Р Е Ш Е Н И Е

348                                         08.12.2017г.                              Стара Загора

В ИМЕТО НА НАРОДА

СТАРОЗАГОРСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД

На двадесет и първи ноември 2017г.

в открито заседание в следния състав:

 

                                                                          СЪДИЯ: ДАРИНА ДРАГНЕВА

Секретар: Зорница Делчева

ПРОКУРОР: Маргарита Димитрова

        Като разгледа докладваното от съдия Драгнева административно дело №406 по описа за 2017г. и за да се произнесе взе предвид следното:

       Производството е по реда на чл.285 и сл. от ЗИНЗС вр. с чл.203 и сл. от АПК, образувано по искова молба с правно основание чл.284 ал.1 вр. с чл.3,ал.2 от ЗИНЗС, предявена от М.А.М. ЕГН**********, затворническо общежитие с. Черна гора, към Затвора гр. Стара Загора, против Главна Дирекция „Изпълнение на наказанията” гр. София към Министерство на правосъдието за осъждането й да заплати сумата от 200 000лв., представляваща обезщетение за неимуществени вреди, причинени му в периода от 18.05.2016г. до 30.08.2017г. в резултат на нарушение на чл.3 ал.2 от ЗИНЗС, осъществено от администрацията на затворническото общежитие да му осигури: достатъчно жилищна площ, чиста и с подходяща за сезона температура в килията, постоянен достъп до санитарен възел и течаща вода,  баня, условия, място и хигиенни средства за къпане и пране, пространство, време и оборудване на място за спорт и престой на открито, битови условия за хранене, медицинско обслужване. Ищецът се позовава на следните факти:

            Спалните помещения са пълни с дървеници и акари, липса на хигиенни материали за почистването им,  на полагаемата се площ на всеки лишен от свобода, липса на санитарен възел в килията, липса на постоянно течаща топла вода в общата умивалня. В помещението за хранене има достъп на врабчета. В банята липсват част от стъклата на прозорците, душове не съществуват, топлата вода се стича в корито, което не е почистено и дезинфекцирано, от датата на постъпването му – 18.05.2016г. На осветителното тяло липсва предпазно стъкло отпред, което създава опасност за здравето на лишените от свобода. Наличието на наказателна килия и изолатор в коридора на неговата втора група отнема от времето за престой на открито, тъй като се налага да се изчака извеждането на задържаните в изолатора лица. От 18.05.2016г. до 12.05.2017г. не е имало перално помещение, а с един сапун е следвало всеки лишен от свобода да поддържа хигиена на тялото и дрехите си.

    От 12.11.2016г. до 02.03.2017г. не е имало медицинско обслужване в затворническото общежитие като в този период главния надзирател е раздавал хапчета, като единствено в понеделник се транспортирани лишените от свобода на лекар в затвора в град Стара Загора.

     През зимния период, поради много остаряла отоплителна инсталация в помещенията температурата е около 10-12 градуса, поради което ищецът е боледувал седем пъти през зимата на 2017г.

    Групата му е с численост от 50 души, а са осигурени условия – пространство за спорт на не повече от 30 души, поради което ищеца счита, че страда от наднормено тегло, а също така е установено, че има астигматизъм на едното око, което състояние счита за причинено от липсата на незабавно медицинско обслужване.

        Цените в затворническата лавка са прекалено високи, а продаваните продукти не могат да бъдат доставяни от близките на лишените от свобода.   

            За установяване на фактическите основания за предявяване на претенция за обезщетение на неимуществени вреди, причинени от нарушение на чл. 3 ал.1 от ЗИНЗС и представляващи унизително и нечовешко отношение, се ангажират показанията на един свидетел.     

          Ответника ГД „Изпълнение на наказанията” оспорва допустимостта на исковата претенция за времето след датата на подаване на исковата молба – 26.07.2017г / съгласно клеймото на пощенския плик/ до 30.08.2017г. Иска от съда да отхвърли като неоснователен предявения иск, тъй като предстои цялостна реконструкция на затворническото общежитие, както и че създадените условия са в рамките на необходимите ограничения при изтърпяване на наказанието „лишаване от свобода”. За удостоверяване на условията за изтърпяване на наказанието „лишаване от свобода” в ЗО с. Черна гора и конкретно тези, при които е поставен ищеца М.М. се представя писмо от ГД „ИН” гр. София до районна служба „Изпълнение на наказанията”, в което е посочено, че ищецът от 18.05.2016г. е в затворническото общежитие в с. Черна гора, където изтърпява наказанието си на строг режим, като неработещ. През процесния период е наказван веднъж и е награждаван. Към 13.10.2017г. е разпределен във втора група, където изтърпяват наказание 37 лишени от свобода лица, включително ищеца. По негово желание е настанен в спално помещение №13, с площ от 13 кв.м. с още двама лишени от свобода. Помещението е ремонтирано, стени латекс, под от дъбов паркет с дебелина 25мм, с двукрилен прозорец с размери 1.30м на 1.50м, осветително тяло – един брой и съответстващ за площта на килията отоплителен радиатор – един брой. Достъпа до течаща вода и санитарен възел е непрекъснат в периода от 06.00ч до 20.00ч, като се ползва обща тоалетна, умивалня и телефон с останалите лишени от свобода от групата, след което при нужда се отварят килиите. Поддържането на чистотата и хигиената на лишените от свобода е съгласно график – два пъти седмично. Спалните и общите помещения се почистват от отговорници, на които е позволен доброволен труд. На тези отговорници се раздават почистващи и хигиенни материали. Списък за получаване на тоалетен сапун и сапун за пране се изготвя в началото на всеки месец, след което същите са раздават на лишените от свобода. Храната се сервира в столова, неотопляема и в нея няма птици, а затворниците се хранят веднага. Банята има един душ и пет корита. От 01.01.2017г. няма наказателна килия. За периода, през който не е имало назначено медицинско лице в ЗО „Черна гора”, затворниците са транспортирани при нужда до Медицинската служба в Затвора в град Стара Загора, а медицинско лице редовно е посещавало общежитието, без да се посочва график на посещенията или конкретни дати. По време на престой на открито, желаещите лишени от свобода спортуват: вдигане на тежести, волейбол и баскетбол. Представя се и график за ползване на пералнята – два пъти седмично.

Представителя на Окръжна прокуратура Стара Загора дава становище за отхвърляне на исковата молба като неоснователна.

Административен съд Стара Загора като взе предвид доводите на страните, съобразно доказателствата и закона, намира за установено следното:  Исковата молба е допустима за периода от 18.05.2016г. до датата на нейното предявяване, тъй като иск не може да се предяви за предстоящи, увреждащи ищеца факти. Исковата претенция в периода след 16.07.2017г. до 30.08.2017г. следва да бъде оставена без разглеждане, а производството по делото в тази му част прекратено.

Ищеца е приведен в ЗО „Черна гора” на 18.05.2016г., като в писмо ЗД №228/13.10.2017г. на ГД „ИН” до РС „ИН” Стара Загора е удостоверено, че М. е в килия номер 13 с площ от 13 кв.м. и още двама лишени от свобода към 13.10.2017г, който факт е потвърден и от показанията на свидетеля К., според които М. е в килия номер 13 от месец септември 2017г. Следователно при липсата на удостоверяване на спалното помещение и неговите характеристики, в което ищеца е настанен от постъпването му на 18.05.2016г. до 26.08.2017г. и по аргумент от чл. 284 ал.3 от ЗИНЗС, съдът приема за установени фактите, изложени в исковата молба относно липсата на достатъчно жилищна площ.

