Р Е Ш Е Н И Е  308

 

гр.Стара Загора, 24.07.2019 год.

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

 

Старозагорският административен съд   в публичното  заседание                                       на         единадесети юли

през      две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

Председател: БОЙКА ТАБАКОВА

                                                                    Членове:        ИРЕНА ЯНКОВА

                                                                                           РАЙНА ТОДОРОВА

                                

при секретаря    Албена Ангелова

и в присъствието на  прокурора    Петя Драганова,                                                        като разгледа докладваното от  БОЙКА ТАБАКОВА   адм.дело     297  по описа  за 2019 год, за да се произнесе, съобрази следното:

 

Производството е по чл.185 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/ във връзка с  чл.45, ал.3 от Закона за местното самоуправление и местната администрация /ЗМСМА/.

 

     Образувано е по жалба от А.М.В. *** със съдебен адрес ***, подадена от пълномощника адвокат Е.Т., с която се оспорват разпоредбите на гл.II и гл.IV от Наредба за реда и условията за отглеждане на животни компаньони на територията на община Стара Загора и за организация на работата в общински приют за безстопанствени животни, приета от Общински съвет Стара Загора с решение № 1195 от 25.10.2017г /НРУОЖКТОСЗОРОПБЖ/.  В жалбата са изложени доводи за нищожност на посочените норми от НРУОЖКТОСЗОРОПБЖ. Поддържа се приемането им в противоречие с влязло в сила Решение № 108 от 10.05.2016г по адм.д.№ 26/ 2016г по описа на Административен съд Стара Загора, при липса на материална компетентност на Общински съвет Стара Загора и при наличие на уредба на същите правоотношение с нормативни актове от по-висока степен. Направено е искане за обявяване на нищожността им и присъждане на съдебно-деловодните разноски в производството.

 

Ответникът Общински съвет Стара Загора чрез процесуалния си представител по делото юрисконсулт В. изразява становище за недопустимост на оспорването поради липса на правен интерес. Алтернативно счита жалбата за неоснователна по съображения, че доводите на жалбоподателката касаят друг подзаконов нормативен акт, съдържащ различни правни норми, които не съвпадат с оспорените гл.II и гл.IV от НРУОЖКТОСЗОРОПБЖ. Твърди, че оспорващата не би могла да бъде адресат на  по-голяма част от тези норми. Претендира за присъждане на юрисконсултско възнаграждение.  

 

   Представителят на Окръжна прокуратура Стара Загора дава заключение, че оспорването е основателно.

 

   Съдът, като обсъди доводите, изложени в жалбата и извърши проверка на законосъобразността на атакуваното решение, намира за установено  следното:

 

Жалбоподателката А.М.В. е полска гражданка със статут на постоянно пребиваваща в Република България и е адресно регистрирана в гр.Стара Загора, съгласно удостоверение за  пребиваване на гражданин на ЕС № ХХХХХ, валидно до 08.09.20211г. Притежава кучета порода „Хъски“ и „Нюфаундленд“, видно от приложените копия на паспорти. С влязло в сила след съдебен контрол наказателно постановление № 607/ 20.07.2017г, издадено от Заместник-кмета на Община Стара Загора е наказана с глоба в размер на 50лв за нарушение на чл.30 от Наредба за реда и условията при отглеждане на животни в населените места на община Стара Загора /отменена/.

 

  Наредбата за реда и условията за отглеждане на животни компаньони на територията на община Стара Загора и за организация на работата в общински приют за безстопанствени животни е приета по предложение  с рег. № 10-61-537/10.10.2017г на Кмета на община Стара Загора /л.143-147/. Изложените в предложението мотиви се свеждат до следното:  с Решение № 108 от 10.05.2016г по адм.д.№ 26/ 2016г по описа на Административен съд Стара Загора е прогласена нищожността на част от разпоредбите на действащата Наредба за реда и условията при отглеждане на животни в населените места на община Стара Загора, но предвид важността на обществените отношения и необходимостта от регламентация на организацията на работа и условията на отглеждане на кучета в общински приют за безстопанствени животни е необходимо приемане на изцяло нова наредба.

 

Видно от представената разпечатка /л.159-161/, проектът на НРУОЖКТОСЗОРОПБЖ е публикуван на интернет страницата на община Стара Загора в сряда, 02 август 2017г, заедно с мотивите на вносителя към него. Посочен е срок за отправяне на предложения по проекта и адрес на електронна поща.

По проекта са изразени становища на съответните постоянни комисии без направена предложения за изменения и допълнения в съдържанието на проекто-наредбата /л.142/.

С решение №1121 по протокол № 25 от проведено заседание от 28.09.2017 год. Общински съвет Стара Загора е приел на първо четене посочената по-горе наредба /л.127/. След проведено гласуване е получен резултат 47 гласа „за”, „против” и „въздържали се” няма.

С решение № 1195 по протокол № 26 по проведено заседание на 25.10.2017г Общински съвет Стара Загора е приел на второ четене Наредбата /л.98/. При гласуването са получени 44 гласа „за”, „против” и „въздържали се” няма.

 

НРУОЖКТОСЗОРОПБЖ е приета на следните, изброени в §1 от преходните и заключителните й разпоредби, правни основания: чл. 21, ал.2 във връзка с ал.1, т.23 от ЗМСМА и чл.47, ал.5 от Закона за защита на животните.

 

Оспорената глава Втора e озаглавена „Изисквания за отглеждане на животни-компаньони“ и включва два раздела:

Раздел I „Деклариране, регистрация и таксуване“, съдържащ следните разпоредби“:

Чл.2 (1). Собственик на куче, чийто постоянен адрес ***, е длъжен да го декларира в населеното място по постоянния си адрес в тримесечен срок от придобиването му.

(2). Въз основа на декларацията по ал.1 на собственика на кучето се издава административен паспорт по образец. Административният паспорт се издава незабавно от упълномощени от Кмета на Община Стара Загора длъжностни лица и трябва да съдържа:

1. Номер и дата на издаване;

2. Данни за собственика на кучето (три имена, ЕГН, постоянен адрес-за физическите лица; наименование, ЕИК, седалище – за ЕТ и юридически лица);

3. Данни за кучето – пол, цвят, възраст, актуална снимка;

4. Дата на придобиване на кучето;

5. Подпис и печат на издателя;

(3). При промяна на декларираните обстоятелства (продажба, смърт или промяна на постоянен адрес и други) собственикът на кучето подава нова декларация в 30-дневен срок от настъпване на промяната.

(4). Не се допуска отглеждането на животни-компаньони без административен паспорт.

Чл.3. (1). За притежаване на куче собственикът заплаща годишна такса по реда и при условията на Наредба за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на Община Стара Загора.

(2) Освобождават се от такса собствениците на кучета по чл. 175, ал. 2 от Закона за ветеринарномедицинската дейност.

Чл. 4. (1). Придобиването на куче се удостоверява с:

1. договор за покупко-продажба от търговски обект, регистриран или нерегистриран развъждач, приют, други физически или юридически лица.

2. договор за дарение от регистриран или нерегистриран развъждач, приют, други физически или юридически лица.

3. митнически документи при внос от чужбина.

4. ветеринарномедицински и/или административен паспорт.

(2). Извън изброените документи по предходната алинея, придобиването на куче може да се удостоверява с всички допустими способи и средства.

Чл.5. В края на всяко тримесечие от съответната календарна година главните специалисти на Административните бюра, кметовете/кметските наместници на населените места на Община Стара Загора и управителят на Общинския приют за безстопанствени животни предоставят на Общинска администрация обобщена справка, съдържаща информация относно издадените за периода административни паспорти (данни за собствениците и притежаваните от тях кучета); платените такси за притежаване на куче за съответния период – когато такива са дължими.

 

 

Раздел II „Изисквания при отглеждане на животните“, включващ следните разпоредби:

Чл.6. Собствениците на животни компаньони, включително и лицата, на които са поверени за временно отглеждане, са длъжни да се отнасят към животните с грижа на добри стопани и да ги отглеждат и използват по начин, съответстващ на тяхното развитие и предназначение, съобразен с физиологичните и поведенческите им особености, екологичните и законови изисквания.

Чл.7. (1). В 15-дневен срок от придобиването на животно компаньон, всеки собственик, ползвател или обитател на самостоятелен обект в сграда в режим на етажна собственост е длъжен да впише в отделно обособено поле на книгата на етажната собственост притежаваните или взетите за отглеждане животни, които се извеждат на обществени места, а за кучета - и номера на ветиринарномедицинския паспорт.

(2). Управителният съвет (управителят) на етажната собственост предоставя на Община Стара Загора чрез съответното Административно бюро информацията за вписаните кучета в книгата на етажната собственост в 30-дневен срок от вписването на обстоятелствата по ал.1.

Чл.8. (1). Всеки, който отглежда животно-компаньон или се грижи за такова, е длъжен:

1. да не допуска замърсяване на общи части или части от самостоятелни обекти на сгради;

2. да предприеме съответните мерки животното да не нарушава спокойствието на живущите в непосредствена близост за времето от 14:00 до 16:00ч. и от 22:00 до 07:00ч.

3. да не оставя животното компаньон в моторни превозни средства по начин, създаващ непосредствена опасност за живота и здравето му.

4. да осигури безопасността на хората, преминаващи покрай неговото дворно пространство, като изгради ограда с достатъчна плътност и височина, непозволяваща контакт с кучето, както и да обозначи всяка от стените на двора от външна страна с табела или стикер, предупреждаващи за наличието на куче пазач;

5. да осигури поведение на кучето, безопасно за живота, здравето и спокойствието на гражданите.

6. да избягва раждането на нежелани животни компаньони чрез осигуряването на:

а) изолация по време на размножителния период;

б) ветеринарномедицински препарати за отлагане или потискане на еструса;

в) кастрация.

7. Да не се освобождава от нежелани приплоди чрез свободно пускане във външната среда.

