О П Р Е Д Е Л Е Н И Е 

 

№229                                          гр. Стара Загора                       07.09.2016 год.

 

 

Старозагорският административен съд, в закрито заседание на   седми септември през две хиляди и шестнадесета година, седми състав:

 

                                                   Административен съдия: М. РУСЕВ

 

при участието на секретаря......................................................, като разгледа адм. дело №394 по описа за 2016 год., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на  чл.135, ал.1 и 2 от АПК.

Образувано е по „частна жалба” на М.М.С. *** против „Република България, СДВР и ОД на МВР – Стара Загора за заплащането на сумата от 6 000.00 /шест хиляди/ лева, представляващи претърпени неимуществени вреди от нередовното му призоваване по ч.н.дело №13929/2015 год. по описа на Районен съд София”.

Първоначално жалбата е била подадена пред Административен съд София град, който с Определение №4768/25.08.2016 год. по адм. дело №1206/2016 год., е прекратил производството по делото и на основание чл.135, ал.2 от АПК, е изпратил същото по подсъдност на Административен съд – Стара Загора. С молба вх.№3015/02.09.2016 год., ищецът, възразява срещу определението на Административен съд София град, като излага съображения, че адресната му регистрация е в гр. София, поради което и там е завел делото. Излага съображения, че делото е подсъдно на Административен съд София град.

Подсъдността на делата предявени по реда на ЗОДОВ е уредена в специалната разпоредба на чл.7 от закона – или по мястото на увреждане или по местожителството на увреденото лице. Касае се за законово определена местна подсъдност, която зависи единствено и само от желанието на ищеца, т.е. зависи от неговата воля, налице е изборна подсъдност. Следва да се отбележи, че разпоредбата на чл.7 от ЗОДОВ е специална спрямо разпоредбата на чл.133 от АПК. Действително местната подсъдност в административното производство, когато се касае за претендиране на обезщетения е регламентирана в разпоредбата на чл.133, ал.2 от Административнопроцесуалния кодекс (АПК). Според същата, делата се разглеждат от административния съд, по адреса и седалището на жалбоподателя, освен когато са съединени с оспорване по чл.133, ал.1 от АПК. В АПК е уредена общата хипотеза на подсъдност на делата, която обаче е приложима единствено и само при липсата на специална уредба в други закони. Такава в конкретния случай е налице /чл.7 от ЗОДОВ/ и ще е приложима именно тя.

Касае се за изборна подсъдност, упражняването на която зависи единствено и само от волята на увреденото лице. В конкретния случай е неоснователен довода на Административен съд София град, че увреждането е настъпило в гр. Стара Загора, от където ищецът е бил принудително доведен в гр. София. По делото не са събрани доказателства, кои са неправомерните действия - дали на органите на СДВР – на територията на която дирекция е постоянния и настоящ адрес на ищецът /стр. 6 от дело №1206/2016 год. по описа на Административен съд София град/ или на ОД на МВР – Стара Загора /от където е бил принудително доведен в гр. София/. Съдът е приел, че увреждането е настъпило на територията на гр. Стара Загора, без за това обстоятелство да има събрани каквито и да е доказателства, а само се базира на твърденията на процесуалния представител на ищеца, назначен служебно от съдът. Твърденията в допълнителната молба на адв. Фиданка Пенева /стр. 46 от делото/, не са подкрепени от каквито и да е доказателства. От друга страна с оглед на изрично изразената воля на ищеца делото да се гледа от Административен съд София град /веднъж изразено чрез предявяването на исковата молба в този съд и втори път, чрез депозирането на изрична молба пред настоящия съд/, съдът намира, че следва да се зачете волята на ищецът и да се повдигне спор за подсъдност.

Предвид изложеното Административен съд Стара Загора счита, че компетентен да се произнесе по спора е Административен съд София град. Поради това и с оглед обстоятелството, че е изчерпана процесуалната възможност за изпращане на жалбата на надлежния съд, делото следва да се изпрати на ВАС за определяне на компетентния  съд.

Водим от горното и на основание чл. 135, ал.5 във вр. с ал.3 от АПК, Старозагорски административен съд, седми състав

О П Р Е Д Е Л И :

ПРЕКРАТЯВА производството по адм. дело №394/2016 год. по описа на Административен съд – Стара Загора.

ПОВДИГА спор за подсъдност между Административен съд – Стара Загора и Административен съд София град по „частна жалба” на М.М.С. *** против Република България, СДВР и ОД на МВР – Стара Загора за заплащането на сумата от 6 000.00 /шест хиляди/ лева, представляващи претърпени неимуществени вреди от нередовното му призоваване по ч.н.дело №13929/2015 год. по описа на Районен съд София.

ИЗПРАЩА делото на ВАС на РБ за произнасяне по спора за подсъдност.

Определението не подлежи на обжалване.

                       

                                АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: