Р Е Ш Е Н И Е  325

 

гр.Стара Загора, 29.11.2017г.

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

Старозагорският административен съд в публичното заседание                                       на първи ноември през две хиляди и седемнадесета година в състав:

 

Председател: СТИЛИЯН МАНОЛОВ

 

при секретаря Стефка Христова

и в присъствието на  прокурора,

като разгледа докладваното от СТИЛИЯН МАНОЛОВ адм.дело №434 по описа  за 2017г., за да се произнесе, съобрази следното:

 

Производството е по чл.45, ал.3 от Закона за местното самоуправление и местната администрация /ЗМСМА/ във връзка с чл.145 и сл.от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/.

 

Образувано е по жалба на Народно читалище „Искра 1860” гр.Казанлък, представлявано от председателя на читалищното настоятелство Васил Стефанов Самарски, против Решение №521/27.07.2017г. на Общински съвет гр.Казанлък, с което е отменено Решение №196/01.02.2001г. на Общински съвет Казанлък и са предоставени обекти – публична общинска собственост, за безвъзмездно ползване от народни читалища на територията на Община Казанлък за срок от 10 години. В жалбата се сочи, че оспорваното решение е незаконосъобразно, като несъответстващо на относимите материалноправни разпоредби и конкретно на разпоредбите на §4 от ПЗР на Закона за народните читалища. Сочи се, че като мотиви на решението е отразено, че след приемане на Решение №196/01.02.2001г. с народните читалища не са сключени договори за безвъзмездно ползване, с което се приема, че отношенията между читалищата и Община Казанлък не са уредени. Твърди се, че Кметът на Общината  е следвало да приложи разпоредбата на чл.39, ал.6 от ЗОС и на основание Решение №196/01.02.2001г. на Общинския съвет да издаде заповед и да сключи договори, без да отменя решението от 2001г. Заявява се, че с оспореното решение е поставено ограничително условия, а именно, че се учредява право на ползване на имоти за срок от 10 години, с което общинският съвет е превишил правата си, тъй като съгласно §4, ал.1 от ПРЗ на Закона за народните читалища правото на ползване се погасява с прекратяването на читалището. Обосновано е, че разпоредба на чл.99, ал.2 от АПК, посочена като правно основание за приемане на решението, не съществува и ако се приеме, че се касае за нормата на чл.99, т.2 от АПК, то в мотивите следва да се изложат кои са новите обстоятелства или нови писмени доказателства от съществено значение за издаването на акта, които при решаването на въпроса от административния орган не са могли да бъдат известни на страната в административното производство. С подробно изложени аргументи в писмено становище моли съда за постановяване на решение, с което обяви атакуваното решението като нищожно, алтернативно – да го отмени като неправилно и незаконосъобразно. Претендират се направените по делото разноски.

 

Ответникът Общински съвет Казанлък, редовно призован, не изпраща представител по делото. В писмено становище излага подробни съображения за неоснователност на жалбата, поради което моли същата да бъде отхвърлена.  

 

Въз основа на съвкупната преценка на събраните по делото доказателства, съдът приема за установено следното от фактическа страна по административно-правния спор:

 

С Решение №196/01.02.2001г. на основание чл.21, ал.1, т.8 от ЗМСМА и чл.12, ал.2 от Закона за общинската собственост (ЗОС) Общински съвет Казанлък предоставя за безвъзмездно ползване на Народни читалища различни обекти на територията на общината (л.101-102). С т.1 от Решението, на Народно читалище „Искра” –  гр.Казанлък са предоставени за безвъзмездно ползване следните обекти: клуб „Новенски” – едноетажна сграда със застроена площ 219 кв.м., построена в парцел III в кв.193 по плана на гр.Казанлък /по АОС №97/18.03.1998г./; обект „Школа по изкуствата Емануил Манолов” – двуетажна сграда, построена в парцел IX-5752 в кв.165 по плана на гр.Казанлък – ул.Шипченска епопея №5 /по АОС №331/25.04.2000г./; обект „Клуб на фотолюбителя” – сграда, построена в парцел XIV-3901 в кв.163 по плана на гр.Казанлък, ул.Орешака.

 

 С доклад изх.№61-01-2060/06.07.2017г. Кмета на Община Казанлък на основание чл.21, ал.1, т.8 от ЗМСМА и чл.39, ал.5 от ЗОС е внесъл в Общински съвет гр.Казанлък проект за решение за отмяна на Решение №196/01.02.2001г. на Общински съвет Казанлък и за учредяване на безвъзмездно право на ползване на Народни читалища на различни обекти (л.30-л.34). С т.II от доклада се предлага учредяване на право на ползване върху предоставените имоти за срок от 10 години.

 

На 27.07.2017г. Общински съвет Казанлък приема Решение №521 по протокол №27 от заседание от същата дата (л.79-85). С т.I от Решението се отменя Решение №196/01.02.2001г. на Общински съвет Казанлък, като се учредява на различни Народни читалища безвъзмездно право на ползване върху общински имоти, между които и Народно читалище „Искра 1860”, за което се учредява безвъзмездно право на ползване на клуб „Новенски” и школа по изкуствата „Емануил Манолов” – т.11 и т.12 от Решението. Според т.II от Решението учреденото право на ползване върху посочените имоти публична общинска собственост се учредява за срок от 10 години. Като мотиви за решението е посочено съобщение на Кмета на Община Казанлък, че с Решение №196/01.02.2001г. на Общински съвет Казанлък на читалищата на територията на Община Казанлък са предоставени за безвъзмездно ползване обекти – публична общинска собственост. С решението не е последвало сключване на договори за безвъзмездно ползване, с което отношенията между Община Казанлък и читалищата относно ползването на собствеността не са уредени. През годините общинските имоти са се ползвали без ясни права и задължения на ползвателите, което е предпоставка за лошото им стопанисване. За да се прекрати това бездействие както на читалищата, така и на Община Казанлък, е възможно на същите да се учреди ново право на ползване. По този начин ще бъдат уредени взаимоотношенията между Община Казанлък и Народните читалища на територията на общината, като се регламентират ясно правата и задълженията на двете страни. Това ще доведе до стабилност и сигурност в правата на Народните читалища, което ще им даде възможност да участват и реализират различни проекти. Като правно основание за приемане на решението са посочени разпоредбите на чл.21, ал.1, т.8 от ЗМСМА, чл.39, ал.5 от ЗОС и чл.99, ал.2 от АПК.

 

Решението е гласувано и прието, като от общия брой 37 общински съветници са подали поименно 25 гласа „за”, 3 гласа „против” и 0 гласа „въздържали се”. Същото е публикувано на 03.08.2017г. (л.87).

 

Така установената фактическа обстановка мотивира следните правни изводи:

 

 Правото на съдебно оспорване на административните актове според чл.146 от АПК, независимо от квалификацията им като индивидуални, общи или нормативни актове, принадлежи само на онези правни субекти, чиито права, свободи или законни интереси са нарушени или застрашени от административния акт или за които той поражда задължения, т. е. необходимо е наличието на правен интерес от оспорване на административния акт. Липсата на правен интерес е процесуална пречка за разглеждане на жалбата. В разглеждания случай с оспореното решение е учредено безвъзмездно право на ползване на общо 21 народни читалища на различни общински имоти за срок от 10 години. С него права и законни интереси на Народно читалище „Искра 1860” се засягат единствено с т.I, т.11, т.12 и т.II, с които се отменя Решение №196/01.02.2001г. на Общински съвет Казанлък и се учредява безвъзмездно право на ползване на клуб „Новенски” и школа по изкуствата „Емануил Манолов” за срок от 10 години. С оглед на това съдът намира, че следва да остави без разглеждане жалбата на Народно читалище „Искра 1860” – Казанлък против Решение №521/27.07.2017г. на Общински съвет Казанлък по отношение на цитираните в нея Народни читалища и имоти публична общинска собственост, с изключение на т.I, т.11, т.12 и т.II от Решението, с които се отменя Решение №196/01.02.2001г. на Общински съвет Казанлък и се учредява безвъзмездно право на ползване на клуб „Новенски” и школа по изкуствата „Емануил Манолов” за срок от 10 години, за които единствено жалбоподателят има правен интерес от обжалване и да прекрати производството в тази му част.

 

В допустимата част оспорването е насочено срещу подлежащ на съдебно обжалване и контрол за законосъобразност административен акт и като направено в 14 – дневен срок от съобщаване на решението на ОбС се явява допустимо.

 

Оспореното решение на Общински съвет – Казанлък, взето на основание чл.21, ал.1, т.8 и чл. 39, ал.5 от Закона на общинската собственост и чл.99, ал.2 от АПК, е постановено от компетентен орган, в рамките на изрично предвидените от закона правомощия. Доклада на кмета представлява по съществото си проект на решение. Същото е внесено до председателя на общинския съвет, разпределено и разгледано от постоянните комисии (л.56-57), след което е включено в дневния ред на проведеното на 27.07.2017г. от Общински съвет Казанлък заседание. Спазени са процесуалните правила за формиране на волята на колективния орган, предвидени в чл. 27 от ЗМСМА. Решението е взето при наличие на изисквания кворум и отразяване в протокола на заседанието на персоналното гласуване на всеки един от съветниците.

 

Що се отнася до съответствието на оспореното решение с приложимите материалноправни разпоредби съдът намира следното:

 

Като правно основание за издаване на оспореното решение е посочена разпоредбата на  чл.99, ал.2 от АПК, но тъй като в чл.99 от АПК не са посочени алинеи, очевидно органа, издател на акта е имал предвид текста на чл.99, т.2 от АПК. Съгласно визираната правна норма, откриването на нови обстоятелства или нови писмени доказателства от съществено значение за издаване на акта, които при решаването на въпроса от административния орган не са могли да бъдат известни на страната в административното производство е основание за отмяна/изменение на влязъл в сила административен акт, който не е бил обжалван пред съда, от непосредствено по-горестоящия административен орган или от органа, който го е издал, ако актът не подлежи на оспорване по административен ред. Обстоятелствата, съответно доказателствата, които са основание за възобновяване на административното производство, трябва да са съществували към момента на издаване на отменения акт, но те да не са били известни на страните по обективни причини. Целта на това производство е новите, но съществували към момента на издаване на влезлия в сила административен акт, обстоятелства или доказателства да бъдат приобщени към доказателствения материал в административната преписка, за да се разкрие обективната истина и въз основа на това се постанови законосъобразен административен акт.

       

        В разглеждания случай нито при внасяне на доклада на кмета на общината, нито към момента на приемане на оспореното решение са посочени или се твърди, че има новооткрити обстоятелства, нито нови доказателства за съществували обстоятелства. В тази връзка следва да се отбележи, че възобновяването не е средство за поправяне на процесуални пропуски или грешки на страните в административното производство. Освен това, за да се допусне възобновяване е необходимо спазването на императивно регламентирани срокове, посочени в чл.102 от АПК, но след като не е налице посочено основание за възобновяване, то не може да се обсъжда и въпросът за спазването на тези срокове, с оглед факта, че същите зависят именно от основанието. Разглеждането на искането за възобновяване се прави по специална процедура, регламентирана в глава VI на АПК, съгласно чл.103, ал.3 от същия кодекс и преди да бъде пререшен въпросът по същество следва да е било допуснато изрично възобновяване на производството по реда на глава V, съгласно чл.103, ал.4 от същия нормативен акт. В настоящия случай такава процедура въобще не е била развита, а директно е престъпено към отмяната на влязъл в сила акт и пререшаване на установен вече с този акт въпрос.

 

С оглед изложеното и предвид липсата на новооткрити обстоятелства, или на нови доказателства за съществували обстоятелства по смисъла на  чл.99, т.2 от АПК, на които да се позовава органът, издал оспорения административен акт, настъпили и създадени след издаването на Решение №196/01.02.2001г. на Общински съвет Казанлък, се налага извода, че Решение №521/27.07.2017г. на Общински съвет Казанлък е издадено в противоречие с нормата на чл.99, т.2 от АПК и като материално незаконосъобразно следва да бъде отменено.

 

