П  Р  О  Т  О  К  О  Л

 

Година 2020                                                      Град Стара Загора

Старозагорски административен съд                        IІІ състав

На двадесет и трети януари                                       Година 2020

В публично заседание в следния състав:

 

                                             Председател:  ИРЕНА ЯНКОВА

                                                      

Секретар: Минка П.

Сложи за разглеждане докладваното от съдия ЯНКОВА

Административно дело номер 42 по описа за 2020 година.

На именното повикване в 11:00 часа, се явиха:

 

ЖАЛБОПОДАТЕЛ: Т.С.В. – редовно призован,  явява се лично.

 

ОТВЕТНИК: НАЧАЛНИК НА ЗАТВОРА СТАРА ЗАГОРА - редовно призован, представлява се от юрисконсулт С. С., редовно упълномощена. не изпраща представител.

 

СВИДЕТЕЛ: д-р У. – редовно призован, нe явява, като в призовката е отбелязано, че същият е в платен годишен отпуск на 23 и 24.01.2020г.

 

СВИДЕТЕЛ: д-р Л.С.П. – редовно призована, налице.

 

СЪДЪТ нареди да бъдат свалени белезниците на жалбоподателя и съдебна охрана му свали белезниците.  

 

ЖАЛБОПОДАТЕЛЯТ: Да се даде ход на делото.

 

ЮРИСКОНСУЛТ С.: Да се даде ход на делото.

 

         СЪДЪТ намира, че не са налице процесуални пречки за даване ход на делото, поради което

 

                                               О П Р Е Д Е Л И:

                                     

ДАВА ХОД НА ДЕЛОТО.

 

СЪДЪТ пристъпи към разпит на допуснатата свидетелка.

Сне се самоличността на:

СВИДЕТЕЛКАТА д-р Л.С.П.: 51 г., българка, българска гражданка, неосъждана, без родство и особени отношения със страните.

         Предупредена за наказателната отговорност по чл. 290 от НК.

         Обещава да говори истината.

 

СЪДИЯ ЯНКОВА: Вие сте изготвили две справки относно л. св. Т.С.В.. В едната справка Вие казвате, че той неколкократно е бил болен през м.12.2019г. и от нея е видно, че на 05.12.2019г. му е изписан Медоклав. Имате ли представа какво беше състоянието на Т.В., беше ли болен с тази диагноза остър бронхит?

 

СВИДЕТЕЛКАТА: Първите оплаквания на Т.В. със симптоми за започваща вирусна инфекция са от м.11.2019г. Тогава аз го прегледах и съм му дала да пие сироп за кашлица Амброксол. След това той отново е  бил за прегледи в Медицинска служба, но прегледите и последващите са осъществявани от д-р У., защото аз известно време бях в годишен отпуск. По амбулаторния дневник, воден от д-р У. видях, че има няколко посещения и му е поставена диагнозата остър бронхит. Двукратно са давани антибиотици – единият антибиотик е Амоксиклав – той е по-широкоспектърен и след това Медоклав, който е същия антибиотик, но с друго търговско наименование.

 

СЪДИЯ: Да разбирам ли, че след като двукратно са му давали антибиотик този бронхит трудно се е оправял?

 

СВИДЕТЕЛКАТА: Вероятно е ставало въпрос за една продължаваща инфекция. По този повод и по желание на Т. на 10.01.2020г. направихме рентгенография на бял дроб. На рентгенографията няма данни за огнищни или инфилтративни промени на белия дроб – няма пневмония. При бронхит също има рентгенологични признаци.

 

СЪДИЯ ЯНКОВА: Ако този бронхит се е появил в началото на м.12.2019г. възможно ли е до 10.01.2020г. когато сте направили тази снимка този бронхит да е отминал при положение, че сте му давали двукратно антибиотици?

 

СВИДЕТЕЛКАТА: Разбира се. Най-вероятно е отшумял този бронхит след даване на антибиотици.

 

СЪДИЯ ЯНКОВА: Т. твърди, че на 12.12.2019г. е посещавал МЦ и му е било изписано лекарство против кашлица – Геломиртол.

 

СВИДЕТЕЛКАТА: Това е лекарство, което подпомага отхрачването на секретите и е на билкова основа.

 

СЪДИЯ ЯНКОВА: Ако на 17-ти да предположим, че той е бил болен от бронхит затворниците които бяха тук казаха, че кашлицата е била много силна и той е повръщал, трябвало ли е да мете – противопоказно ли му е било да мете, да чисти?

