Р    Е    Ш    Е    Н    И    Е

 

 

  №287                             30.07.2016 г.                       гр. Стара Загора

 

  В   И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

 

         Старозагорският административен съд, в публично съдебно заседание на пети юли през две хиляди и осемнадесета година в състав:

                   

                                                      Председател: БОЙКА ТАБАКОВА   

                                                                       

                                                                                                                                       Членове: ИРЕНА ЯНКОВА      

                                                                                РАЙНА ТОДОРОВА   

 

при секретаря   Зорница Делчева        

и с участието на прокурор Константин Тачев     

като разгледа докладваното от  съдия  ИРЕНА ЯНКОВА КАН дело № 261 по описа за 2016 год, за да се произнесе съобрази следното:

 

 

   Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл.63, ал.1, изр. второ  от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.    

 

   Образувано е по касационна жалба на Първо районно управление при Областна дирекция на Министерство на вътрешните работи гр. Стара Загора   против Решение № 261 от 10.04.2018 г., постановено по АНД № 463/ 2018 г. по описа на Старозагорския районен съд , с което е отменено Наказателно постановление /НП/ № 1959а-1875 от 15.12.2017 година на началника на Първо Районно управление–Стара Загора към ОД на МВР гр. Стара Загора  В касационната жалба се съдържат оплаквания за неправилност на решението като постановено в нарушение на материалния закон - касационно основание по чл. 348, ал.1, т.1  във вр. с ал.2 от НПК във вр. с чл.63, ал.1, изр. второ от ЗАНН. Жалбоподателят оспорва направения от въззивния съд извод, че извършеното нарушение представлява маловажен случай по смисъла на чл. 28 от ЗАНН. Според касатора ЗБЛД задължавали гражданите да носят в себе си документите си за удостоверяване на самоличността им и при поискване да ги представят на контролните органи. Деецът не бил изпълнил задължението му, произтичащо от разпоредбата на чл.6 от ЗАНН. Поради което според касатора правилно АНО бил наложил наказание на дееца в предвидения законов минимум  С подробно изложени съображения по наведеното  касационно основания моли обжалваното съдебно решение да бъде отменено и вместо него да се постанови друго, с което да бъде потвърдено като законосъобразно Наказателно постановление /НП/ № 1959а-1875 от 15.12.2017 година на началника на Първо Районно управление–Стара Загора към ОД на МВР гр. Стара  Загора.

 

Ответникът по касационната Д.Т.Я. не се явява , не се представлява и не взема становище по подадената касационна жалба

 

   Представителят на Окръжна прокуратура – Стара Загора в съдебно заседание дава заключение за неоснователност на касационната жалба и предлага съдебното решение да бъде потвърдено. Релевира доводи, че правилно съдът е приложил разпоредбата на чл. 28 от ЗАНН.

 

Касационният състав на съда, след като обсъди събраните по делото доказателства, наведените от жалбоподателя касационни основания, доводите и становищата на страните и като извърши на основание чл.218, ал.2 от АПК служебна проверка на валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното съдебно решение с материалния закон, намира за установено следното:

         

           Касационната жалба е подадена в законово установения срок, от надлежна страна за която съдебният акт е неблагоприятен и е процесуално допустима.

 

           Разгледана по същество жалбата е неоснователна.

Производството пред Старозагорския районен съд се е развило по жалба  на Д.Т.Я.  против Наказателно постановление /НП/ № 1959а-1875 от 15.12.2017 година на началника на Първо Районно управление–Стара Загора към ОД на МВР гр. Стара Загора  , с което въз основа на съставен Акт за установяване на административно нарушение /АУАН/ № 1959а-1875/ 17.11.2017г., на д.Т.Я.  е наложено административно наказание „глоба” в размер на 50 лева на основание чл. 80,т.5 от Закона за българските лични документи за нарушение на разпоредбата на чл. 6 от същия закон. Административнонаказателното обвинение от фактическа страна се основава на това, че на 17.11.2017г. около 10,30 часа в гр. Стара”Загорапри извършена проверка от компетентните лицето не представя документи за самоличност.

След извършена преценка на събраните по делото доказателства и установената въз основа на тях фактическа обстановка районният съд е обосновал извод, че наказателното постановление е законосъобразно - при неговото издаване не са допуснати съществени нарушения на регламентираната в ЗАНН процедура; наказателното постановление съдържа всички изискуеми по чл.57 от ЗАНН реквизити, обосноваващи фактически и правно административното обвинение в т.ч. конкретизирано е мястото и времето на извършване на нарушението, както и правните норми, които са нарушени. Приел е, че при неправилно приложение на материалния АНО не е квалифицирал случая като маловажен по смисъла на чл. 28 от ЗАНН и отменил НП .

Като извърши служебно проверка на основание чл. 218 ,ал.2 от от Административнопроцесуалния кодекс и въз основа на фактите, установени от районния съд, съгласно чл. 220 от АПК настоящият касационен състав намира, че обжалваното решение е валидно, допустимо и правилно.

Разгледана по същество, същата се явява неоснователна, поради следните съображения: Настоящият съдебен състав намира, че приетата за установена от първоинстанционния съд фактическа обстановка е изцяло съобразена с установените по делото факти и обстоятелства, събрани в съответствие с разпоредбите на НПК, като споделя напълно направените въз основа на нея правни изводи.

Правилно и законосъобразно Старозагорския районен съд е приел, че в конкретния случай касаторът е извършил административното нарушение,

 

       Правилно съдът  е приел, че е налице и маловажен случай по смисъла на чл. 28 от ЗАНН Нормата на чл. 80,т.5 от ЗБЛД гласи, че се наказва с глоба от 50 до 300 лв., лице което не представи български личен документ при поискване от компетентните длъжностни лица, като в случая на касатора е наложена глоба в размер на 50 лева. съдът намира, че наказващият орган е бил длъжен да приложи правилно закона, като отграничи маловажния случай, който представлява нарушението от нарушенията, обхванати от чл. 6 от ЗАНН. Легалната дефиниция на понятието "маловажен случай" се съдържа в чл. 93,т.9 от НК, чиито разпоредби, съгласно чл. 11 от ЗАНН, са субсидиарно приложими в производствата по налагане на административни наказания, по въпросите за отговорността. Според посочената по-горе дефиниция, "маловажен случай" е този, при който извършеното деяние, с оглед липсата или незначителността на вредните последици или с оглед на други смекчаващи обстоятелства, представлява по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на нарушение от съответния вид. Съгласно нормата на чл. 28 от ЗАНН, за маловажни случаи на административни нарушения наказващият орган може да не наложи наказание, като предупреди нарушителя устно или писмено, че при повторно извършване на нарушението ще му бъде наложено административно наказание. Преценката за "маловажност" следва да се прави на база фактическите данни за всеки конкретен случай - вид на нарушението, начин на извършването му, вредоносните последици, степента на обществена опасност и т.н., при съобразяване характера и целите на административно-наказателната отговорност. Предвид горните критерии и фактите установени от районния съд, в настоящия случай са налице предпоставките на чл. 93,т. 9 от НК, във вр. с чл.11 от ЗАНН, за определяне на извършеното административно нарушение като маловажно. Няма данни за настъпили значителни вредни последици за когото и да било от непредставянето от ответника на касацията на документа му за самоличност. Действително, самото деяние за които е санкциониран Д.Я., формално осъществяват състав на нарушение, визирано в чл. 80,т.5 от ЗБЛД, но предвид казаното по-горе, същото разкрива изключително ниска степен на обществена опасност, в сравнение с други деяния от същия вид. Имайки предвид това обстоятелство, липсата на каквито и да било вредни последици от деянието, наказващият орган е бил длъжен да отчете наличието на обстоятелствата почл. 28 от ЗАНН, които изключват отговорността на нарушителя.

           

С оглед изложените съображения съдът намира, че не са налице твърдените касационни основания, поради което обжалваното решение като валидно, допустимо, постановено в съответствие с материалния закон и при спазване на съдопроизводствените правила, следва да бъде оставено в сила.

 

     Водим от горните мотиви и на основание чл. 221, ал.2, предл. първо от АПК, Старозагорският административен съд

 

                            Р     Е     Ш     И     :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 261 от 10.04.2018 г., постановено по АНД № 463/ 2018 г. по описа на Старозагорския районен съд , с което е отменено Наказателно постановление /НП/ № 1959а-1875 от 15.12.2017 година на началника на Първо Районно управление–Стара Загора към ОД на МВР гр. Стара Загора 

 

Решението не подлежи на обжалване и/или протестиране.

                   

 

 

                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                                

 

                                                                                    ЧЛЕНОВЕ: 1.   

 

                                                                                                           2.