О П Р Е Д Е Л Е Н И Е  № 304

 

гр.Стара Загора, 19.07.2019г

 

 

 

 

                  Старозагорският административен съд, в закрито заседание на деветнадесети юли през две хиляди и деветнадесета година, първи състав:

 

 

                                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ: БОЙКА ТАБАКОВА

 

 

при участието на секретаря......................................................, като разгледа адм.д. № 462 по описа за 2019 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

Производството е с правно основание чл.145 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/ .

 

Образувано е по жалба по жалба от Г.А.Т. *** против Заповед № РД-01-498/ 18.06.2019г на Изпълнителния директор на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“.

 

По делото е изискана за прилагане административната преписка по издаване на оспорената заповед, вместо което е представена Заповед № РД-01-577/ 16.07.2019г на Изпълнителния директор Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ за отмяна на процесната Заповед № РД-01-498/ 18.06.2019г.

 

Втората заповед обективира недвусмислено волеизявление за оттегляне изцяло на оспорения индивидуален административен акт  на основание  чл. 156, ал. 1 от АПК, изходящ от издалия го орган. Процесуалното действие "оттегляне на оспорения акт" е извършено преди провеждане на първото по делото съдебно заседание. Затова не е необходимо съгласие на оспорващия, нито предвиденото по  чл. 156, ал. 1 от АПК съгласие на останалите ответници, тъй като заповедта не е създала права за трети лица – адресат е само жалбоподателят Г.А.Т..

 

За да е налице валидно оттегляне на административния акт по смисъла на  чл. 156, ал. 1 от АПК, е необходимо то да бъде направено от органа, който е издал оспорения акт, и в установената форма. Оттеглянето на оспорения акт по същество е действие, обратно на неговото издаване, и в процесния казус е направено с нарочна заповед от административния орган, издател на обжалвания акт. С извършването на оттеглянето органът едностранно е прекратил правата и задълженията, разпоредени с първоначалната заповед, като по този начин жалбоподателят получава резултата, който очаква при евентуално уважаване на неговата жалба срещу индивидуалния административен акт.

 

Следователно е налице прекратителната хипотеза на чл. 159, т. 3 от АПК, тъй като с валидното оттегляне на заповедта образуваното съдебно производство остава без предмет. Целеният със съдебното производство резултат - незаконосъобразният акт да бъде премахнат от правния мир, е постигнат и нищо вече не накърнява правата и законните интереси на Г.А.Т. във връзка с оспорената заповед на Изпълнителния директор на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“.

 

Горното налага извода, че разглеждането на жалбата му по същество е недопустимо поради наличието на отрицателна процесуална предпоставка, изразяваща се в законосъобразно оттегляне на обжалвания административен акт -  чл. 156, ал. 1 и 2 във връзка с чл. 159, т. 3 от АПК, а образуваното съдебно производство по нея следва да се прекрати.

 

По тези съображения съдът 

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на Г.А.Т. ЕГН ********** *** против Заповед № РД-01-498/ 18.06.2019г, издадена от Изпълнителния директор на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“, като недопустима.

 

ПРЕКРАТЯВА производството по адм.д.№ 462/ 2019г по описа на Административен съд Стара Загора.

 

Определението подлежи на обжалване пред ВАС с частна жалба в 7-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

 

 

                                                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: