Р    Е    Ш    Е    Н    И    Е

 

145                                                    08.05.2018 г.                                  гр. Стара Загора

   

            В   И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

         Старозагорският административен съд, в публично съдебно заседание на дванадесети април през две хиляди и осемнадесета година в състав:

                   

                                                                            Председател: ГАЛИНА ДИНКОВА 

 

                                                                                                                                                                              Членове: ДАРИНА ДРАГНЕВА      

                                                                                                    МИХАИЛ РУСЕВ   

 

при секретаря Ива Атанасова        

и с участието на прокурора Маргарита Димитрова     

като разгледа докладваното от  съдия Галина Динкова  КАН дело №128 по описа за 2018 год, за да се произнесе съобрази следното:

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл.63, ал.1, изр. второ  от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/. 

 

Образувано е по касационна жалба на ТД на НАП гр. Пловдив против Решение № 98/ 02.02.2018г., постановено по АНД №3410 по описа за 2017г. на Старозагорския районен съд, с което е отменено Наказателно постановление /НП/ F356069/07.11.2017г., издадено от Директора на офис за обслужване град Стара Загора при ТД на НАП Пловдив.

В жалбата се твърди, че решението на въззивния съд е неправилно, като постановено в противоречие с разпоредбата на чл.28 от ЗАНН.  Сочи се, че с Предупреждение № F316643/20.07.2017г. спрямо юридическото лице - нарушител вече е бил приложен института на чл.28 от ЗАНН като изрично му е била указана отговорността при извършване на същото по вид нарушение. Поради вече отправеното Предупреждение от 20.07.2017г., настоящото деяние не се явявало първо, а второ по ред административно нарушение на чл.125 ал.5 от ЗДДС, поради което е неприложима разпоредбата на чл.28 от ЗАНН. С отмяната на НП не се постига целта на чл.179 от ЗДДС, а именно да дисциплинира задължените субекти, без да се оценя значимостта на охраняваните обществени отношения, които вече са преценени като обект на закрила с  предвидената имуществена отговорност за тяхното засягане. Оспорва се и съобразяването от въззивния съд на липсата на вредоносен резултат с твърдение, че нарушението е формално по своя състав. Направено е искане за отмяна на обжалваното решение и постановяване на друго, с което да бъде потвърдено издаденото наказателно постановление.

Ответникът – „Р п.К В.“***, редовно и своевременно призован, не изпраща представител в съдебно заседание. В писмен отговор против касационната жалба излага подробни съображения против нейната основателност и в подкрепа на мотивите, изложени от РС Стара Загора към обжалваното съдебно решение с искане същото да бъде оставено в сила. Поставя се акцент върху удостовереното от АНО извършване на нарушението за първи път в текста на отмененото НП, поради което и предвид липсата на доказателства за наложена имуществена санкция за същото по вид нарушение, се иска от съда да приеме, че се касае до първо административно деяние по чл. 125 ал.5 от ЗДДС, което поради еднодневния срок на закъснение и липсата на вреди се явява маловажен случай по смисъла на чл.28 от ЗАНН, за който с оглед целите на ЗАНН не се следва налагане на имуществена санкция.

 

Представителя на Окръжна прокуратура Стара Загора дава заключение за материална законосъобразност на обжалвания въззивен съдебен акт и предлага на съда да бъде оставен в сила.

 

Касационният състав на съда, след като обсъди събраните по делото доказателства, наведените от жалбоподателя касационни основания, доводите и становищата на страните и като извърши на основание чл.218, ал.2 от АПК служебна проверка на валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното съдебно решение с материалния закон, намира за установено следното:

 

Касационната жалба е подадена в законоустановения срок, от надлежна страна, за която съдебният акт е неблагоприятен и е процесуално допустима.

Разгледана по същество, се явява  неоснователна. 

 

С обжалваното решение е отменено Наказателно постановление №F356069/07.11.2017г., издадено от Директора на офис за обслужване град Стара Загора при ТД на НАП Пловдив, с  наложена на „Р п.К В.“ ООД ***, ЕИК 123732850, имуществена санкция в размер на 500лв., на основание чл. 179 ал.1 предл. четвърто вр. с чл. 179 предложение трето от ЗДДС, за нарушение на чл.125 ал.1 от ЗДДС за това, че в качеството си на представляващ на регистрираното лице по ЗДДС „Р п.К В.” не е подало до 14.09.2017г. в Офис/дирекция за обслужване гр. Стара Загора пир ТД на НАП- Пловдив отчетни регистри по чл.124 от ЗДДС /Дневник за покупките и дневник за продажбите/ за данъчен период от 01.08.2017г. до 31.08.2017г. Отчетните регистри и е следвало да бъдат подадени заедно със СД за посочения данъчен период в срок до 14-то число включително на месеца, следващ данъчния период, за който се отнасят- т.е. до 14.09.2017г. Отчетните регистри по чл.124 от ЗДДС за този данъчен период са подадени заедно със СД в Офис/дирекция обслужване гр. Стара Загора при ТД на НАП – Пловдив с вх.№24001942440/15.09.2017г. Нарушението е извършено на 15.09.2017г. и с него е осъществен състава на чл. 125 ал.5 от ЗДДС.

За да отмени НП РС Стара Загора е приел, че  се касае за маловажен случай по смисъла на чл.28 от ЗАНН, въз основа на представените към въззивната жалба писмени доказателства за ангажираността на задълженото лице /представляващия дружеството г-н Василев/ извън пределите на страната и периода на закъснението от един ден. Обосновал се е с липсата на вредоносен за фиска резултат от нарушението, като е изложил доводи, че отправеното на 20.07.2017г. предупреждение за налагане на имуществена санкция при извършване на следващото нарушение от същия вид не е пречка за прилагане института на освобождаване от административно наказателна отговорност, в случая от имуществена санкция. Освен това по делото са приети доказателства за заболяване и предписан режим на лечение на лицето, упълномощено от представляващия дружеството за периода от 05.09.2017г. до 04.10.2017г., които обстоятелства за вписани като възражения против съставения акт за установяване на административно нарушение, но не са обсъдени от АНО.

Решението на Старозагорския районен съд е постановено в съответствие с материалния закон.

Правилно РС Стара Загора е приел, че в случая се касае до хипотезата на чл.28 от ЗАНН, тъй като нарушението е извършено за първи път, не са настъпили вреди за фиска и освен това са налице писмени доказателствени средства за съществуване на препятствия, които страната при полагане на необходимата грижа не е могла да отстрани и конкретно – упълномощаването на трето лице да представлява дружеството пред НАП, което обаче е заболяло за продължителен период от време. Действително с упълномощаването на конкретно лице да го представлява, дружеството не се освобождава от отговорност за неизпълнение на задълженията му, но тъй като волята му се формира от физическите лица, които го представляват и с оглед поставения по делото правен въпрос за приложение на чл.28 от ЗАНН, правилен от материалноправна гледна точка се явява изводът на съда, че представените болничен лист и заповед за командироване, обективират смегчаващи отговорността обстоятелства, които наред с еднодневния срок на закъснение налагат подвеждане на случая под разпоредбата на чл.28 от ЗАНН, за чието приложение отправеното Предупреждение № F316643/20.07.2017г.  не се явява правна пречка.

Извън обсега на мотивите към въззивното съдебно решение е останал порока на НП, което настоящия състав на касационната инстанция констатира, а именно неяснота относно субекта на нарушението и на отговорността. В АУАН и в НП е посочено, че същите се съставят и издават против юридическото лице, представлявано от управителя Василев за това, че в качеството си на представляващ регистрирано по ЗДДС лице не е изпълнило в срок задължението си за подаване на отчетните регистри. От тази формулировка на фактическото обвинение не става ясно кое е лицето, субект на задължението и на административната отговорност и съответно се накърнява правото на защита на наказаното лице.

С оглед гореизложените съображения Старозагорският административен съд намира, че не са налице наведените в касационната жалба основания за отмяна на решението на районния съд, поради което то следва да бъде оставено в сила.

 

Водим от горното и на основание чл. 221, ал.2, предл.първо от АПК, Старозагорският административен съд

 

 

Р     Е     Ш     И     :

 

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 98/ 02.02.2018г., постановено по АНД № 3410/ 2017г. по описа на Старозагорския районен съд.

Решението не подлежи на обжалване и протестиране.

 

 

 

                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                               

                                                             ЧЛЕНОВЕ: 1.   

 

 

                                                                                 2.