Р Е Ш Е Н И Е

 

212                                       04.06.2018 год.                     гр. Стара Загора                     

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

Старозагорският административен съд в публично заседание                                       на десети май през две хиляди и осемнадесета година в състав:

 

                                                         Председател: ГАЛИНА ДИНКОВА

 

                                                                Членове: ИРЕНА ЯНКОВА

                                                                                   РАЙНА ТОДОРОВА

 

при секретаря Пенка Маринова и в присъствието на прокурора Маргарита Димитрова, като разгледа докладваното от Ирена Янкова к.н.а.х. дело №173 по описа  за 2018 г., за да се произнесе, съобрази следното:

 

Производството е с правно основание чл.208 и сл. от АПК във връзка с чл.63 ал.1 от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба, подадена от Г.В. Йончески против решение №41/31.01.2018 год., постановено по АНД №1460 от 2017 год. по описа на Казанлъшкия районен съд, с което е потвърдено наказателно постановление /НП/45 от 16.10.2017 год., издадено от Заместник директора на Регионална здравна инспекция – гр. Стара Загора.

В касационната жалбата се съдържат оплаквания за незаконосъобразност на решението постановено при неправилно приложение на закона и при съществено нарушение на процесуалните правила - касационни основания по чл. 348, ал.1, т.1 и 2 във вр. с ал.2 от НПК във вр. с чл.63, ал.1, изр. второ от ЗАНН. Съдът не бил изложил мотиви относно различната фактическа обстановка, установена от проверяващите в констативния протокол, изготвен от тях и в по-късно издадения АУАН. В АУАН било записано, че бил обслужвал клиенти, а в констативния протокол подобни  факти не бил установени. Не било ясно  как съдът е достигнал до извода, че той е работил в аптеката и е обслужвал клиенти. Били извършвани приравняване на престой в аптеката с работата в аптеката. Според касатора ако някой от персонала се намира в аптеката , нo не работи за него не възниква задължение да носи работно облекло.АУАН било подписан от лице, което не е присъствало на проверката. Този факт компрометирал истинността на фактическата обстановка В решението не били обсъдени доводите му за приложение на чл. 28 от ЗАНН. Моли обжалваното решение да бъде отменено и вместо него да се постанови друго, с което да бъде отменено като незаконосъобразно наказателно постановление 45 от 16.10.2017 год., издадено от Заместник директора на Регионална здравна инспекция – гр. Стара Загора.

Ответникът Регионална здравна инспекция – Стара Загора , чрез процесуалния си представител и в писменото си становище оспорва касационна жалба, като релевира доводи, че първоинстанционното решение, като валидно , допустимо и правилно следва да бъде оставено в сила.

Представителят на Окръжна прокуратура Стара Загора дава заключение за неоснователност на подадената касационна жалба.

      Касационната жалба е подадена в законово установения срок, от надлежна страна и е процесуално допустима. Разгледана по същество, се явява неоснователна.

Казанлъшкият районен съд е потвърдил НП 45 от 16.10.2017 год., на Заместник директора на Регионална здравна инспекция – гр. Стара Загора , издадено въз основа на АУАН  № 45 от 08.08.2017 год., с което на основание чл. 294 от ЗЛПХМ на Г.В. Йончески е наложено административно наказание „глоба” в размер на 1 000.00 лева за нарушение на чл. 30, ал.2  от Наредба №28 на МЗ от 09.12.2008 год за устройството, реда и организацията на работа в аптеките и номенклатурата на лекарствените продукти във връзка с чл. 219,ал.2 от ЗЛПХМ. Като административно нарушение са преценени обстоятелствата, че на 13.07.2017  при извършена проверка в аптека „ М.” с адрес гр. Казанлък, ул. „ Х.Б.”, притежаваща разрешение за търговия на дребно  с лекарствени продукти с ръководител на аптеката магистър – фармацевт Г. Йончески е на работното си място и работи, като обслужва клиенти без работно облекло/ работни обувки и бяла престилка/ и без надпис на него с името, квалификацията и длъжността му. Йончески е бил облечен с тениска, три четвърти панталони и маратонки.             

 

 

 

 

След извършена преценка на събраните по делото доказателства и установената въз основа на тях фактическа обстановка районният съд е обосновал извод за липсата на допуснати съществени процесуални нарушения при съставянето на АУАН и издаването на наказателното постановление, безспорна установеност на административното нарушение, неговия автор и вина, както и правилна квалификация на установеното административно нарушение.

Настоящата съдебна инстанция приема, че решението на районния съд е правилно и законосъобразно.

Мотивите на районния съд се споделят от настоящия съдебен състав, поради което и не е необходимо тяхното преповтаряне.

Съдът не споделя релевирания от касатора довод за неяснота на фактическата обстановка. От събраните гласни доказателства и писмени такива, ценени от районния съд в тяхната съвкупност се установява безпротиворечиво, че лицето е извършило нарушението, за което му е повдигнато административно наказателно обвинение.

Основният спор е дали след като магистър фармацевтът е в аптеката  следва да бъде с работно облекло, само ако обслужва клиенти или ако извършва друга дейност за него не съществува такова задължение. Съдът намира, че след като лицето е на работното си място, независимо дали в момента обслужва или не клиенти той трябва да бъде с работно облекло. „Престоят на територията на аптеката” означава изпълняване на трудова функция. Съгласно разпоредбата на чл. 30,ал.2 от цитираната наредба персоналът в аптеката задължително работи с работни обувки и бели престилки, на която се поставя надпис  с името, квалификацията и длъжността на лицето. По силата на тази законова регламентация магистър – фармацевтът, след като е в помещението на аптеката – той работи и дори да не обслужва клиенти той е длъжен да бъде с работно облекло

 

Правилно районният съд е приел, че в случая не се касае за маловажен случай на административно нарушение.От събраните свидетелски показания се установява, че лицето не работило с работно облекло  неколкократно. Съдът е изложил мотиви, че  в нарушение на епидемилогичните мерки  магистъра е бил без бяла престилка и това прави нарушението с по-голяма степен на обществена опасност.

 

 

При извършената служебна проверка, съдът не констатира допуснати съществени процесуални нарушения от въззивният съд при разглеждането на делото.

С оглед на гореизложеното настоящият съдебен състав намира, че  решение №41/31.01.2018 год., постановено по АНД №1460 от 2017 год. по описа на Казанлъшкия районен съд, с което е потвърдено наказателно постановление /НП/45 от 16.10.2017 год., издадено от Заместник директора на Регионална здравна инспекция – гр. Стара Загора. се явява постановено в съответствие с материалния закон и като такова следва да бъде потвърдено.

Водим от горното и на основание чл. 221, ал.2, предл. 2 от АПК във връзка с чл. 63, ал.1 изречение второ от ЗАНН Старозагорският административен съд

 

РЕШИ:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение №41/31.01.2018 год., постановено по АНД №1460 от 2017 год. по описа на Казанлъшкия районен съд, с което е потвърдено наказателно постановление /НП/45 от 16.10.2017 год., издадено от Заместник директора на Регионална здравна инспекция – гр. Стара Загора.

  Решението не подлежи на обжалване и протестиране.

 

 

                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                                 ЧЛЕНОВЕ: 1.      

                                              

                                                                                         2.