Р Е Ш Е Н И Е

  446

 

      06.12.2017 год.

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

 

Старозагорският административен съд   в публичното  заседание                                       на         двадесет и трети ноември

през      две хиляди и седемнадесета година в състав:

 

Председател:  БОЙКА ТАБАКОВА

 

                                                                   Членове: ИРЕНА ЯНКОВА

 

                                                                                     РАЙНА ТОДОРОВА

при секретаря    Пенка Маринова

и в присъствието на  прокурора Петя Драганова                                                                                           като разгледа докладваното от  ИРЕНА ЯНКОВА   к.н.а.х.дело  № 417 по описа  за 2017 год, за да се произнесе, съобрази следното:

 

 

Производството е с правно основание чл.208 и сл. от АПК във връзка с чл.63, ал.1, предл.2 от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба от М.Г.Т. ***, чрез пълномощника му по делото адв. П.П. против  решение № 571/ 20.09.2017 година, постановено по АНХД № 1929 по описа за 2017 година на Районен съд Стара Загора. С оспореното решение е потвърдено наказателно постановление /НП/17-1228-001458 от 26.05.2017 година на Началника група сектор “ Пътна полиция” при ОД на МВР в частта , с която  на основание чл. 183, ал.4, т.6 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/, на М.Г.Т. му    е наложено административно наказание - "глоба" в размер на 50,00 лв за нарушение на разпоредбата на чл. 104А от ЗДвП.

Касаторът сочи, че решението е постановено в нарушение на закона и необсновано - отменителни основания по чл. 348, ал.1, т.1  от Наказателно-процесуалния кодекс /НПК/ . Съображенията му се свеждат до това, че деецът не е извършил деянието, за което му е повдигнато административното обвинение,и че районният съд  не бил съобразил, че НП не отговаряло на императивните изисквания на чл. 57,ал.1 т. 5 от ЗАНН тоест в него не било посочено точно мястото на извършване на деянието, от което следвало, че правото му на защита била съществено нарушена. С оглед изложеното, моли съда да отмени обжалваното от него решение и да бъде отменено НП, в оспорената му част.

Ответникът по касационната жалба – ОД на МВР гр. Стара Загора, не се явява, не се представлява и не изразява становище по жалбата.

Представителят на Окръжна прокуратура Стара Загора дава заключение за неоснователност на жалбата и предлага да бъде оставено в сила решението на РС Стара Загора.

Касационният състав на съда като взе предвид събраните по делото доказателства, наведените основания от жалбоподателя, мотивите към обжалваното решение и след служебна проверка по реда на чл.218 ал.2 от АПК на решението по АНХД №  1150/2012г на Районен съд Стара Загора, прие за установено следното:

Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 АПК, вр. чл. 63, ал. 1 ЗАНН и от надлежна страна, поради което е процесуално допустима.

Разгледана по същество, касационната жалба е неоснователна.

В оспореното решение съдът е приел, че на 10.05.2017г около 15.35 ч , в гр. Стара Загора, като водач на МПС – лек с рег. № СТ 2580 ВВ касационният жалбоподател Т. използва мобилен телефон по време на управление на ПС, без устройство, позволяващо използването на телефона без участието на ръцете му. Съставен е акт за установяване на административно нарушение /АУАН/17-1458 от 10.05.2017 г. Въз основа на акта е издадено и обжалваното НП № 17-1228-001458 от 26.05.2017г. Тази фактическа обстановка съдът е установил от събраните по делото писмени и устни  доказателства.

Въз основа на така установената фактическа обстановка районният съд е приел, че атакуваното НП следва да бъде потвърдено. Посочил е, че в хода на административнонаказателното производство не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила. Приел е, че с деянието си Т. виновно /под формата на непредпазливост, но без да е изключена наказуемостта по смисъла на чл.7, ал.2 от ЗАНН/ е осъществил състава на административно нарушение, тъй като на посочените в АУАН и НП дата, час и място е управлявал автомобила и е ползвал мобилния си телефон по време на управление на ПС без да има съответното устройство, позволяващо използването на телефона без участие на ръцете. Приел е , че липсата на точно място на извършване на нарушението не е съществено с оглед на конкретно повдигнатото обвинение – използване на телефон без съответното устройство

Касационният състав на Административен съд Стара Загора  намира, че постановеното от районния съд съдебно решение е законосъобразно и не страда от наведените в жалбата пороци, съставляващи касационни основания за отмяна.

Правилно е установено от районния съд, че в хода на административнонаказателното производство не са допуснати съществени процесуални нарушения. При съставянето на АУАН са спазени изискванията на чл. 42 от ЗАНН, а при издаването на атакуваното НП - тези на чл. 57 от ЗАНН, включително като е отразено точното място на извършване на нарушението. Не е налице непълнота в описанието на мястото на извършване на нарушението, обективнокоето да  е довело, нито може да доведе до неяснота на административното обвинение и до ограничаване  правото на защита на санкционираното лице.

 

           Касаторът се позовава  на основание  необоснованост на обжалваното решение. Следва да се отбележи, че необосноваността не  е касационно основание. Настоящата инстанция проверява правилното приложение на закона на база на фактите, установени от въззивния съд. Касационната проверка за точното прилагане на закона се осъществява в границите на фактическите положения, установени от първоинс7танционния съд .В настоящия случай относимите обстоятелства са установени с допустими от НПК доказателствени средства с оглед препращата норма на чл. 84 от ЗАНН – писмени и устни доказателства. Преходната инстанция не е арушила правилата за оценка и проверка на доказателствения и не са изтълкувани представените писмени доказателства превратно.

Предвид изложеното съдът намира, че по съществото на спора Районен съд Стара Загора правилно е установил, че Т. е осъществил виновно състава на нарушение по чл.104А от ЗДвП , поради което правилно е ангажирана и административнонаказателната му отговорност  на основание чл. 183, ал.4, т.6, предл.1 от Закона за движение по пътищата.

С оглед гореизложените съображения касационният състав на съда счита, не са налице твърдените касационни основания по смисъла на чл.348, ал.1, т.1 и т.2 от НПК. Оспореното решение като валидно, допустимо и законосъобразно следва да бъде оставено в сила.

Водим от тези мотиви и на основание чл. 221, ал.2 от АПК, Старозагорският административен съд

 

 

Р     Е     Ш     И     :

 

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 571/ 20.09.2017 година, постановено по АНХД № 1929 по описа за 2017 година на Районен съд Стара Загора, в частта с което е потвърдено наказателно постановление /НП/17-1228-001458 от 26.05.2017 година на Началника група сектор “ Пътна полиция” при ОД на МВР, с която  на основание чл. 183, ал.4, т.6 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/, на М.Г.Т. му    е наложено административно наказание - "глоба" в размер на 50,00 лв за нарушение на разпоредбата на чл. 104А от ЗДвП.

 

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протестиране.

 

 

                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                       ЧЛЕНОВЕ: 1.      

 

                                                                             

                                                                            2