(2). Забранява се отглеждането и оставянето без надзор на животни компаньони на открити тераси и балкони на сгради, както и в избени, тавански помещения, общи части на жилищни сгради, гаражи и междублокови пространства.

Чл.9. (1). Допуска се отглеждане на гълъби, притежаващи удостоверение за здравния статус и регистрация в легитимни организации за гълъби.

(2). В случай, че гълъбите се отглеждат в сграда в режим на етажна собственост е необходимо и писмено съгласие от собствениците на сградата съгласно изискванията на Закона за управление на етажната собственост.

Чл.10. (1). При присъствие на животно компаньон на обществено място, собственикът или лицето, водещо животното, е длъжен:

1. да не оставя животното без надзор и да упражнява постоянен контрол на поведението му;

2. да не допуска контакт на потенциално болно, опасно или отровно животно компаньон с други животни и хора;

3. да гарантира сигурността и защитата на своето животно компаньон от хора и други животни, които могат да му причинят физически или психически страдания;

4. да не допуска нарушаване на обществения ред, спокойствието и почивката на гражданите от животното компаньон;

5. да носи със себе си административния му паспорт и да го представя за проверка на компетентните общински органи;

6. да не подтиква и да не допуска нападение на животното срещу хора и други животни;

7. да не допуска навлизането на животното компаньон в зелените площи при преминаване по алеите.

8. да почиства площите от фекални маси, отделени от животното компаньон.

(2). Не се допуска лица под 14 години да водят агресивни кучета и кучета от гигантски и едри породи, както и от породите „Питбул“ и „Бултериер“, на обществени места.

(3). Забранява се влизането с животни-компаньони в търговски обекти, заведения за обществено хранене, детски, здравни, учебни заведения, други обществени сгради и учреждения, с изключение на кучета водачи на хора с увреждания и служебни кучета на организациите на бюджетна издръжка.

Чл.11. При пътуване със средствата на обществения транспорт едрите и средните породи кучета се водят на къс повод и с намордник, а дребните породи кучета и другите видове животни компаньони-в транспортни клетки или други приспособления, обезопасени срещу възможността животното компаньон да избяга или да се нарани.

Чл.12. (1). Със заповед на Кмета на Община Стара Загора за отделните райони се обособяват площи за обществено ползване за свободно пускане и занимание на животни компаньони.

(2).Общината периодично извършва почистване, дезинфекция и дезинсекция и дезакаризация на площите, определени със заповедта по ал.1.

(3). Забранява се свободното пускане на животни компаньони извън местата, определени в заповедта по ал.1.

Чл. 13. (1). Забранява се храненето на безстопанствени животни на територията на детски площадки, дворове на детски, учебни и здравни заведения, административни сгради и учреждения, както и непосредствено до входове, под тераси и други общи части на жилищните сгради.

(2). Извън местата по ал.1, храненето на безстопанствените животни следва да се извършва на възможно най-отдалеченото място от жилищните сгради при опазване на чистотата и при стриктно спазване на хигиенните условия.

(3). Не се допуска храненето на безстопанствени животни със сурови животински продукти.

 

Оспорената Глава Четвърта е озаглавена „Контрол. Административнонаказателни разпоредби“ и включва следните норми:

Чл.38. (1). Кметът на Община Стара Загора организира контрола по спазване на наредбата.

(2). Установяването на нарушенията по настоящата наредба, налагането на глоба или имуществена санкция, издаването, обжалването и

изпълнението на наказателните постановления се извършва по реда, определен със Закона за административните нарушения и наказания.

(3). Актовете за установяване на административни нарушения се съставят от длъжностни лица, определени със заповед на Кмета на Община Стара Загора да упражняват контрол по спазване на изискванията на настоящата наредба.

(4). Наказателните постановления се издават от Кмета на Община Стара Загора или от упълномощен от него заместник-кмет.

Чл.39. (1) Лице, което не изпълни задължението си по чл.2, се наказва с глоба в размер на 50 лева.

(2). За нарушения по предходната алинея на юридическите лица и едноличните търговци се налага имуществена санкция в размер на 150 лева.

Чл.40. (1). Лице, което отглежда куче без административен паспорт, се наказва с глоба в размер на 50 лева.

(2). За нарушения по предходната алинея на юридическите лица и едноличните търговци се налага имуществена санкция в размер на 150 лева.

Чл. 41. (1). Лице, което не изпълни задължението си по чл.7, ал.1, се наказва с глоба в размер на 50 лева.

(2). Наказанието по ал.1 се налага и на управител на етажна собственост, който не изпълни задължението си по чл.7, ал.2.

(3). За нарушения по ал.1 и 2 на юридическите лица и едноличните търговци се налага имуществена санкция в размер на 150 лева.

Чл.42. За нарушения по чл.8 и чл.10 на виновните лица се налага глоба в размер от 50 до 500 лева; за еднолични търговци и юридически лица – имуществена санкция в размер от 100 до 1000 лева.

