Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

                № 260      25.06.2019г.      град  Стара Загора

                         

                     

              В    И  М  Е  Т  О    Н  А    Н  А  Р  О  Д  А

 

           

            Старозагорският административен съд, в публично съдебно заседание на тринадесети юни през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

                                                                                

                           

                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ:    БОЙКА ТАБАКОВА

 

                                                                                                                                      ЧЛЕНОВЕ:    ИРЕНА ЯНКОВА

                                                                                     МИХАИЛ РУСЕВ

       

 

при секретар  Пенка Маринова                                                                          и с участието

            на прокурор Петко Георгиев                                                                  като разгледа

            докладваното  от   съдия     ИРЕНА ЯНКОВА   административно  дело   № 231  по  описа

за 2019г., за да се произнесе, съобрази следното:                                   

                                                                      

            Производството е по реда на чл. 185 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/.

             

Образувано е по протест на прокурор в Окръжна прокуратура – Стара Загора, с който са оспорени разпоредбите на чл. 24,ал.2 и чл. 39,ал.1,т. 1 и т.4 от Наредбата за реда за управление на горските територии, собственост на община Гълъбово, приета с Решение № 609/ 15.12.2014г. на Общински съвет – Гълъбово

В протеста са изложени доводи за незаконосъобразност на оспорените разпоредби от Наредбата за реда за управление на горските територии, собственост на община Гълъбово, по съображения за противоречието им с нормативен акт от по-висока степен. Обосновава се, че съдържащата се в протестираните разпоредби регламентация, не е съобразена със Закона за горите закона, който определя общите правила относно ползването на недървесни видове и строителство в горски територии без промяна на предназначението им. Поддържа се, че тъй като подзаконовите нормативни актове, приемани от общинските съвети, следва да се основават на нормативни актове от по-висока степен и могат да уреждат обществени отношения от местно значение само и единствено при условията и в границите, определени от по-високия по степен нормативен акт, като детайлизират неговото приложение, оспорените разпоредби, като противоречащи на законовата уредба, са приети в нарушение на принципа по чл.15 от Закона за нормативните актове. По подробно изложени в протеста съображения е направено искане да бъдат отменени като незаконосъобразни разпоредбите на  чл. 24,ал.2 и чл. 39,ал.1,т. 1 и т.4 от Наредбата за реда за управление на горските територии, собственост на община Гълъбово

Представителят на Окръжна прокуратура - Стара Загора в съдебно заседание поддържа внесения протест и обективираното в него оспорване.

 

Ответникът -  Общински съвет – Гълъбово, редовно и своевременно призован за съдебно заседание, не изпраща представител по делото и не взема становище по основателността на оспорването.

 

            Въз основа на съвкупната преценка на събраните по делото доказателства, съдът приема за установено следното от фактическа страна:

 

С Решение № 609 по Протокол № 53 от проведено на 15.12.2004г. заседание на Общински съвет – Гълъбово, по предложение на Кмета на Община Гълъбово, на основание чл. 181,ал. 6 от Закона за горите  чл.22, ал.2 от ЗМСМА, е приета Наредбата за реда за управление на горските територии, собственост на община Гълъбово  В проведеното гласуване са участвали 12 общински съветници, всички гласували „за”.

С протестираната разпоредба на чл. 24,ал.2   Наредбата за реда за управление на горските територии, собственост на община Гълъбово е регламентирано, че ползванията от горските територии на общината са възмездни . В чл. 39,ал. 1 т. 1 и .т.4 от НРУГТСОГ е предвидено, строителството в горските територии, собственост на общината без промяна на предназначението да се допуска :  при изграждането на стълбове за въздушни електропроводи/т. 1/ и подземни електропроводи, надземни и подземни проводи за хидротехнически съоръжения, нефтопроводи, топлопроводи, газопроводи, нефтопродуктопроводи, водопроводи, канализации, кабели и други елементи на техническата инфраструктураче освен глобите, нарушителите заплащат и разходите, свързани с установяване и отстраняване на нарушенията/т4/..

 

            Съгласно чл.186, ал.1 от АПК,  право да оспорват подзаконов нормативен акт имат гражданите, организациите и органите, чиито права, свободи или законни интереси са засегнати или могат да бъдат засегнати от него или за които той поражда задължения. Нормата на чл.186, ал.2 от АПК овластява прокурора да подаде протест срещу подзаконов нормативен акт, като според чл.187, ал.1 от АПК подзаконовите нормативни актове могат да бъдат оспорени без ограничение във времето.

            С оглед на което оспорването на на . 24,ал.2 и чл. 39,ал.1,т. 1 и т.4 от Наредбата за реда за управление на горските територии, собственост на община Гълъбово обективирано в подадения протест от прокурор в Окръжна прокуратура – Стара Загора, е процесуално допустимо.

 

            Съдът, като обсъди събраните по делото доказателства във връзка с изложените в протеста доводи и становищата на страните и като извърши проверка на законосъобразността на разпоредбите на. 24,ал.2 и чл. 39,ал.1,т. 1 и т.4 от Наредбата за реда за управление на горските територии, собственост на община Гълъбово, намира за установено следното:

 

При извършената проверка досежно спазването на регламентираните в АПК и в ЗНА административно-производствени правила при приемането на Наредбата за реда за управление на горските територии, собственост на община Гълъбово , съдът не констатира допуснати нарушения на процедурата по внасяне, разглеждане, обсъждане и приемане, като Наредбата и нейните изменения и допълнения са приети при спазване на изискванията за кворум и мнозинство.

 

Обществените отношения, свързани с местното самоуправление и местната администрация, са уредени със ЗМСМА, чиито разпоредби очертават правният статут и компетентността на общинския съвет като орган на местното самоуправление, определящ политиката за изграждане и развитие на общината, във връзка с осъществяването на дейностите от местно значение, както и на други дейности, определени със закон. В изпълнение на правомощията си по чл.21 от ЗМСМА общинският съвет приема правилници, наредби, инструкции, решения, декларации и обръщения.

Наредбата е нормативен акт, който се издава за прилагане на отделни разпоредби или подразделения на нормативен акт от по-висока степен, като приеманите от Общинския съвет наредби са подзаконови нормативни актове, съдържащи правни норми, които създават общозадължителни правила за уреждане съобразно нормативните актове от по-висока степен неуредени от тях обществени отношения с местно значение на територията на съответната община, засягащи неограничен брой адресати /чл.7, ал.2 и чл.8 от Закона за нормативните актове и чл.75, ал.1 от АПК/. Такива актове общинските съвети са компетентни да издават, когато това е предвидено от Конституцията на РБългария или от закон /чл.2, ал.1 от ЗНА, чл.76, ал.1 от АПК/. Следователно нормотворческите правомощия на общинския съвет произтичат от Конституцията или от закона и се ограничават до обществени отношения с местно значение, които обаче не са регулирани от нормативни актове от по-висока степен. Отделно от това общият принцип, регламентиран в чл.15, ал.1 от ЗНА, предвижда, че всеки нормативен акт трябва да съответства на Конституцията и на другите нормативни актове от по-висока степен. В този смисъл съдебният контрол за материална законосъобразност на оспорените разпоредби от Наредбата за реда за управление на горските територии, собственост на община Гълъбово , следва да обхване преценката дали в съответствие с нормите на чл.2, ал.1 и чл.8 от ЗНА органът на местно самоуправление е бил овластен с компетентност за уреждане на обществени отношения чрез регулирането им с подзаконов нормативен акт по чл.7, ал.2 от ЗНА и за съответствието на разпоредбата с нормативни актове от по-висока степен.

            При така извършената преценка съдът приема следното:

 

Упражнената от Общински съвет – Гълъбово компетентност е при осъществяване на правомощието по чл.21, ал.2 във вр. чл.22, ал.4 и ал.5 от ЗМСМА. , респективно чл. 181,ал. 6 от Закона за горите. С оглед на което протестираните разпоредби от Наредбата за реда за управление на горските територии, собственост на община Гълъбово , са приети от орган, овластен да регламентира с подзаконов нормативен акт правилата относно строителството в горски територии и ползването им.  

Съгласно чл.76, ал.3 от АПК общинските съвети издават нормативни актове, с които уреждат съобразно нормативни актове от по-висока степен обществени отношения от местно значение. Оспорените разпоредби регулират обществени отношения по повод ползването на горските територии и строителството в тях, поради което следва задължително да съответстват на съдържащата се в специалния закон – Закона за горите правна регламентация.

 

Първата от протестираните разпоредби е тази на чл. 20, ал. 2 от Наредбата за реда за управление на горските територии, собственост на община Гълъбово съгласно която ползванията от горските територии на общината са възмездни. В ал. 1 от същия член е дадено определение на ползвания от горските територии на общината, а именно ползване на дървесина и ползване на недървесни горски продукти. Следователно с приетата разпоредба ОбС-Гълъбово определя възмездност при ползване както на дървесина, така и на недървесни горски продукти. Както се посочи по-горе Наредбата е приета въз основа на чл. 181,ал. 6 от Закона за горите, съгласно който общинския съвет определя с наредба реда за управление на горските територии-собственост на общината. Следователно относимия нормативен акт от по-висока степен с който следва да се съобразяват разпоредбите на Наредбата за реда за управление на горските територии, собственост на община Гълъбово . Според чл. 113 от ЗГ ползването на дървесина от горските територии-държавна или общинска собственост е възмездно. А съгласно чл. 111, ал. 1 от с. з. ползването на дървесина от горските територии представлява добива на дървесина и /или разпореждането с нея. В същото време ползването на недървесни горски продукти е добивът на смола, борина, сено, кори, лико, семена, гъби, лечебни и ароматни растения или части от тях, лишеи и мъхове, горски плодове, зеленина, коледни елхи, листников фураж, улов на животни, които не са дивеч, както и разпореждането с тях/ чл. 117,ал.1 от ЗГ/, като в чл. 119,ал.2 от ЗГ е посочено че ползването на гъби, горски плодове, лечебни и ароматни растения или части от тях от горските територии, когато не съставлява стопанска дейност се извършва свободно и безвъзмездно. Следователно в ЗГ относно ползването на недървесни горски продукти е детайлно разписано, направено е разграничение ползването на кои точно недървесни горски продукти и при какви условия е безвъзмездно. По аргумент на противното ползването на останалите недървесни горски продукти става възмездно. В същото време разпоредбата на чл. 20, ал. 2 от Наредбата за реда за управление на горските територии, собственост на община Гълъбово не прави такова разграничение, а преценена в към ал. 1 въвежда възмездност за ползването на всички недървесни горски продукти. При това положение поради липса на детайлизация цялата тази разпоредба на чл. 20, ал. 2 от Наредбата  се явява в противоречие с нормативен акт от по-висока степен и като такава следва да се отмени. Следва ОбС-Гълъбово да предприеме действия за детайлизиране на нормата и определянето на кои недървесни горски продукти е възмездно и на кои безвъзмездно и при какви условия, както и изрично да регламентира че ползването на дървесина е възмездно

Втората протестирана разпоредба е на чл. 39, ал. 1, т. 1 и т. 4 от Наредбата за реда за управление на горските територии, собственост на община Гълъбово  с която е прието че строителството в горски територии собственост на общината, без промяна на предназначението се допуска при изграждането на стълбове за въздушни електропроводи/т. 1/ и подземни електропроводи, надземни и подземни проводи за хидротехнически съоръжения, нефтопроводи, топлопроводи, газопроводи, нефтопродуктопроводи, водопроводи, канализации, кабели и други елементи на техническата инфраструктура. Според чл. 152 от ЗГ строителство в горски територии без промяна на предназначението се допуска само за изграждане на обекти по чл. 54, ал. 1, като съгласно ал. 2 строителството на обекти по ал. 1 се разрешава при условията и по реда на ЗУТ и на Наредба на Министъра РРБ и Министъра на ЗХГ. В чл. 54,ал.1 от ЗГ изчерпателно са посочени обектите които могат да се изграждат в такива територии, без да е предоставена възможност за включване на други. В действащата към момента редакция на тази разпоредба не се предвижда изграждане на обекти от вида на тези посочени в чл. 39, ал. 1, т. 1 и т. 4 от Наредбата. Вярно е че към момента на приемане на Наредбата за реда за управление на горските територии, собственост на община Гълъбово  разпоредбата на чл. 54,ал.1 и т. 4 от ЗГ е разрешавала изграждането на тези обекти, но същата е отменена/ДВ бр. 83/2018 г. /, като до момента ОбС-Гълъбово не е привел оспорените текстове в съответствие със законовите. При това положение чл. 39, ал. 1, т. 1 и т. 4 от Наредбата за реда за управление на горските територии, собственост на община Гълъбово  в противоречие с нормативен акт от по-висока степен и като такива са незаконосъобразни.

 

            По изложените съображения и при прилагането на общия принцип по чл.15, ал.1 от ЗНА, протестираните разпоредби на чл.24,ал.2 и чл. 39,ал.1,т. 1 и т. 4  от Наредбата за реда за управление на горските територии, собственост на община Гълъбово следва да бъде отменени, като незаконосъобразни.

 

            Следва да бъде уважено искането на Окръжна прокуратура – Стара Загора за присъждане на направените разноски, като Общински съвет –Гъълъбово бъде осъден да заплати на ОП – Стара Загора сумата от 20лв., представляваща внесена такса за публикуване в Държавен вестник на обявление за оспорването.

    

 

 

 

 

            Водим от горните мотиви и на основание чл.193, ал.1 от АПК, Старозагорският административен съд 

 

     Р     Е     Ш     И     :

 

ОТМЕНЯ по протест на прокурор в Окръжна прокуратура – Стара Загора разпоредбите на чл. 24,ал.2 и чл. 39,ал.1,т. 1 и т.4 от Наредбата за реда за управление на горските територии собственост на община Гълъбово, като незаконосъобразни.

 

 

ОСЪЖДА Общински съвет –Гълъбово да заплати на Окръжна прокуратура – Стара Загора сумата от 20 (двадесет) лева, представляваща направените по делото разноски.

 

           Решението подлежи на обжалване с касационна жалба пред Върховния административен съд в 14 дневен срок от съобщаването му на страните.

 

           След влизане в сила решението да се обнародва по начина, по който е обнародвана Наредбата за реда за управление на горските територии, собственост на община Гълъбово.

 

 

 

    ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                                           

    ЧЛЕНОВЕ:  1.

 

                                                                                                                                                                                                                            2.