Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

                   

192                                     20.06.2018 год.                      град    Стара Загора

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

            Старозагорският административен съд, в публично заседание                          на седми юни през две хиляди и осемнадесета год. в състав:

                                                                       Председател: ГАЛИНА ДИНКОВА

                                                                   Членове: ДАРИНА ДРАГНЕВА

                                                                                          МИХАИЛ РУСЕВ

при секретаря Ива Атанасова с участието на прокурора Петко Георгиев като разгледа докладваното от съдия Д. Драгнева АД дело №127 по описа за 2018 год., за да се произнесе съобрази следното:

Производството е с правно основание чл.185 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/, ообразувано по жалбата на „П.П.-24“ ЕООД ЕИК ******, със седалище и адрес на управление гр. Раднево, ул. ****** представлявано от управителя П.А.П., а в съдебното производство от редовно упълномощения адвокат Х. против чл.19 ал.5 т.2 от Наредбата за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на община Раднево / Наредбата/, в редакцията й приета с Решение №613 от 26.10.2017г. на общински съвет Раднево. С Решение №613 от 26.10.2017г. Общински съвет Раднево приема изменение на чл.19 ал.5 т.2 от Наредбата, както следва: Таксата за битови отпадъци на нежилищни имоти на предприятия се определя пропорционално /в промил/ на база по-високата между отчетната стойност и данъчната оценка на недвижимите нежилищни имоти на предприятията“. До изменението текста на чл.19 ал.5 т.2 от Наредбата е следния: пропорционално / в промил/ на база отчетната стойност на недвижимите нежилищни имоти на предприятията“.

Жалбоподателя твърди, че като собственик на недвижим имот е подал декларация №2407103/24.09.2003г., а на 16.02.2018г. получил съобщение за дължима такса „битови отпадъци“ за сградата, негова собственост, която била увеличена спрямо 2017г. близо 16 пъти – от 540.74лв. до 8 770.01лв. за 2018г.  Установил, че увеличението е следствие от изменението на чл.19 ал.5 т.2 от Наредбата за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на община Раднево, извършено с Решение №613/26.10.2017г. и според което основа за определяне на таксата за битови отпадъци за нежилищния имот на предприятието е по-високата между отчетната стойност и данъчната оценка. До този момент основа за определяне на таксата по чл.19 ал.5 т.2 от Наредбата е била данъчната оценка.

Счита изменението за незаконосъобразно по следните съображения: Незаконосъобразно е приоритетното приложение на чл.19 ал.5 т.2 от Наредбата пред правилото на т.1 от същата разпоредба, без оглед на това дали въобще обекта се ползва и без да се има предвид количеството битови отпадъци, които се произвеждат от ползвателя. Нормата на чл.19 ал.5 т.2 от Наредбата противоречи на чл.67 ал.1 и ал.2 от ЗДВТ, които гласят, че размерът на таксата се определя според количеството на битовите отпадъци. Едва когато това количество не може да се установи, размерът на таксата може да се определи в левове на ползвател или пропорционално върху основа, определена от общинския съвет. В настоящия случай липсват данни, че количеството отпадъци за въпросния обект не могат да бъдат установени. От 2003-та година насам, дружеството ползва поставени на улицата до сградата три броя контейнери, като и до настоящия момент това обстоятелство не се е променило. Тези три контейнера се ползват и от други жители в съседство, включително и от три юридически лица. Липсват каквито и да било основания да се счете, че до 2017г. включително, общината е можела и е определяла налога на база количество отпадъци / изразяващо се в брой кофи за смет и честота на почистването им/, а през 2018г. вече не може да определи това количество. Не се е променила и честотата на почистване на съдовете. Двата способа за определяне на таксата, визирани в чл. 67 от ЗМДТ се прилагат при условията на евентуалност и в посочената от закона последователност, което не намира приложение в обжалваната общинска наредба в ред. от 26.10.2017г. На второ място, Наредбата противоречи на основен принцип в ЗМДТ по отношение определяне на таксата – чл.8 ал.1 т.3, а именно принципа за постигане на по-голяма справедливост ри определяне на таксите. Изчисляването на размера на таксата за битови отпадъци пропорционално на данъчната оценка на имота превръща таксата в имотен налог, което противоречи на същността й на възнаграждение за реално предоставена услуга. Не данъчната оценка на имота, а брой на кофите за смета, честота на почистване, брой ползватели и т.н. имат значение за определяне на възможно най-коректния размер на таксата, и няма пречка да бъдат установени в конкретния случай. Едва ако тези обстоятелства не могат да бъдат установени, за което липсват данни в настоящия случай-едва тогава ЗМДТ допуска таксата за смет да се определи и на база други критерии.