Чл.43. За нарушения по чл.12, ал.3 на виновните лица се налага глоба в размер от 50 до 200 лева; за еднолични търговци и юридически лица – имуществена санкция в размер от 100 до 500 лева.

Чл.44. За нарушения по чл.13 на виновните лица се налага глоба в размер от 50 до 300 лева; за еднолични търговци и юридически лица – имуществена санкция в размер от 100 до 1000 лева.

Чл.45. (1) Който не осигури или откаже достъп до имотите си на компетентните длъжностни лица при Община Стара Загора и с това възпрепятства упражняването на контролните им правомощия, се наказва с глоба от 50 до 200 лева, на едноличните търговци и юридическите лица се налага имуществена санкция от 200 до 1000 лева.

(2) За други нарушения по тази Наредба на виновните лица се налага глоба в размер от 50 до 2000 лева, а на едноличните търговци и юридическите лица – имуществена санкция от 100 до 10 000 лева.

(3) При повторно извършване на нарушението се налага глоба, съответно имуществена санкция в двоен размер спрямо максималния размер, предвиден за съответното нарушение.

Чл.46. Лицата, които виновно допуснат извършване на някое от нарушенията по тази наредба, се наказват с наказанието, предвидено за съответното административно нарушение.

Чл.47. Приходите от събраните глоби и имуществени санкции, наложени по реда на тази Наредба, се използват за мероприятия, свързани с намаляване броя на безстопанствените кучета.

 

Решение № 108 от 10.05.2016г по адм.д. № 26/ 2016г по описа на Административен съд Стара Загора, в частта, с която са обявени за нищожни разпоредбите на чл.19, ал.2, ал.3, ал.4 и ал.5; чл.20; чл.21, ал.1 и ал.2; чл.22, ал.1, ал.2 и ал.4; чл.23; чл.24, т.2 и т.3; чл. 30, т.7 и т.8 и чл.41, т.2.1, т.2.2, т.2.4, т.2.5 и т.2.6 в частта й за нарушенията на чл.30, т.7 и т.8 и чл.31, ал.1 от Наредбата за реда и условията при отглеждане на животни в населените места на Община Стара Загора, приета с решение № 170 по Протокол № 8 по проведено заседание от 26.04.2012 Общински съвет Стара Загора, е обезсилено с Решение № 2950/ 08.03.2018г по адм.д.№ 7699/ 2016г по описа на ВАС, V отд.

 

Така установената фактическа обстановка мотивира следните правни изводи:

 

Съгласно чл. 120, ал. 2 от Конституцията гражданите и юридическите лица могат да обжалват всички административни актове, които ги засягат, освен изрично посочените със закон. Правният интерес от обжалване на административните актове се обуславя от непосредственото неблагоприятно въздействие в правната сфера на лицата, по отношение на които актовете имат действие. Според чл.186, ал.1 от АПК право да оспорват подзаконовите нормативни актове имат гражданите, организациите и органите, чиито права, свободи или законни интереси са засегнати или могат да бъдат засегнати от него или за които той поражда задължения. Процесуалноправният интерес от съдебното обжалване следва да е насочен към премахване на неблагоприятни правни последици, респективно - към предотвратяването им или към постигането на благоприятни правни резултати.

 

Съгласно чл. 187, ал.1 от АПК, нормативните административни актове могат да се оспорват без ограничение във времето. От приложените към жалбата и неоспорени доказателства е видно, че А.М.В. *** и притежава животни-компаньони. Наказвана е по административен ред за деяние, обявено за административно нарушение по отменената Наредба за реда и условията при отглеждане на животни в населените места на Община Стара Загора, което и според действащата НРУОЖКТОСЗОРОПБЖ представлява нарушение. С оглед на това регламентацията, съдържаща се в някои от оспорените разпоредби от Глава Втора от НРУОЖКТОСЗОРОПБЖ, пряко и непосредствено рефлектира в правната й сфера, като за допустимостта на оспорването ще бъдат изложени мотиви към всяка норма. Разпоредбите от Глава Четвърта от НРУОЖКТОСЗОРОПБЖ имат административнонаказателен характер, нямат конкретен адресат и не предвиждат субект на нарушението в дадено качество (собственик, служител в общинска администрация или ветеринарен лекар). С оглед на това и предвид местоживеенето на жалбоподателката, съгласно чл.2, ал.1 от  НРУОЖКТОСЗОРОПБЖ тя се явява адресат на регламентираните ограничения, задължения и забрани в посочената наредба във връзка с отглеждането на животни-компаньони. В този смисъл нейните права и законни интереси биха могли да бъдат засегнати от оспорените разпоредби, което е абсолютно достатъчно за обосноваване наличието на правен интерес по смисъла на чл.186, ал.1 от АПК за обжалването на съдържащата се в НРУОЖКТОСЗОРОПБЖ правна регламентация. Като физическо лице жалбоподателката не би могла да бъде субект на нарушение на чл.39, ал.2; на чл.40, ал.2; на чл.41, ал.3; на чл.42, чл.43, чл.44 от  НРУОЖКТОСЗОРОПБЖ и чл.45, ал.1, ал.2 и ал.3 от НРУОЖКТОСЗОРОПБЖ в частта за предвидените наказания за еднолични търговци и юридическите лица, поради което за нея липсва правен интерес за оспорването на цитираните административнонаказателни норми.

