Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е   112

 

    гр. Стара Загора, 17.04.2019 година

 

                             В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Старозагорският административен съд, в публично съдебно заседание на двадесет и първи март две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

 

                                                       Председател:    БОЙКА ТАБАКОВА

                                                         Членове:          РАЙНА  ТОДОРОВА

                                                                                   СТИЛИЯН МАНОЛОВ

                                                 

при секретар Николина Николова     

и с участието на прокурор Румен Арабаджиков                                            

като разгледа докладваното от  съдия  Стилиян Манолов  КАН дело № 56 по описа  за 2019г., за да се произнесе съобрази следното:

 

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/, във връзка с чл.63, ал.1, изр. второ  от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

 

Образувано е по касационна жалба на Дирекция „Инспекция по труда“ Стара Загора против Решение № 117 от 06.12.2018г., постановено по АНД № 268/2018г. по описа на Районен съд – Раднево, с която е отменено наказателно постановление (НП) №24-001668/14.08.2018г., издадено от Директора на Дирекция „Инспекция по труда” Стара Загора, с наложена на ответника по касация имуществена санкция в размер на 2000 /две хиляди/ лева, за извършено нарушение на чл.166, ал.2 от Наредба №7 от 23.09.1999г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работното оборудване (МИБЗУТРМРО).  В жалбата са изложени оплаквания за незаконосъобразност на решението, като постановено в нарушение на материалния закон и при съществено нарушение на съдопроизводствените правила – касационни основания по чл.348, ал.1, т.1 и т.2 от НПК. Според касатора представените в хода на съдебното производство доказателства са с цел избягване на административнонаказателна отговорност. Сочи се, че не са събрани всички необходими доказателства за достоверността на представените инструкции за безопасност. Моли се съда да отмени решението на Районния съд и да постанови друго, с което да бъде потвърдено издаденото НП като правилно и законосъобразно.

 

Ответникът по жалбата КТ „ВЕРЕЯ“ ООД, чрез пълномощника си адв.М., в съдебно заседание оспорва жалбата. Моли обжалваното съдебно решение на районния съд да бъде оставено в сила като правилно и законосъобразно. 

 

Представителят на Окръжна прокуратура Стара Загора дава заключение, че касационната жалба е неоснователна и предлага решението на районния съд да бъде потвърдено като правилно и законосъобразно. 

 

Касационният състав на съда, като взе предвид събраните по делото доказателства, наведените основания от жалбоподателя, мотивите към обжалваното решение и след служебна проверка по реда на чл.218, ал.2 от АПК на оспореното решение на Районен съд Стара Загора, прие за установено следното:

 

       Касационната жалба е подадена в законоустановения срок от надлежна страна, за която съдебният акт е неблагоприятен, поради което е процесуално допустима.

 

Разгледана по същество, се явява основателна.

 

Предмет на съдебен контрол пред Районен съд Раднево е НП № 24-001668/14.08.2018г., издадено от директора на Дирекция „Инспекция по труда”  Стара Загора въз основа на АУАН № 24-001668/19.07.2018г., с което на „КТ Верея“ ООД, със седалище и адрес на управление гр.София, район Витоша, ж.к. Бъкстон, бл.25, ап.9, в качеството на работодател, е наложена имуществена санкция в размер на 2000 лв. на основание чл.416, ал.5, във връзка с чл.413, ал.2 от Кодекса на труда /КТ/ за нарушение на чл.166, ал.2 от  Наредба №7/23.09.1999г. за минималните изисквания за здравословни и  безопасни условия на труд на работните места и при използване на работно оборудване. Като административно нарушение са преценени следните обстоятелства: При извършена проверка по спазване на трудовото законодателство на „КТ Верея“ ООД на 13.07.2018г., на обект – „Кабелна мрежа“ – гр.Раднево, кв.Гипсово, ул.Странджа №17 и на 16.07.2018г. на обект – „Офис и каса“ – гр.Раднево, ул.Тачо Даскалов №2, във връзка със смъртна трудова злополука от 13.07.2018 г. с Ж.П.Ж., ЕГН ********** на длъжност „техник телекомуникации“ и по представени документи на 19.07.2018г. в Дирекция „Инспекция по труда“ Стара Загора, се установява, че „КТ Верея“ ООД, в качеството на работодател, не е разработил и утвърдил към 13.07.2018г. в горепосоченото предприятие писмени инструкции за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд при осъществяване на дейността на техник комуникации и работник поддръжка /осъществяващи дейност с висок производствен риск по кабелни мрежи, монтирани  на стълбове едновременно с въздушни линии с неизолирани проводници от електрическа мрежа с напрежение до 440V, на височина, със стълба и  др./

