Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

                № 261      24.06.2019г.      град  Стара Загора

                         

                     

              В    И  М  Е  Т  О    Н  А    Н  А  Р  О  Д  А

 

           

            Старозагорският административен съд, в публично съдебно заседание на тринадесети юни през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

                                                                                

                           

                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ:    БОЙКА ТАБАКОВА

 

                                                                                                                                      ЧЛЕНОВЕ:    ИРЕНА ЯНКОВА

                                                                                     МИХАИЛ РУСЕВ

       

 

при секретар  Минка Петкова                                                                             и с участието

            на прокурор Петко Георгиев                                                                  като разгледа

            докладваното  от   съдия     ИРЕНА ЯНКОВА административно  дело   № 286  по  описа

за 2019г., за да се произнесе, съобрази следното:                                  

                                                                      

            Производството е по реда на чл. 185 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/.

             

Образувано е по протест на прокурор в Окръжна прокуратура – Стара Загора, с който са оспорени разпоредбите на чл.5,ал.1,т.1, чл. 5,ал.5 и чл.12 от  Наредба  за реда за управление и разпореждане с общински жилищен фонд на община Павел  Баня, приета с Решение №547/ 29.03.2007г. на Общински съвет – Павел Баня

В протеста са изложени доводи за незаконосъобразност на оспорените разпоредби от  Наредба  за реда за управление и разпореждане с общински жилищен фонд на община Павел по съображения за противоречието им с нормативен акт от по-висока степен. Обосновава се, че съдържащата се в протестираните разпоредби регламентация, не е съобразена със закона, който определя общите правила относно реда за управление и разпореждане с общинско имущество Поддържа се, че тъй като подзаконовите нормативни актове, приемани от общинските съвети, следва да се основават на нормативни актове от по-висока степен и могат да уреждат обществени отношения от местно значение само и единствено при условията и в границите, определени от по-високия по степен нормативен акт, като детайлизират неговото приложение, оспорените разпоредби, като противоречащи на законовата уредба, са приети в нарушение на принципа по чл.15 от Закона за нормативните актове. По подробно изложени в протеста съображения е направено искане да бъдат отменени като незаконосъобразни разпоредбите на чл.5,ал.1,т.1, чл. 5,ал.5 и чл.12 от  Наредба  за реда за управление и разпореждане с общински жилищен фонд на община Павел  Баня

Представителят на Окръжна прокуратура - Стара Загора в съдебно заседание поддържа внесения протест и обективираното в него оспорване.

 

Ответникът -  Общински съвет – Павел Баня, редовно и своевременно призован за съдебно заседание, не изпраща представител по делото и не взема становище по основателността на оспорването.

 

            Въз основа на съвкупната преценка на събраните по делото доказателства, съдът приема за установено следното от фактическа страна:

 

С Решение №547 по Протокол № 44 от проведено на 29.03.2007г. заседание на Общински съвет – Павел Баня, по предложение на Кмета на Община Павел  Баня, на основание чл.22, ал.1 от ЗМСМА, е приета Наредба  за реда за управление и разпореждане с общински жилищен фонд на община Павел Баня, приета с Решение №547/ 29.03.2007г. на Общински съвет – Павел Баня

.

 

С протестираната разпоредба на чл. 5,ал.1,т. 1 от Наредба  за реда за управление и разпореждане с общински жилищен фонд на община Павел Баня, приета с Решение №547/ 29.03.2007г. на Общински съвет – Павел Баня е регламентирано, че резервните жилища са предназначени да осигурят временно жилищна площ под наем за срок, не по-дълъг от две години на лица, чиито жилища са станали негодни за обитаване в резултат на природните и стихийни бедствия или на други изключителни обстоятелство”. В чл. 5,ал. 5  от наредбата по изключение в случаите на ал.1 наемното правоотношение може да се продължи еднократно за срок не по- дълъг от една година срещу заплащане на пазарна наемна цена . Чл. 12 от Наредбата дава право наемателя на жилище по този ред /реда на глава Втора/ да го закупи по цени, определени от общински съвет без търг или конкурс, ако са налице следните условия: 1. да е наемател на общинско жилище на основание на настанителна заповед не по-малко то три години без прекъсване и 2. да е направил писмено искане за закупуване до кмета на общината  

            Съгласно чл.186, ал.1 от АПК,  право да оспорват подзаконов нормативен акт имат гражданите, организациите и органите, чиито права, свободи или законни интереси са засегнати или могат да бъдат засегнати от него или за които той поражда задължения. Нормата на чл.186, ал.2 от АПК овластява прокурора да подаде протест срещу подзаконов нормативен акт, като според чл.187, ал.1 от АПК подзаконовите нормативни актове могат да бъдат оспорени без ограничение във времето.

            С оглед на което оспорването на чл.5,ал.1,т.1, чл. 5,ал.5 и чл.12 от  Наредба  за реда за управление и разпореждане с общински жилищен фонд на община Павел  Баня, приета с Решение №547/ 29.03.2007г. на Общински съвет – Павел Баня, обективирано в подадения протест от прокурор в Окръжна прокуратура – Стара Загора, е процесуално допустимо.

 

            Съдът, като обсъди събраните по делото доказателства във връзка с изложените в протеста доводи и становищата на страните и като извърши проверка на законосъобразността на разпоредбите чл.5,ал.1,т.1, чл. 5,ал.5 и чл.12 от  Наредба  за реда за управление и разпореждане с общински жилищен фонд на община Павел  Баня  , намира за установено следното:

 

При извършената проверка досежно спазването на регламентираните в АПК и в ЗНА административно-производствени правила при приемането на Наредба  за реда за управление и разпореждане с общински жилищен фонд на община Павел  Баня, нейните изменения и допълнения, съдът не констатира допуснати нарушения на процедурата по внасяне, разглеждане, обсъждане и приемане, като Наредбата и нейните изменения и допълнения са приети при спазване на изискванията за кворум и мнозинство.

 

Обществените отношения, свързани с местното самоуправление и местната администрация, са уредени със ЗМСМА, чиито разпоредби очертават правният статут и компетентността на общинския съвет като орган на местното самоуправление, определящ политиката за изграждане и развитие на общината, във връзка с осъществяването на дейностите от местно значение, както и на други дейности, определени със закон. В изпълнение на правомощията си по чл.21 от ЗМСМА общинският съвет приема правилници, наредби, инструкции, решения, декларации и обръщения.

Наредбата е нормативен акт, който се издава за прилагане на отделни разпоредби или подразделения на нормативен акт от по-висока степен, като приеманите от Общинския съвет наредби са подзаконови нормативни актове, съдържащи правни норми, които създават общозадължителни правила за уреждане съобразно нормативните актове от по-висока степен неуредени от тях обществени отношения с местно значение на територията на съответната община, засягащи неограничен брой адресати /чл.7, ал.2 и чл.8 от Закона за нормативните актове и чл.75, ал.1 от АПК/. Такива актове общинските съвети са компетентни да издават, когато това е предвидено от Конституцията на РБългария или от закон /чл.2, ал.1 от ЗНА, чл.76, ал.1 от АПК/. Следователно нормотворческите правомощия на общинския съвет произтичат от Конституцията или от закона и се ограничават до обществени отношения с местно значение, които обаче не са регулирани от нормативни актове от по-висока степен. Отделно от това общият принцип, регламентиран в чл.15, ал.1 от ЗНА, предвижда, че всеки нормативен акт трябва да съответства на Конституцията и на другите нормативни актове от по-висока степен. В този смисъл съдебният контрол за материална законосъобразност на оспорените разпоредби от  Наредба  за реда за управление и разпореждане с общински жилищен фонд на община Павел Баня, приета с Решение №547/ 29.03.2007г. на Общински съвет – Павел Баня е бил овластен с компетентност за уреждане на обществени отношения чрез регулирането им с подзаконов нормативен акт по чл.7, ал.2 от ЗНА и за съответствието на разпоредбата с нормативни актове от по-висока степен.

            При така извършената преценка съдът приема следното:

 

Упражнената от Общински съвет – Павел Банян компетентност е при осъществяване на правомощието по чл.21, ал.2 във вр. с чл.22, ал.4 и ал.5 от ЗМСМА. Възможността общинските съвети да издават наредби, в които да детайлизират обществените отношения с местно значение С оглед на което протестираните разпоредби от Наредба  за реда за управление и разпореждане с общински жилищен фонд на община Павел Баня, приета с Решение №547/ 29.03.2007г. на Общински съвет – Павел Баня, са приети от орган, овластен да регламентира с подзаконов нормативен акт налагането на административни санкции за нарушения на общинските наредби.

 

Съгласно чл.76, ал.3 от АПК общинските съвети издават нормативни актове, с които уреждат съобразно нормативни актове от по-висока степен обществени отношения от местно значение. Оспорените разпоредби регулират обществени отношения по повод реда за управление и разпореждане с общинския жилищен фонд и по точно на резервните жилища  , поради което следва задължително да съответстват на съдържащата се в общия закон – Закона за общинската собственост  правна регламентация.

 

С протестираната от Окръжна прокуратура – Стара Загора разпоредба на чл. 5,ал.1 т.1 от наредбата се предоставя възможност  по усмотрение на общински съвет определени лица да се настаняват в резервни жилища.  Нормата на чл.45,ал.1 т.1 от Закона за общинската собственост  въвежда по императивен начин и изчерпателно в при кои случи лицата могат да  се настаняват  в резервните жилища а именно: в резервните жилища се настаняват под наем за срок не по-дълъг от две години лица:1. жилищата на които са станали негодни за обитаване в резултат на природни и стихийни бедствия и аварии или са застрашени от самосрутване. В закона са предвидени две хипотези,  при които лицата се настаняват в резервни жилища Първата категория правоимащи лица са тези ,чийто жилища са в описаното състояние по независещи от тях причини, станали негодни за обитаване в  резултат на нещо непредвидимо – природно или стихийно бедствие. Втората категория лица за тези , чийто жилища са застрашени от погиване поради самосрутване В случая общински съвет Павел баня  е въвел едно допълнително условие , при което едно лице може да се настани в общинско жилища , а именно при други изключителни обстоятелства, което е недопустимо. Нормата на чл. 45 от ЗОС се прилага само при наличието на условията, включени в хипотезата й . Органът за местно самоуправление разширява  възможността да се настаняват в резервни жилища лица извън категориите , предвидена в чл. 45,ал.1,.1 от ЗОС без закона да дава възможност общинските съвети да преценяват предпоставките за настаняване  в тази категория общински жилища, а именно резервните.Въвеждайки изчерпателни условия за настаняване по наем в резервни жилища        законодателят е взел   в предвид функцията , които тези жилища изпълняват – да задоволяват внезапно възникнали нужди за срок от две години . Чрез разпоредбата на чл. 5,ал.5 от наредбата се въвежда правило, че  този срок да може да бъде продължен еднократно за срок не по- дълъг от една година. Това изключение не е предвидено в закона. В ЗОС ясно е регламентиран срока , за който тези жилища могат да се ползват . –две години . Въвеждайки този допълнителен срок за настаняване в общински жилища в наредбата  Общински съвет Павел баня е приел една незаконосъобразна разпоредба

Според разпоредбата на чл. 12 от Наредба  за реда за управление и разпореждане с общински жилищен фонд на община Павел Баня наемател на общинско  резервно жилище по реда на глава втора може да го изкупи по цени, определени от общинския съвет без търг или конкурс ,ако са налице следните условия 1. да е наемател на общинско жилище на основание настанителна заповед не-по-малко от три години без прекъсване 2. да е направил писмено искане до кмета на общината

Според разпоредбата на чл. 42,ал.1 от ЗОС  по своето предназначение общинските жилища са разделени на няколко категории : за настаняване по наем, за продажба , замяна и обезщетяване, ведомствени и резервни Според чл. 47 от ЗОС общинските жилища , предназначени за продажба могат да се продават след решение на общинския съвет на: 1. правоимащите по Закона за уреждане на правата на гражданите с многогодишни жилищно- спестовни влогове. 2. на лица, чиито жилища се предвижда да бъдат отчуждени по реда на глава трета 3. други лица, отговарящи на условията за закупуване на общински жилища, определени в наредба по чл. 45а,ал.1 В чл. 47 от ЗОС изрично е посочено, че тази норма се отнася само за жилищата, предназначени за продажба , което изключва останалите видове жилища . Разпоредбата на чл. 12 от наредбата дава възможност да се закупи общинско жилище, което не е предназначено за продажба . С цитираната по-горе норма на общинската наредба се допуска наемател  на жилище, предназначено за настаняване под наем  да го изкупи като жилище, предназначено за продажба без същото да е променило предназначението си. Нормата на чл. 42,ал.1 от ЗОС дава право на общинските съвети по предложение на кмета на общината да променят предназначението на общинските жилища . Общинско жилище от един вид може да се промени в друг при изрично законово регламентирана  процедура: по предложение на кмета на общината с решение на общинския съвет , като се вземат  в предвид потребностите на общината , не потребностите на конкретно лице Законодателната делегация по чл. 47,ал.3 във връзка с чл. 45а от ЗОС се отнася до определяне на условията и реда за продажба на общински жилища В този смисъл редакцията на чл.12 от Наредбата е в противоречие с нормативната регламентация от по-висок ранг

            По изложените съображения и при прилагането на общия принцип по чл.15, ал.1 от ЗНА, протестираните разпоредби на   Наредба  за реда за управление и разпореждане с общински жилищен фонд на община Павел Баня следва да бъдат отменени, като незаконосъобразни.

            Следва да бъде уважено искането на Окръжна прокуратура – Стара Загора за присъждане на направените разноски, като Общински съвет – Павел Баня бъде осъден да заплати на ОП – Стара Загора сумата от 20лв., представляваща внесена такса за публикуване в Държавен вестник на обявление за оспорването.

    

 

 

 

 

            Водим от горните мотиви и на основание чл.193, ал.1 от АПК, Старозагорският административен съд 

 

     Р     Е     Ш     И     :

 

ОТМЕНЯ по протест на прокурор в Окръжна прокуратура – Стара Загора разпоредбите на чл.5,ал.1,т.1, чл. 5,ал.5 и чл.12 от  Наредба  за реда за управление и разпореждане с общински жилищен фонд на община Павел Баня , като незаконосъобразни.

 

ОСЪЖДА Общински съвет – Павел Баня да заплати на Окръжна прокуратура – Стара Загора сумата от 20 (двадесет) лева, представляваща направените по делото разноски.

 

           Решението подлежи на обжалване с касационна жалба пред Върховния административен съд в 14 дневен срок от съобщаването му на страните.

 

           След влизане в сила решението да се обнародва по начина, по който е обнародвана Наредба  за реда за управление и разпореждане с общински жилищен фонд на община Павел Баня

 

 

    ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                                           

    ЧЛЕНОВЕ:  1.

 

                                                                                                                                                                                                                            2.