 

В производство, образувано по искане за прогласяване нищожността на един административен акт, включително нормативен такъв, съдебната проверка за законосъобразност обхваща единствено и само съществуването на правоизключващи юридически факти спрямо разпоредените с акта правни последици. Следователно предметът на доказване включва онези факти и обстоятелства, които могат да релевират наличието на съществени пороци на административния акт, обуславящи неговата невалидност. В действащото българско законодателство няма легална дефиниция и нормативно установени критерии за разграничаване на незаконосъобразните административни актове като нищожни и унищожаеми. Според константната съдебна практика основание за обявяване /прогласяване/ на нищожност са такава съществени, основни недостатъци на административните актове, които ги дисквалифицират като правопораждащи юридически факти за разпоредените с тях правни последици. На първо място такова основание би било издаването на административния акт от некомпетентен орган т.е. в нарушение на нормативно установените изисквания за материална, териториална или по степен компетентност. Нищожни са и актовете, постановени при неспазване на изискуемата от закона съществена форма; издадените без каквото и да е нормативно основание /т. е при пълна липса на условията и материалноправните предпоставки, визирани в съответната правна норма/ или при грубо нарушение на императивни норми с характер на основни правни принципи. 

 

Неоснователен е доводът на жалбоподателката за нищожност на оспорените разпоредби от НРУОЖКТОСЗОРОПБЖ, основан на чл.177, ал. 2 от АПК. Видно от приложеното адм.д. № 26/ 2016г по описа на Административен съд Стара Загора, съдебният акт се отнася до норми от друг подзаконов нормативен акт, а именно Наредба за реда и условията при отглеждане на животни в населените места на Община Стара Загора /отменена с приемането на НРУОЖКТОСЗОРОПБЖ/. Макар някои от предходно оспорените норми да са идентични по съдържание с процесните, постановеното решение е обезсилено от касационната инстанция, поради което в случая е неприложима хипотезата за обявяване на нищожността им поради противоречие с влязло в законна сила решение на съда.

 

Наредбата е подзаконов нормативен акт, съдържащ правни норми, които създават общозадължителни правила за регулиране на обществени отношения на територията на съответната община, като засяга неограничен брой адресати /чл.7 ал.2 от ЗНА и чл. 75 от АПК/. Такива актове общинските съвети са компетентни да издават, когато това е предвидено от Конституцията или от закон /чл.2 от ЗНА, чл.76, ал.1 от АПК, като уреждат с тях съобразно нормативните актове от по-висока степен обществени отношения с местно значение /чл.8 от ЗНА/.

 

В настоящата хипотеза текстът на чл.21, ал.2 от ЗМСМА, цитиран като правно основание за издаване на процесната наредба, е във връзка с посоченото в чл.21, ал.1, т.23 от ЗМСМА правомощие на общинския съвет да решава и други въпроси от местно значение, които не са от изключителната компетентност на други органи. Цитираната в §1 от ПЗР на наредбата разпоредба на чл. 47, ал. 5 от Закона за защита на животните оправомощава общинските съвети да определят с наредба организацията на работата и условията на отглеждане на кучетата във временните приюти за настаняване на кучета, които не са предоставени за отглеждане на отделни лица, но тази правна регламентация е извън предмета на делото.

 

Нормите, които регламентират реда и начина на отглеждане на кучета-компаньони са Законът за защита на животните /ЗЗЖ/, Законът за ветиринарно-медицинската дейност /ЗВМД/, Наредба № 39 от 01.12.2008 г. за условията за отглеждане на животни-компаньони, съобразени с техните физически и поведенчески особености. Отделни правила са предвидени също в Закона за местните данъци и такси /ЗМДТ/ и Закона за управление на етажната собственост /ЗУЕС/. От анализа на действащата нормативна уредба следва извод, че не е налице законова разпоредба, която да предоставя в компетентност на общинския съвет да урежда всички въпроси, свързани с посочения в чл.1, ал.1 от НРУОЖКТОСЗОРОПБЖ предмет на правна регулация, а именно реда и начина на придобиване, регистрация, деклариране, притежаване, отглеждане и развъждане на животни-компаньони. В тази връзка и поради общото оспорване на Глава Втора /чл.2-чл.13/ и Четвърта /чл.38-чл.47/ ще бъде разгледана  поотделно всяка норма от тях. 

 

Разпоредбите на чл.2, ал.1 и ал.3 от НРУОЖКТОСЗОРОПБЖ касаят отношенията, свързани с деклариране на куче, които са уредени в чл.117 от ЗМДТ. Възпроизвеждането им в наредбата е без законово основание, а а ал.3 по недопустим начин разширява волята на законодателя, изразена в чл. 37, ал. 4 от ЗЗЖ,  по силата на който в 7-дневен срок от промяната на адреса, на собствеността или при смърт на кучето собственикът уведомява съответната областна дирекция по безопасност на храните, а не съответната община.

 

С разпоредбата на чл.2, ал.2 от НРУОЖКТОСЗОРОПБЖ Общински съвет Стара Загора регламентира издаване на „административен паспорт“ на куче, с чл.2, ал.4 забранява отглеждането на „животни-компаньони“ без такъв паспорт, в чл.4 посочва как се удостоверява придобиване на куче, а в чл.5 – как се отчита информацията за издадените административни паспорти. Тези норми са приети без законова делегация и в противоречие със ЗВМД и ЗЗЖ. Със закон не е установено задължение за собственика на куче да го регистрира в съответната община, нито да представя пред нея някакви документи, въз основа на които тя да издава друг идентификационен документ за животното. На практика се дублира установения от законодателя в чл. 174, ал. 2 и ал. 4 от ЗВМД и чл. 37, ал. 1-ал. 3 от ЗЗЖ ред за регистрация на кучета режим като се създава административна тежест за физическите и юридическите лица, каквато не е предвидена в закон. Налице е и колизия с чл. 38 от ЗЗЖ, доколкото в него създаването и поддържането на национална електронна база данни за регистрираните кучета е възложено на Българската агенция по безопасност на храните и не предвидена възможност за създаване и поддържане на местни бази данни от общините. С въвеждането на регистрация в общината не е обосновано решаването на какъв въпрос от важно местно значение ще се постигне. По отношение на забраната в чл.2, ал.4 следва да се изтъкне освен противоречието със закона и противоречие с предходните алинеи, които се отнасят само за кучета, а животни-компаньони по смисъла на Наредба № 39 от 01.12.2008 г. за условията за отглеждане на животни-компаньони, съобразени с техните физически и поведенчески особености са също котки, порове, зайци и др.

 

Нормата на чл.3 от НРУОЖКТОСЗОРОПБЖ в двете й алинеи възпроизвежда предвиденото в чл. 116 от ЗМДТ и чл. 175 от ЗВМД относно размера на дължимите такси за притежаване на куче и освобождаването от тях. В нормата на чл.6 от НРУОЖКТОСЗОРОПБЖ по недопустим начин са обобщени всички конкретни изисквания за отглеждането на животни компаньони, регламентирани от ЗЗЖ и ЗВМД /чл. 12 от ЗВД "Собствениците на животни осигуряват условия за отглеждането им съгласно чл. 149, ал. 1 и чл. 150 от ЗВМД" и чл. 33 от ЗЗЖ "Собствениците на животни-компаньони ги отглеждат при спазване изискванията за защита на животните по този закон и по ЗВМД"/ и доразвити с Наредба № 39/01.12.2008 г. за условията за отглеждане на животни компаньони, съобразени с техните физически и поведенчески особености. Разпоредбата на чл.10, ал.1 от НРУОЖКТОСЗОРОПБЖ относно присъствието на животно компаньон на обществени места компилира регламентацията, въведена с актове от по-висока степен – чл.35 от ЗЗЖ, чл.173 от ЗВМД, чл.177 от ЗВМД и чл.8, ал.1 и ал.2 от Наредба № 39/01.12.2008 г. за условията за отглеждане на животни компаньони, съобразени с техните физически и поведенчески особености. Разпоредбата на чл.11 от НРУОЖКТОСЗОРОПБЖ буквално преповтаря чл.8, ал.2, т.3 от Наредба № 39/01.12.2008 г. за условията за отглеждане на животни компаньони, съобразени с техните физически и поведенчески особености.

 

Всички тези норми са в колизия с чл.8 от ЗНА, тъй като с тях се уреждат обществени отношения, които вече са регламентирани с нормативен акт от по-висока степен, без необходимата законова делегация, като на практика се преуреждат с подзаконов нормативен акт без при това характерът на тези обществени отношения да е от местно значение, т.е. приети са и при липса на компетентност на издателя.

 

         С нормата на чл.7, ал.1 от НРУОЖКТОСЗОРОПБЖ се доразвива разпоредбата на чл.7, ал.6 от ЗУЕС, съгласно която в отделно обособено поле на книгата на етажната собственост всеки собственик, ползвател или обитател вписва притежаваните или взетите за отглеждане животни, които се извеждат на обществени места, а за кучета - и номера на ветеринарномедицинския паспорт. В закона не е предвиден срок за изпълнение на това задължение, пряко свързано с притежаването на куче и регистрацията му, тъй като е въпрос от местно значение. Предвид необходимостта от контрол върху спазването на това задължение, който се осъществява от общинската администрация, няма пречка общинският съвет да въведе критерий за срока с оглед особеностите на дадена община. Поради това съдът счита, че оспорената разпоредба не е нищожна като приета при липса на компетентност или като противоречаща на нормативен акт от по-висока степен.

 

Адресат на нормата на чл.7, ал.2 от НРУОЖКТОСЗОРОПБЖ е управителният съвет /управителят/ на етажната собственост, а на чл.9 от НРУОЖКТОСЗОРОПБЖ – лицата, отглеждащи гълъби. Тъй като по делото няма дори твърдения, че жалбоподателката попада в категорията на тези лица, оспорването й се явява недопустимо поради липса на правен интерес.

 

Разпоредбата на чл.10, ал.2 от НРУОЖКТОСЗОРОПБЖ регламентира поведение на лица под 14 години при водене на кучета, а тази на ал.3 касае забрана за влизане с животни компаньони в посочени обекти. Според настоящия съдебен състав няма пречка местният законодател да въведе тези правила доколкото липсва правна уредба в такава насока, въпросът е от важно местно значение и по този начин се дава израз на волята на местната общност в сферата на здравеопазването, за която ответникът притежава компетентност по силата на чл.17 от ЗМСМА. Следователно за тези норми не са налице основания да бъдат обявени за нищожни, а оспорването подлежи на отхвърляне.

 

Разпоредбата на чл.12, ал.1 и ал.2 от НРУОЖКТОСЗОРОПБЖ се отнася до възможността кметът на общината със заповед да обособява площи за обществено ползване за свободно пускане на животни компаньони. Нормата е проява на общото правомощие на общинския съвет по чл.8, ал.1 от Закона за общинската собственост да управлява  площите за обществено ползване като определя предназначението им при съобразяване с обществените потребности и изискванията на чл.173, т.4 от ЗВМД за осигуряване на ежедневна разходка за кучета, отглеждани в затворени помещения.

 

Забраните по чл.12, ал.3 и чл.13, ал.1 и ал.3 от НРУОЖКТОСЗОРОПБЖ и въведеното правило по чл.13, ал.2 от НРУОЖКТОСЗОРОПБЖ не противоречат на правна регламентация на нормативен акт от по-висока степен. ЗЗЖ и ЗВМД, приложими към обществените отношения, свързани с безстопанствените животни, не предвиждат забрана за хранене на безстопанствени животни, но това не изключва материалната компетентност на органа на местно самоуправление по съображения за обществен интерес, обществения ред и хигиена на обществени места, да въведе ограничения за храненето на безстопанствени животни на посочените обществени места на територията на съответната община.  Касае се за важни въпроси от местно значение в сферите на здравеопазването и на опазването на околната среда, уреждането на които е в компетентността на общинския съвет по чл.17 от ЗМСМА.  С оглед на това не може да се обоснове извод за нищожност на тези разпоредби и оспорването им следва да бъде отхвърлено.

 

Като физическо лице жалбоподателката не би могла да бъде субект на нарушение на чл.39, ал.2; на чл.40, ал.2; на чл.41, ал.3; на чл.42, чл.43, чл.44 от НРУОЖКТОСЗОРОПБЖ и чл.45, ал.1, ал.2 и ал.3 от НРУОЖКТОСЗОРОПБЖ в частта за предвидените наказания за еднолични търговци и юридическите лица, поради което за нея липсва правен интерес за оспорването на цитираните административнонаказателни норми. В тази част жалбата й следва да бъде оставена без разглеждане като недопустима.

 

Липсата на компетентност на Общински съвет Стара Загора да регламентира всички отношения във връзка с придобиването, отглеждането, регистрирането на животни компаньони, визирани в чл.2 чл.3, чл.8-10 от НРУОЖКТОСЗОРОПБЖ, обосновава отсъствие на такава и по приемането на административнонаказателни разпоредби във връзка с това - чл.39, ал.1, чл.40, ал.1, а за чл.42, чл.45, ал.1, в 2 и 3 /в допустимата част/ от НРУОЖКТОСЗОРОПБЖ. Освен това следва да се подчертае, че в ЗВМД и в ЗЗЖ се съдържат аналогични разпоредби с административнонаказателен характер /чл.426 – чл.429 от ЗВМД и чл.67-чл.71 от ЗЗЖ/, както и подробна регламентация на контролните правомощия на кметовете на общини, райони и кметства във връзка с изпълнението на законовите изисквания. След като административните задължения /забрани/ са предмет на първична нормативна регламентация и като такива представляват установени със закон задължения /забрани/, въведените с НРУОЖКТОСЗОРОПБЖ административни наказания биха довели до незаконосъобразно санкциониране повече от еднократно - веднъж по съответния закон и втори път по Наредбата на общинския съвет. В този смисъл цитираните разпоредби се явяват нищожни.

 

Изключение от този извод следва да се направи по отношение на нарушенията по чл.41, ал.1, а за чл.43 и чл.44, чл.45, ал.2 и ал.3  в частта за предвиденото наказание глоба /за физически лица/ от НРУОЖКТОСЗОРОПБЖ и предвиденото в чл.46 от НРУОЖКТОСЗОРОПБЖ наказание за допустителство. Нарушението по чл.41, ал.1 се състои в неизпълнение на задължението по чл.7, ал.1 от НРУОЖКТОСЗОРОПБЖ, нарушението по чл.43 – в неизпълнение на задължението по чл.12, ал.3, нарушението по чл.44 - в неизпълнение на чл.13от Наредбата, за които по-горе са изложени съображения относно законосъобразното им предвиждане като правила за поведение от местния законодател. В тази връзка за извършване на такива нарушения и допускане извършването на такива нарушения правилно и законосъобразно е предвидено носене на административнонаказателна отговорност и е регламентиран редът за реализирането й в чл.38. Същите правни изводи за относими към разпоредбите на чл.45, ал.2 и ал.3, уреждащи извършване на други нарушения по наредбата и повторност. 