Спор по липсата на санитарен възел в килията на и на постоянен достъп до течаща вода няма между страните по делото, като от посоченото по-горе писмо и показанията на свидетеля се установява, че от 06.00ч. до 20.00ч. ищеца има свободен достъп до чиста вода и тоалетна, разположени в общи за групата му помещения, в които обаче топла вода липсва. След 20.00ч. ищеца не разполага със свободен и постоянен достъп до тоалетна и течаща вода за удовлетворяване на основни физиологични жизнени потребности, като необходимостта да съобщава за тези си нужди като с това пречи и на съня на другите, настанени с него лица, сочи без съмнение на унижаване на човешкото му достойнство, което не е необходима мярка за изпълнение на наказанието. Ограничаването на правото на свободно придвижване извън мястото за лишаване от свобода не предполага липсата на условия за удовлетворяване на основни човешки потребности, която липсва от своя страна обуславя извод за подлагане на нечовешко и унизително отношение. Наред с липсата на санитарен възел и течаща вода, както и на лично пространство и уединение за почивка и сън, ищеца е бил лишен и топлина през зимния период. Радиатора представлява тръба с навити около нея ламарини, който не работи изцяло. В писмото на ГД „ИН” гр. София не се посочва нищо конкретно досежно размера и техническите характеристики на уреда за отопление, а от вписването, че липсват термометри в килиите, става ясно, че за температурните условия в килиите, през който и да е сезон, няма никакъв контрол. От предстоящия основен ремонт на сградите на ЗО Черна гора следва извода, че изложеното от свидетеля относно състоянието на килиите и общите помещения е вярно, а именно – дървена дограма, която е амортизирана и не осигуряваща уплътнение през студените сезони, баня без стъкла на прозорците, без душове, без топла вода, ако се пусне тази в пералното помещение, столова без прозорци, неотопляема и според удостовереното от ответника, почистване с хигиенни материали само на общите помещения, без да се дават такива за почистване на килиите от съображения за сигурност, без топла вода в общата умивалня, която се ползва за всекидневен личен тоалет и хигиена на ръцете.

Липсват и условия за пране на личните дрехи – от показанията на свидетеля се установява, че твърдението за липса на перално помещение и на сапун за пране до месец май 2017г. е вярно. За вярност на този факт сочат и представените по делото фактури, от които е видно, че сапун за пране е закупуван от 17.05.2017г., но не и преди тази дата. Съответно прането се извършва два пъти седмично, точно колкото е минимално определения стандарт, но преди 17.05.2017г. ищеца е бил лишен и от тази възможност. Условия за къпане също липсват. Банята няма функциониращ душ, нито достатъчно топла вода, нито е осигурена температура, подходяща за студените сезони. След като е нямало стъкла на винкелната дограма, то следва извода, че къпането е при условия, представляващи наказание и унижение, при това без съмнение водят и до влошаване на здравето.

Състоянието на столовата , установено посредством показанията на свидетеля за липса на стъкла на прозорците и за необходимост от постоянно въздушно течение, поради неприятна миризма, сочи на нехигиенни, не приемливи и в разрез с целите на наказанието условия за хранене. Недопустимо е храненето да се извършва в помещение, което не се отоплява, постоянно е отворено и в него имат достъп не само птици, но и насекоми.

Престоя на открито не предлага възможност за двигателна активност, след като топката е само една и се дава за десет минути, а уредите за спорт са две гири, един извит лост и една щанга, което означава, че престоя на открито може да се състои в обиколки на празното асфалтирано пространство и няма никакви условия за спорт.

Всекидневно медицинско обслужване не е било осигурено на място за периода от 12.11.2016г. до 02.03.2017г., което означава, че незабавна медицинска помощ е било невъзможно да бъде оказана при нужда. За това няма спор и между страните, чиито твърдения за посещения при лекар в затвора в Стара Загора всеки понеделник, но само при нужда съвпадат. От регистъра на медицинските прегледи в ЗО „Черна гора” / стр.50 по делото/ се установява, че ищеца е боледувал от остри вирусни инфекции за исковия период общо  пет пъти и веднъж от ангина, а медицинска помощ му е оказвана веднъж месечно за периода м. май-август 2016г., а за времето от месец септември 2016г. до месец май 2017г. включително, на ищеца е оказвана медицинска помощ между два и четири пъти в месеца. Следователно, въпреки липсата на лекар в ЗО „Черна гора” ищеца е получавал медицинско обслужване, но честотата на острите вирусни инфекции и ангината сочат на вероятна основателност за причиняването им от липсата на помещение за къпане с подходяща за зимните условия температура, от неотопляемото помещение за хранене и неработещ отоплителен уред в спалното помещение. Общоизвестен факт е, че охлаждането на тялото е предпоставка за боледувания от типа на острите вирусни инфекции през зимния сезон, но съща така известен факт е, че астигматизма не се причинява от липсата на редовно медицинско обслужване, а е генетично обусловен. Що се отнася до твърдението на ищеца за наднормено тегло, поради липса на условия за спорт, съдът намира същото за недоказано, но също така е вън от съмнение вредата за здравето от липсата на движение, поради което и без да са наведени твърдения за тези неимуществени вреди, същите следва да бъдат взети предвид при определяне размера на обезщетението.