 

СВИДЕТЕЛКАТА: Ако е бил на преглед при д-р У., ако колегата е преценил, че е противопоказно да изпълнява някаква физическа дейност - да чисти, може да издаде документ. Ние имаме такива бележки, които издаваме с препоръка от дата еди коя си до дата еди коя си да не чисти. Тогава бях в отпуска. Има такива бележки с указания да не дават дежурства по чистотата.

 

СЪДИЯ ЯНКОВА: Видях, че е консултиран на 15-ти с пулмолог.

 

СВИДЕТЕЛКАТА: Да, с пулмолог д-р Х.. Тя дойде на преглед по желание на Т.. Беше платен преглед на посочен от Т. специалист. Ние й предоставихме рентгенографията.

 

ЖАЛБОПОДАТЕЛЯТ: На 17-ти не ме притесняваше бронхита, а трахеита. Още от м.11. бях с болки в гърлото, имах трахеит, който премина във фарингит. Това не е описано. Лекарят ми констатира и съм се подписал - бронхит и трахеит на 17-ти.

 

СВИДЕТЕЛКАТА: В началото си беше една лека вирусна инфекция. След това е възможно една вирусна инфекция да слезе надолу, със засягане на гърлото, впоследствие трахеите и впоследствие бронхите. Такъв е пътят на разпространение на инфекцията. Отбелязано е. Т. има един хроничен фарингит, който е от доста време и за което сме правили консултации с УНГ е правена консултация.

 

ЖАЛБОПОДАТЕЛЯТ: Проблемът е, че явно имам алергия към препаратите, защото аз нямах проблем да чистя, но препаратите започваха да ме задушават. Ако може да ми се направи изследване дали имам алергия към препарати след заседанието.

 

СВИДЕТЕЛКАТА: Това е въпрос на доказване, тестване. Може да е само дразнещо действие.

 

ЖАЛБОПОДАТЕЛЯТ: Нямам други въпроси към свидетелката.

 

ЮРИСКОНСУЛТ С.: Понеже в показанията си заявихте, че в случай, че предходното състояние на л.св. е такова, че не позволява да бъде приведена в изпълнение заповедта за дисциплинарно наказание от МЦ се издават бележки. Вие когато трябваше да изготвите справката за Т.В. и запознавайки се с медицинската документация и медицинските журнали установихте ли такава бележка да е издавана?

 

СВИДЕТЕЛКАТА: Не е издавана такава бележка.

 

ЖАЛБОПОДАТЕЛЯТ: Аз поисках, но каза че болничен може да ми издаде, ама тъй като не съм работил да изчакам д-р П. и като дойде време Вие ще ми издадете. Каза, че болничен може да ми издаде, но че не работя.

 

ЮРИСКОНСУЛТ С.: Само един уточняващ въпрос: Според Вас въпреки че не сте прегледали Т.В. в онзи момент, но от тези субективни оплаквания, които той в днешното съдебно заседание заяви, от това, което е отразено в медицинската документация мислите ли в качеството си на професионалист и наблюдение върху тяхното състояние мислите ли, че това би било проблем той да изпълни наложеното дисциплинарно наказание?  Това основание ли е за издаване на бележка за освобождаване и в кои случаи?

 

СВИДЕТЕЛКАТА: Мисля, че щом колегата е преценил да не издава бележка.

 

СЪДИЯ ЯНКОВА: На 17.12.2019г. има диагноза: Артериална хипертония и ОВИ. Какво означава ОВИ?

 

СВИДЕТЕЛКАТА: Означава остра вирусна инфекция.

 

ЮРИСКОНСУЛТ С.: Въпросът ми беше – от така поставената диагноза от д-р У. ОВИ и хипертония основание ли е било тази преценка за здравословното състояние Т.В. да бъде освободен от изпълнение на наложеното дисциплинарно наказание? И да кажете за хипертонията тогава на тази дата ли е била установена?

 

СВИДЕТЕЛКАТА: Хипертонията е установена още при постъпването му в затвора.

 

ЮРИСКОНСУЛТ С.: Доколко това състояние и тези диагнози са противопоказни да изпълнява това наказание?

 

СВИДЕТЕЛКАТА: В амбулаторния дневник на д-р У. е записано хипертония и ОВИ, без да е споменато,  че има гастроинтестинален синдром – гадене и повръщане и няма даден медикамент срещу повръщане.

 

ЮРИСКОНСУЛТ С.: Ако не е написано, значи д-р У. не го е констатирал, иначе би го отразил в медицинската документация?

 

СВИДЕТЕЛКАТА: И аз така мисля, иначе трябваше да го отрази.

 

ЮРИСКОНСУЛТ С.: Нямам повече въпроси към свидетелката.

 

ЮРИСКОНСУЛТ С.: Представям и моля да приемете като писмени доказателства по делото Медицинска справка на л. св. Т.С.В. от 16.01.2020г.; Амбулаторен лист – 4 бр.; Рентгенография на белите дробове и сърце, и Епикриза.

Моля да допуснете до разпит като свидетел ИСДВ Н.Г.Н., когото водим.

 

СЪДЪТ намира, че не следва да приеме като доказателства по делото представените от процесуалния представител на ответника в днешното съдебно заседание документи, тъй като същите са приети в предходното съдебно заседание.

Следва да се допусне до разпит като свидетел лицето Н.Г.Н., поради което

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

         ДОПУСКА до разпит като свидетел Н.Г.Н..

 

СЪДЪТ пристъпи към разпит на свидетеля.

Сне се самоличността на:

СВИДЕТЕЛЯ Н.Г.Н.: 55 г., българин, български гражданин, женен, неосъждан, без родство и особени отношения с жалбоподателя.

         Предупреден за наказателната отговорност по чл. 290 от НК.

         Обещава да говори истината.

 

СВИДЕТЕЛЯТ: Знам за случая. Аз работих по наказателната преписка, която констатира самия отказ. Вероятно съм я получил от деловодството на следващия ден. Прочетох обясненията на Т.В.. Говорих с Р.С. и И.А.. Те не са ми казали, че Т. е бил болен. На следващия ден при мен дойде Т.В. и ми заяви, че е много болен, но не ми представи никакъв документ от медицинско лице. От Т. разбрах, че на 17.12.2019г. е ходил при доктора в затвора. Разпитах двамата лишени от свобода Р. и И.. Говорих и с лицето, направило докладната записка. С  д-р У. не съм се свързвал. Задържах наказателната преписка, тъй като д-р П. – директор на МЦ беше в отпуск и говорих с нея чак след като тя се върна от отпуската. След разговора ми с нея разбрах, че той няма заболяване, което да е чак толкова тежко, което да му попречи да изпълни наказанието „Извънредно дежурство по поддържане на чистотата и хигиената“.

 

СЪДИЯ ЯНКОВА: Ако лицето на тази дата 17.12.2019г. е болно и откаже а изпълни тази заповед, има ли някакъв проблем примерно сега да я изпълни? Тази заповед от 13.12.2019г. си стои – има ли срок за изпълнението й?

 

СВИДЕТЕЛЯТ: Мисля, че има някакви срокове - до 6 м., после не се изпълнява. При отказ за изпълнение на заповед на началника на затвора автоматично следва по-тежката санкция „Изолиране в наказателна килия“. Ходих в МЦ, разговарях с цялата медицинска служба – има двама доктори и медицински сестри. Разбрах, че Т. е посещавал м.12.2019г. МЦ, но никой не каза, че това му пречи да изпълни заповедта на началника, която е „Извънредно дежурство по поддържане на чистотата и хигиената“. Напротив при настаняване в наказателна килия задължително се преглежда от медицинско лице и ако се установи, че е болен наказанието се отлага. За наказание „Извънредно дежурство по поддържане на чистотата и хигиената“ няма кой знае какви предписания в тази посока по закон. На следващия ден – т.е. мисля, че на 18.12.2019г. Т.В. дойде при мен. Видимо беше в отлично здравословно състояние и много добра кондиция.

 

ЖАЛБОПОДАТЕЛЯТ: Два дена преди да ме накажете казахте, че ще говорите с лекарката да ми даде бележка. Вие ще я изкарате на ксерокс и ще ми върнете оригинала.

 

СВИДЕТЕЛЯТ: Мисля, че е по наказателната преписка.

 

ЖАЛБОПОДАТЕЛЯТ: Нали Вие звъннахте следобяд да ме свалят, какво Ви каза лекарката?

