Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е                                                                           

             

   12                               18.02.2019 година             град Стара Загора

                   

               В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

Старозагорският административен съд, в публично съдебно заседание на седемнадесети януари през две хиляди и деветнадесета година в състав:

                                                  Председател:   БОЙКА ТАБАКОВА

                                                                                                                                  Членове:   ИРЕНА ЯНКОВА     

                                                                             СТИЛИЯН МАНОЛОВ

 

при секретар АА      

и с участието на прокурор Константин Тачев  

като разгледа докладваното от  съдия  Стилиян Манолов  

КАН дело № 461 по описа  за 2018 г., за да се произнесе, съобрази следното:

 

   Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл. 63, ал. 1, изр. второ  от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/. 

 

Образувано е по касационна жалба на Комисия за защита на потребителите РД за областите Пловдив, Смолян, Пазарджик, Хасково, Кърджали и Стара Загора против Решение № 637/16.10.2018 г., постановено по АНД № 1974/2018г. по описа на  Районен съд – Стара Загора. В жалбата се съдържат оплаквания за незаконосъобразност на решението, като твърденията са за постановяването му при неправлно приложение на материалния закон – касационно основание по чл.348, ал.1, т.1 НПК във вр. с чл.63, ал.1, изр. второ от ЗАНН. Обосновава се, че извършването на нарушението е доказано, предвид събраните по делото доказателства и се поддържа тезата, че не са налице основания за прилагане на чл.28 ЗАНН. По изложените в касационната жалба съображения е направено искане за отмяна на оспореното решение и постановяване на друго, с което да бъде потвърдено наказателното постановление.

 

В съдебно заседание касаторът Комисия за защита на потребителите РД за областите Пловдив, Смолян, Пазарджик, Хасково, Кърджали и Стара Загора, редовно призован, не се представлява.

 

В съдебно заседание ответникът по касационната жалба – „Модика“ ЕООД гр. Стара Загора, редовно призован, се представлява от адв. Х., който взема становище, че решението на първоинстанционния съд да бъде оставено в сила, с твърдения, че при постановяването му изцяло е спазен процесуалния и материалния закон, както и че решението е съобразено с практиката на съдилищата. Твърди, че извършеното нарушение не е умишлено и в случая се касае за маловажност. Сочи се, че след констатацията на проверяващите органи нередностите са били отстранени.

 

Представителят на Окръжна прокуратура Стара Загора дава заключение за неоснователност на жалбата и предлага съдебното решение да бъде потвърдено като правилно и законосъобразно, тъй като действително се касае за маловажен случай.

 

 Касационният състав на съда, след като обсъди събраните по делото доказателства, наведеното от жалбоподателя касационно основание, доводите и становищата на страните и като извърши на основание чл.218, ал.2 от АПК служебна проверка на валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното съдебно решение с материалния закон, намира за установено следното:

         

           Касационната жалба е подадена в законово установения срок, от надлежна страна, за която съдебният акт е неблагоприятен и е процесуално допустима.

 

Разгледана по същество е неоснователна.   

 

Производството пред Районен съд – Стара Загора се е развило по жалба на „Модика“ ЕООД гр. Стара Загора срещу НП № К-039138/14.05.2018г., издадено от директора на Регионална дирекция за областите Пловдив, Смолян, Пазарджик, Хасково, Кърджали, Стара Загора, със седалище Пловдив, издадено въз основа на АУАН № К-039138/30.03.2018 г., с което на „Модика“ ЕООД гр.Стара Загора е наложено административно наказание  „имуществена санкция“ в размер на 300 лв., на основание 200 от Закона за защита на потребителите (ЗЗП).

 

От фактическа страна административното обвинение се основава на това, че при извършена проверка на 15.03.2018г. във фризьорски салон, находящ се в гр.Стара Загора, ул. „Братя Жекови“ № 75, е установено, че обектът, стопанисван от дружеството, е в работен режим. Извършвали се услуги фризьорски услуги, маникюр, педикюр и ноктопластика. На видно място в обекта бил поставен ценоразпис на предлаганите услуги и техните продажни цени. Видно от ценоразписа обаче били означени различни цени за една и съща услуга. С това деяние с посочена за нарушена разпоредбата чл.27, ал.3 от ЗЗП.

 

С обжалваното решение Районен съд Стара Загора е отменил НП. Прието е, че при издаване на санкционния акт не са допуснати съществени нарушения на административнопроизводствените правила. Посочено е, че от събраните доказателства извършването на вмененото административно нарушение е безспорно установено, като са изложени съображения за законосъобразност на наложеното наказание. Обосновано е, че извършеното нарушение е първо за жалбоподателя, като не са установени нарушени права на потребителите. Изложени са съображения, че веднага след като е установено нарушението, в 3-дневния срок за възражения, е съставен нов ценоразпис, съобразен с разпоредбата на чл.27, ал.3 от ЗЗП. Прието е, че са налице предпоставките на чл.28 от ЗАНН и че наказващият орган, вместо да издава санкционен акт, е следвало да предупреди писмено нарушителя, устно или писмено, че при повторно извършване на нарушението ще му бъде наложено административно наказание.

 

Решението на Районен съд Стара Загора е правилно.

 

Съгласно разпоредбата на чл.28 от ЗАНН „за маловажни случаи на административни нарушения наказващият орган може да не наложи наказание, като предупреди нарушителя, устно или писмено, че при повторно извършване на нарушение ще му бъде наложено административно наказание“. Легално определение за „маловажен случай“ се съдържа в разпоредбата на  чл.93, т.9 от НК, според която това е такова деяние, при което извършеното нарушение с оглед на липсата или незначителността на вредните последици или с оглед на други смекчаващи обстоятелства представлява по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на нарушение от съответния вид. Преценката се прави на база конкретните фактически данни, отнасящи се до начина на извършване на нарушението, на вредните му последици, всички други обстоятелства, релевантни за степента на обществена опасност и морална укоримост на извършеното.

 

Въззивният съд е обсъдил всички тези обстоятелства, надлежно и аргументирано е изложил съображения относно приложението на чл.28 от ЗАНН и е направил верни изводи, които се споделят от касационната инстанция. Отстраняването на нарушението непосредствено след констатирането му, както и липсата на други нарушения от този вид показват, че се касае за единичен, инцидентен случай на дейността на наказаното дружество. Налице са и изискуемите „други обстоятелства“, релевантни за степента на обществена опасност на извършеното. И не на последно място от доказателствата по делото е видно, че в нарушение на законовата разпоредба са определени цените само на част от услугите, предлагани в търговския обект. Всичко това налага извода за маловажност на конкретното административно нарушение и законосъобразност на въззивното решение.

 

С оглед изложените съображения съдът намира, че обжалваното решение като валидно, допустимо, постановено в съответствие с материалния закон и при спазване на съдопроизводствените правила, следва да бъде оставено в сила.

 

Водим от тези мотиви и на основание чл. 221, ал.2, предл. първо от АПК, Старозагорският административен съд

 

 

Р     Е     Ш     И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 637/16.10.2018г., постановено по а.н.д.№ 1974/2018г. по описа на Районен съд - Стара Загора.

 

Решението не подлежи на обжалване и протестиране.

 

 

  

        ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                     

 

 

                                                     ЧЛЕНОВЕ: 1.  

 

 

                                                                            2.