От протоколите за извършени услуги / стр.44-45/ се установява, че обработка на помещенията на ЗО Черна гора срещу хлебарки, е извършвана на 22.05.2017г., а срещу хлебарки, дървеници и бълхи на 13.07.2017г. , а от представените фактури на стр. 46-49 по делото, може да се направи извод за закупувани препарати против насекоми през месеците юни, юли, август и октомври 2016г., когато според показанията на свидетеля пръскането срещу хлебарки и дървеници се е извършвало от служител на надзорно охранителния състав и двама лишени от свобода, а през лятото на 2017г. пръскането е осъществено от трима лишени от свобода. От правно значение е вземането на мерки срещу дървениците и хлебарките, което е установено, но също така се доказа от показанията на свидетеля и от извършваната обработка срещу дървеници, че тези насекоми живеят в ЗО Черна гора. Общоизвестен факт е, че хигиената на сградата няма отношение към населването й с дървеници, които съществуват именно в сгради с масов обществен достъп, от които биват пренасяни и в индивидуални жилища.  Извода, който следва е, че преценени в тяхната съвкупност условията на изтърпяване на наказанието лишаване от свобода представляват нечовешко и унизително отнасяне, което причинява страдание, извън неизбежното.

Цените в търговския обект обаче не са условия, при които се осъществява наказанието лишаване от свобода, поради което и съдът намира, че за тяхната стойност не следва да се събират факти, нито да се обсъждат. Изнесеното от свидетеля относно забраната за внасяне на продукти, които се продават в търговския обект не е наведено в исковата молба като оплакване, поради което също не следва да бъде обсъждано.

Размера на справедливото обезщетение следва да бъде определен съобразно едновременното въздействие на условията, при които ищеца изтърпява наказанието лишаване от свобода и спрямо стандарта на живот в страната за исковия период, предвид претенцията за обезщетяване на неимуществени вреди, които стоят вън от съмнение и поради това не е необходимо и изрично да бъдат посочвани в исковата молба. За периода от 18.05.2016г.-31.12.2016г МРЗ е в размер на 420лв на месец, а за периода от 01.01.2017г-26.08.2017г МРЗ е 420лв., които размери следва да бъдат основа за определяне сумата на обезщетението за претърпени неимуществени вреди от липса на достатъчно жилищна площ, подходяща температура в килията, безпретястван и уединен достъп до тоалетна, постоянен достъп до чиста, вода, условия за къпане и пране, подходящи условия за хранене, условия за спорт и осигурено постоянно медицинско обслужване. Настоящия състав счита, че за период от  15 месеца и осем дни, обезщетението следва да бъде в размер на  2.450лв. или по 200лв. на месец, тъй като минималната работна заплата е сумата, която би следвало да осигурява заплащането на жизнено необходимите условия, от част от които е бил лишен ищеца, поради което и размера на обезщетението следва да бъде равен на половината от минималната работна заплата.   

          Воден от тези мотиви, Административен съд Стара Загора   

 

РЕШИ

ОСЪЖДА Главна дирекция „Изпълнение на наказанията” гр. София на основание чл.283 ал.1 вр. с чл.3 ал.2 от ЗИНЗС да заплати на М.А.М. ЕГН:********** сумата от 2450лв. /две хиляди четиристотин и петдесет/, представляваща обезщетение за неимуществени вреди от нарушение на чл.3 ал.2 от ЗИНЗС, причинени му в периода от 18.05.2016г. до 26.08.2017г., като ОТХВЪРЛЯ предявения иск за сумата до 200 000лв. /двеста хиляди/.  

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ исковата молба на М.А.М. срещу Главна дирекция „Изпълнение на наказанията” гр. София за причинени неимуществени вреди в периода от 26.08.2017г. до 30.08.2017г. като недопустима и ПРЕКРАТЯВА производството по делото в тази му част.

 

Решението подлежи на обжалване пред ВАС на РБ в 14-дневен срок от съобщението до страните, че е обявено.

 

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: