВА ХОД НА ДЕЛОТО.

СЪДЪТ докладва писмения отговор на ответника с рег. № 3867/19.07.2019 г., в който подробно се сочат доводи относно валидността, правилността и законосъобразността на процесното решение. Към него се прилагат Договор за безвъзмездна финансова помощ с бенефициент Община Казанлък, с рег.№ 24-10М1-18/22.04.2015 г., Общите условия за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ в рамките на Проекта с всичките приложения към тях, Заповед № РД 09-465/08.07.2016 г. на Министъра на културата В. Р. и Становище на Министъра на културата с рег. № 33-НН-324/02.09.2016 г.

СЪДЪТ докладва и молба на ответния орган с вх. № 3996/26.07.2019г., подадена в изпълнение на протоколно определение на съда от 11.07.2019 г., с която се прилагат писмени доказателства, обособени в Класьор А в посочените в него обем писмени доказателства и Класьор Б, съдържащ сочените в молбата писмени доказателства. В същата молба се сочи, че на съда вече е представено заверено копие от Договор за безвъзмездна финансова помощ рег.№ 24-10М1-18/22.04.2015 г. ведно с общите условия за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ - Приложение В към Договора и бюджета на Проект „Консервация, реставрация и социализация на тракийски могили - Приложение 2 към договора.

 

ЮРИСКОНСУЛТ Б.: Не възразявам представените допълнително доказателства да бъдат приложени към делото. В допълнение и във връзка с твърденията за недопустимост на жалбата поради просрочие, представям обратна разписка, с която сме представили на съда жалбата с датата на получаването й и заверен препис от пощенския плик с клеймото с датата на получаване в Община Казанлък на оспореното решение, като нося и оригинала на плика за сверка, защото на гърба е само клеймото. Датата на получаване на решението е 06.06.2019 г.

ЮРИСКОНСУЛТ Г.: Не е имало спор за просрочие. От обратната разписка се вижда, че жалбата е подадена в срок. Да се приемат доказателствата, представени днес от ответника.

ЮРИСКОНСУЛТ Б.: Във връзка с твърденията в жалбата ни, че разходите са допустими, освен приложеното от ответника, представям Приложение № 2 от одобрения бюджет, от който е видно, че непредвидените разходи в размер на 5% са заложени в него, по-точно в т.I-4 и т.9.

ЮРИСКОНСУЛТ Г.: Ние приложихме към Договора за БФП неговите задължителни приложения. И там има бюджет плюс Общи условия. Същият документ е приложен и съгласно указанията на съда, и съгласно становището на ответната страна. Не възразявам да бъдат приложени и обръщам внимание, че наличието в следния текст на т.9, че тези непредвидени разходи, които са до 5% от допустимите, могат да се ползват само след одобрение на Програмния оператор. Да, те се приемат, но изначално трябва да има одобрение на същите. Няма дадено одобрение от органа за тези 5%, затова не се бенефецират. Това е становището на Програмния оператор, заложено и в решението, че поисканите средства с писмото на Община Казанлък, не са поискани в срок, не са одобрени, поради което не могат да бъдат бенефицирани.

ЮРИСКОНСУЛТ Б.: Освен процесуалните нарушения, които твърдим, ние твърдим, че сме уведомявали Програмния орган за непредвидените разходи в две писма, които са посочени в самото решение, за необходимостта от непредвидени разходи и същите са съгласувани, тоест имаме и одобрение на тези разходи. В същите писма отговорите, които сме получили са, че са допустими тези разходи. Цитирам писмо рег. № 2410М1-18/29.05.2017 г., в което се съдържа съгласие за извършването на тези разходи, тоест дават съгласие, че са допустими. Твърдим, че разходите са допустими, което сме посочили в жалбата.

ЮРИСКОНСУЛТ Г.: Считам, че това твърдение е невярно, защото в преписката, която сме приложили, с молба наш изх.№ 1100127/24.07.2019 г., приложили сме на съда предоставено ни писмо от Община Казанлък, с наш вх.№ 24-10М1-18/26.09.2017 г. с което са предоставени допълнителни документи под опис към искане за окончателно плащане по проекта. Към тези документи е приложено Становище от ръководителя на проекта К.Х., в което той е посочил, че не е извършено предварително съгласуване на непредвидените работи с Програмния оператор, поради невъзможност за спазване на крайния срок и загуба на средства по проекта. В това Становище на ръководителя на проекта се сочат непредвидени допълнителни СМР, в три групи разделени: Промени по чл. 154 ЗУТ, СМР предписани от проектантите в заповедната книга на обекта и неточност в КСС-то на обекта, придружаващо техническия и социален проект. В последната страница на становището той обяснява, че: „Предвид крайния срок за изпълнение и отчитане дейностите по Проекта, беше невъзможно да съгласуваме всички тези заповеди на проектанта с Програмния оператор, защото това би довело до неспазване на крайния срок и загуба на средства по програмата.“ Цитирам това писмо, защото това е доказателство за липса на дадено съгласие към съответния момент. Искането за съгласие, заедно с подаване на документи за окончателно плащане, вече е извън крайния срок. Те към онзи момент е трябва да уведомят, а не когато Проектът е бил почти завършен. Не е дадено съгласие от Програмния оператор в срока, в който е трябва да бъде направено и ние затова твърдим, че не следва да бъдат бенефицирани съответните суми, цитирани в решението, защото не са предварително съгласувани с Програмния оператор. Да се приемат допълнително изпратените доказателства, съдържащи се в Класьори А и Б.

ЮРИСКОНСУЛТ Б.: Това, че се цитира твърдение на служител, който е изготвил искането за окончателно плащане, и неговата неосведоменост, не означава, че не е правено искане за промяна на Инвестиционния проект за строителство, който също е съгласуван със Становище от Министерство на културата, че разходите са допустими от гледна точка на високата стойност на обектите и опазването им. Разходите са допустими от гледна точка на Становището, което е представено още с първоначалната жалбата, която сме подали.

ЮРИСКОНСУЛТ Г.: В случая трябва да направим разграничение за съгласуване на Инвестиционен проект. Жалбоподателят твърди, че той е съгласуван по реда на Закона за културното наследство/ЗКН/, поради което Програмният оператор служебно е известен и е дал съгласието си, като е одобрил промените в Инвестиционния проект. Съгласуването по ЗКН е законодателен акт, задължителен за защита на паметници на културата, и съгласуването по ЗКН във връзка със ЗУТ няма нищо общо с онези съгласувателни действия, които са свързани с кандидатстване и работа по проект, финансиран по оперативна програма. За оперативната програма важат актове, които са насоки за кандидатстване, договор подписан между Министерство на културата и Община Казанлък. Към договора имаме бюджет, където е написано с големи букви, че непредвидените разходи са допустими, но трябва да се съгласуват предварително. Има общи условия, които са неразделна част от ДБФП, има споразумение което е одобрено от Националното координационно звено, тоест има една процедура, която се базира на Регламента на меморандума за участието на Република България в програма, финансирана от страните донори, които са извън Европейския съюз, така че трябва категорично и ясно да се разграничат двете процедури по съгласуване и да не се преплитат по никакъв начин. Неправилно е да се твърди, че съгласуването по ЗУТ, има същото действие по Програмата.

 

СЪДЪТ по доказателствата, представени в днешното съдебно заседание от страните, намира, че следва да приобщи към доказателствения материал допълнително представените документи, съдържащи се в Класьор А и Класьор Б заверени копия на писмени доказателства, заверено копие на обратна разписка и на пощенски плик за доставка със заверено копие на двете пощенски клейма за получаване и изпращане на писмо до Министерство на културата, заверено копие на бюджет на проект „Консервация, реставрация и социализация на тракийски могили „Хелвеция“ и „Грифони“.

Съдът намира, че следва да бъде указано на ответника да представи Протокол № 38б към Споразумението, доколкото се позовава в своя отговор на текстове от този нормативен документ.

Предвид гореизложеното СЪДЪТ

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ПРИЕМА представените с писмо вх.№ 3996/26.07.2019 г. на процесуалния представител на Министъра на културата два броя класьори: Класьор А и Класьор Б, под опис; заверено копие на обратна разписка № ЕВ011986947ВG, заверено копие на пощенски плик за доставка с двете пощенски клейма на получаване и изпращане на писмото, заверено копие на бюджет на проект „Консервация, реставрация и социализация на тракийски могили „Хелвеция“ и „Грифони“.

УКАЗВА на ответника, че следва да представи Протокол №38б към Споразумението.

 

СЪДЪТ констатира, че на л. 1253 от Класьор № 3, с който първоначално е постъпила административната преписка, се съдържа Писмо изх.№ 155-29-7/31.01.2017 г., касаещо искане за промяна на бюджет на проект „Консервация, реставрация и социализация на тракийски могили „Хелвеция“ и „Грифони“ по ДБФП № 24-10М1-18/22.04.2015 г., което не е в цялост. Доколкото касае твърдението на жалбоподателя, че такова искане е подадено до Програмния орган, следва да бъде указано на ответника да го представи в цялост. 

СЪДЪТ констатира, че на л. 1252 от Класьор № 3 в писмо на Кмета на Община Казанлък до Министъра на културата по Програма БГ08 с вх.№ 24-10М1-18/20.06.2017г. относно допълнителни документи към Искане за окончателно плащане за проект се цитира одобрение от Програмния оператор на искането за промяна на бюджета, в част „Непреки разходи“, с изх.№ 24-10М1-18/08.02.2017 г. на Министерство на културата и вх.№ 155-29-7≠1/10.02.2017 г. на Община Казанлък, като в тази насока съдът следва да укаже на страните да представят въпросния документ с посочения изходящ номер на Министерство на културата и входящ номер на Община Казанлък.

Предвид гореизложеното СЪДЪТ

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

УКАЗВА НА ОТВЕТНИКА ДА ПРЕДСТАВИ в цялост Писмо изх.№ 155-29-7/31.01.2017 г., касаещо искане за промяна на бюджет на проект „Консервация, реставрация и социализация на тракийски могили „Хелвеция“ и „Грифони“ по ДБФП № 24-10М1-18/22.04.2015г.

УКАЗВА НА СТРАНИТЕ ДА ПРЕДСТАВЯТ Одобрение от Програмния оператор на искането за промяна на бюджета, в част „Непреки разходи“, с изх.№ 24-10М1-18/08.02.2017г. на Министерство на културата и вх.№ 155-29-7≠1/10.02.2017г. на Община Казанлък.

 

С оглед от необходимостта от събиране на други доказателства, СЪДЪТ намира, че следва да отложи делото за друга дата и час, поради което

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ОТЛАГА И НАСРОЧВА ДЕЛОТО за 19.11.2019 г., от 11,00 ч., за която дата и час страните да се считат за редовно уведомени.

ОПРЕДЕЛЯ срок за представяне на писмени доказателства на страните не по-късен от деня на следващото съдебно заседание.

 

Протоколът е изготвен в съдебно заседание, което приключи в 11,15 часа

 

 

                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                  

 

         СЕКРЕТАР: