Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е                 

                                                                                          

            38       07.02.2019 година   град Стара Загора

 

 

                           В    И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

         Старозагорският административен съд, в публично съдебно заседание на тридесет и първи януари през две хиляди и деветнадесета година в състав:

                                                                              

 

                                                  Председател:   БОЙКА ТАБАКОВА

 

                                                 Членове:           ИРЕНА ЯНКОВА 

                                                                              РАЙНА ТОДОРОВА

 

при секретар Пенка Маринова    

и с участието на прокурор Петя Драганова                                         

като разгледа докладваното от  съдия  ИРЕНА ЯНКОВА  КАН дело № 491 по описа  за 2018г., за да се произнесе съобрази следното:

 

           Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл.63, ал.1, изр. второ  от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.  

 

Образувано е по касационна жалба на С.Г.П. , ЕГН **********, с адрес *** против Решение № 636/15.10.2018 г., постановено по НАХД № 2387/2018 г.  по описа  на Районен съд –Стара Загора, с което е потвърдено наказателно постановление № 534/20.07.2018 г., издадено от кмета на община Стара Загора, с което на касатора С.П. е наложено административно наказание « глоба» в размер на 50 лева на основание чл. 116,ал.2 от Закона за гражданската регистрация/ ЗГР/ за нарушение на чл. 99,ал.1 от същия закон..

В жалбата се съдържат оплаквания за постановяване на съдебното решение в нарушение на закона – касационно основание по чл. 348, ал.1, т.1 във вр. с ал.2 от НПК във вр. с чл.63, ал.1, изр. второ от ЗАНН. Жалбоподателят оспорва като неправилен и необоснован направения от въззивния съд извод, че е доказано по безспорен и несъмнен начин извършването на нарушение по повдигнатото му административнонаказателно обвинение и наличието на основание за санкционирането му по чл.116,ал.2 от ЗГР. Поддържа, че съдът не е направил цялостна преценка и обективен анализ на събраните по делото и доказателства, което е довело до неверни фактически констатации и съотв. до направени при неправилно приложение на закона правни изводи за допуснато от нея нарушение на чл. 99,ал.1 от ЗГР.  Направено е искане обжалваното съдебно решение да бъде отменено и вместо него да се постанови друго, с което да бъде отменено наказателно постановление № 534/20.07.2018 г., издадено от кмета на община Стара Загора..

 

Ответникът по касационната жалба – Община Стара Загора, редовно и своевременно призована за с.з., не изпраща представител и не взема становище по подадената касационна жалба

 

Представителят на Окръжна прокуратура – Стара Загора в съдебно заседание дава заключение за основателност на жалбата и предлага съдебното решение да бъде отменено, като неправилно и незаконосъобразно.Релевира доводи, че съдът в противоречие на материалния закон не бил приложил разпоредбата на чл. 28 от ЗАНН и на това основание не бил отменил оспореното наказателно постановление.       

 

           Касационният състав на съда, след като обсъди събраните по делото доказателства, наведеното от жалбоподателя касационно основание, доводите и становищата на страните и като извърши на основание чл.218, ал.2 от АПК служебна проверка на валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното съдебно решение с материалния закон, намира за установено следното:

         

           Касационната жалба е подадена в законово установения срок, от надлежна страна за която съдебният акт е неблагоприятен и е процесуално допустима.

          

           Разгледана по същество е основателна.

 

          Производството пред Районен съд – гр.Стара Загора е образувано по жалба на С.Г.П. против наказателно постановление № 534/20.07.2018 г., издадено от кмета на община Стара Загора  с което за нарушение на чл. 99,ал.1 от ЗГР  и на основание чл. 116,ал.2 от ЗГР на жалбаподателя е била наложено административно наказание «глоба» в размер от 50 лева.. Административнонаказателното обвинение от фактическа страна се основава на това, 11.06.2018 г. в 9. 00 часа в *********, при извършена проверка се установило, че С.П. не е заявила пред службите за контрол , в 30-дневев срок, смяната на настоящия си адрес , а именно – от адрес гр. *********, област Плевен на адрес : с. Калояновец, ул. „ Искра” № 11, област Стара. НП е издадено въз основа на акт за установяване на нарушение, № 553370/ 12.06.2018 г.

          

       Старозагорският районен съд е потвърдил обжалваното наказателно постановление по съображения за неговата процесуална и материална законосъобразност. Въззивният съд е приел, че при съставянето на АУАН и издаването на наказателното постановление, не са допуснати съществени нарушения на регламентираните в ЗАНН процесуални правила и формални изисквания. Приел е, че фактическите констатации, отразени в АУАН и възпроизведени в НП, се потвърждават от събраните в хода на съдебното следствие писмени и гласни доказателства, с оглед на което е направил извод,  че по несъмнен начин е установено и доказано извършването на вмененото на С.Г. П.  нарушение по чл. 99,ал.1 от ЗГР и   правилно административното наказание е наложено по чл. 116,ал.2 от ЗГР  в законово регламентирания минимален размер.

 

            Решението на Старозагорския районен съд е неправилно.

От данните по делото във връзка с оплакванията в жалбата, Административния съд намира, че същата е основателна.

 Старозагорският районен съд е провел съдебно заседание в което е разпитал свидетеля К., непосредствено е възприел неговите показания и лично се е убедил във верността им. Всички събрани доказателства са обсъдени подробно,като ясно е указано кои от тях съда кредитира и защо.Въз основа на това е направена правилна преценка на доказателствата по делото. Фактическата обстановка която съда е приел за установена са базира на тях. Административния съд я споделя и не намира за необходимо да я преповтаря в настоящото изложение.

 Въз основа на фактическата обстановка обаче, Старозагорският районен съд следвало да прецени,че в случая НП не отговаря на изискванията на чл. 42 и чл. 57 ЗАНН. Нито в акта, нито в постановлението е посочена ДАТАТА на извършеното нарушение. Както е известно, този реквизит е задължителен за АУАН и за НП, съгласно указаното в чл. 42, т. 3 и чл. 57, ал. 1, т. 5 от ЗАНН. Описаното, че жалбоподателят не е изпълнила законовите си задължения в 30-дневен срок, по никакъв начин не удовлетворява нормативно вмененото изискване за посочване на времето, когато било извършено деянието. По начинът, по който било формулирано обвинението, времето, когато лицето осъществило нарушението, като неизпълнило своите задължения по ЗГР дори е неопределяемо с точност, предвид липсата на конкретизиран начален период /ден, месец и година/, от който започнал да тече цитирания 30-дневен срок, а след неговото изтичане и при бездействие от страна на задължения субект, да бъде извършено процесното нарушение. Няма как да се твърди, че това физическо лице  е осъществило подобно нарушение, без дори да се упомене от кога лицето живее на този адрес, респективно от кога започнал да тече предоставения от закона 30-дневен период, в който следвало да се заяви промяната.

 

По аргумент от разпоредбата на чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН датата на извършването на нарушението е задължителен реквизит на наказателното постановление, който следва изрично да намери обективен израз в неговото съдържание. Датата на извършване на нарушението е съществена характеристика на всяко административно нарушение и е посочена от законодателя като самостоятелен елемент от съдържанието на наказателното постановление. Същата е от значение както за определяне на приложимия по см. на чл.3, ал.1 и ал.2 от ЗАНН закон, така и за спазване на сроковете по чл. 34, ал.1, изр. второ от ЗАНН. В случая нито в акта за установяване на административно нарушение, нито в издаденото въз основа на него наказателно постановление, е посочена дата на извършване на нарушението, а е посочена единствено датата, на която е констатирано вмененото на санкционираното лице нарушение. В действителност е възможно датата на нарушението да бъде определена въз основа на приложените към административнонаказателната преписка доказателства. Липсата обаче на посочена в наказателното постановление дата на нарушението не подлежи на саниране чрез тълкуване или по реда на чл.53 ал. 2 от ЗАНН. Като задължителен реквизит и елемент от императивно регламентираното нормативно съдържание на наказателното постановление, датата на нарушението е следвало да бъде обективирана по надлежния начин, а не да се извежда от материалите по преписката. С оглед на което неправилно Старозагорският районен съд е приел, че при издаването на наказателното постановление не са допуснати съществени нарушения на регламентираните в ЗАНН процесуални правила и формални изисквания и  на това основание да отмени оспореното наказателно постановление

 

    Не на последно по важност място, следва да се посочи и че издаденото наказателно постановление било изготвено въз основа на акт за установяване на нарушение, съставен при процесуално нарушение, от категорията на абсолютните и поради това, опорочаващо цялото производство. Това е така, защото жалбоподателят видно от събраните по делото гласни доказателства  живее в с. Калояновец около 2 /години/ години. Известно е, че, съгласно императивната норма на чл. 34 от ЗАНН, актът за установяване на нарушение се съставя в тримесечен срок от откриване на нарушителя, но не по-късно от една година от извършване на нарушението. В този смисъл, при положение, след като нарушителката  е живеела там от около 2 години, извън всякакво съмнение, към момента на съставяне на акта- 12.06.2018 г.  е била изтекла една година от извършване на нарушението.

 

С оглед на изложените съображения съдът намира, че Решение № 636/15.10.2018 г., постановено по НАХД № 2387/2018  г  по описа на Старозагорския районен съд , като постановено в нарушение на закона, следва да бъде отменено. Вместо него следва да бъде постановено друго, с което да се отмени наказателно постановление № 534/20.07.2018 г., издадено от кмета на община Стара Загора, с което на касатора С.П. е наложено административно наказание « глоба» в размер на 50 лева на основание чл. 116,ал.2 от Закона за гражданската регистрация за нарушение на чл. 99,ал.1 от същия закон

           Водим от горните мотиви и на основание чл. 221, ал.2, предл. второ и чл.222, ал.1 от АПК, Старозагорският административен съд

 

 

                        Р     Е     Ш     И :

 

ОТМЕНЯ Решение № 636/15.10.2018 г., постановено по НАХД № 2387/2018  г  по описа на Старозагорския районен съд, КАТО ВМЕСТО НЕГО ПОСТАНОВИ:

 

ОТМЕНЯ наказателно постановление № 534/20.07.2018 г., издадено от кмета на община Стара Загора, с което на С.Г.П. е наложено административно наказание « глоба» в размер на 50 лева на основание чл. 116,ал.2 от Закона за гражданската регистрация за нарушение на чл. 99,ал.1 от същия закон..

  

Решението не подлежи на обжалване и/или протестиране.

                          

 

 

         ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                           ЧЛЕНОВЕ: 1.      

                                                                      

   

        2.