Р    Е    Ш    Е    Н    И    Е

 

435                                       13.12.2017 год.                        гр. Стара Загора

 

 В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Старозагорският административен съд, в публично заседание                          на двадесет и трети ноември през две хиляди и седемнадесета год. в състав:

 

                                                                Председател: ГАЛИНА ДИНКОВА

 

                                                                        Членове: ДАРИНА ДРАГНЕВА

                                                                                         МИХАИЛ РУСЕВ

 

при секретаря Минка Петкова и с участието на прокурора Румен Арабаджиков като разгледа докладваното от съдия М. Русев КАН дело №400 по описа за 2017 год., за да се произнесе съобрази следното:

 

Производството е по чл. 208 и следващите от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/, във вр. с чл.63, ал.1 от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

Образувано е по касационната жалба на М.Д.Д. *** против решение №352/16.08.2017 год., постановено по АНД №698/2017 год. по описа на Казанлъшкия районен съд, с което е потвърдено наказателно постановление №17-0284-000800/29.03.2017 год. на  Началника Районно управление Казанлък при ОД на МВР - Стара Загора, с което на М.Д.Д. е наложено административно наказание  глоба в размер на 400.00 лева на основание чл.638, ал.3 от КЗ за нарушение на разпоредбата на чл.638, ал.3 от КЗ.

    В касационната жалбата се съдържат оплаквания за неправилност на решението като постановено при неправилно приложение на материалния закон - касационни основания по чл.348, ал.1 във вр. с ал.2 от НПК във вр. с чл.63, ал.1, изр. второ от ЗАНН. Счита че не е приложен закон  , който е следвало да се приложи, както и че наложеното наказание е явно несправедливо и не съответства на обществената опасност на деянието и дееца. Моли съда да постанови решение, с което да отмени Решение №352/16.08.2017 год., постановено по АНД №698/2017 год. по описа на Районен съд – Казанлък и да се отмени обжалваното наказателно постановление.

Ответникът по касационната жалба ОД на МВР – Стара Загора, редовно и своевременно призован за съдебно заседание, не се явява и не изразява становище по подадената касационна жалба.

Представителят на Окръжна прокуратура – Стара Загора в съдебно заседание дава заключение за неоснователност на жалбата, поради което счита, че съдебното решение, следва да бъде потвърдено.   

Касационният състав на съда, след като обсъди събраните по делото доказателства, наведените от жалбоподателя касационни основания, доводите и становищата на страните и като извърши на основание чл.218, ал.2 от АПК служебна проверка на валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното съдебно решение с материалния закон, намира за установено следното:

 Касационната жалба е подадена в законово установения срок, от надлежна страна и е процесуално допустима. Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

Производството пред Казанлъшкият районен съд се е развило по жалбата на М.Д.Д. *** против наказателно постановление №17-0284-000800/29.03.2017 год. на Началника на Районно управление Казанлък при ОДМВР - Стара Загора. С наказателното постановление, издадено въз основа на акт за установяване на административно нарушение №Д 60838 от 22.03.2017 год. е наложено административно наказание „глоба” в размер на 400.00 лева на основание чл.638, ал.3 от КЗ за нарушение на разпоредбата на чл.638, ал.3 от КЗ. От фактическа страна, нарушението се изразява, в това, че на 22.03.2017 год. в 14.45 часа в с. Ягода по ул.”Рила” до дом №12 в посока север-юг управлява товарен автомобил „Мерцедес 112 ЦДИ” с рег.№936Н352, собственост на фирма „Бизнес инициатива 2003”ООД, Булстат 104607283, като няма сключена и действаща застраховка „Гражданска отговорност” на автомобила към момента на съставянето на акта. След преценка на събраните по делото доказателства Казанлъшкия районен съд е приел, че наказателното постановление е издадено при липса на допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, предвидени в ЗАНН, нарушението е безспорно установено, както неговият извършител и така и неговата вина. Това го е мотивирало да постанови решение за потвърждаването на наказателното постановление.

          Неоснователно е касационното оплакване, че е приложен закон, който не е следвало да се приложи. Посоченият като нарушен Кодекс за застраховането, е обнародван в ДВ бр.102/29.12.2015 год. и в сила от 01.01.2016 год. Нарушението за което е санкционирана касаторката е извършено на 22.03.2017 год. и приложимият нормативен акт е именно Кодекса за застраховането. Посочената като нарушена разпоредба на чл.638, ал.3 от КЗ е в сила от 01.01.2016 год. и не е променяна и до настоящия момент. В този смисъл, като е посочил като нарушена и като санкционна разпоредбата на чл.638, ал.3 от КЗ, административно-наказващият орган е подвел установените факти при проверката в съответствие с материалния закон, а районният съд като е потвърдил наказателното постановление е приложил правилно материалния закон. Задължението за сключването на договора за задължителна застраховка „гражданска отговорност” на автомобилистите е на собственика на моторното превозно средство, а ползвателя на този автомобил също носи административнонаказателна отговорност за липсата на сключен застрахователен договор.

          Неоснователно е и второто наведено касационно оплакване, че наложеното наказание е явно несправедливо и не съответства на обществената опасност на деянието и дееца. Предвидената в закона санкция е точно определена и не може да бъде променяна от когото и да е било – нито от наказващият орган, нито от съда. В конкретния случай е приложен правилно материалния закон като е определено административно наказание глоба в размер на 400.00 лв., който размер е посочен в кодекса. Целта на сключването на договора за задължителна застраховка „Гражданска отговорност” е застрахователят да покрие в границите на определената в договора застрахователна сума отговорността на застрахования за причинените от него на трети лица имуществени и неимуществени вреди, при евентуално възникнали ПТП. Макар и в конкретния случай да не е налице ПТП, то липсата на осъществено ПТП, в което да е замесено управляваното МПС не може да обоснове извод за маловажност и ниска степен на обществена опасност на административното нарушение.

          При извършената служебна проверка на обжалваното решение съдът не установи допуснати съществени процесуални нарушения, които да обосноват отмяната му. Приложен е правилно и материалният закон, поради което и не са налице касационни основания за неговата отмяна. Решението като правилно и законосъобразно следва да бъде оставено в сила.

           Водим от горното и на основание чл. 221, ал.2, предл. първо от АПК, Старозагорският административен съд

 

                                   Р     Е     Ш     И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение №352 от 16.08.2017 год., постановено по АНД №698/2017 год. по описа на Районен съд Казанлък.

Решението не подлежи на обжалване и/или протестиране.

                    

 

 

                                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                                       ЧЛЕНОВЕ:1.

 

                    2.