Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

                   

134                                      18.04.2016 год.                      град Стара Загора

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

            Старозагорският административен съд, в публично заседание                          на седми април през две хиляди и шестнадесета год. в състав:

                                                                       Председател: ГАЛИНА ДИНКОВА

 

                                                                   Членове: ДАРИНА ДРАГНЕВА

                                                                                    МИХАИЛ РУСЕВ

 

при секретаря А.А. и с участието на прокурора Румен Арабаджиков като разгледа докладваното от съдия Д. Драгнева КАН дело №113 по описа за 2016 год., за да се произнесе съобрази следното:

Производството е с правно основание чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/, във вр. с чл.63, ал.1 от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

     Образувано е по касационна жалба на З.З.Р. против Решение №31/28.01.2016г., постановено по АНД №1429/2015г. по описа на Районен съд Казанлък. С решението е потвърдено Наказателно постановление №14-0284-004636/26.02.2015г., издадено от Началник сектор към ОД на МВР Стара Загора РУ Казанлък в частта са наложени на З.З.Р. глоба в размер на 500лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от шест месеца на основание чл.174 ал.1 от Закона за движение по пътищата за това, че на 17.09.2014г. управлява МПС след употреба на алкохол 0.56 промила, установени с техническо средство „Алкотест 7510 Дрегер”.

За да потвърди наказателното постановление РС Казанлък е приел,  че нарушението е правилно квалифицирано и доказано от събраните в хода на съдебното производство доказателства, като е изложил доводи, че приложението на чл.28 от ЗАНН е неоправдано от гледна точка на интересите на обществото.

С касационната жалба се иска от съда да отмени въззивното съдебно решение, поради неправилно приложение на чл.28 от ЗАНН и да приеме, че са налице основанията на чл.93 т.9 от НК за определяне на деянието като маловажен случай, въз основа на което и да отмени наказателното постановление. Поддържат се доводи, че концентрацията на алкохол в кръвта от 0.56 промила е близко до допустимия праг от 0.5 промила, което сочи на ниска степен на обществена опасност спрямо другите нарушения на същата разпоредба от Закона за движение по пътищата.

Ответника РУ Казанлък  не изпраща представител и становище по жалбата.

Представителя на Окръжна прокуратура Стара Загора дава становище за неоснователност на касационната жалба и предлага на съда да остави в сила обжалвания съдебен акт.

 Касационният състав на съда, след като обсъди събраните по делото доказателства, наведеното от жалбоподателя касационно основание, доводите и становищата на страните и като извърши на основание чл.218, ал.2 от АПК служебна проверка на валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното съдебно решение с материалния закон, намира за установено следното:

Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 АПК, вр. чл. 63, ал. 1 ЗАНН и от надлежна страна, за която съдебното решение се явява неблагоприятно, поради което е процесуално допустима.

 Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

 Отговора на въпроса за приложението на чл.28 от ЗАНН, когато се касае за нарушение на чл.174 ал.1 от Закона за движение по пътища, намира отговор във вида на обществените отношения, които са нарушени от една страна, а от друга целта на административно наказателната разпоредба. При осъществяване на административно нарушение по чл.174 ал.1 от Закона за движение по пътищата се нарушава императивната забрана за управление на моторно превозно средство след употреба на алкохол. Количеството алкохол в кръвта е съставомерен факт, определящ размера на административните наказания, както и вида на отговорността, съответно административно наказателна или наказателна, поради което не може да бъде преценявано като смегчаващо вината обстоятелство, респективно като факт сочещ на приложение на чл.28 от ЗАНН. Нормата на чл.28 от ЗАНН визира факти, които не са съставомерни, но разкриват отношението на дееца и подбудите за извършване на престъплението. Поради това са определени от законодателя като обстоятелства, имащи значение за тежестта на извършеното деяние и се вземат предвид при преценката за приложение на чл.28 от ЗАНН. Института на чл.28 от ЗАНН е институт на освобождаване от отговорност, поради което съставомерен елемент, определящ размера на наказанието не може едновременно да бъде преценяван и като основание за нейното отпадане. Обществените отношения свързани с упражняване на правно регламентирана дейност се нарушават при неспазване на забраните на чл.5 ал.3 т.1 от ЗДвП, тяхната охрана цели да запази човешкия живот и здраве. Налице е обществен интерес, който сочи на превес над личните мотиви да се управлява МПС след употреба на алкохол, каквито в случая не се и сочат, за да бъдат преценявани с оглед определяне отношението на дееца към деянието и тежестта на вината му.

Като е достигнал до същия извод, РС Казанлък е постановил решение при правилно приложение на чл.28 от ЗАНН, което следва да бъде оставено в сила. 

С оглед на изложеното касационната жалба се явява неоснователна.

   Водим от горните мотиви и на основание чл.221, ал.2, предл. второ от АПК съдът      

                                                   

                                         Р     Е     Ш     И     :

  ОСТАВЯ В СИЛА Решение №31 от 28.01.2016 год., постановено по АНД №1429/2015 год. по описа на Районен съд гр. Казанлък.

Решението не подлежи на обжалване и протестиране.

 

 

                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                              

                                                             ЧЛЕНОВЕ: 1.   

 

                                                                                   2.