Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е 

           

       290      31.07.2018 година   град Стара Загора

 

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

         Старозагорският административен съд, в публичното съдебно заседание на пети юли през две хиляди и осемнадесета година в състав:

                         

                                                 Председател:    БОЙКА ТАБАКОВА

                                                                       

                                                                                                                                  Членове:    ИРЕНА ЯНКОВА

                                                                                                                                                             МИХАИЛ РУСЕВ

 

при секретаря Зорница Делчева   

и с участието на прокурор Константин Тачев

като разгледа докладваното от съдия ИРЕНА ЯНКОВА  КАН дело № 275 по описа  за 2018 год., за да се произнесе съобрази следното: 

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/, във връзка с чл.63, ал.1, изр. второ  от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.    

 

          Образувано е по касационна жалба на „Р.Г.М.-***” ЕООД, със седалище и адрес на управление гр. Стара Загора, ул. *****, представлявано от управителя И.А.М.  против Решение №229/ 21.03.2018 г., постановено по АНД № 379/ 2018 г. по описа на Старозагорския районен съд, с което е потвърдено като правилно и законосъобразно Наказателно постановление № 297711-0154115 от 08.11.2017г ., издадено от Заместник директор при Териториална дирекция на Национална агенция по приходите Пловдив.

           

        В жалбата се съдържат оплаквания за постановяване на съдебното решение в нарушение на закона - касационно основание по чл. 348, ал.1, т.1 във вр. с ал.2 от НПК във вр. с чл.63, ал.1, изр. второ от ЗАНН. Жалбоподателят оспорва като неправилен направения от въззивния съд извод че законосъобразно е ангажирана отговорността на „„Р.Г.М.-***тъй като не било установено и доказано виновно извършено административно нарушение. Излага доводи че съдът необосновано по същество е възприел установеното то АНО, че лицето Т., който не е в трудовоправни, респективно гражданскоправни отношения с дружеството следва да издава касов бон за извършени продажби. Отделно според касатора обектът на проверката бил неправилно определен като „ автоборса”. тоест търговски обект. Той представлявал склад на автоморга , където единствено се разглобявали автомобили , закупени за съхранение. Моли обжалваното решение да бъде отменено и вместо него да се постанови друго, с което да бъде отменено  като неправилно и не законосъобразно Наказателно постановление № 297711-0154115 от 08.11.2017г ., издадено от Заместник директор при Териториална дирекция на Национална агенция по приходите Пловдив.

          

           Ответникът по касационната жалба – Териториална дирекция по НАП гр. Пловдив не изпраща представител, но в писменото си становище излага доводи за неоснователност на касационнана жалба. Поддържа, че въз основа на събраните по делото доказателства и установената фактическа обстановка, съдът в съответствие и при правилно приложение на закона е обосновал извод, че  е допуснато вмененото на санкционираното юридическо лице административно нарушение. 

 

   Представителят на Окръжна прокуратура – Стара Загора в съдебно заседание дава заключение за основателност на жалбата поради което счита, че съдебното решение като неправилно и незаконосъобразно, следва да бъде отменено, като постановено при неизяснена фактическа обстановка и делото да бъзе върнато на друг състав на съда .   

 

   Касационният състав на съда, след като обсъди събраните по делото доказателства, наведеното от жалбоподателя касационно основание, доводите и становищата на страните и като извърши на основание чл.218, ал.2 от АПК служебна проверка на валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното съдебно решение с материалния закон, намира за установено следното:

 

           Касационната жалба е подадена в законово установения срок, от надлежна страна за която съдебният акт е неблагоприятен и е процесуално допустима.

 

        Разгледана по същество е основателна.

 