 

Разпоредбата на чл.47 от НРУОЖКТОСЗОРОПБЖ касае приходите от събрани глоби и имуществени санкции, наложени по реда на тази наредба. Предвид компетентността на общинския съвет по чл.17 от ЗМСМА да се разпорежда с общинските финанси, част от които по силата на чл.6, ал.1, т.1, б.“д“ от Закона за общинските бюджети, са приходите от глоби и имуществени санкции, нормата не е нищожна и оспорването й подлежи на отхвърляне.

 

    При този изход на делото на жалбоподателката следва да бъдат присъдени разноски в размер от 30 лв за платените държавни такси за образуване на делото и обнародване на оспорването. На основание чл.38, ал.2 от Закона за адвокатурата във връзка с чл.8, ал.3 от Наредба № 1 от 9.07.2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения и съобразно уважената част от оспорването на Адвокатско дружество „В. и Л.“, регистрирано по ЗДДС, Общински съвет Стара Загора следва да заплати възнаграждение в размер на  300лв с включен ДДС. Съобразно оставената без разглеждане и отхвърлена част от жалбата на ответника се дължи юрисконсултско възнаграждение в размер от 50лв при прилагане на чл.78, ал.8 от ГПК във връзка с чл. 144 от АПК и на чл.37 от Закона за правната помощ във връзка с чл.24 от Наредбата за заплащането на правната помощ.

 

    Водим от горните мотиви и на основание чл.193, ал.1 и чл.159, т.4 във вр. с чл.196 от АПК, съдът

 

Р     Е     Ш     И     :

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на А.М.В. ЛНЧ ********** *** с искане за обявяване нищожността на чл.7, ал.2, чл.9,  чл.10, ал.2, чл.39, ал.2; чл.40, ал.2; чл.41, ал.3; а за разпоредбите на чл.42, чл.43, чл.44 от и чл.45, ал.1, ал.2 и ал.3 - в частта за предвидените наказания за еднолични търговци и юридическите лица от Наредбата за реда и условията за отглеждане на животни компаньони на територията на община Стара Загора и за организация на работата в общински приют за безстопанствени животни и ПРЕКРАТЯВА ПРОИЗВОДСТВОТО по адм.д.№ 297/ 2019г по описа на Административен съд Стара Загора в тази част.

 

ОБЯВЯВА за нищожни по жалба на А.М.В. *** разпоредбите на чл.2, чл.3, чл.4, чл.5, чл.6, чл.8, чл.10, ал.1, чл.11, чл.39, ал.1, чл.40, ал.1, а за разпоредбите на чл.42, чл.45, ал.1 - в частта за предвиденото наказание глоба от Наредбата за реда и условията за отглеждане на животни компаньони на територията на община Стара Загора и за организация на работата в общински приют за безстопанствени животни.

 

ОТХВЪРЛЯ жалбата на А.М.В. ЛНЧ ********** *** с искане за обявяване нищожността на чл.7, ал.1, чл.10, ал.3, чл.12, чл.13, чл.38, чл.41, ал.1 и ал.2, чл.46 и чл.47, а за разпоредбите на  чл.43, чл.44, чл.45, ал.2 и ал.3 - в частта за предвиденото наказание глоба от Наредбата за реда и условията за отглеждане на животни компаньони на територията на община Стара Загора и за организация на работата в общински приют за безстопанствени животни, като неоснователна.

 

ОСЪЖДА А.М.В. ЛНЧ ********** *** ДА ЗАПЛАТИ на Общински съвет Стара Загора сумата 50 /петдесет/лв за юрисконсултско възнаграждение.

 

ОСЪЖДА Общински съвет Стара Загора ДА ЗАПЛАТИ на А.М.В. ЛНЧ ********** *** 30 /тридесет/лв за направени по делото разноски.

 

ОСЪЖДА Общински съвет Стара Загора ДА ЗАПЛАТИ на Адвокатско дружество „В. и Л.“, БУЛСАТ ХХХХХ, с адрес гр.София, ул.“ХХХХХ“ № 60, ет.3 сумата 300 /триста/ лв, представляваща адвокатско възнаграждение  с включен ДДС.

 

Решението  подлежи на касационно оспорване в 14-дневен срок от съобщаването му на страните пред ВАС.

 

След влизане в сила решението да се обнародва по начина, по който е обнародвана Наредбата за реда и условията за отглеждане на животни компаньони на територията на община Стара Загора и за организация на работата в общински приют за безстопанствени животни.

 

 

 

                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                              ЧЛЕНОВЕ: 1.     

 

 

                                                                                2.