 

СВИДЕТЕЛЯТ: Нямам спомен. В един кратък период след тази  преписка – т.н. докладна записка Т.В. идваше по два - три пъти на ден да ми обяснява колко е болен. Не си спомням всички разговори с него. Не съм виждал бележка от медицинско лице, че той е болен. Това е само едно извънредно дежурство по чистотата, не е някакъв тежък физически труд. От цялата ми работа с лишените от свобода, Т.В. откакто е настанен в закрит тип, защото той беше открит тип, от м.09.2019г. до момента работата ми с него е крайно затруднена. Той все се опитва да доказва нещо – много често е вербално агресивен при разговорите си с мен. В случая аз като служител дори мога да кажа, че съм потърпевш от неговото поведение. Зная, че той през м.03.2020г. ще излиза от затвора. Т. беше ми споменал, че през м.11.2019г. е бил болен и е лежал в болницата от хепатит С.

 

ЖАЛБОПОДАТЕЛЯТ: Нямам други въпроси към свидетеля.

 

ЮРИСКОНСУЛТ С.: Ще Ви върна към датите 15 - 17.12.2019г. при привеждане в изпълнение на заповедта за дисциплинарно наказание. Впечатленията Ви от срещата Ви с Т., бил ли  е той в състояние – повръщал ли е, съобщил ли той лично  за гадене, повръщане, или чрез надзорно-охранителния състав, или чрез другите лишените от свобода? Някой да Ви е съобщил за тези негови симптоми?

 

СВИДЕТЕЛЯТ: Самият той, никой друг не е потвърдил.

 

СЪДИЯ ЯНКОВА: Видяхте ли, че на 17-ти диагнозата му е остра вирусна инфекция?

 

СВИДЕТЕЛЯТ: Той няколко дни може би седмица, или повече – две седмици е бил сам в килията. Можете ли да го попитате дали си е чистил килията?

 

ЮРИСКОНСУЛТ С.: Тези препарати, които се използват в затвора едни и същи ли са, или на 15-ти и 16-ти са били по-различни?

 

СВИДЕТЕЛЯТ: Препаратите, с които се почиства са едни и същи.

 

ЮРИСКОНСУЛТ С.: Искам да Ви попитам: Какъв е  реда и начина на привеждане в изпълнение на наложено наказание „Извънредно дежурство по поддържане на чистотата и хигиената“ и в какво на практика се изразява това дежурство?

 

СВИДЕТЕЛЯТ: Процедурата е следната: След изготвяне на заповедта от деловодството се дава на началника за подпис, след което се завежда в съответни книги, слага й се входящ номер, подпис ва всички екземпляри и се предава на дежурния офицер, който я предава на съответния постови надзирател, който е длъжен да запознае л. св. със заповедта и да я приведе в изпълнение. Тя се привежда в изпълнение от надзирателя. От там нататък функциите на надзирателя са да възложи дейностите за изпълнение на тази заповед – т.е. почистване на общите помещения, дали ще бъде в коридора, или както ние казваме на колелото – това е общо помещение в затвора – на три нива е.

 

ЮРИСКОНСУЛТ С.: Във времето, в което се прилага този вид дисциплинарно наказание лишените от свобода, които са с  възложени функции на хигиените продължават ли да поддържат чистотата и хигиената – т.е. можем ли да приемем, че лице с такова наложено наказание помага дейността на хигиенистите, или основно извършва тази дейност?

 

СВИДЕТЕЛЯТ: Да, може да приемем, че съвместно изпълняват тези дейности.

 

ЮРИСКОНСУЛТ С.: Т.е. обема работа е неопределен – може да бъде натоварен този ден?

 

СВИДЕТЕЛЯТ: Предполагам, че няма да продължи цялата  процедура повече от 1 час.

 

ЮРИСКОНСУЛТ С.: Заповедта за дисциплинарното наказание е връчена на лицето на 16.12.2019г. Това означава ли, че на 16.12.2019г. той е работил?

 

СВИДЕТЕЛЯТ: Не се занимавам с връчване на заповедите. Предполагам, че на предния ден той си е чистил.

 

ЮРИСКОНСУЛТ С.: Ако по време на дисциплинарно наказание възникне здравословен проблем с л.св., как се процедура в такива случаи?

 

СВИДЕТЕЛЯТ: В такива случаи л. св. трябва да посети медицинската служба и да му се издаде медицинска бележка за отлагане на наказанието, не за освобождаване.

 

ЮРИСКОНСУЛТ С.: Наличието на медицинският документ ли е само и единствено основание за отлагане?

 

СЪДИЯ ЯНКОВА: Може ли без медицински документ, въз основа на устна справка от доктора да се отложи това наказание?

 

СВИДЕТЕЛЯТ: Не, само с писмен документ издаден от медицинския специалист.

 

ЮРИСКОНСУЛТ С.: Нямам други въпроси към свидетеля.

 

СТРАНИТЕ: Нямаме други доказателства.

 

СЪДЪТ, като взе предвид становищата на страните, че няма да сочат други доказателства и като счита делото за изяснено от фактическа страна,

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ПРИКЛЮЧВА СЪДЕБНОТО ДИРЕНЕ.

ДАВА ХОД НА ДЕЛОТО ПО СЪЩЕСТВО.

 

ЖАЛБОПОДАТЕЛЯТ: Тъй като затворът винаги обича да представя нещата в удобен за тях интерес, със самото предаване на информацията от 17.12.2019г., че имам ОВИ показва точно това, което казах – ОВИ е едно, но е общо понятие. Аз съм се подписал на диагноза отново бронхит с притеснение със сериозни болки от 21.11.2019г. в трахеята. На мен ми бе констатиран хроничен бронхит и напреднал стадий на трахеит. Беше ми изписано Амоксиклав за 3 дена, а по принцип се пиеше за повече дни, но нямаше в наличност. Даде ми Трахизан и сироп Димекс, за което съм се подписал. Идеята на Амоксиклав беше да спре бактериалното развитие в трахеята, а бронхитът беше с леки хрипове пред изчезване. Държа да уточня, че на 16.12.2019г. аз най-доброволно сутринта си излязох да чистя, но самото чистене е свързано не само с метене, но и с чистене с препарати на колелото на втория етаж. Проблемът беше в това, че трудно се навеждах от болки в хранопровода и трахеята От 2018г. ми е констатиран ГЕРБ вследствие на „доброто“ хранене в затвора. Аз съм влязъл в стадий F-2 на хепатит С, с количествен вирус преди затвора, за което имам документи с 86170 ункция на милиметър. От м.11., когато бях в болницата е 528276 ункция на милиметър и съм констатиран с F-3 пред цироза и за това нещо също трябва да ми се дава строга диета и не трябва да ям бобени изделия.

За 17.12. затвора е представил една ОВИ, а трябва да се уточни трахеита преминал във фарингит. От 17.12.2019г. се записвам в книгата на постовия надзирател за лекар, но до 09.01.2020г. не бях свалян. На 09.01. ми е констатирал фарингит и 158/107 кръвно и ми даде хапче за изпикаване. Каза, че няма лекарства в момента налични за фарингита и ме преслуша. На 17.12. лекарят ми каза, че може да ми даде болничен лист, но тъй като не работя не ми даде, а медицинско свидетелство ми каза като дойде д-р П., защото тя била главния лекар, а той бил нов, а тя е на комисиите, а той не присъства. Искам да отбележа, че трахеит и фарингит са свързани с прахови частици и химични отрови и препарати, и околната среда трябва да е подходяща и благоприятна, когато боледуваш от тези болести. След като ми се издаде карцера, никой не ме викна на лекар на деня, а чак на 9-ти – на другия ден.

 

ЮРИСКОНСУЛТ С.: Моля да приемете, че в процесния случай са спазени административно-производствените правила, включително и тези по чл.105, ал.1 от ЗИНЗС по сроковете по чл.106, ал.1 от ЗИНЗС.  Моля да приемете, че заповедта е издадена в изискуемата писмена форма и отговаря на изискванията по чл.104, ал.1 от ЗИНЗС, чл.59, ал.2, т.4 от АПК за мотивираност. Моля оспорената заповед да бъде потвърдена като правилна и законосъобразна на основание чл.111, ал.6, т.1  във вр. с чл.111, ал.5 от ЗИНЗС.

 

СЪДЪТ  ОБЯВИ  РЕШЕНИЕТО си, като ОТМЕНЯ по жалба на Т.С.В. Заповед №Л-93/15.01.2020г. на Началника на Затвора Стара Загора за налагане на дисциплинарно наказание „Изолиране в наказателна килия“ за срок от 7 /седем/ денонощия.

 

Протоколът се изготви в съдебно заседание, което приключи в 12:00 часа.

 

 

                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                               СЕКРЕТАР: