О   П   Р   Е   Д   Е   Л   Е   Н   И   Е

 

 

                    

                   № 226         26.07.2017г.      град Стара Загора

 

 

 

Старозагорският административен съд, V състав, в закрито заседание на двадесет и шести юли през две хиляди и седемнадесета година, в състав:

 

                                           

СЪДИЯ: РАЙНА ТОДОРОВА

       

 

при секретар                                                                                                     и с участието

на прокурора                                                                                              като разгледа

докладваното от съдия   Р. ТОДОРОВА  административно дело № 357 по описа за

2017г., за да се произнесе, съобрази следното:                                                       

 

            Производството е по реда на чл. 145 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл.45, ал. 3 от Закона за местното самоуправление и местната администрация /ЗМСМА/.  

 

Образувано е по протест на прокурор при Районна прокуратура -  Стара Загора, с който е оспорено като незаконосъобразно Решение № 641 по Протокол № 16 от проведено на 24.11.2016г. заседание на Общински съвет - Стара Загора. В протеста са изложени доводи за незаконосъобразност на решението, по съображения за приемането му в противоречие и при неправилно приложение на материалния закон. Поддържа се, че предвидената в Закона за общинската собственост възможност за продажба на земя - частна общинска собственост, на собственик на законно построена върху същата земя сграда, е неприложима когато към основната сграда има други незаконно изградени постройки. Направено е искане за отмяна на протестираното Решение № 641/ 24.11.2016г. на Общински съвет - Стара Загора.

 

Съдът намира че оспорването е процесуално недопустимо, по следните съображения:

 

По аргумент от разпоредбите на чл.159, т.1 и т.5 от АПК, две от предпоставките за възникване и надлежно упражняване правото на оспорване, от категорията на абсолютните, за които съдът следи служебно, са наличието на подлежащ на съдебно обжалване административен акт и оспорването да е направено в законово регламентирания срок за подаване на жалба респ. протест срещу съответния административен акт.

 

С подадения от прокурор при Районна прокуратура -  Стара Загора протест е оспорено като незаконосъобразно Решение № 641 по Протокол 16 от проведено на 24.11.2016г. заседание на Общински съвет - Стара Загора. С протестираното решение, на основание чл.21, ал.1, т.12 от ЗМСМА, чл.8, ал.9 от ЗОбС и чл.10, ал.2 от НРПУРОС, Общинският съвет е допълнил Годишната програма за управление и разпореждане с имоти - общинска собственост за 2016г. в раздел ІІІ - „Имоти за продажба при учредено право на строеж”, с поземлен имот с идентификатор 68850.512.662 по КККР на гр.Стара Загора (УПИ ІІ-828 в кв.47 по ПУП на гр. Стара Загора), с площ 276 кв.м /т.1 от решението/ и на основание чл.21, ал.1, т.8 от ЗМСМА, чл.35, ал.3 от ЗОбС и чл.41, ал.1 от НРПУРОС, Общинският съвет е дал съгласие за продажба на гореописания поземлен имот, актуван с АОС (ч) № 07601 от 09.03.2009г. на собственика на законно построена сграда с учредено право на строеж - Михаил Антонов Митков, за сумата 15 000лв без ДДС /т.2 от решението/. С т.3 от решението е предвидено всички нормативно определени данъци и такси по сделката да се внесат от Михаил Антонов Митков в срок от 30 календарни дни от датата на връчване на заповедта на кмета за продажбата, като кметът на Община Стара Загора e упълномощен да изпълни всички последващи нормативно определени действия /т.4 от решението/.

 

           Решение № 641 от 24.11.2016г. е прието при проведено поименно гласуване, в което са участвали 50 общински съветника, от които 34 са гласували „за”, 11  - „против” и 5 „въздържал се”.

 

Константна е съдебната практика, че годишната програма за управление и разпореждане с имоти - общинска собственост по чл.8, ал.9 от ЗОбС, е акт без самостоятелно правно значение, тъй като не създава пряко права или задължения за трети лица, стоящи извън общинската администрация. Програмата има значение на вътрешнослужебен акт с организационен характер за органите към съответната община, като същевременно с оглед публичността си има за цел да запознае заинтересованите лица с намеренията на общината по отношение управлението и разпореждането с имоти – общинска собственост, през съответната година. С приемането на програмата, съответно с нейните изменения и допълнения, не се извършва пряко управление респ. разпореждане с конкретни общински имоти т.е програмата няма белезите на акт по чл.8, ал.11 от ЗОбС, а изразява едно бъдещо намерение за начина на управление на общинската собственост, без да е конкретен акт на разпореждане. Ето защо оспореното решение в частта му, с която на основание чл.21, ал.1, т.12 от ЗМСМА, чл.8, ал.9 от ЗОбС и чл.10, ал.2 от НРПУРОС, Общински съвет – Стара Загора е допълнил  Годишната програма за управление и разпореждане с имоти - общинска собственост за 2016г. в раздел ІІІ - „Имоти за продажба при учредено право на строеж”, доколкото няма характер на акт, с който се извършва разпореждане с общинско имущество, не подлежи на оспорване и съдебен административен контрол за законосъобразност. С оглед на което протестът в частта му, с която се оспорва Решение № 641/ 24.11.2016г. на Общински съвет – Стара Загора в частта по т. 1, се явява процесуално недопустим и следва да бъде оставен без разглеждане, на основание чл.159, т.1 от АПК.

 

В останалата си част Решение № 641 от 24.11.2016г. на Общински съвет – Стара Загора представлява индивидуален административен акт. Сроковете за оспорване на индивидуалните административни актове са регламентирани в разпоредбата на чл. 149 от АПК. Съгласно чл.149, ал.4 от АПК, когато прокурорът не е участвал в административното производство, той може да оспори акта до един месец от издаването му. В случая оспореното Решение № 641 е гласувано и прието на проведено на 24.11.2016г. заседание на Общински съвет - Стара Загора. Следователно срокът за оспорване на акта чрез подаване на протест от прокурора в хипотезата на чл.149, ал.4 от АПК, е започнал да тече на 25.11.2016г. и съответно е изтекъл на 27.12.2016г. /първия присъствен след изтичане на предвидения в закона едномесечен срок за оспорване от прокурора/. Протестът е подаден в Административен съд – Стара Загора с вх. № 3069 от 12.07.2017г., към която дата обаче срокът по чл.149, ал.4 от АПК е изтекъл и съотв. правото на прокурора да оспори административния акт, е било вече преклудирано. 

 

          Предвид изложеното съдът намира че оспорването, обективирано в подадения протест от прокурор при Районна прокуратура – Стара Загора, против Решение № 641 по Протокол 16 от проведено на 24.11.2016г. заседание на Общински съвет - Стара Загора, е процесуално недопустимо, което е пречка за разглеждането му по същество с произнасяне по неговата основателност. С оглед на което протестът следва да бъде оставен без разглеждане, а производството по делото – прекратено.

 

Водим от горните мотиви и на основание чл.159, т.1 и т.5 от АПК, съдът

 

 

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И:

 

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ оспорването, обективирано в протест на прокурор при Районна прокуратура -  Стара Загора против Решение № 641 по Протокол № 16 от проведено на 24.11.2016г. заседание на Общински съвет - Стара Загора,  като недопустимо.

           

ПРЕКРАТЯВА производството по административно дело № 357/ 2017г. по описа на Административен съд – Стара Загора.  

 

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Върховния административен съд в 7-дневен срок от неговото съобщаване. 

 

 

 

 

                                                                                    СЪДИЯ: