Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е    113

 

гр. Стара Загора, 17.04.2019 година

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Старозагорският административен съд, в публично заседание на двадесет и първи март през две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

 

                                                      Председател: БОЙКА ТАБАКОВА

                                                                Членове:      РАЙНА ТОДОРОВА

                                                                              СТИЛИЯН МАНОЛОВ

 

при секретар Николина Николова      

и с участието на прокурор Румен Арабаджиков  

като разгледа докладваното от  съдия  Стилиян Манолов   КАН дело № 50 по описа  за 2019г., за да се произнесе съобрази следното:

 

   Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл.63, ал.1, изр. второ  от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.  

 

Образувано е по касационна жалба на Б.Д.Г. ***, против Решение № 419 от 28.11.2018г., постановено по АНД № 905/2018г. по описа на Районен съд – Казанлък, с която е потвърдено наказателно постановление (НП) №17-0284-003898/03.05.2018г. на Началник група към ОД на МВР Стара Загора, РУ Казанлък. В жалбата са изложени оплаквания за незаконосъобразност на решението като необосновано, постановено в нарушение на материалния закон и при съществено нарушение на процесуалните правила. Според касатора наказателното постановление е издадено в нарушение на чл.34, ал.1 от ЗАНН, а в съдебното  решение разборът на доказателствата е погрешен, несъобразен както с доказателствения материал, така и  с общите изисквания на чл.16 НПК, към който препраща чл.11 от ЗАНН. Сочи се, че в НП е посочена дата на издаването 03.05.3018г., а Заповедта, с която издателят му е оправомощен е издадена на 14.05.2018г., т.е. две седмици след издаване на постановлението. Обоснова се, че оспореното решение е необосновано, тъй като изводите му не се потвърждават от събрания доказателствен материал. По подробно изложени съображения е направено искане за отмяна на решението и за отмяна на издаденото наказателно постановление.

 

   Ответникът по касационната жалба РУ на МВР Казанлък, редовно и своевременно призован за съдебно заседание, не изпраща представител и не взема становище по основателността на жалбата.

 

   Представителят на Окръжна прокуратура – Стара Загора в съдебно заседание дава заключение, че жалбата е основателна и с оглед  всички събрани по делото доказателства следва да бъде уважена.

 

 Касационният състав на съда, след като обсъди събраните по делото доказателства, наведеното от жалбоподателя касационно основание, доводите и становищата на страните и като извърши на основание чл.218, ал.2 от АПК служебна проверка на валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното съдебно решение с материалния закон, намира за установено следното:

         

           Касационната жалба е подадена в законово установения срок, от надлежна страна, за която съдебният акт е неблагоприятен и е процесуално допустима.

 

Разгледана по същество е основателна.  

 

Производството пред Районен съд Казанлък се е развило по жалба на Б.Д.Г. ***-003898 от 03.05.2018г., издадено от Началник група към ОД на МВР Стара Загора, РУ Казанлък, с което, въз основа на съставен Акт за установяване на административно нарушение (АУАН) бланков № Д334222/26.12.2017г., на Б.Г. е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 200 лв. на основание чл.179, ал.2, вр. чл.179, ал.1, т.5, пр. 1 и 2 от ЗДвП.

 

От фактическа страна административното обвинение се основава на това, че на 16.12.2017г., в 22:30 часа в община Казанлък, на път първи клас №5, км184+200, на изхода на бензиностанция „Шипченски проход“, в посока юг-север, Б.Г. управлява личния си л. а. Ф.Д., с рег. № ………., като не спазва пътен знак „Б2“ /спри и  пропусни движещите се по пътя с предимство/ и удря лек автомобил С., с рег. № СТ….., движещ в същата посока, който се удря в предпазна еластична ограда. С това деяние се сочи за нарушена разпоредбата на чл.6, ал.1 ЗДвП.

          

Районен съд Казанлък е потвърдил обжалваното НП. Посочено е, че при издаването на същото не са допуснати съществени нарушения на административнопроизводствените правила. Прието е, че при издаване на санкционния акт е спазен срока както по чл.34, ал.1, така и по чл.34, ал.3 от ЗАНН. Обосновано е, че по същество извършването на административното нарушение се установява по безспорен и убедителен начин от показанията на актосъставителя и разпитания свидетел, както и от приложените по делото писмени доказателства. Обсъдени са възраженията от жалбата срещу санкционния акт, като е прието, че същите са неоснователни. Изложени са доводи, че от свидетелските показания е изяснен механизмът на настъпване на ПТП, при който именно жалбоподателят от мястото, където се е намирал, е могъл да развие висока скорост и поради неспазване от негова страна на знак „Б2“ е настъпило процесното  ПТП.

 

Решението на Районен съд Казанлък е постановено при неправилно приложение на материалния закон.

 

 След подробна преценка на съдържанието на НП, съдът намира, че е налице съмнение относно датата му на издаване, като посочената в него дата – 03.05.2018г. не може да се приеме за такава на издаването му и в този смисъл да се преценява спазването на законоустановените срокове по чл.34 от ЗАНН. Това е така, тъй като в уводната част на санкционния акт е посочено, че Началник група към ОД на МВР Стара Загора е упълномощен със Заповед №8121з-515/14.05.2018г. на Министъра на МВР. Т.е. ако беше издадено на 03.05.2018г., както е посочено в него, то няма как издателят му да е оправомощен със заповед, която още не е издадена. Поради това съдът счита, че е налице „антидатиране“ на санкционния акт, което нарушение, независимо дали е с цел придаване на привидност за спазване на сроковете, предвидени в процесуалния закон, е съществено, тъй като подобна практика без никакво съмнение нарушава правото на защита на нарушителя – да разбере кога е издаден постановения срещу него санкционен акт и съответно кога му е наложена административнонаказателната санкция, респ. дали това е станало в законоустановения срок, за да може да организира адекватно своята защита. Нарушена е императивната разпоредба на чл.57, ал.1, т.2 от ЗАНН, която се отнася до един от задължителните законови реквизити на НП, а именно посочване на датата на издаването на санкционния акт.

 

Въззивния съд е постановил решението си без да съобрази посоченото нарушение при изготвянето на обжалваното НП. Касае се за процесуално нарушение, което съществено е ограничило правото на защита на санкционираното в административнонаказателното производство лице и което е основание за отмяна на санкционния акт. Като не го е констатирал районният съд е постановил решение в нарушение на материалния закон – касационно основание за отмяна по чл.348, ал.1, т.1 от НПК, което решение подлежи на отмяна наред с потвърденото наказателно постановление.

 

Водим от тези мотиви и на основание чл. 221, ал.2, предл. второ от АПК, Старозагорският административен съд

 

 

Р     Е     Ш     И :

 

 

       ОТМЕНЯ Решение № 419/28.11.2018г. по а.н.д № 905/2018г. по описа на Районен съд – Казанлък, като вместо него ПОСТАНОВЯВА:

      

       ОТМЕНЯ Наказателно постановление №17-0284-003898/03.05.2018г., издадено от Началника група към ОД на МВР Стара Загора, РУ Казанлък.

 

Решението не подлежи на обжалване и/или протестиране.

                      

 

 

                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                       

     

 

                                                         ЧЛЕНОВЕ: 1.     

 

 

                                                                                2.