Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

                   

45                                      12.03.2018 год.                      град Стара Загора

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

            Старозагорският административен съд, в публично заседание                          на петнадесети февруари през две хиляди и осемнадесета год. в състав:

                                                                       Председател: ГАЛИНА ДИНКОВА

                                                                   Членове: ДАРИНА ДРАГНЕВА

                                                                                          МИХАИЛ РУСЕВ

при секретаря Минка Петкова с участието на прокурора Петко Георгиев като разгледа докладваното от съдия Д. Драгнева КАН дело №477 по описа за 2017 год., за да се произнесе съобрази следното:

Производството е с правно основание чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/, във вр. с чл.63, ал.1 от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/, образувано по касационна жалба на Дирекция за национален строителен контрол против Решение №437/26.10.2017г., постановено по АНД №248/2017г. по описа на РС Казанлък. С решението е отменено Наказателно постановление №Сл-09-ДНСК-11/17.01.2017г. издадено от Заместник началник ДНСК гр. София с наложено на Т.К.П. административно наказание „глоба” в размер на 5000лв. на основание чл.232в предложение второ от ЗУТ/ отменен ДВ бр.13/2017г/ и за нарушение на 162 ал.8 от ЗУТ /отменен ДВ  бл.13/2017г/ за това, че в периода от 17.07.2015г. до 17.02.2016г. е съгласувала инвестиционен проект към издадено от главния архитект на община Нова Загора разрешение за строеж №АГ-08-42/21.06.2016г. Административно наказателната отговорност на инженер П. е ангажирана въз основа на следните факти: На 17.07.2015г е подписан анекс към договор за проектиране №618/17.07.2015г между възложителя община Нова Загора и П., по силата на който придобива качеството на водещ проектант по смисъла на чл. 162 ал.7 от ЗУТ. В това си качество е съгласувала, чрез подпис инвестиционен проект за „Спортен комплекс за тенис“, въпреки липсата на взаимна съгласуваност между част „Пожарна безопасност“ и останалите части на инвестиционния проект: „Архитектура“, „СК“, „Електрическа“ „ВиК“, „ОВ“, „ЕЕ“,“ВП“, „ПМЗ“ и „ПУСО“, изразяваща се в това, че в част „ПБ“ стълбищните рамена, предвидени за евакуация на зрителите на трибуните за наблюдение са с широчина 1.50м, а във всички останали части на проекта са с променлива широчина от 1.00м до 1.25м в нарушение на чл.162 ал.8 от ЗУТ / отменена в ДВ бр.13/2017г/.

За да отмени Наказателното постановление РС Казанлък е приел, че от заключението на вещото лице по допусната и изслушана СТЕ не се установява липсата на взаимна съгласуваност между отделните части на инвестиционния проект, а допусната фактическа грешка, изразяваща се в погрешно изписване на една цифра в обяснителната записка към част „ПБ“, чиято  графична част съответства на останалите части на инвестиционния проект. Съдът е взел предвид и, че от доказателствата по делото се установява несъответствие между проектираната широчина на стълбищните рамена и изискванията на чл.11 ал.4 от Наредбата за сигурността на спортните обекти и мерките срещу насилието и лошото поведение на зрители преди, по време и след провеждане на спортни прояви, но за това нарушение, описано в обстоятелствената част на НП не е наложено административно наказание.

С касационната жалба се иска да бъде отменено въззивното съдебно решение като необосновано и постановено при неправилно приложение на материалния закон. Твърди се, че вещото лице не е имало за задача да провери текстовата и графична част на всяка една част от инвестиционния проект, а освен това не са необходими специални знания, за да се установи, че част „ПБ“ предвижда различна широчина на 4-те стълбищни рамена ,предвидени за евакуация спрямо широчината на същите в изброените части на инвестиционния проект. От съда се иска да бъде постановено друго решение, с което да се потвърди наказателното постановление.

Ответника Т.К.П. поддържа доводите, изложени от РС Казанлък за липса на нарушение на чл. 162 ал.8 от ЗУТ и иска от съда да бъде оставено в сила въззивното съдебно решение и по допълнителен аргумент за по-благоприятен последващ закон. В писмения отговор се сочи, че административно наказателната разпоредба на чл.232в от ЗУТ и нарушената разпоредба на чл.162 ал.8 от ЗУТ са отменени, считано от 10.02.2017г / ДВ бр.13 е публикуван на 07.02.2017г/.

Представителя на Окръжна прокуратура Стара Загора дава заключение за неоснователност на касационната жалба и предлага на съда да бъде оставено в сила въззивното съдебно решение.

Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 АПК, вр. чл. 63, ал. 1 ЗАНН и от надлежна страна, за която съдебното решение се явява неблагоприятно, поради което е процесуално допустима, а разгледана по същество е неоснователна.

Въззивното съдебно решение е обосновано и постановено при правилно приложение на материалния закон, поради което не е налице касационно основание за неговата отмяна.

В изпълнение на задължението да се обсъдят възраженията против законосъобразността на въззивния съдебен акт, изложени в касационната жалба следва да се каже, че касатора в настоящото производство е имал възможност да постави задачи към вещото лице, поради което не е налице допуснато спрямо него съществено нарушение на съдопроизводствените правила, което да е ограничило процесуалните му права и възможности да докаже административното обвинение.

На следващо място действително е налице по-благоприятен закон, който следва да бъде приложен на основание чл.3 ал.2 от ЗАНН, поради следното:

С измененията на ЗУТ ДВ чр.13/2017г. е отпаднала фигурата на «водещия проектант», ведно с всички задължения и отговорността за тяхното неизпълнение, свързани с това му качество. Отменени са разпоредбите на чл.162 ал. 7 от ЗУТ, която дава определение за «водещ проектант», нормата на чл.162 ал.8 от същия закон, която определя съдържанието на отговорността му и посочена като нарушена в настоящия случай, както и административно наказателната разпоредба на чл.232в, съдържаща основанието за налагане на администартивно наказание на «водещия проектант» за неизпълнение на задължението му да осигури взаимна съгласуваност и координация между отделните части на инвестиционния проект.

Към настоящия момент не съществува основание за налагане на административно наказание за нарушение на чл.162 ал.8 от ЗУТ, като е отпаднало и предписаното с тази разпоредба задължение за съгласуване на отделните части на инвестиционния проект от водещия проектант, поради което е налице по-благоприятен закон, чието приложение изключва налагането на административно наказание за поведение, не представляващо административно нарушение.

Мотивиран от изложеното и на основание чл. 221 ал.1 от АПК, съдът

                                       Р     Е     Ш     И     :

 ОСТАВЯ В СИЛА Решение №437/26.10.2017 год., постановено по АНД№248/2017 год. по описа на районен съд  Казанлък.

 Решението не подлежи на обжалване и протестиране.

 

                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                              

                                                             ЧЛЕНОВЕ: 1.  

 

 

                                                                                     2.