О   П   Р   Е   Д   Е   Л   Е   Н   И   Е

 

                    

                           327      25.10.2017г.      град Стара Загора

 

 

Старозагорският административен съд, V състав, в закрито заседание на двадесет и пети октомври през две хиляди и седемнадесета година, в състав:

 

                                            

СЪДИЯ: РАЙНА ТОДОРОВА

 

 

при секретар                                                                                                            и с участието

            на прокурора                                                                                                           като разгледа

            докладваното от съдия    Р. ТОДОРОВА   административно дело № 518 по описа за  2017г., за да се произнесе, съобрази следното:                                                       

 

Производството е по реда на чл. 145 и сл. Административно-процесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл.219, ал.1 във вр. с чл.215 от Закона за устройство на територията /ЗУТ/. 

 

Образувано е по жалба на Л.С.М. – Б. ***, срещу Решение № 1115 по Протокол № 25 от проведено на 28.09.2017г. заседание на Общински съвет – Стара Загора, с което е одобрен проект за изменение на действащия Общ устройствен план (ОУП) на гр. Стара Загора, в частта му за квартал „Бедечка” при граници: юг – ул. „Христина Морфова”, север – алеята към предприятие „Труд”, запад – ул. „Иван Вазов”, изток – ул. „Хан Тервел”. В жалбата са изложени доводи за незаконосъобразност на оспореното решение, по съображения за приемането му при допуснати съществени нарушения на административно-производствените правила, при неправилно приложение на материалния закон, при неспазване на императивните изисквания за съдържание на административния акт и в несъответствие с целта на закона. Жалбоподателката поддържа, че процедурата по изменение на ОУП е изначално опорочена, като при провеждането й са допуснати и множество други нарушения с оглед проведеното общественото обсъждане на проекта и направените възражения от гражданите. Твърди, че решението за одобряване на изменението на ОУП е прието при липса на каквото и да е било правно основание и на изложени мотиви за обосноваване от фактическа страна съществуването на законово регламентираната материалноправна предпоставка по чл.134, ал.1, т.1 от ЗУТ. Сочи, че одобреното изменение на ОУП е извършено при допуснати груби нарушения на ЗУТ и ППЗТСУ и на основни принципи и права, установени с Конституцията на РБългария. Направено е искане за отмяна на оспореното решение на Общински съвет – Стара Загора и на одобреното с решението изменение на ОУП, като незаконосъобразни.

 

Ответникът по жалбата – Общински съвет – Стара Загора, не е представил становище по жалбата.

 

Въз основа на приложените по делото доказателства, съдът приема за установено следното от фактическа страна:

 

Жалбоподателката Л.Б. е съсобственик на УПИ ІХ-6168, УПИ Х-6168 и УПИ ХІ-6168  в кв.808 и на УПИ ХІ-6168  и УПИ ХІІ-6168  в кв.809 по плана на гр.Стара Загора, квартал „Бедечка”, видно от приложената Заповед № 10-00-197/ 05.02.2015г. по чл.16, ал.5 във вр. с ал.1 и ал.4 от ЗУТ, издадена от Кмета на Община Стара Загора.  Като такава е подала възражение срещу проекта за изменение на ОУП за квартал „Бедечка”, гр.Стара Загора.

 

На 18.06.2017г. в Община Стара Загора е проведен местен референдум в изпълнение на Решение № 862/ 27.04.2017г. на Общински съвет Стара Загора, при който жителите на общината следва да гласуват с „ДА” или „НЕ” в отговор на въпроса: „Да бъде ли извършено отчуждаване на частните незастроени имоти в квартал „Бедечка” по реда на Закона за общинската собственост и ЗУТ при граници изток - ул.”Хан Тервел”, запад - ул.”Иван Вазов”, север - алеята към предприятие „Труд”, юг - ул.”Христина Морфова”? На територията на отчуждените имоти да се изгради парк за сметка на бюджета или активите на община Стара Загора”. Обявеното решение на основание чл.43, ал.1 от Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление гласи, че предложението-предмет на референдума, не се приема.

 

            С оспореното в настоящото съдебно производство Решение № 1115 по Протокол № 25 от проведено на 28.09.2017г. заседание на Общински съвет – Стара Загора, на основание чл.21, ал.1, т.11 от ЗМСМА във връзка с чл.127, ал.6 от ЗУТ, е одобрен проект за изменение на действащия Общ устройствен план /ОУП/ на гр. Стара Загора и прилежащите крайградски територии в частта му за квартал/парк „Бедечка” при граници: юг - ул. „Христина Морфова”, север - алеята към предприятие „Труд”, запад - ул. „Иван Вазов”, изток - ул. „Хан Тервел” по плана на гр.Стара Загора. Решението е прието по предложение от Кмета на Община Стара Загора рег. № 10-61-444/ 12.09.2017г., след обсъждане в постоянните комисии на съвета по законност и обществен ред; по финанси и бюджет; по здравеопазване; по земеделие, гори и опазване на околната среда; по социална политика и по териториално и селищно развитие и транспорт. При проведеното гласуване от присъствалите 47 общински съветника 38 са гласували „за”, 6 – „против” и 3 - „въздържал се”.

 

Съдът намира, че подадената жалба против Решение № 1115 от 28.09.2017г. от Общински съвет - Стара Загора, е процесуално недопустима, по следните съображения:

 

Правото на жалба възниква и може да бъде упражнено при наличието на определени процесуални предпоставки, които обуславят и процесуалната допустимост на съдебното производство. По аргумент от разпоредбата на чл.159, т.1 от АПК, една от предпоставките за възникване и съществуване правото на оспорване, от категорията на абсолютните, за която съдът следи служебно, е наличието на акт, подлежащ на съдебно обжалване. А това са административните актове /индивидуални, общи и подзаконови нормативни/, доколкото с изрична нормативна разпоредба по отношение на тях не е установено изключение от общия принцип за обжалваемост на постановяваните в хода на осъществяваната административна дейност актове.

 

Съгласно разпоредбата на чл.136, ал.1 от ЗУТ, проектите за изменения на устройствените планове на основанията по чл. 134, ал.1 и 2 от ЗУТ, се изработват, съгласуват, обявяват, одобряват и влизат в сила при условията и по реда на раздел ІІІ от глава седма на ЗУТ. Процедурата за изработване, обявяване и одобряване на ОУП респ. на неговото изменение, е регламентирана в чл.124 и сл. от  ЗУТ, като нормативно предвидената процедура приключва с одобряването на Общия устройствен план с решение на Общинския съвет по доклад на Кмета на Общината. Решението на общинския съвет се изпраща в 7-дневен срок от приемането му на областния управител, който може в 14-дневен срок от получаването да върне незаконосъобразното решение за ново обсъждане или да го оспори пред съответния административен съд при условията и по реда на чл.45 от Закона за местното самоуправление и местната администрация /чл.127, ал.6 от ЗУТ/.

По действащата нормативна уредба общите устройствени планове и техните изменения не подлежат на обжалване, с изключение на правомощието на областния управител да върне за ново обсъждане или да оспори пред съответния административен съд по реда и при условията на чл. 45 от ЗМСМА незаконосъобразното решение за одобряване на ОУП. Допустимостта на такава необжалваемост на административните актове от граждани и юридически лица е предвидена в разпоредбата на чл. 120, ал. 2 от Конституцията на РБългария. Именно поради конституционно закрепената възможност за необжалваемост на определени административни актове, законодателят е посочил в нормата на  чл. 215, ал. 6 от ЗУТ, че не подлежат на обжалване общите устройствени планове и техните изменения. Следователно налице е изрична законова разпоредба, която изключва възможността за обжалване от заинтересованите лица по чл.131, ал.1 във вр. с ал.2 от ЗУТ на общите устройствени планове съотв. на техните изменения, като предвидената необжалваемост произтича от същността на общите устройствени планове да определят преобладаващото предназначение и начина на устройство на отделните структурни части на териториите в обхвата на плана и да са основа за цялостното им устройство - чл. 103, ал. 2 ЗУТ и чл. 104, ал. 1 от ЗУТ. Съдебният контрол за законосъобразност на приетото от Общинския съвет решение за одобряване на ОУП респ. за изменение на ОУП, може да бъде осъществен единствено при упражнено право на оспорване на решението от Областния управител. В случая със Заповед № АК – 01 – ЗД – 310/ 16.10.2017г. на Областния управител на област Стара Загора, Решение № 1115 от 28.09.2017г. от Общински съвет - Стара Загора за одобряване изменението на ОУП, е оспорено, като е образувано адм. дело № 529/ 2017г. по описа на Административен съд – Стара Загора.

 

С оглед на гореизложеното съдът приема че жалбата, като подадена против  акт, неподлежащ на съдебно обжалване, е процесуално недопустима, поради което следва да бъде оставена без разглеждане, а производството по делото – прекратено.

 

Водим от горните мотиви и на основание чл.159, т.1 от АПК във връзка с чл.215, ал.6 от ЗУТ, съдът

 

 

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И:

 

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на Л.С.М. – Б. ***, срещу Решение № 1115 по Протокол № 25 от проведено на 28.09.2017г. заседание на Общински съвет – Стара Загора, с което е одобрен проект за изменение на действащия Общ устройствен план (ОУП) на гр. Стара Загора, в частта му за квартал „Бедечка” при граници: юг – ул. „Христина Морфова”, север – алеята към предприятие „Труд”, запад – ул. „Иван Вазов”, изток – ул. „Хан Тервел”, като недопустима.

 

 

            ПРЕКРАТЯВА производството по адм. дело № 518/ 2017г. по описа на Административен съд – Стара Загора. 

 

            Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Върховния административен съд в 7-дневен срок от неговото съобщаване.  

                       

 

 

                                                                                              СЪДИЯ: