Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

          

198                                  23.05.2018 година            град Стара Загора

                 

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Старозагорският административен съд, в публично съдебно  заседание на двадесет и шести април през две хиляди и осемнадесета година, в състав:

 

                                           Председател:   БОЙКА ТАБАКОВА   

                                                 Ч                                                                            Членове:    ИРЕНА ЯНКОВА   

                                                                      СТИЛИЯН МАНОЛОВ      

 

при секретар Албена Ангелова             

и с участието на прокурор Румен Арабаджиков                                             

като разгледа докладваното от  съдия  Манолов  КАН дело № 143 по описа  за 2018 год., за да се произнесе съобрази следното:

 

   Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл.63, ал.1, изр. второ  от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.  

 

   Образувано е по касационна жалба на Областна дирекция на МВР – Стара Загора против  Решение № 36/29.01.2018г., постановено по АНД № 1384/ 2017г. по описа на Казанлъшкия районен съд, с което е отменен като незаконосъобразен електронен фиш (ЕФ) серия К, № 1601460/10.05.2017г. на ОД на МВР  – Стара Загора. В жалбата се съдържат оплаквания за постановяване на съдебното решение в нарушение и при неправилно приложение на закона и при допуснати съществени нарушения на процесуалните правила – касационни основания по чл. 348, ал.1, т.1 и т.2 от НПК във вр. с чл.63, ал.1, изр. второ от ЗАНН. Сочи се, че описанието на мястото нарушението като км.213+4, а не като км.213+400, по никакъв начин не опорочава установяването на мястото на нарушението. Направено е искане съдебното решение, с което е отменен електронен фиш серия К, № 1601460 на ОД на МВР  – Стара Загора да бъде отменено като незаконосъобразно.

 

   Ответникът по касационната жалба – К.П.С., редовно и своевременно призован за съдебно заседание, не се явява, не изпраща представител по делото. В писмен отговор моли съда да остави в сила обжалваното решение.   

 

Представителят на Окръжна прокуратура – Стара Загора в съдебно заседание дава заключение, че касационната жалба е неоснователна и предлага съдебното решение да бъде оставено в сила, като правилно и законосъобразно.    

 

   Касационният състав на съда, след като обсъди събраните по делото доказателства, наведените от жалбоподателя касационни основания, доводите и становищата на страните, намира за установено следното:

         

           Касационната жалба е подадена в законово установения срок, от надлежна страна за която съдебният акт е неблагоприятен и е процесуално допустима.

           

           Разгледана по същество е неоснователна.  

 

Производството пред Казанлъшкия районен съд се е развило по жалба на К.П.С. *** срещу ЕФ серия К, № 1601460 на ОД на МВР  – Стара Загора, с който на основание чл.189, ал.4 във вр. с чл.182, ал.2, т.4 от ЗДвП, на К.С. е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 300 /триста/ лв., за нарушение на чл.21, ал.2 от ЗДвП. В електронния фиш е посочено, че на 10.05.2017г., в 16:09ч., на път І-5 км. 213+4, разклон с.Ягода, общ.Мъглиж, С. управлява лек автомобил „БМВ 318 Д“ с рег. № РВ5772СМ посока юг – север със скорост 94 км/ч, при ограничение на скоростта от 60 км/ч, въведено с пътен знак „В-26“, разположен южно на 220м. Нарушението е заснето с мобилна радарна система TFR1-M №572 и отчетен километров толеранс от 3 км.

 

С обжалваното решение Казанлъшкият районен съд е отменил ЕФ по съображения за неговата процесуална незаконосъобразност. Въззивният съд е приел, че в издадения санкционен акт неправилно е посочено като място на извършване на нарушението път I-5 км.213+4, разклон с.Ягода, общ.Мъглиж. Посочил е, че видно от приложената схема на пътния участък се установява, че мястото на контрол се намира на км.213+400. По тези съображения е обосновал, че е налице съществено нарушение на процесуалните правила, тъй като е посочено неправилно мястото на извършената проверка и по този начин е разколебано административно – наказателното обвинение, респективно е нарушено правото на защита на жалбоподателя да разбере къде точно е извършил вмененото му нарушение.

 

           Решението на Казанлъшкия районен съд е правилно и законосъобразно.

 

          С Решение №945 на МС от 01.12.2004 на Министерски съвет,  на основание чл.3, ал.4 и чл.10, ал.2 и 4 от Закона за пътищата, е утвърден списък на републиканските пътища, за които се събира такса за ползване на пътната инфраструктура – винетна такса, и за определяне на съоръжение, за което се събира такса по чл. 10, ал. 4 от Закона за пътищата за ползване на отделно съоръжение по републиканските пътища (обн. ДВ, бр.109 от 14 декември 2004г.). В обяснителната записка към този списък е посочено, че пътищата от всеки клас получават национални номера, които за пътищата от първи клас са от 1 до 9. Съгласно даденото обяснение на системата за номериране и структурата на номерата на отделните пътища, посочено в таблицата, когато номерът е четен, направлението на пътя е запад – изток, а при нечетен направлението е север – юг. Пак там е посочено, че четните номера нарастват от север на юг, а нечетните - от запад на изток. Километражът на пътищата с четни номера се води от запад на изток, а на тези с нечетни - от север на юг. От изложеното в посочения списък следва да се приеме, че всяка точка от пътя се обозначава със съответните параметри съобразно километража на съответния път.

 

          В конкретния случай, касатора е санкциониран за нарушение, извършено на първокласен път – I-5, като съобразно километража на този път точното място на извършването му е км.213+4, разклон с.Ягода, общ.Мъглиж. От приложената по делото схема на пътния участък обаче се установява, че мястото на извършения контрол се намира на км.213+400. Тези обстоятелства обосновават извода за недоказаност на административнонаказателното обвинение, тъй като посоченото в ЕФ място на извършване на нарушението не съответства на обективната действителност, установена от доказателствените материали по делото. Това е така, защото е налице несъответствие при сравнение между отразеното в схемата на пътния участък място на  извършения контрол – км.213+400 и приетото в санкционния акт за място на извършване на нарушението – км.213+4. Това води до незаконосъобразност на издадения ЕФ, а като е отменил последния Районен съд Казанлък е постановил правилен и законосъобразен съдебен акт, който следва да бъде оставен в сила.

 

 Неоснователно е оплакването на касатора за допуснато съществено нарушение на процесуалните правила при постановяване на решението, което дори не е конкретизирано в жалбата, а касационната инстанция няма задължение да проверява служебно съдебния акт в такава насока.

 

Водим от горното и на основание чл. 221, ал.2, предл. първо, Старозагорският административен съд

 

 

Р     Е     Ш     И :

 

 

ОСТАВЯ В СИЛА  Решение № 36/29.01.2018г., постановено по АНД № 1384/2017г. по описа на Районен съд – Казанлък.

 

          Решението не подлежи на обжалване и/или протестиране.

                   

 

 

                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                                

 

                                                     ЧЛЕНОВЕ: 1.  

 

 

                                                                          2.