 

          За да отмени наказателното постановление Районен съд Раднево приема, че не са установени твърдените в жалбата нарушения на процесуалния закон, касаещи разпоредбата на чл.42, т.3 и чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН. Изпълнителното деяние е индивидуализирано в необходимата и достатъчна степен от фактическа и от правна страна.  Обосновава, че всички релевантни за съставомерността и индивидуализацията на деянието  факти  и обстоятелства, обуславящи административнонаказателната отговорност, както и  доказателствата, потвърждаващи нарушението, са посочени в съставения АУАН и издаденото НП. С посочените в акта и НП дати и място, на които контролните органи са извършили проверка на санкционираното дружество, не е ограничено правото на защита на същото. Съдът кредитира показанията на разпитаните по молба на жалбоподателя свидетели като последователни, пълни, непротиворечиви и кореспондиращи с приложените по делото писмени  доказателства. От показанията на тези свидетели се установяват обстоятелствата относно запознаването на работниците с инструкциите за безопасна работа при извършване на монтаж и ремонт, при осъществяване на дейността на техник телекомуникации и работник поддръжка /осъществяващи дейност с висок производствен риск по кабелни мрежи, монтирани  на стълбове едновременно с въздушни линии с неизолирани проводници от електрическа мрежа с напрежение до 440V, на височина, със стълба и др./ и по-конкретно се  установява, че всички служители на дружеството са били запознати с новите инструкции около седмица преди трудовата злополука с Ж.П.Ж.. Всички гласни доказателства напълно съвпадат с твърденията на жалбоподателя и с представените по делото писмени доказателства. Представените писмени доказателства са приети по делото без никакво оспорване от административнонаказващия орган, поради което и посочената в тях дата има обвързваща доказателствена сила за съда. Районният съд приема, че НП е необосновано и издадено в противоречие на материалния закон и като такова следва да бъде отменено.

 

Решението на Районен съд Раднево е постановено при съществено нарушение на съдопроизводствените правила. Съгласно чл.13 от НПК съдът е длъжен в пределите на своята компетентност да вземе мерки за разкриване на обективната истина. Съгласно чл.107, ал.2 от НПК, приложима с оглед препращащата норма на чл.84 от ЗАНН съдът събира доказателства по направените от страните искания, а по свои почин, когато това се налага за разкриване на обективната истина.  В случая съдът, в нарушение на този принцип, не е изискал от санкционираното дружество Книга за инструктажи, в която се документират последните съгласно НаредбаРД-07-2 от 16.12.2009г. за условията и реда за провеждането на периодично обучение и инструктаж на работниците и служителите по правилата за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, и в която следва да са отразени извършените инструктажи по представените във въззивното съдебно производство инструкции. Това се налага предвид обстоятелството, че процесните инструкции са представени едва в съдебната фаза, а свидетелите с. и И., които сочат, че са били запознати с тези инструкции още през месец юли 2018г., са служители на санкционираното дружество. С оглед на това следва да се приеме, че делото е останало неизяснено от фактическа страна, още повече, че съгласно разпоредбата на чл.314 от НПК, приложима по силата на чл.84 от ЗАНН, въззивната инстанция проверява изцяло правилността на наказателното постановление, независимо от основанията, посочени от страните. Поради това настоящият касационен състав намира, че въззивния съд е постановил съдебния си акт без да са събрани всички относими и допустими доказателства за изясняване на обективната истина, а именно – съществували ли са към датата на извършване на проверката от контролните органи представените във въззивното производство инструкции, респ. достоверни ли са посочените в тези инструкции дати. Това налага постановеното от Районен съд Раднево решение да бъде отменено, като на основание чл.222, ал.2 от АПК делото да бъде върнато за ново разглеждане от друг състав на същия съд, съобразно мотивите на настоящия съдебен акт.

 

Воден от горното и на основание чл.221, ал.2, предл.2 АПК във вр. с  чл. 222, ал. 2, т. 2 АПК Административен съд-Стара Загора

 

 

 

Р     Е     Ш     И :

 

 

 ОТМЕНЯ Решение № 117/06.12.2018г. по а.н.д.№ 268/2018г. по описа на Районен съд Раднево.

   ВРЪЩА делото за ново разглеждане от друг състав на същия съд.

 Решението не подлежи на обжалване и протестиране.

 

 

    ПРЕДСЕДАТЕЛ:         

                    

      

                                                     ЧЛЕНОВЕ: 1.  

 

 

                                                                            2.