О   П   Р   Е   Д   Е   Л   Е   Н   И   Е

              

69                                   19.02.2019 год.                          град Стара Загора

 

Старозагорският административен съд, VІ състав, в закрито заседание на деветнадесети февруари две хиляди и деветнадесета год., в състав:

                                   

                                                                   СЪДИЯ: МИХАИЛ РУСЕВ

        

като разгледа докладваното от съдия М. РУСЕВ административно дело №89 по описа за  2019 год., за да се произнесе, съобрази следното:   

      

Производството е с правно основание чл.145 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/.

Административното дело е образувано по жалба от Б.С.Г., ЕГН ********** *** против Заповед №10-00-64/10.01.2019 год., издадена от Кмета на община Стара Загора, с която се продава на жалбоподателят недвижим имот – частна общинска собственост, представляващ 175/975 кв. м. ид. ч. от УПИ I378 в кв.9 по ПУП на с. Казанка, община Стара Загора, за сумата в размер на 3 500.00 лв. /три хиляди и петстотин лева/, без ДДС и е задължен да заплати в 30-дневен срок от връчване на заповедта продажната цена на имота и дължимите данъци и такси за прехвърлянето му. Заповедта е оспорена само в частта за определената пазарна цена на имота.

Оспорената заповед е издадена на основание чл.44, ал.2 от ЗМСМА, чл.36, ал.1, т.2 от ЗОС, чл.50, ал.1, т.3 и ал.3 от НРПУРОС и в изпълнение на решение №2001 по протокол №39 от заседание на Общински съвет – Стара Загора, проведено на 18.12.2018 год. за прекратяване на съсобствеността чрез продажба на 175/975 кв. м. ид.ч. от УПИ I378 в кв.9 по ПУП на с. Казанка, община Стара Загора.

Съдът, след преценка и анализ на събраните по делото доказателства, намира жалбата за недопустима, поради следните съображения:

С разпоредбата на чл.21, ал.1, т.8 от Закона за местното самоуправление и местната администрация /ЗМСМА/ законодателят е определил приемането на решения от общинския съвет за придобиване, управление и разпореждане с общинско имущество, както и за определяне на конкретните правомощия на кмета на общината, като основен самостоятелен способ за управление и разпореждане с общинска собственост и проява на оперативна самостоятелност на съответните общински съвети. Тези административни решения на общинските съвети за извършване на разпоредителни действия с общинска собственост са решения, с които се упражняват правата на собственика на общинска собственост, като субект на управление на тази собственост е единствено общинският съвет.

Законът за общинската собственост /ЗОбС/ в специалната разпоредба на чл.36 нормативно е уредил възможността за прекратяване на съсобственост между общината и физически лица, какъвто е конкретният случай. Съгласно чл. 36, ал.1 от ЗОбС компетентният орган, който приема решение за прекратяване на съсобственост върху имоти между общината, държавата, физически лица или юридически лица е общинският съвет по ред, определен с наредбата по чл.8, ал.2. Предмет на оспорване в случая обаче е не решението на ОбС за прекратяване на съсобствеността, а заповедта на кмета, издадена в негово изпълнение. Заповедта възпроизвежда приетото вече с решението на ОбС за прекратяване на съсобствеността и одобрената с него пазарна цена на процесния имот. Тази заповед възпроизвежда напълно решението на общинския съвет и няма самостоятелно разпоредително и конститутивно действие, тъй като с нея не се създават нови или допълнителни права и задължения по отношение на съсобствениците на общинския имот. Ето защо оспорената заповед не е индивидуален административен акт по определението на чл.21 от АПК и не подлежи на контрол за законосъобразност.

Индивидуалният административен акт по смисъла на чл.21, ал.1 от АПК, който поражда права и задължения за адресатите си е решението на Общински съвет Стара Загора, което е издадено на основание чл.21, ал.1, т.8 от ЗМСМА. Всяко лице, чиито права или законни интереси са нарушени или застрашени от такъв акт, издаден на посоченото основание, има правото да го оспорва по съдебен ред, а не само областните управители, когато упражняват правомощията си по чл.32, ал.2 от Закона за администрацията, във връзка с чл.45, ал.4 от ЗМСМА. Съдебният контрол за законосъобразност е допустим и осъществяването му не препятства възможността на органа на местното самоуправление да взема решения за сключване на гражданскоправни сделки с имоти общинска собственост, като това законоустановено правомощие на общинския съвет следва да се изпълни при спазване на материалноправните и процесуални разпоредби, защото това е законовата гаранция, че правомощието на общинския съвет е упражнено съобразно конституционно защитения интерес на общината. Решението на общинския съвет с такова съдържание не е част от процедурата по издаване на друг акт, а самостоятелно властническо волеизявление на административен орган. Тези съображения са в синхрон с Тълкувателно решение №5 от 10.12.2008 год. на Общото събрание на колегиите от Върховния административен съд по тълкувателно дело №20/2007 година, което е постановено именно във връзка с решенията на общинския съвет, които приема на основание чл.21, ал.1, т.8 от ЗМСМА за придобиване, управление и разпореждане с имоти общинска собственост, и каквото в случая е процесното.

В този смисъл са и следните определения: определение №4514/15.04.2016 год. на ВАС на РБ, четвърто отделение, постановено по адм. дело №4307/2016 год. по описа на съда; определение №5622/04.05.2017 год. на ВАС на РБ, първо отделение, постановено по адм. дело №3801/2017 год. по описа на съда; определение №13417/08.12.2016 год. на ВАС на РБ, трето отделение, постановено по адм. дело №10004/2016 год. по описа на съда.

В конкретния случай следва извода, че решението на Общинския съвет Стара Загора е административният акт, който засяга лично, пряко и непосредствено правната сфера на жалбоподателя Б.С.Г., а не заповедта на кмета на общината, издадена въз основа на него. Затова настоящият съдебен състав приема, че оспорената заповед не подлежи на контрол за законосъобразност.

Предвид изложеното и на основание чл.159, т.1 от АПК, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на Б.С.Г., ЕГН ********** *** против Заповед №10-00-64/10.01.2019 год., издадена от Кмета на Община Стара Загора, като недопустима.

ПРЕКРАТЯВА производството по адм. дело №89/2019 год. по описа на Старозагорският административен съд.

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред ВАС на РБ в 7-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

                         АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: