Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е                       

         

              437    29.11.2018 година   град Стара Загора

             

 

              В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

         Старозагорският административен съд, в публично съдебно  заседание на осми ноември през две хиляди и осемнадесета година в състав:

 

                                                  Председател:   БОЙКА ТАБАКОВА

 

                                                 Ч                                                                           Членове:    ИРЕНА ЯНКОВА

                                                                              РАЙНА ТОДОРОВА

 

 

при секретар Минка Петкова    

и с участието на прокурор Петко Георгиев                                         

като разгледа докладваното от съдия  ИРЕНА ЯНКОВА  КАН дело № 438 по описа  за 2018 год., за да се произнесе съобрази следното:

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/, във връзка с чл.63, ал.1, изр. второ  от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

 

Образувано е по касационна жалба от „ РАДИКАЛ БГ ЕООД ”, ЕИК 2042504409,  със седалище и адрес на управление *******, представлявано от управителя си П.Г.Г.  против  решение №504/12.07.2018 год., постановено по АНД № 583 по описа на Старозагорския районен съд за 2018 год., с което е потвърдено наказателно постановление №43-0000043/30.01.2018 год. на и. д. Началник Областен отдел „ Автомобилна администрация” град Стара Загора, с което на касатора е наложено административно наказание “ имуществена санкция” в размер на 3000.00 лв. на основание чл.96г, ал.1, предложение 1  от Закона за автомобилните превози /ЗАвтП/ за нарушение на разпоредбата на чл.7б,ал.1,изречение 1, предложение 2 от ЗАвП .

В жалбата се правят оплаквания, че решението на съда е постановено в нарушение на материалния закон - касационно основание по смисъла на  чл. 348, ал.1, т.1 от НПК във вр. с чл. 63, ал.1, изр. второ от ЗАНН. Изложени са доводи за незаконосъобразност на потвърденото от въззивния съд наказателно постановление., като по същество според касатора е налице съществено противоречие между описателната част на АУАН и НП и посочената санкционна норма. Според търговеца санкционната норма на чл. 96г,ал.1, предложение първо от ЗАвП предвижвано наказание за лице, което назначи или допусне водач, който не отговаря на изискванията на  ЗАвП и подзаконовите нормативни актове по прилагането му да управлява превозно средство за обществен превоз или превоз за собствена, докато фактическото обвинение било за това, че е осъществен превоз на товари с  водач, който не отговаря на някои от изискванията на закона. Отделно релевира доводи, че административно наказателното обвинение не било доказано по безспорен начин, тъй като по никакъв начин не била установена категорията на свидетелството за управление на МПС на водача и дали същият може да управлява описания в наказателното постановление камион   Моли съда да постанови решение, с което да отмени първоинстанционното съдебно решение и отмени издаденото НП като незаконосъобразно.

Ответникът по касационната жалба – ИА”Автомобилна администрация” Областен отдел – Стара Загора не изплаща представител и не взема становище по подадената касационна жалба.

Представителят на Окръжна прокуратура дава заключение, че жалбата е неоснователна, а обжалваното решение като правилно следва да бъде оставено в сила.  

Касационният състав на съда, след като обсъди събраните по делото доказателства, наведените от жалбоподателя касационни основания, доводите и становищата на страните и като извърши на основание чл.218, ал.2 от АПК служебна проверка на валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното съдебно решение с материалния закон, намира за установено следното:

Касационната жалба е подадена в законово установения срок, от надлежна страна и е процесуално допустима. Разгледана по същество е основателна.

Предмет на съдебен контрол пред Районен съд Стара Загора е НП №43-0000043/30.01.2018г. на  и.д. Началника на ОО”Автомобилна администрация” гр.Стара Загора, издадено въз основа на Акт за установяване на административно нарушение /АУАН/ №241662/30.01.2017 год., с който на „ Радикал БГ „ ЕООД гр. Стара Загора е наложено административно наказание „ имуществена санкция „ в размер на 3000.00лв. на основание чл.96в, ал.1, предложение първо  от ЗАвП, за нарушение на чл.7б,ал.1,изречение 1, предложение 2 от същия закон. Съгласно изложеното в обстоятелствената част на наказателното постановление административното обвинение от фактическа страна се основава на това, че в гр. Стара Загора в сградата на ОО „АА”, кв. „ Индустриален”, п.к. 166  при извършване на тематична проверка на фирма „ Радикал БГ „ ЕООД, притежаваща лиценз за общността за превоз на товари № 16499, валиден до 23.11.2026 г. се установява, че превозвачът осъществява превоз та товари с водач П.Г.Г. на дата 23.11.2017 г. с товарен автомобил „ ДАФ” с рег. №  СТ 7228 СВ, видно от пътен лист серия ВА № 025038 от 23.11.2017 г. и тахографски лист от 23.11.2017 г. , който не отговаря на изискването за квалификация на водача – не притежава карта за квалификация , след направено справка в информационната система на ИА „ Автомобилна администрация”  

След извършена съвкупна преценка на събраните по делото доказателства и установената въз основа на тях фактическа обстановка съдът е обосновал извод, че административно-наказващият орган правилно и законосъобразно е приел, че е нарушен чл.7б, ал.1 , изречение 1, предложение 2 от ЗАвП. При съставянето на АУАН и издаването на НП не са допуснати нарушения на регламентираната в ЗАНН процедура: наказателното постановление съдържа всички изискуеми по чл.57 от ЗАНН реквизити, а при съставянето на АУАН не са допуснати нарушения на процесуалните правила. Приел е също така, че деянието се изразява в допускането от страна на жалбоподателя на извършването на превоза, без същият да притежава карта за квалификация на водача.

Решението на пълвоинстанциионния съд е постановено при напълно изяснена фактическа обстановка , но при неправилно приложение на материалния законКасационният състав

 

Съгласно чл. 7б,ал.1 от ЗАвП лицензираните превозвачи и лицата, извършващи превози за собствена сметка, осъществяват превози на пътници и товари с превозни средства, за управлението на които се изисква свидетелство за управление на моторно превозно средство от категории и подкатегории C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D или D+E, само с водачи, които отговарят на изискването за квалификация на водача. За съответствие с изискването за квалификация на водача министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията или упълномощени от него длъжностни лица издават карта за квалификация на водача със срок на валидност 5 години. По правилото на ал. 2 от същата правна норма карта за квалификация на водач се издава на лица, притежаващи удостоверение за професионална компетентност, удостоверяващо начална квалификация или периодично обучение по смисъла на ал.3 и ал.4 от чл7б на ЗАвП

 

  В случая в НП е посочено, че  ще се осъществява превоз на товари с водач П.Г.Г. с товарен автомобил „ ДАФ „ с рег. № СТ 7228 СВ18. За да е надлежно формулирано, административното обвинение за подобно деяние следва и е достатъчно да съдържа установявания за следните елементи от състава:  1. превозът  следва да се осъществява от правоспособен водач, т.е той да притежава СУМПС от категориите и подкатегориите, изчерпателно изброени в  чл. 7б,ал.1 от ЗАвП . и 2. за конкретното  превозното средство, с което се осъществява  обществен превоза да се изисква СУМПС от посочените категории. В случая, констатираното и вменено нарушение е именно за това, че превозвачът е разпоредил да се извърши превоз на товари от водач, който към датата 23.11.2017 г. не отговарял на изискването за квалификация .След като се твърди, че е нарушена тази законова разпоредба, АНО е бил длъжен да конкретизира или категорията на превозното средство или поне онези негови характеристики, които позволяват същото да бъде индивидуализирано съобразно чл.чл.150а от ЗДвП. . По аргумент от чл.150а, ал 2, т7  ЗДвП е необходимо да се уточни допустимата максимална маса на превозното средство, защото  по  посочената разпоредба  ППС с допустима максимална маса до 3500 килограма може да се управлява от водач със свидетелство категория ВЕ, за която не се изисква водача да притежава карта за квалификация.  Следователно в случая е налице съмнение по отношение на главния съставомерен факт, а именно необходимост от  притежаване на документ по чл7б, ал.1  от ЗАП , тъй като в наказателното постановление не са описани онези характеристики на МПС, които определят същото като такова за управлението на което се изисква свидетелство за управление на МПС от категории и подкатегории C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D или D+E, при което е необходимо водачът да притежава освен това СУМПС за тази категория и карта за квалификация. В административната преписка също не се съдържат доказателства, от които биха могли да се установят релевантните обстоятелства /каквото би било свидетелството  за регистрация на МПС и СУМПС/.  АНО е длъжен да установи фактите, обуславящи административното обвинение, като попълни преписката с доказателства относно извършването на нарушението и ги посочи в наказателното постановление като елемент от неговото задължително императивно регламентирано съдържание по см. на чл. 57, ал.1, т.5 от ЗАНН. Карта за квалификация на водача се изисква само тогава, когато се осъществява обществен превоз  с МПС с характеристики , посочени в чл. 150а ал.2 т. 8 и следващи от ЗДвП.  

 

В случая проявеното от административнонаказващия орган процесуално бездействие има за последица необоснованост на административното обвинение и недоказаност на извършването на твърдяното нарушение. 

   

 С оглед на изложеното съдът намира, че обжалваното съдебно решение следва да бъде отменено. Вместо него следва да бъде постановено друго, с което да се отмени наказателно постановление №43-0000043/30.01.2018 год. на и. д. Началник Областен отдел „ Автомобилна администрация” град Стара Загора, с което на касатора е наложено административно наказание “ имуществена санкция” в размер на 3000.00 лв. на основание чл.96г, ал.1, предложение 1  от Закона за автомобилните превози /ЗАвтП/ за нарушение на разпоредбата на чл.7б,ал.1,изречение 1, предложение 2 от ЗАвП .

 

Мотивиран от горното и на основание чл.221, ал.2, предл.второ във вр. с чл.222 ал.1 от АПК, Старозагорският административен съд

 

Р     Е     Ш     И :

 

ОТМЕНЯ решение №504/12.07.2018 год., постановено по АНД № 583 по описа на Старозагорския районен съд за 2018 год., с което е потвърдено наказателно постановление №43-0000043/30.01.2018 год. на и. д. Началник Областен отдел „ Автомобилна администрация” град Стара Загора и ВМЕСТО НЕГО ПОСТАНОВЯВА:

 

ОТМЕНЯ наказателно постановление №43-0000043/30.01.2018 год. на и. д. Началник Областен отдел „ Автомобилна администрация” град Стара Загора, с което на „ РАДИКАЛ БГ ЕООД ”, ЕИК 2042504409,  със седалище и адрес на управление *******, представлявано от управителя си П.Г.Г. е наложено административно наказание „имуществена санкция” в размер на 3000.00 лв. на основание чл.96г, ал.1, предложение 1  от Закона за автомобилните превози /ЗАвтП/ за нарушение на разпоредбата на чл.7б,ал.1,изречение 1, предложение 2 от ЗАвП .

Решението не подлежи на обжалване и/или протестиране.

 

 

                                                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                             

                                                                                  ЧЛЕНОВЕ: 1.     

 

                                                                                                    2.