Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е    15

 

     гр. Стара Загора, 05.02.2019 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

Старозагорският административен съд, в публично съдебно заседание на  седемнадесети януари две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                                           Председател:    БОЙКА ТАБАКОВА

 

Ч                                                                                                                                        Членове:        ИРЕНА ЯНКОВА

                                                                                    РАЙНА ТОДОРОВА

 

при секретаря Албена Ангелова

и с участието на прокурора  Константин Тачев

като разгледа докладваното от  съдия  Б. ТАБАКОВА к.а.н. дело № 487 по описа  за 2018 г., за да се произнесе, съобрази следното:

 

 

 Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/, във връзка с чл.63, ал.1, изр. второ  от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

 

   Образувано е по касационна жалба на Областна дирекция на МВР Стара Загора против Решение № 704/ 07.11.2018 г. по АНД № 2550/ 2018 г. по описа на Районен съд Стара Загора, с което е отменено Наказателно постановление /НП/ № 18-1228-002815/ 24.07.2018г.,  издадено от Началник  сектор Пътна полициякъм ОД МВР Стара Загора срещу Ц.К.Г. ***. С жалбата са направени оплаквания за постановяване на решението в нарушение на материалния и процесуалния закон - касационни основания по чл. 348, ал.1, т.1 и т. 2 във връзка с ал. 2 и ал.3 от НПК във вр. с  чл. 63, ал.1, изр. второ от ЗАНН. Оспорва се изводът на съда, че НП не отговаря на изискванията на чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН относно мястото на извършване на нарушението. Касаторът обосновава, че мястото е посочено като гр.Стара Загора, а непосочването на конкретното място тестване на жалбоподателката в сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР Стара Загора не опорочава НП. Не споделя доводите на съда, че административното обвинение включва две отделни деяния, доколкото нормата на чл.173, ал.3 от Закона за движението по пътищата /ЗДвП/ въвежда санкция за неизпълнение на задължението на водача да даде съгласие да бъде изпробван да употреба на наркотични вещества, но по два различни начина-чрез техническо средство или като даде кръв за изследване. Направено е искане за отмяна на решението и постановяване на друго, с което издаденото НП да бъде потвърдено като законосъобразно.

 

Ответникът по касация - Ц.К.Г. ***, чрез пълномощника си адвокат Т.В. оспорва жалбата. Твърди, че вмененото противоправно деяние не е извършено, а при полицейската проверка са налице процесуални нарушения, които районният съд е взел предвид при отмяната на НП.

 

              Представителят на Окръжна прокуратура – Стара Загора дава заключение за неоснователност на жалбата и предлага съдебното решение да бъде потвърдено.

 

Касационният състав на съда, след като обсъди събраните по делото доказателства, наведеното от жалбоподателя касационно основание, доводите и становищата на страните и като извърши на основание чл.218, ал.2 от АПК служебна проверка на валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното съдебно решение с материалния закон, намира за установено следното:

         

            Касационната жалба е подадена в законоустановения срок, от надлежна страна, за която съдебният акт е неблагоприятен и е процесуално допустима.

          

            Разгледана по същество, се явява неоснователна.

 

  Предмет на съдебен контрол пред Районен съд – Стара Загора е НП № 18-1228-002815/ 24.07.2018г.,  издадено от Началник сектор „Пътна полиция“ към ОД на МВР Стара Загора, въз основа на АУАН Серия Д  № 410741/ 14.07.2018 г., с което на Ц.К.Г. ***, на основание чл.174, ал.3, пр.2 от ЗДвП са наложени административни наказания глоба в размер на 2000 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 24 месеца за извършено административно нарушение на чл. 174, ал. 3 от ЗДвП – отказва да бъде извършена проверка с тест за установяване употребата на наркотични вещества или техни аналози и не изпълнява предписание за химико-токсилогично лабораторно изследване. Като административно нарушение са преценени следните обстоятелства: На 14.07.2018 г., в 02:35ч в гр. Стара Загора на бул.“Славянски“ на кръстовището с бул.“М.М. Кусев“ в посока запад-изток управлява собствения си лек автомобил „БМВ” с рег. № ******* като отказва да бъде изпробвана за употреба на алкохол и употреба на наркотични вещества с техническо средство Алкотест дрегер  7510-0019 и Дръг тест 5000-0050. Издадени са талони за медицинско изследване № 0010602 и № 0010603.

 

Районният съд приема с оглед събраните гласни доказателства, че отказът за проверка с Дръг тест 5000-0050 е станал в сектор „Пътна полиция“ гр.Стара Загора. Затова счита, че мястото и времето на нарушението са различни от описаните в АУАН и НП, което представлява съществено процесуално нарушение и достатъчен повод за отмяна на НП. На следващо място обосновава, че обвинението е за две отделни нарушения /отказ да бъде извършена проверка с тест и неизпълнение на предписание за химико-токсилогично лабораторно изследване за установяване употреба на наркотични вещества или техни аналози/, за които е наложено едно кумулативно административно наказание вместо две отделни в противоречие с чл.18 от ЗАНН. На последно място намира обвинението и за недоказано, тъй като от писмените доказателства се установява явяване на водача за вземане на кръвна проба и извършване на медицинско изследване на кръвта, при което е установено наличие на алкохол. По тези съображения за допуснати съществени процесуални нарушения, неостраними в съдебната фаза, довели и до нарушение на материалния закон, НП е отменено.

 

          Решението е постановено в съответствие с приложимия закон.

 

     В разпоредбата чл.5, ал.3 от ЗДвП е предвидена забрана за водачите да управляват пътни превозни средства под въздействие на алкохол, наркотици или други упойващи вещества. Контролните органи проверяват спазването на това задължение чрез проверка на водачите по реда, предписан с Наредба 1 от 19.07.2017 г. за реда за установяване концентрацията на алкохол в кръвта и/или употребата на наркотични вещества или техни аналози /Наредба № 1 от 19.07.2017г за РУКАКУНВТА - Загл. изм. - ДВ, бр. 81 от 2018 г, преди  Наредба № 1 за реда за установяване употребата на алкохол и/или наркотични вещества или техни аналози/. Отговорността при неизпълнение е регламентирана в чл.174, ал.3 от ЗДвП – водач на моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина, който откаже да му бъде извършена проверка с техническо средство за установяване употребата на алкохол или упойващи вещества или не изпълни предписанието за изследване с доказателствен анализатор или за медицинско изследване и вземане на биологични проби за химическо лабораторно изследване за установяване на концентрацията на алкохол в кръвта му, и/или химико-токсикологично лабораторно изследване за установяване на употребата на наркотични вещества или техни аналози, се наказва с лишаване от право да управлява моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина за срок от 2 години и глоба 2000 лв.

Приложимият ред по чл.6 от Наредба № 1 от 19.07.2017г за РУКАКУНВТА включва при съставяне на АУАН за установена с техническо средство концентрация на алкохол над 0,5 на хиляда контролният орган да попълва и талон за изследване, а водачът собственоръчно да вписва в талона за изследване дали приема показанията на техническото средство – ал.1 и ал.3. Ако не ги приема, избира дали установяването да се извърши с доказателствен анализатор или с медицинско и химическо или химико-токсикологично амбулаторно изследване като при отказ на лицето да избере един от двата начина на установяване се приемат отчетените показания от техническото средство - ал.4. Приложимият ред по чл.6 от цитираната Наредба включва още при попълване на протокол за установяване употребата на наркотични вещества или техни аналози контролният орган да попълва и талон за изследване по образец.Съгласно чл.3а от Наредбата, употребата на наркотични вещества или техни аналози се установява с медицинско и химико-токсикологично лабораторно изследване, когато:1. лицето откаже извършване на проверка с техническо средство или тест; 2. лицето не приема показанията на техническото средство или теста; 3. физическото състояние на лицето не позволява извършване на проверка с техническо средство или тест.

 На Ц.Г. са издадени талони за медицинско изследване № 0010602 и № 0010603, в които е вписано, че се издават поради невъзможност да бъде тествана с техническо средство. От показанията на свидетеля М.Михайлов е видно, че при проверката на кръстовището не е дадена качествена проба за алкохол, а опити за тестване за употреба на наркотици са направени в сградата на сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР Стара Загора. В Протокола за медицинско изследване и вземане на биологични проби за употреба на алкохол и/или наркотични вещества или техни аналози от 14.07.2018г е отбелязано, че поради несъдействие и неадекватно състояние вземане на проба не е извършено. Същевременно на 19.07.2018г по същите талони е извършено химическо лабораторно изследване на една проба за наличие на етилов алкохол, при което е установено съдържание 2 .94 промила. Въз основа на този резултат преписката е изпратена на Районна прокуратура Стара Загора поради наличие на данни за престъпление по чл.343б, ал.1 от НК.

При тези фактически установявания настоящият съдебен състав намира за правилен и законосъобразен изводът на районния съд за формална и материална незаконосъобразност на обжалваното НП, с което е ангажирана отговорността на Ц.Г. в качеството й на водач на МПС за отказ да бъде тествана за употреба на наркотични вещества или техни аналози. Действително посоченото място на извършване на нарушението не е това, за което събраните доказателства сочат обективиран отказ да бъде извършена проверка с техническо средство за употреба на наркотични вещества или техни аналози. Съгласно чл.57, ал.1 т.5 от ЗАНН, мястото и времето на извършване на нарушението са задължителни реквизити на НП, чието предназначение е свързано с правото на защита, т.е. да се осигури възможността наказаното лице да докаже, че на посоченото място и време са се осъществили други факти. В случая безспорно се установява, че на 14.07.2018 г., в 02:35ч в гр. Стара Загора на бул.“Славянски“ на кръстовището с бул.“М.М. Кусев“ Ц.Г. не е отказала да бъде тествана за употреба на наркотици, а състоянието й не е позволило да даде качествена проба.

На следващо място писмените доказателства по преписката сочат, че е извършено химическо лабораторно изследване на кръвна проба на Г. за наличие на етилов алкохол, следователно водачката е дала кръвна проба. Неясно остава защо при това положение не е извършено химико-токсикологично лабораторно изследване, но установяването на това релевантно за съставомерността на повдигнатото обвинение фактическо обстоятелство е възложено в тежест на наказващия орган, който не е ангажирал доказателства. В тази връзка правилно е прието, че деянието по чл.174, ал.3 от ЗДвП относно отказ да бъде извършена проверка за употреба на наркотични вещества или техни аналози, не е доказано по несъмнен и категоричен начин. Действително задължение на водача е да даде съгласие да бъде изпробван за употребата на наркотични вещества или техни аналози като за отказ се приема неизпълнение на това задължение по някой от двата предвидени начина - чрез тест или чрез химико-токсикологично лабораторно изследване. В случая не е изпълнена нито една от така посочените алтернативи за отказ, с оглед на което обосновано е възприета несъставомерност на деянието.

Не се споделя единствено изводът на районния съд, че фактическото описание на нарушението сочи обвинение за две отделни деяния – 1. отказ на бъде извършена проверка с тест за установяване употребата на наркотични вещества или техни аналози и 2. неизпълнение на предписание за химико-токсилогично лабораторно изследване за установяване употребата на наркотични вещества или техни аналози. Всъщност се касае за две форми на изпълнителното деяние, предвидени в чл.174, ал.3 от ЗДвП, поради което при издаване на НП не е допуснато съществено нарушение на процесуалните правила и неправилно приложение на чл.18 от ЗАНН.

В касационната жалба не са изложени конкретни доводи за допуснати процесуални нарушения от районния съд при постановяване на обжалваното решение. Съдебният акт е мотивиран с доводи за всички аспекти от значение за преценката за законосъобразност на едно НП. В този смисъл наведеното касационно оплакване е неоснователно.

 

   С оглед тези съображения настоящият съдебен състав намира, че като е достигнал до краен правен извод за незаконосъобразност на НП № 18-1228-002815/ 24.07.2018г.,  издадено от Началник  сектор „Пътна полиция“ към ОД МВР Стара Загора и го е отменил, районният съд е приложил правилно материалния закон. Решението е валидно, допустимо, постановено в съответствие с процесуалните правила и съобразено със закона, поради което следва да бъде оставено в сила.

     Водим от горното и на основание чл. 221, ал.2, предл. първо от АПК, Старозагорският административен съд

 

Р     Е     Ш     И     :

 

   ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 704/ 07.11.2018 г., постановено  по АНД № 2550/ 2018 г. по описа на Районен съд Стара Загора

    Решението не подлежи на обжалване и протестиране.

                   

 

                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                                         

                                                                  ЧЛЕНОВЕ: 1.     

                                                     

                                                                                         2.