В съдебно заседание се релевират и доводи за противоречие на оспорените текстове от Наредбата са Директива 2008/98/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 19.11.2008г. относно отпадъците, където в чл.1 е залегнал основния принцип за плащане на отпадъците, а именно принципа –„замърсителя плаща“. Като действащ наднационален нормативен акт, българското законодателство и съдилища са длъжни да я спазват и прилагат, което не е сторено от Общински съвет Раднево. Наредбата противоречи и на чл.8 и чл.15 ал.1 и ал.2 от ЗНА и на Конституцията, тъй като оспорените текстове касаят единствено и само предприятията –платци на такса битови отпадъци, не и гражданите физически лица, които продължават да се облагат по стария ред. Това е поставя отделните видови потребители в неравностойно положение и е израз на дискриминация. Самостоятелно основание за отмяна на чл.19 ал.5 т.2 от Наредбата е и обстоятелството, че Решението на общински съвет Раднево, с което е изменена наредбата в оспорената й част е изцяло немотивирано. Цитирана е единствено нормата на чл.8 от ЗНА, както и че от началото на 2017г. е преустановено функционирането на местното депо за  битови отпадъци, вследствие на което някои от услугите вече не се предоставят от община Раднево, и това налага актуализиране на техния списък. Общинския съвет не е обсъдил най-важния момент – дали общината е поставен през 2018г. в невъзможност да определи таксата на база количество отпадъци, както е изричното изискване на ЗМВТ и както е определяна до този момент таксата. Общинския съвет е бил длъжен да анализира съответствието на изменението с правото на Европейския съюз. В т.5 на Решението на Общински съвет е записано, че предлагания проект е съобразен с европейското законодателство и е цитиран не относимия Регламент №1082/2006г. на ЕС и на Съвета. Цитирания Регламент касае създаването и функционирането на европейска група за териториално сътрудничество, чиято цел е улесняването и насърчаването на трансграничното, транснационално и междурегионално сътрудничество. Приложима в случая е Директвиа 2008/98/ЕО на ЕП и на Съвета, чиито норми принципи са в противоречие с обжалваните текстове на Наредбата.

От съда се иска да бъде отменена разпоредбата на чл.19 ал.5 т.2 от Наредбата за определянето и администрирането на местните такси и цени на услугите на територията на община Раднево, изменена по силата на Решение № 613/26.10.2017г. на Общински съвет Раднево. Претендира и разноските по делото.

Ответника – Общински съвет Раднево, чрез процесуалния си представител иска от съда да бъде отхвърлено оспорването с доводи, че нормата на чл.19 ал.5 т.2 от Наредбата е в съответствие с текста на чл.67 ал.1 и чл.8 ал.1 т.3 от ЗМДТ в редакцията, действала към момента на нейното приемане. Спазена е законовата процедура по приемане на подзаконов нормативен акт. Изменението е по инициатива на Кмета на община Раднево с предложение до Общинския съвет, придружен с проект на наредбата, който заедно с мотивите е публикуван на електронния портал за обществено обсъждане. Решение №613/26.10.2017г. на общински съвет Раднево, с което е изменена Наредбата е прието при необходимия кворум, с единодушие на всички общински съветници с 21 гласа общо, което е видно от протокола на проведеното заседание. Оспорената разпоредба е в съответствие с чл. 67 от ЗМДТ като следва установената от закона поредност и наличие на двата способа за определяне на размера на таксата за битови отпадъци. Цитираната Директива няма посредствено приложение и не следва да бъде съобразявана с подзаконов нормативен акт, който е съобразен със ЗМДТ. Решението е преминало и през задължителния контрол за законосъобразност, който е осъществен от Областния управител на Област Стара Загора и от Окръжна прокуратура Стара Загора. След като решението за изменение на Наредбата не е оспорено и е влязло в сила, то задължение на общината е да организира неговото изпълнение. Моли съда да остави без уважение жалбата като неоснователна.

Представителя на Окръжна прокуратура Стара Загора дава становище за основателност на оспорването. От представените доказателства се установява, че е спазена процедурата по чл. 26 и чл.28 от ЗМСМА. Обстоятелството, че приетото решение от 26.10.2017г. на Общински съвет Раднево не е било оспорено от Областния управител и от страна на РП Раднево не означава, че по този начин се възпрепятства възможността на всяка една заинтересована страна да оспори незаконосъобразността на текстове от Наредбата. Жалбоподателя има правен интерес да оспори подзаконовия акт. Изложените в жалбата и доразвити в съдебно заседание аргументи са правилни. Нормата на чл.19 ал.5 т.2 от Наредбата явно противоречи на текста на чл. 67 ал.1  и ал.2 от ЗМДТ, поради което предлага на съда да бъде отменена оспорената разпоредба на чл.19 ал.5 т.2 от Наредбата.

Административен съд Стара Загора като взе предвид доводите на страните, съобразно доказателствата и закона, намира за установено следното:

 На настоящия съдебен състав е служебно известно, че на жалбоподателя „П.П.-24“ ЕООД гр. Раднево е съставен АУАЗД №580/28.03.2018г., издаден от орган по приходите при Община Раднево, който по негова жалба е предмет на съдебен контрол за законосъобразност по адм. д.№255/18г по описа на АС Стара Загора, поради което за последния е налице правен интерес от оспорване на чл.19 ал.5 т.2 от Наредбата за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на Община Раднево в качеството му на лице-предприятие по смисъла на ЗМДТ, което е собственик на нежилищен недвижим имот и съответно задължен за този вид такса правен субект.

 Част от изложените в жалбата аргументи са неотносими към законосъобразността на оспорената част от подзаконовия нормативен акт, като имащи отношение към законосъобразното определяне на дължимия от лицето конкретен размер на таксата за битови отпадъци за съответната година, а именно: приоритетното приложение на чл.19 ал.5 т.2 спрямо т.1 на чл.19 ал.5 от Наредбата при определяне размера на таксата, дължима от жалбоподателя за съответната година, пропорционално на база основата, определената в чл.19 ал.5 т.2 от Наредбата, вместо според количеството на отпадъците, съобразно вида и броя на съдовете за тяхното съхранение и чистота на извозване, без оглед на това дали обекта се ползва и без да се има предвид количеството на битовите отпадъци, въпреки че от 2003г. до сега дружеството е ползвало, наред с други лица, три броя контейнери и е заплащало такса, според него спрямо този брой на съдовете и честотата на почистването им, без промяна на тези обстоятелства. Всички оплаквания касателно определяне размера на таксата,   

Относими към законосъобразността на оспорения текст на чл.19 ал.5 т.2 от Наредбата са доводите за противоречие с разпоредбата на чл.67 ал.2 от ЗМДТ, с нормите на чл.8 и чл.15 от ЗНА, за дискриминация в нарушение на забраната, установена от Конституцията на РБ, за липса на мотиви за извършеното изменение на разпоредбата, както и за противоречие с Директива 2008/98/ЕО на Европейския парламент и на Съвета.

На първо място следва да се обсъди спазването на процедурата за изработване на проекти на нормативни актове, установена от чл.26 и сл. от ЗНА,  изменение на подзаконовия нормативен акт. Настоящия проект за изменение на чл.19 ал.5 т.2 от Наредбата, ведно с мотивите е публикуван 21.09.2017г. на интернет страницата на Община Раднево и след повече от 30 дни, както изисква чл.26 ал. 4 от ЗНА е прието Решение №613/26.10.2017г., с което Общински съвет Раднево изменя основата  по смисъла на §1 т.16 от ДР на ЗМДТ /в ред. ДВ бр. ДВ, бр. 119 от 2002 г.) за определяне размера на таксата за битови отпадъци при условията на чл.67 ал.2 от ЗМДТ в ред. в сила от 01.01.2004г. и към настоящия момент, която става по-високата измежду отчетната стойност и данъчната оценка на нежилищните недвижими имоти на предприятията. Предприятия по смисъла на ЗСч, към който ЗМДТ в приложимата редакция препраща,  са на първо място търговците по ТЗ, какъвто е и жалбоподателя. Отчетната стойност и данъчната основа отговарят на определението на §1 т.16 от ЗМДТ /в ред. ДВ бр.119 от 2002г, действаща и към момента/ за основа, тъй като са обективен показател със стойностно изражение. Данъчната оценка и отчетната стойност представляват цена – стойност на имота, определена по правилата за изчисление на данъчна оценка, съответна на отчетна стойност по ЗСч.

 Мотивите за това изменение, които са задължителен елемент от съдържанието на решението за приемане на подзаконов нормативен акт са следните:

Причини, които налагат изменението са действащата уредба в ЗМДТ, поред която такса битови отпадъци се определя на база количество отпадък, а когато установяването на база количество не е възможно, на база друга основа определена от Общинския съвет. В тази връзка е предложено такса битови отпадъци за недвижимите нежилищни имоти на предприятия да стане по-високата между отчетната стойност и данъчната оценка. Целите, които се поставят: Да се актуализират списъкът и цените на предоставяните от Община Раднево административни услуги. Едновременно с това има за цел да регулира адекватни финансови постъпления от предоставяните услуги. Не са необходими финансови средства за прилагането на новата уредба. Очакваните резултати са подобряване качеството на предлаганите административни услуги, намаляване на административната тежест и осигуряване на допълнителни финансови постъпления. Анализа за съответствие с правото на ЕС се свежда до съответствие с неотносимия Регламент №1082/2006г. на ЕП и на Съвета и Европейската харта за местно самоуправление, както и с разпоредбите и целите на националното и местното законодателство.

Видно от тези мотиви, причината за изменението на оспорената разпоредба е нормативната уредба в ЗМДТ, конкретно чл.67 ал.2, която норма не е променена в периода от 19.12.2013г., когато е приета за първи път ал.5 на чл.19 от Наредбата / т.2 пропорционално на база отчетната стойност на недвижимите нежилищни имоти на предприятия/ и до 26.10.2017г., когато т.2 е изменена с цел повишаване на обективния стойностен показател, служещ като основа за определяне индивидуалния дължим размер на таксата. Нормативната уредба на чл.67 ал.2 от ЗМДТ е една и съща в този период, а именно при невъзможност да се определи количеството отпадък от всеки замърсител – проявление тъкмо на принципа „замърсителя плаща“, общинския съвет може да определи като база друга основа по смисъла на §1 т.16 от ДР на ЗМДТ.  С изменението не се определя нов начин за изчисляване размера на таксата, тъй като остава определения вече способ по чл.67 ал.2 от ЗМДТ, а се цели повишаване на стойностната база, а оттам и на индивидуалния дължим размер на таксата, чрез което да се повишат и финансовите постъпления от таксата за битови отпадъци. В мотивите към проекта за изменение на разпоредбата липсват факти, които да обосновават необходимостта от изменение на основата, не на начина, за определяне размера на таксата за битови отпадъци с цел неговото повишаване. Липсата на яснота по отношение на причината, наложила оспореното изменение, целящо да повиши размера на таксата за битови отпадъци, води до невъзможност да се осъществи и необходимия контрол за спазване на принципите, установени с разпоредбата на чл. 26 ал.1 от ЗНА. Изискванията към съдържанието на мотивите по чл.28 ал.2 от ЗНА представляват гаранция за спазване на принципите за изработване на нормативни актове – необходимост на първо място, обоснованост, предвидимост, откритост, съгласуваност, субсидиарност, пропорционалност и стабилност. Властта да се установяват нормативни задължения е ограничена, включително и от посочените принципи в чл.26 ал.1 от ЗНА, поради което особено съществено нарушение на производствените правила е неспазването на изискването на чл.28 ал.2 от същия закон за излагане на мотиви –конкретни факти, от които да се извежда необходимостта да се промени базата за изчисляване размера на задължението за плащане на такса битови отпадъци, което има финансов характер, с цел неговото повишаване. Причините като част от мотивите по смисъла на чл. 28 ал.2 т.1 от ЗНА целят да установят необходимостта и обосноваността от конкретното нормативно разрешение на обществените отношения, които са предмет на регулация и не могат да бъдат сведени до посочване на законовия акт, който предоставя компетентност за местния законодател да определи стойностна основа. Същественото в случая е липсата на мотиви защо е необходимо да се измени разпоредбата, кои факти от обективната действителност налагат да се измени основата, чрез избор измежду по-високата от двете стойности, така че да се постигне повишаване на финансовия резултата от постъпленията от такса битови отпадъци Законът може да бъде причина за приемане на подзаконов нормативен акт, когато се цели постигане на съответствие, но настоящия казус не е такъв. Той разкрива финансови цели за изменението, които не са обосновани, така както изисква чл.28 ал.2 от ЗНА. Изложеното е достатъчно основание за отмяна на оспорената разпоредба, чрез която се цели увеличаване на индивидуалния дължим размер на таксата за битови отпадъци, без да е ясно дали това увеличение е обусловено от необходимост да се финансира дейността на общината по предоставяне на тази конкретна услуга, от постигане на равнопоставеност между задължените субекти с оглед на факта, че имотите на физическите лица нямат отчетна стойност, а само данъчна оценка и чрез нейното повишаване може да се постигне търсения от изменението резултат, без да е нужно да се променя стойностната основа, избрана като база за определяне индивидуалния размер на таксата. В тази връзка оплакването за дискриминация, въведено от жалбоподателя е неоснователно.   

По съответствието на изменението на чл.19 ал.5 т.2 от Наредбата с чл.67 ал.2 от ЗМДТ и с Директива 2008/98/ЕО на ЕП и на Съвета следва да се каже, че Директивата няма пряко и непосредствено действие, поради което органа на местното самоуправление е длъжен съобрази разпоредбите на подзаконовия нормативен акт с нормите от по-висока степен, включително и Регламентите. Директива2008/98 ЕО на ЕП и на Съвета е транспонирана, чрез ЗИД ЗМДТ, публикуван в ДВ бр. 101 от 22.11.2013г., в сила от 01.01.2014г., с изключение на §6 / В чл. 67, ал. 2 накрая се поставя запетая и се добавя "която не може да бъде данъчната оценка на недвижимите имоти, тяхната балансова стойност или пазарната им цена."/, който по силата на многократно изменяваната отлагателна разпоредба на §13 от ЗР към ЗИД ЗМДТ от 22.11.2013г., влиза в сила на 31.12.2019г. Следователно към датата 26.10.2017г. е допустимо общинския съвет да определи като база за изчисляване размера на таксата за битови отпадъци друга основа, стига същата да е в съответствие с определението по §1 т.16 от ДР на ЗМДТ в действащата и към настоящия момент редакция – стойностна основа.

Само за яснота: Безспорно е, че при посочената действаща законова и оспорената подзаконова регламентация няма реално въвеждане на принципа „замърсителя плаща“ като начина на определяне на размера на таксата сочи на установяване на финансово задължение без оглед на количеството битови отпадъци, който способ е неприложим към настоящия момент по нормативни причини, които са отстранени с последните изменения на ЗМДТ, но тяхното влизане в сила е отложено. Освен това с чл.19 ал.5 т.2 от оспорената частично Наредба на общински съвет Раднево е дадена възможност да се определи таксата според количеството на битовите отпадъци съобразно вида и броя на съдовете за  съхраняването им и честотата на сметоизвозване като е определен и ред за прилагането на този начин за определяне размера на таксата с разпоредбата на чл.19 ал.3 от същата Наредба. Следователно не е даден приоритет на алтернативния способ по чл.67 ал.2 от ЗМДТ пред този по чл.67 ал.1 от същия закон в приложимите редакции, които действащ и към настоящия момент. Освен това оспореното изменение на Наредбата не е с цел прилагане на Европейското законодателство, което не сочи на необходимост от анализ за съответствие с правото на ЕС. Единствено е допуснато съществено процесуално нарушение на чл.28 ал.2 т.1 вр. с чл.26 от ЗНА като не са изложени мотиви досежно необходимостта от изменение на начина за определяне размера на таксата с цел неговото повишаване. Реализирането на повече приходи от събираемостта на таксата не може да удовлетвори изискването на посочените разпоредби, доколкото и преди оспореното изменение е съществувал нормативно определен начин за изчисляване размера на таксата за нежилищни имоти на предприятия т.е. не са налице потребности от нормативен порядък, нужда от определяне на начин за изчисляване на размера, а причина, освен целта да се повиши финансовия резултат не е посочена. Следователно целта не може да обуслови извод за наличие на необходимост от изменение на оспорената разпоредба.

При този изход от спора на жалбоподателя се следват разноските по делото, съгласно представения списък.

Мотивиран от изложеното и на основание чл. 193 ал.1 от АПК, съдът

 

                                       Р     Е     Ш     И     :

 

 ОТМЕНЯ чл.19 ал.5 т.2 от Наредбата за определянето и администрирането на местните такси и цени на услугите на територията на община Раднево, приета с Решение № 613/26.10.2017г. на Общински съвет Раднево.

ОСЪЖДА Община Раднево да заплати на „П.П.-24“ ЕООД ЕИК****** сумата от 678лв / шестстотин седемдесет и осем/, представляващи разноски по делото.

Решението  подлежи на обжалване и протестиране пред ВАС на РБ в 14-дневен срок от връчването му на страните.

 

                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                               

                                                             ЧЛЕНОВЕ: 1.  

 

 

                                                                                     2.