           Производството пред Районен съд – Стара Загора се е развило по жалба на” Р.Г.М.-*** против Наказателно постановление № 297711-0154115 от 08.11.2017г ., издадено от Заместник директор при Териториална дирекция на Национална агенция по приходите Пловдив , с което, въз основа на съставен Акт за установяване на административно нарушение /АУАН/ № F305201/ 12.06.2017г., на „Р.Г.М.-*** на основание чл.185, ал.2 от ЗДДС, е наложена имуществена санкция в размер на 3000 лева, за нарушение на чл. 118, ал.4, т.1  от. Изложените в АУАН и в издаденото въз основа на него наказателно постановление обстоятелства, преценени от административнонаказващия орган като нарушение, са следните: При извършена проверка на  12.09.2017 г. в 12,50 часа на обект – автоборса за части втора употреба за автомобили , находяща се в гр. Стара Загора, на изхода на гр. Нова Загора , зад комплекс „ Кирков” , стопанисван от „Р.Г.М.-*** е установено, че в обекта се осъществява дейност без да е монтирано , въведено в експлоатация касово устройство . При проверката е направена контролна покупка на един брой стоп на лек автомобил за лек автомобил „ Рено Лагуна” на стойност 30 лева , платена в брой на П.Т., продавач и не е издаден фискален бон от ФУ , с което била нарушена разпоредбата на чл. 7,ал.1 от Наредба Н – 18/ 13.12.2006г. за регистриране и отчитане на продажби в търговски обекти чрез фискални устройства устройство. 

 

         Старозагорският районен съд е потвърдил обжалваното наказателно постановление по съображения за неговата материална законосъобразност. Въз основа на събраните в хода на съдебното следствие доказателства и установената по делото фактическа обстановка, съотнесена към приложимата нормативна регламентация въззивният съд е направил извод, че деянието е съставомерно по повдигнатото административно наказателно обвинение, тъй като в конкретния казус „Р.Г.М.-***не  е издало касов бон, от лице което макар да няма качеството на работник е действало от името на дружеството , Според съда   е доказано  да е осъществен състава на чл. 185, ал.4 , т.1 във вр. с чл. 118, ал.1 от ЗДДС,   налице допуснато административно нарушение за което следва да бъде ангажирана отговорността на Р.Г.М.-***   

Решението на Старозагорския районен съд е постановено при неправилно приложение и не в съответствие на материалния закон. 

 

 

               Съгласно разпоредбата на чл.185, ал.1 от ЗДДС, на основание на която норма е ангажирана отговорността на Р.Г.М.-***на лице, което не издаде документ по чл. 118, ал. 1, се налага глоба - за физическите лица, които не са търговци, или имуществена санкция - за юридическите лица и едноличните търговци. Съответно в чл. 118, ал.1 от ЗДДС е регламентирано че всяко регистрирано и нерегистрирано по този закон лице е длъжно да регистрира и отчита извършените от него доставки/продажби в търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство (фискален бон). В случая безспорно санкционираният търговец има качество на задължено лице по см. на чл.118, ал.1 от ЗДДС и е бил длъжен да регистрира и отчита извършените от него продажби чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство. В този смисъл Р.Г.М.-***е субект на задължението по чл.118, ал.1 от ЗДДС и респ. при констатирано нарушение – неиздаване на документ по чл.118, ал.1 от ЗДДС, може да му бъде налагана имуществена санкция на основание чл.185, ал.1 от ЗДДС

        За да е съставомерно деянието по чл. 7, ал.1 от Наредба Н-18/13.12.2006 на МФ, вр. чл.118,ал.1 от ЗДДС, то следва при извършване на доставката да не е бил издаден касов бон,от лице, което изпълнява трудова функция при търговеца, респективно работи по граждански договор при него. Вярно е, че търговския обект е бил в работен режим. Но свидетелят Т. не би могъл да ангажира отговорността на санкционираното дружество и не може да се приеме, че след като е получил сумата за продажбата на фара е извършвал търговска дейност от името на дружеството.Фактът, че Т. е бил на територията на автоморгата не доказва, че извършва продажби и  че има качеството на продавач .

     С оглед изложените съображения съдът намира че  е налице твърдяното касационно основание, поради което обжалваното решение следва да бъде отменено,  като постановено с противоречие с приложимите правни норми,ведно с оспореното наказателно постановление

Водим от горното и на основание чл. 221, ал.2, предл. второо от АПК, Старозагорският административен съд

 

Р     Е     Ш     И :

 

          ОТМЕНЯ  Решение №229/ 21.03.2018 г., постановено по АНД № 379/ 2018 г. по описа на Старозагорския районен съд ,КАТО ВМЕСТО НЕГО ПОСТАНОВИ:

 

                 ОТМЕНЯ       Наказателно постановление № 297711-0154115 от 08.11.2017г ., издадено от Заместник директор при Териториална дирекция на Национална агенция по приходите Пловдив, като незаконосъобразно.

.

          

Решението не подлежи на обжалване и протестиране.

                                   

 

 

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                           ЧЛЕНОВЕ: 1.      

                                                                         

 

                                                                                   2.