Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е                                                                           

             

   415                               22.11.2018 година             град Стара Загора

                   

               В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

Старозагорският административен съд, в публично съдебно заседание на двадесет и пети октомври през две хиляди и осемнадесета година в състав:

                                                  Председател:   ГАЛИНА ДИНКОВА

                                                                                                                                         Членове:   ДАРИНА ДРАГНЕВА     

                                                                             СТИЛИЯН МАНОЛОВ

 

при секретар Пенка Маринова      

и с участието на прокурор Константин Тачев  

като разгледа докладваното от съдия Стилиян Манолов  

КАН дело № 396 по описа за 2018г., за да се произнесе съобрази следното:

 

   Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл.63, ал.1, изр. второ  от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/. 

 

Образувано е по касационна жалба на Областна дирекция на МВР – Стара Загора, против Решение №457 от 26.06.2018г., постановено по АНД №698/2018г. по описа на Старозагорския районен съд. С жалбата се претендира, че решението на РС - Стара Загора е неправилно, като постановено в противоречие на материалния закон и допуснати съществени процесуални нарушения - касационни основания по чл. 348, ал.1, т.1 и т.2 от НПК. Оспорва се изводът на съда за формална неизрядност на издаденото наказателно постановление (НП), като се поддържа, че съдът при отмяна на санкционния акт не е обсъдил въпроса за участие в нерегламентирано състезание по пътищата, отворени за обществено ползване. Обосновава се, че за наличието на нерегламентирано състезание е необходимо да има още една състезаваща се кола, което е настоящия случай е налице. Моли се съдът да отмени решението на РС – Стара Загора и да постанови друго, с което да се потвърди изцяло издаденото НП.

 

   Ответникът по касационната жалба – М.М.Х.,  се явява в съдебно заседание. Оспорва жалбата като неоснователна и моли да бъде отхвърлена. Моли съда да остави в сила обжалваното решение.

 

   Представителят на Окръжна прокуратура – Стара Загора в съдебно заседание дава заключение за неоснователност на касационната жалба и предлага съдебното решение да бъде оставено в сила, като правилно и законосъобразно.

 

 Касационният състав на съда, след като обсъди събраните по делото доказателства, наведените от жалбоподателя касационни основания, доводите и становищата на страните и като извърши на основание чл.218, ал.2 от АПК служебна проверка на валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното съдебно решение с материалния закон, намира за установено следното:

         

           Касационната жалба е подадена в законово установения срок, от надлежна страна за която съдебният акт е неблагоприятен и е процесуално допустима.

 

Разгледана по същество е неоснователна.  

 

Производството пред Старозагорският районен съд се е развило по жалба на М.М.Х. ***-1228-004552 от 21.02.2018г., издадено от Началник група в Сектор „Пътна полиция” към ОД на МВР – Стара Загора, с което, въз основа на съставен Акт за установяване на административно нарушение (АУАН) № 17-4552/03.12.2017г., на М.М.Х. са  наложени административни наказания „глоба“ в размер на 3000 лева и „лишаване от право да управлява МПС“ за срок от 12 месеца, на основание чл.175а, ал.1, пр.2 от Закона за движение по пътищата (ЗДвП).  

 

От фактическа страна административното обвинение се основава на това, че на 03.12.2017г. около 22:50 часа в гр.Стара Загора, по бул. „Св. Патриарх Евтимий”, в посока север - юг, до Бензиностанция „Еко“ Х. управлява лек автомобил Опел с рег. № …….., собственост на С. Т. Х. от гр.Стара Загора, като водачът участва в нерегламентирани състезания по пътищата, отворени за обществено ползване с лек автомобил Ауди с рег. № СТ 8939 АТ. С това деяние е посочена на нарушена разпоредбата на чл.104б, т.1 от ЗДвП.

 

           Старозагорският районен съд е отменил обжалваното НП. Посочено е, че по делото няма спор, че на посочените дата и място санкционираното лице е управлявало описаното моторно превозно средство (МПС), преди да бъде спрян за проверка от контролните органи. Прието, че фактическото описание на нарушението не сочи за използването на автомобила от водача за цел, различна от преназначението му, в частност – за превоз на хора по пътищата, отворени за обществено ползване. Обосновано е, че описаният в НП начин, по който автомобилът е бил управляван, респективно – използван, не обуславя извод, че е ползван за друга цел извън предназначението му, а сочи на извършено нарушение на чл.5, ал.1, т.1 от ЗДвП, каквото нарушение обаче не е вменено на санкционираното лице. Поради това съдът приел, че е налице несъответствие между фактическото и юридическото формулиране на административнонаказателно обвинение и е отменил НП само на формално основание, без да се произнася по съществото на спора.

 

Решението на Районен съд Стара Загора е неправилно.

 

С наказателното постановление на ответника по касация е санкциониран за участие в нерегламентирано състезание – нарушение на забраната по чл.104б, т.1 от ЗДвП, за което с чл.175а, ал.1, предл. второ от ЗДвП са предвидени две кумулативни наказания – „глоба“ в размер на 3000лв. и „лишаване от право да се управлява МПС“ за срок от 12 месеца. С решението си въззивния съд е приел, че фактическото описание на нарушението сочи за извършено такова по чл.5, ал.1, т.1 от ЗДвП („всеки участник в движението по пътищата с поведението не трябва да създава опасности…за движението“), каквото нарушение не било вменено на санкционираното лице, поради което е приел, че е налице несъответствието между фактическото и юридическото формулиране на административнонаказателното обвинение и е отменил санкционния акт на формално основание, без да разглежда спора по същество. Този извод не се споделя от настоящата касационна инстанция. Несъответствие между фактическо и юридическо обвинение е налице, когато посочената като нарушена законова разпоредба не кореспондира с фактите от обстоятелствената част на НП, което в случая не е налице. В санкционният акт ясно и точно е посочено вмененото нарушение от фактическа страна – участие в нерегламентирано състезание, както и правната му квалификация. Обстоятелството дали такова нарушение действително е извършено е въпрос, които касае обосноваността на санкционния акт и предполага разглеждането на спора по същество. Като не е направил последното районният съд е постановил незаконосъобразен съдебен акт, тъй като е направил изводите си при смесване на преценката за формална и материална законосъобразност на НП.

 

С оглед изложените съображения съдът намира, че обжалваното решение следва да бъде отменено, а делото върнато за ново разглеждане от друг състав на Районен съд Стара Загора, при което по отношение на административното обвинение по чл.104б, т.1 от ЗДвП да се изложат мотиви кои факти се приемат за установени, въз основа на кои доказателства и какви правни изводи следва от тях по въпросите относно извършване на нарушението, вината и индивидуализацията на наказанието.

 

Водим от горното и на основание чл.221, ал.2, предл.2 от АПК, вр. чл.222, ал.2, т.1 от АПК Старозагорският административен съд

 

Р     Е     Ш     И :

 

                                                                                                                              

ОТМЕНЯ Решение №457 от 26.06.2018г., постановено по АНД №698/2018г. по описа на Старозагорския районен съд.

 

   ВРЪЩА делото за ново разглеждане от друг състав на същия съд.

 

 

Решението не подлежи на обжалване и/или протестиране.

                      

 

                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                       

     

 

                                                         ЧЛЕНОВЕ: 1.     

 

 

                                                                                2.