О П Р Е Д Е Л Е Н И Е  102

 

 гр.Стара Загора, 15.03.2019г.

 

 В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

 

          Старозагорският административен съд, VII състав, в закрито заседание на петнадесети март през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                                                   Председател: БОЙКА ТАБАКОВА

                                                                  Членове: РАЙНА ТОДОРОВА

                                                                           СТИЛИЯН МАНОЛОВ

 

при секретар                         

като разгледа докладваното от съдия СТИЛИЯН МАНОЛОВ административно дело №172 по описа за 2019г., за да се произнесе съобрази следното:  

 

Производството е по реда на чл.180, ал.2, вр. чл.166, ал.2 и ал.3 от Административнопроцесуалния кодекс (АПК).

 

Образувано е по молба от Община Гълъбово с искане за спиране на изпълнение на Заповед №РД-11-18/12.03.2019г. на Директор Областно пътно управление Стара Загора. С посочената заповед от 13.03.2019г. до 22.03.2019г. е забранено движението на ППС по път III-5504 Медникарово – п.к. Обручище – (Раднево – Гълъбово), от км 14+000 до км 15+000, като е определен обходен маршрут по улица „Млада гвардия“, находяща се в землището на с.Обручище, Община Гълъбово. В молбата се сочи, че едностранното определяне на обходния маршрут, без предварително допитване до органите на МВР и администрацията, управляваща и стопанисваща улицата може да доведе до значително и трудно поправими вреди за Община Гълъбово и живущото в с.Обручище население. Посочено е, че съществуват и други възможности за организация на движението, които са далеч по-безопасни. Твърди се, че поради характера на улицата – в рамките на населено място, както и характеристиките и размерите й и липсата на съгласуване съгласно Закона за пътищата и Наредба №3 за временната организация и безопасността на движението при извършване на строителни и монтажни работи по пътищата и улиците, създава опасност за живота и здравето на жителите на с.Обручище, както и на преминаващите през обходния маршрут участници в движението. Сочи се, че самата улица не е предназначена за преминаване на трафик от републикански път. Заявява се, че повишеното натоварване на улицата, вследствие на отклоняването по нея на трафик от републикански път, ще повиши степента на изхабяване на асфалтовата настилка и може да причини образуване на препятствия по платното на улицата, за което впоследствие ще отговаря Общината. Обосновава се, че изпълнението на заповедта е започнало на 13.03.2019г., без да са довършени работите по изграждане на временната сигнализация. Моли се съда да спре изпълнението на Заповед №РД-11-18/12.03.2019г. на Директор Областно пътно управление Стара Загора.

 

Ответната страна - Директор Областно пътно управление Стара Загора, не изразява становище по подадената молба.

 

По делото е приложена административната преписка по издаването на оспорения акт, включително и жалбата срещу него, с която се иска отмяната му. Във връзка с тази жалба е образувано адм.дело №171/19г по описа на Административен съд Стара Загора.

 

Административен съд - Стара Загора, като взе предвид доводите на страните, съобразно доказателствата и закона, намира за установено следното:

 

Оспорването е извършено от заинтересовано лице, което е обжалвало и акта, чието спиране на изпълнение се иска, поради което е процесуално допустимо.

 

Разгледано по същество оспорването е неоснователно.

 

Процесната Заповед е общ административен акт по смисъла на чл.65 АПК. Съгласно чл.180 АПК оспорването на общ административен акт не спира изпълнението му. Съдът може да спре изпълнението на основанията и по реда на чл.166, ал.2 и 3 АПК. Съгласно чл.166, ал.2 АПК при всяко положение на делото до влизането в сила на решението по искане на оспорващия съдът може да спре предварителното изпълнение, допуснато с влязло в сила разпореждане на органа, издал акта по чл.60, ал.1, ако то би могло да причини на оспорващия значителна или трудно поправима вреда. Тежестта на доказване е на оспорващия, който следва да посочи конкретни факти за наличие на основания за спиране изпълнението на общият административен акт.

 

Настоящият съдебен състав намира, че в процесния случай, към жалбата не са представени доказателства, от които може да се направи извод, че предварителното изпълнение на заповедта би причинило значителни или трудни поправими вреди. Единствените данни в тази насока са свързани с възможността за повишено натоварване на улица „Млада гвардия“ в с.Обручище, вследствие на отклоняването по нея на трафик от републикански път и възможността от изхабяване на асфалтовата настилка. Но въпреки общоизвестния факт, че пътя, за който е въведена забраната, е силно натоварен поради движението от и към намиращите се в близост електроцентрала и рудник, то следва да се вземе предвид, че периода за който е въведена забрана – само 10 дни, не е дълъг, поради което изложените в тази връзка в молбата аргументи се явяват неоснователни. Дори и да бъдат причинени вреди на пътната настилка на улица „Млада гвардия“, характерът им няма да е значителен или трудно поправим, още повече, че е предвиден ред за възстановяването им от извършителя на СМР.

 

Останалите посочени в молбата доводи, касаещи липсата на предварително допитване до органите на МВР и администрацията, управляваща и стопанисваща улицата, наличието на други възможности за организация на движението, както и изпълнението на административния акт, без да са довършени работите по изграждане на временната сигнализация, касаят законосъобразността на заповедта на директора на ОПУ и не са предмет на настоящото производство.

 

Предвид изложеното съдът намира, че искането за спиране изпълнение на Заповед №РД-11-18/12.03.2019г. на Директор Областно пътно управление Стара Загора се явява неоснователно и като такова следва да бъде отхвърлено. С оглед на това и на основание чл.180, ал.2, вр. чл.166, ал.2 и ал.3 от АПК съдът  

 

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

 

ОТХВЪРЛЯ искането на Община Гълъбово за спиране на изпълнение на Заповед №РД-11-18/12.03.2019г. на Директор Областно пътно управление Стара Загора, като неоснователно.

 

Определението подлежи на обжалване с частна жалба чрез Административен съд Стара Загора пред Върховния административен съд, в седемдневен срок от връчването му на страните.

 

                                                                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                        

      

 

                                                   ЧЛЕНОВЕ: 1.     

                                                   

 

                         2.