Р    Е    Ш    Е    Н    И    Е

 

 

131                                         11.04.2019 г.                              гр. Стара Загора

 

  В   И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

 

 

         Старозагорският административен съд, в публично съдебно заседание на четвърти април  през две хиляди и деветнадесета година в състав:

                   

                                                             Председател:    БОЙКА ТАБАКОВА

                                                                       

                                                                                                                                   Членове:   ИРЕНА ЯНКОВА      

                                                                               РАЙНА ТОДОРОВА

 

при секретар Албена Ангелова        

и с участието на прокурор Румен Арабаджиков  

като разгледа докладваното от  съдия  ИРЕНА ЯНКОВА   КАН дело № 113 по описа  за 2019 год., за да се произнесе съобрази следното:

Производството е с правно основание чл.208 и сл. от АПК във връзка с чл.63, ал.1, предл.2 от ЗАНН.

 

Образувано е по касационна жалба от Първо районно управление Стара Загора  при ОД на МВР-Стара Загора, подадена чрез процесуалния представител  главен юрисконсулт Р.М.,  против Решение № 31 от 10.01.2019г., постановено по АНД № 2476/ 2018г по описа на Районен съд Стара Загора, с което е отменено Наказателно постановление /НП/ № 1959а-1373/ 21.09.2017г., издадено от Началника на Първо районно управление - Стара Загора при ОД на МВР-Стара Загора. 

В касационната жалба се излагат доводи за неправилност на обжалваното решение, като постановено при допуснати нарушения на съдопроизводствените правила и в нарушение на материалния закон – касационни основания по чл.348, ал.1, т.1 и т.2 от НПК.Оспорва се извода на съда, че жалбата на дееца е допустима.Неправилно районният  съд бил приел, че АНО бил приложил неправилно разпоредбата на чл. 58,ал.1 от ЗАНН. Счита, че в случая са безспорно установени нарушението, нарушителя и неговата вина, поради което моли обжалваното съдебно решение да бъде отменено и да се потвърди издаденото наказателно постановление.

 

Ответникът по касационната жалба Т.Ж.С.,  чрез пълномощника си адв. Д., изразява становище за неоснователност на жалбата.

 

Представителят на Окръжна прокуратура Стара Загора дава заключение за неоснователност на жалбата и предлага съдебното решение, като законосъобразно и постановено при правилно приложение на материалния закон да бъде оставено в сила

 

Касационният състав на съда като взе предвид събраните по делото доказателства, наведените основания от жалбоподателя, мотивите към обжалваното решение и след служебна проверка по реда на чл.218, ал.2 от АПК на обжалваното решение на Районен съд Стара Загора, прие за установено следното:

 

Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 АПК, вр. чл. 63, ал. 1 ЗАНН и от надлежна страна, за която съдебното решение се явява неблагоприятно, поради което е процесуално допустима.

 

Разгледана по същество, се явява неоснователна.

 

Производството пред Районен съд Стара Загора се е развило по жалба на  Т.Ж.С. против НП № 1959а-1373/ 21.09.2017г., издадено от Началника на Първо районно управление - Стара Загора при ОД на МВР-Стара Загора.  с което на Т.С. на основание чл. 45, ал. 3, предл. 1 от Закона за закрила на детето /ЗЗД/ е наложено административно наказание  глоба  в размер на 300 лв. за нарушение на чл. 8, ал. 3 и ал. 4  от същия закон. Административнонаказателното обвинение от фактическа страна се основава на това, че на 19.08.2017г. около 00.30 часа в гр.Стара Загора, на кръстовището на ул. „ Цар Иван Шишман” и ул. „ Пазарска”, при извършена полицейска проверка е установено, че г-жа С. в качеството си на родител не е придружила и не е осигурила пълнолетно дееспособно лице  за придружител след 22 часа  на обществени места на дъщеря си Ж.И. Илиева ЕГН **********, която не е навършила 18 годишна възраст

С обжалваното решение Старозагорският районен съд е отменил наказателното постановление по съображения за неговата формална и материална незаконосъобразност.Съдът е приел, че в случая АНО не е посочил кое от двете алтернативни форми на нарушение е извършило лицето , което е довело и до липса на индивидуализация на деянието Отделно от това съдът е изложил мотиви и за формална незаконосъобразност на НП. Прието е, че в нарушение на чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН деянието е описано непълно от фактическа страна, тъй като не е било посочено в какво качество е санкционирано лицето – родител или настойник.Според АУАН детето е малолетно, а в НП детето Ж.И. било изписано , че е непълнолетно.Имало разминаване и  в часовете, през които детето не може да излиза само на обществени места: в  АУАН – е 20 часа, а в НП -22 часа. Това несъответствия били съществени и не давали възможност на нарушителя да разбере защо е санкциониран и какво точно нарушение е извършил.

 

 

Решението на Старозагорския районен съд е правилно, но не по всички изложени в него мотиви.

Правилно съдът е приел, че жалбата не е просрочена Разпоредбата на  чл. 58,ал.2 от ЗАНН съставлява изключение от общото правило, че препис от НП се връчва срещу подпис на нарушителя /чл. 58,ал.1 от ЗАНН//. За да се счита за редовно връчено по този ред, следва да са налице кумулативно предвидени от закона предпоставки, а именно нарушителя да не е намерен на посочения от него адрес, а новият му такъв да не е известен. В представената по делото докладна записка  от 14.12.2018 г. / л. 12/ е посочено лаконично „ посетих адреса, никой не отвори.” Правилно съдът е приел, че не става ясно дали нарушителят е променил адреса си и кое лице е търсено на адреса, тъй като в докладната записка е записано , че се търси физическо лице с друго ЕГН, а не това, изписано в наказателното постановление Ето защо настоящият съд споделя доводите, изложени във въззивното решение, че не е налице редовно връчване на оспореното НП по реда на  чл. 58,ал.2 от ЗАНН, поради което следва да се приеме, че въззивната жалба е подадена в законен срок и е допустима за разглеждане.

 

 Настоящият състав на съда намира, че наказателното постановление не отговаря на императивните изисквания на чл. 57,ал.1  т. 5 и т. 6 от ЗАНН и Смисълът на регламентираните в чл. 57, ал.1 ,т. 5 и т. 6 от ЗАНН императивни изисквания е в наказателното постановление да бъдат посочени всички съставомерни елементи на деянието, обстоятелствата при които е извършено и законовата разпоредба която е нарушена, по начин, даващ възможност да се направи индивидуализация на административното нарушение. Това, от една страна е от значение за съдебния контрол за материална законосъобразност на наказателното постановление, а от друга - чрез конкретизацията на нарушението от фактическа и правна страна, се обезпечава правото на защита на лицето, привлечено към административнонаказателна отговорност, в съдържанието на което се включва и правото му да знае точно какво административно нарушение се твърди че е извършило, за да може да организира защитата си в пълен обем.

 Липсва изискуемото се от закона ясно, точно и конкретно формулиране и конкретизация на административното обвинение от фактическа страна. В АУАН  е повдигнато обвинение за това , че лицето не е придружило  и не  е осигурило придружител на малолетното си дете след 20 часа, а в НП е посочено, че   нарушителят не е придружил непълнолетното си  дете, не е осигурил придружител – дееспособно  лице след 22 часа.  Това разминаване  между обвинението , повдигнато с АУАН и с НП е съществено и нарушава правото на защита на привлеченото към административно наказателна отговорност лице Фактически обстоятелства, на каква възраст е лицето  дори и да може да се установи от съдържащите се в административнонаказателната преписка доказателства, е следвало да намерят обективен израз и в съдържанието на наказателното постановление при описанието на нарушението, а не да се извличат по пътя на формалната или правната логика. Правоприлагането по принцип, и в частност административнонаказателното такова, не може да почива на предположения. Административните наказания са форма на държавна принуда - репресивни мерки, водещи до ограничаване на права или вменяване на задължения, по повод неправомерно поведение на определено лице. Именно с оглед този характер на административните наказания законодателят е предвидил строго формални процесуални правила за реализирането на административнонаказателната отговорност. В този смисъл всяко формално нарушение на изискванията за индивидуализация на извършеното нарушение, опорочава наказателното постановление и е основание за неговата отмяна. В случая изложената в обстоятелствената част на наказателното постановление фактическа обосновка на административното обвинение е неясна и в известна степен противоречива, което има за последица невъзможност да се установи в какво точно се изразява възприетото от административнонаказващия орган деяние като такова, осъществяващо състава на твърдяното нарушение. С оглед на направеното в наказателното постановление описание на нарушението, административното обвинение не е формулирано конкретно, ясно и точно от фактическа страна. Това винаги представлява съществено процесуално нарушение, тъй като засяга правото на защита на нарушителя, а и възпрепятства извършването на съдебен контрол за материална законосъобразност на наказателното постановление при преценката за правилното приложение на закона при определяне съставомерността на деянието и неговата правна квалификация.

АНО не е посичил в НП и коя законова разпоредба е нарушена. Посочването на нарушената разпоредба както в АУАН, така и в наказателното постановление, са задължителни реквизити съгласно съответно по чл. 57, ал.1 т.6 от ЗАНН. Не изписването им, както и погрешното им изписване, винаги са основания за отмяната на обжалваното наказателно постановление. Строго формалният характер на административнонаказателното производство по ЗАНН цели да се гарантира в пълна степен правото на защита на нарушителя.

 

 

   С оглед на изложеното обжалваното решение на Старозагорския районен съд, като постановено при правилно приложение на материалния закон следва да бъде оставено в сила, а касационната жалба се явява неоснователна  

 

     Водим от тези мотиви и на основание чл. 221, ал.2, предл. първо от АПК, Старозагорският административен съд

 

 

 

 

                         Р     Е     Ш     И :

 

 

   ОСТАВЯ   В СИЛА Решение № 31 от 10.01.2019г., постановено по АНД № 2476/ 2018г по описа на Районен съд Стара Загора, с което е отменено Наказателно постановление № 1959а-1373/ 21.09.2017г., издадено от Началника на Първо районно управление - Стара Загора при ОД на МВР-Стара Загора. 

.   

 

  

Решението не подлежи на обжалване и/или протестиране.

                        

 

        ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                                 

 

      ЧЛЕНОВЕ: 1.     

    

 

                                               2.