Р    Е    Ш    Е    Н    И    Е

 

79                                           26.03.2019 год.                        гр. Стара Загора

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

Старозагорският административен съд, в публично заседание                          на двадесет и осми февруари през две хиляди и деветнадесета год. в състав:

                                                                       Председател: ГАЛИНА ДИНКОВА

 

                                                                   Членове: ДАРИНА ДРАГНЕВА

                                                                                    МИХАИЛ РУСЕВ

 

при секретаря Пенка Маринова и с участието на прокурора Румен Арабаджиков като разгледа докладваното от съдия М. Русев КАН дело №60 по описа за 2019 год., за да се произнесе съобрази следното:

 

Производството е по чл.208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/, във вр. с чл.63, ал.1 от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/

Образувано е по касационната жалба на ЕТ“А.С.“, представлявано от А.Д.С., против решение №440/11.12.2018 год., постановено по АНД №762/2018 год. по описа на Казанлъшкият районен съд, с което е потвърдено наказателно постановление №43-0000150 от 12.06.2018 год. год. на Началник ОО”АА” гр. Стара Загора, с което на ЕТ“А.С.“, представлявано от А.Д.С. е наложено административно наказание „имуществена санкция” в размер на 200.00 /двеста/ лева, на основание чл.105, ал.1 от Закона за автомобилните превози /ЗАП/, за нарушение чл.68, ал.1 от Наредба №33 от 3.11.1999 год. за обществен превоз на пътници и товари на територията на Република България.

В касационната жалба се излагат доводи за неправилност на обжалваното решение, като постановено в нарушение на закона и при допуснати съществени процесуални нарушения - касационни основания по чл. 348, ал.1, т.1 и т.2 във вр. с ал.2 от НПК във вр. с чл.63, ал.1, изр. второ от ЗАНН. Счита, че констатираното и санкционирано административно нарушение представлява маловажен случай по смисъла на чл.28 от ЗАНН. Моли съда да постанови решение, с което да отмени Решение №440/11.12.2018 год., на Казанлъшки районен съд, постановено по АНД №762/2018 год. и да се отмени обжалваното наказателно постановление.

Ответникът по касация Областен отдел „Контролна дейност – ДАИ” – Стара Загора, редовно призован, не се явява, не изразява становище.

Представителят на Окръжна прокуратура дава заключение, че жалбата е основателна, тъй като са налице неотстраними процесуални нарушения на ЗАНН.

Съдът, като обсъди направените в жалбата оплаквания, доводите на страните и извърши проверка на законосъобразността на обжалваното решение по посочените в жалбата касационни основания, намира за установено  следното:

Жалбата е допустима, като подадена в законоустановения срок от легитимирана страна и разгледана по същество е неоснователна.

Производството пред Казанлъшкия районен съд се е развило по жалбата на ЕТ“А.С.“, ЕИК 123077640, представлявано от А.Д.С. със седалище и адрес на управление гр. Казанлък, ул.“С.В.“№** против наказателно постановление №43-0000150 от 12.06.2018 год. год. на Началник ОО”АА” гр. Стара Загора, с което на жалбоподателя е наложено административно наказание „имуществена санкция” в размер на 200.00 /двеста/ лева, на основание чл.105 от Закона за автомобилните превози /ЗАП/, за нарушение чл.68, ал.1 от Наредба №33 от 3.11.1999 год. за обществен превоз на пътници и товари на територията на Република България. От фактическа страна въззивният съд е приел, че на 08.03.2018 год. в общ. Казанлък, с. Хаджидимитрово лицензираният превозвач ЕТ“А.С.“ с лиценз на ЕО №0890 е извършил превоз на ученици от с. Шейново до с. Хаджидимитрово на 08.03.2018 год. с автобус марка „Неоплан“ с рег. №**** видно от пътен лист №404017 от 08.03.2018 год. и пътническа ведомост за случаен превоз от 08.03.2018 год. с приложен списък като превозвачът не е уведомил писмено – на място, по поща, електронна поща или факс Областен отдел „Автомобилна администрация“ – гр. Стара Загора от чиято територия е започнал превоза за намерението си да извърши случаен превоз на пътници /ученици/ най-късно 1 /един/ час преди започване на превоза, видно от направена справка в ОО“АА“ Стара Загора. АУАН е съставен в ОО“АА“ Стара Загора при извършване на комплексна проверка на лицензираният превозвач. Приел е, че наказващият орган не е допуснал процесуални нарушения при в производството по налагане на административното наказание, установил по безспорен начин извършеното нарушение, извършил е правилна квалификация на деянието и е наложил съответстващото на поведението наказание. С обжалваното решение районният съд е потвърдил наказателното постановление.

Решението на районния съд е правилно и законосъобразно.

Изложените в касационната жалба оплаквания са несъстоятелни.

Основният спор по делото, касае квалифицирането на нарушението като маловажен случай. Спор между страните относно отразената в наказателното постановление и установена в хода на съдебното производство фактическа обстановка не съществува. В обжалваното решение са изложени, макар и кратки мотиви относно липсата на предпоставките за квалифицирането на деянието като маловажен случай. Същите се споделят от настоящата инстанция и не следва да бъдат преповтаряни. Характерът на регулираните обществени отношения, свързани с гарантирането на безопасността на превоза на превозваните пътници /в конкретния случай на деца, ученици/, изключва хипотезата на маловажен случай. Безспорно е, че в случая нарушението е формално по своя характер и не изисква каквито и да е било последици от осъществяването му. Уведомяването по чл.68, ал.1 от Наредба №33, не прави разлика относно превозваните пътници. Наличието обаче на завишени изисквания към водачите, осъществяващи превоза на ученици и към самите пътни превозни средства, въведени с разпоредбата на чл.68а от Наредбата, говорят за по-висока степен на сигурност, което изключва възможността за квалифицирането на конкретното деяние, като маловажен случай. Такова би могло да е налице, ако не е попълнен някой от реквизитите на уведомлението, но не е в случаите, когато въобще такова не е подадено.

Законосъобразно на превозвача е наложена имуществена санкция на основание общата санкционна разпоредба на чл.105, ал.1 от ЗАвП. Последната предвижда, че за нарушения на този закон и на подзаконовите нормативни актове, издадени въз основа на него, с изключение на изискванията за превоз на опасни товари, за които не е предвидено друго наказание, се налага наказание глоба или имуществена санкция 200.00 лв. Размерът на санкцията е фиксиран и наказващият орган няма възможност да го променя.

Настоящият съдебен състав намира, че първоинстанционният съд е положил усилия да събере относимите към спора доказателства, като е дал възможност на жалбоподателя да сочи доказателства и да прави доказателствени искания, с което е изпълнил задължението си по чл.107 от НПК. Решението е постановено при правилно приложение на материалния закон, при липса на допуснати съществено нарушение на съдопроизводствените правила, поради което и следва да бъде потвърдено.

Водим от горните мотиви и на основание чл.221, ал.2, пр.първо АПК съдът

                                             Р     Е     Ш     И     :

 

 ОСТАВЯ В СИЛА решение №440 от 11.12.2018 год., постановено по АНД №762/2018 год. по описа на Районен съд Казанлък.

Решението не подлежи на обжалване и/или протестиране.

 

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                                      ЧЛЕНОВЕ: 1.  

 

                                                                                            2.