Оспореното решение е постановено и при друго противоречие с материалноправни разпоредби, а именно с разпоредбата на  § 4, ал. 2 ПЗР на Закона за народните читалища. По силата на посочената разпоредба, правото на ползване, предоставено на народните читалища по реда на ЗДС и ЗОС върху сградите и другите недвижими имоти, предоставени им до влизане в сила на този закон от държавата и общинските органи за читалищни нужди, се погасява единствено при прекратяване на читалището. В случая процесните общински имоти са били предоставени за безвъзмездно стопанисване и управление на оспорващия Народно читалище „Искра 1860” – Казанлък с Решение №196/01.02.2001г. на Общински съвет Казанлък, като посоченото правно основание е чл.12, ал.2 от ЗОС. Учреденото право на безвъзмездно ползване, съгласно  § 4, ал. 2 от ПЗР на ЗНЧ, се погасява единствено с прекратяване на читалището и е незаконосъобразно определянето на други ограничения за безвъзмездното ползване, като например определения в случая срок от 10 години за това ползване. Освен това процедурата по чл.39, ал.2 от ЗОС, изискваща сключване на договор за ползване е неприложима, защото имотите са предоставени за безвъзмезно управление на основание чл.12 от ЗОС, като реда за това би следвало да е уреден в наредбата на общинския съвет по чл.8, ал.2 от същия закон, на основание чл.12, ал.4 от ЗОС.

 

При издаване на оспореното решение не се установиха такива пороци, които с оглед своята същественост да обуславят неговата невалидност като административен акт, което обуславя отхвърляне на искането за прогласяването му за нищожен.

 

Основателно е обаче искането за отмяната на Решение №521/27.07.2017г. на Общински съвет Казанлък в частта относно т.I, т.11, т.12 и т.II от Решението, с които се отменя Решение №196/01.02.2001г. на Общински съвет Казанлък и се учредява безвъзмездно право на ползване на Народно читалище „Искра 1860” – Казанлък на клуб „Новенски” и школа по изкуствата „Емануил Манолов” за срок от 10 години.

При този изход на спора на жалбоподателя, на основание чл.143, ал.1 от АПК, се дължат разноски по делото в размер на 310 лева, от които 10 лева заплатена държавна такса и 300 лева адвокатско възнаграждение съобразно представен по делото договор за правна помощ и съдействие (л.115).

 

Водим от тези мотиви и на основание чл.172, ал.2 предл. първо от АПК, съдът

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ без разглеждане жалбата на Народно читалище „Искра 1860” – Казанлък, представлявано от председателя на читалищното настоятелство Васил Стефанов Самарски, против Решение №521/27.07.2017г. на Общински съвет Казанлък по отношение на цитираните в нея Народни читалища и имоти публична общинска собственост, с изключение на т.I, т.11, т.12 и т.II от Решението, с които се отменя Решение №196/01.02.2001г. на Общински съвет Казанлък и се учредява безвъзмездно право на ползване на Народно читалище „Искра 1860” – Казанлък на клуб „Новенски” и школа по изкуствата „Емануил Манолов” за срок от 10 години.

 

ПРЕКРАТЯВА производството по административно дело 575/2016 г. по описа на АС Стара Загора в ТАЗИ МУ ЧАСТ.

 

ОТХВЪРЛЯ искането на Народно читалище „Искра 1860” – Казанлък,  представлявано от председателя на читалищното настоятелство Васил Стефанов Самарски, за прогласяване на Решение №521/27.07.2017г. на Общински съвет Казанлък в ЧАСТТА относно т.I, т.11, т.12 и т.II от Решението, с които се отменя Решение №196/01.02.2001г. на Общински съвет Казанлък и се учредява безвъзмездно право на ползване на Народно читалище „Искра 1860” – Казанлък на клуб „Новенски” и школа по изкуствата „Емануил Манолов” за срок от 10 години, за нищожно, като неоснователно.

 

ОТМЕНЯ по жалба на Народно читалище „Искра 1860” – Казанлък,  представлявано от председателя на читалищното настоятелство Васил Стефанов Самарски, Решение №521/27.07.2017г. на Общински съвет Казанлък в ЧАСТТА относно т.I, т.11, т.12 и т.II от Решението, с които се отменя Решение №196/01.02.2001г. на Общински съвет Казанлък и се учредява безвъзмездно право на ползване на Народно читалище „Искра 1860” – Казанлък на клуб „Новенски” и школа по изкуствата „Емануил Манолов” за срок от 10 години.

 

ОСЪЖДА Общински съвет Казанлък ДА ЗАПЛАТИ на Народно читалище „Искра 1860” – Казанлък, представлявано от председателя на читалищното настоятелство Васил Стефанов Самарски, сумата 310 /триста и десет лева/ лв., представляваща разноски по делото.

 

Решението подлежи на касационно обжалване в 14-дневен срок от съобщаването му на страните пред ВАС.

 

                                                       

 

                                                        СЪДИЯ: