Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е    180

 

гр. Стара Загора, 29.05.2019 година

 

 

 В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Старозагорският административен съд, в публично заседание на двадесет и пети април две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

 

                                                   Председател: ГАЛИНА ДИНКОВА

                                                             Членове:     МИХАИЛ РУСЕВ

                                                                           СТИЛИЯН МАНОЛОВ

 

 

при секретаря: Албена Ангелова

и с участието на прокурора: Маргарита Димитрова      

като разгледа докладваното от съдия Манолов КАН дело № 119 по описа за 2019г., за да се произнесе съобрази следното:

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/, във връзка с чл.63, ал.1, изр. второ  от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

 

Образувано е по касационна жалба на РУ на МВР гр.Казанлък против против Решение №21 от 16.01.2019г., постановено по АНД № 1225/2018г. по описа на Районен съд – Казанлък, с което е отменено Наказателно постановление (НП) №18-0284-003381 от 22.10.2018г. на Началник РУП към ОД на МВР Стара Загора, РУ Казанлък. В жалбата се съдържат оплаквания за незакосъобразност на решението, като твърденията са за постановяването му при неправилно приложение на материалния закон и допуснати съществени нарушения на процесуалните правила - касационни основания по чл. 348, ал.1, т.1 и т. 2 от НПК във вр. с чл.63, ал.1, изр. второ от ЗАНН. Посочено е, че видно от талона за изследване в същия изрично е вписано от страна на санкционираното лице, че приема показанията на техническото средство. Обосновано е, че санкционният акт отговаря на императивните изисквания на чл.57 от ЗАНН.  Въз основа на изложени в жалбата съображения е направено искане за отмяна на решението и за постановяване на друго, с което да бъде потвърдено издаденото НП.

 

Ответникът по касация П.Ц.П., редовно и своевременно призован за съдебно заседание, не се явява и не изпраща представител по делото, и не взема становище по основателността на жалбата.

 

Представителят на Окръжна прокуратура дава заключение за неоснователност на жалбата, като сочи, че решението на Районен съд – Казанлък е правилно и законосъобразно.

 

Касационният състав на съда, като взе предвид събраните по делото доказателства, наведените основания от жалбоподателя, мотивите към обжалваното решение и след служебна проверка на същото за наличие на основанията по чл.218, ал.2 от АПК, прие за установено следното:

 

Касационната жалба е подадена в законоустановения срок от надлежна страна и е процесуално допустима.

 

Разгледана по същество жалбата се явява основателна.

 

Производството пред Районен съд – Казанлък се е развило по жалба на П.Ц.П. против НП №18-0284-003381 от 22.10.2018г., издадено от Началник РУП към ОД на МВР Стара Загора,  РУ Казанлък, с което въз основа на Акт за установяване на административно нарушение (АУАН) серия „Д“, бланков №0708673/11.10.2018г., на П.Ц.П. са наложени административни наказания „глоба” в размер на 500 лв. и „лишаване от право да управлява МПС“ за срок от шест месеца, на основание чл.174, ал.1, т.1 от ЗДвП. От фактическа страна административното обвинение се основава на това, че П.Ц.П. на 11.10.2018г., около 17:20 часа, в гр.Николаево, на ул.Кап. Райчо Николов до дом № 51, в посока юг-север, като водач на товарен автомобил „Фолксваген Кади“, с рег.№ ******, собственост на „Вълеви-ООД“ ООД гр.Чирпан, управлява автомобила с концентрация на алкохол в кръвта 0,72 промила, установено чрез издишвания от водача въздух в тарирано техническо средство Drager Alcotest 7510, с фабричен №ARDN-0023, в 17:27 часа на 11.10.2018г. Издаден е талон за медицинско изследване бл. № 0011141, в който водачът вписва собственоръчно, че приема показанията на техническото средство. Отказва да даде кръв за анализ. Нарушението не е маловажно. С това деяние се сочи за нарушена разпоредбата на чл.5, ал.3, т.1 от ЗДвП.

 

С обжалваното съдебно решение Районен съд Казанлък е отменил изцяло посоченото НП. Прието е за безспорно установено, че с действието си жалбоподателят е осъществил противоправно и виновно деяние, което е в нарушение на разпоредбата на чл.5, ал.3, т.1 от ЗДвП. Посочено е, че извършеното е формално административно нарушение по смисъла на чл.6 от ЗАНН, с което са осъществени всички обективни и субективни признаци от значение за състава на нарушението. Обсъдени са възраженията на жалбоподателя, като същите са приети за неоснователни. Изложени са съображения, че извършеното нарушение е констатирано с годно техническо средство, преминало последваща проверка, като административнонаказващият орган (АНО) е изпълнил задълженията си съобразно чл.57, ал.1, т.5 и т.6 от ЗАНН. Обосновано е, че контролния орган не е дал възможност на проверяваното лице да направи своя избор за начина, по който да бъде изследван за алкохол, като по този  начин е било нарушено правото му защита.

 

Решението на Районен съд Казанлък е неправилно.

 

Настоящия касационен състав споделя напълно изводите на районния съд за съставомерност и доказаност на извършеното от ответника по касация административно нарушение и за съответствие на санкционния акт с разпоредбата на чл.57 от ЗАНН, но не и за нарушаване на правото на защита на санкционираното лице. Съгласно разпоредбата на чл.3а от Наредба №1/19.07.2017г. установяването на концентрацията на алкохол в кръвта се извършва с доказателствен анализатор, показващ концентрацията на алкохол в кръвта чрез измерването му в издишания въздух и отчитащ съдържанието на алкохол в горните дихателни пътища (доказателствен анализатор), или с медицинско и химическо лабораторно изследване, в три случая: когато лицето откаже извършване на проверка с техническо средство или тест; когато лицето не приема показанията на техническото средство или теста; когато физическото състояние на лицето не позволява извършване на проверка с техническо средство или тест. В случая от приложения в материалите на въззивното дело талон за изследване №0011141 се установява, че проверяваното лице е приело показанията на техническото средство, което е удостоверено в подписа му, положен в този документ. Т.е. в случая не е налице нито една от посочените в чл.3а от Наредбата хипотези за установяване на алкохол в кръвта по различен от извършения с техническото средство начин. Следователно изводът на районния съд за нарушено право на защита на санкционираното лице, поради това, че не му е дадена възможност да направи избор по кой начин да бъде изследван за алкохол, се явява неправилен, тъй като проверяваното лице е приело показанията на техническото средство и не са били налице основания за установяване на концентрацията на алкохол в кръвта по друг начин.

 

С оглед изложеното настоящият касационен състав намира, че като е отменил НП районният съд е постановил акта си в нарушение на материалния закон, поради което оспореното решение следва да се отмени и вместо него да се постанови друго, с което да се потвърди санкционния акт.

 

Неоснователно е оплакването на касатора за допуснато съществено нарушение на процесуалните правила при постановяване на решението, което дори не е конкретизирано в жалбата, а касационната инстанция няма задължение да проверява служебно съдебния акт в такава насока.

 

Водим от тези мотиви и на основание чл. 221, ал.2, предл. второ от АПК, Старозагорският административен съд

 

Р     Е     Ш     И :

 

  ОТМЕНЯ Решение №21/16.01.2019г. постановено по АНД № 1225/2018г. по описа на Районен съд Казанлък.

 

ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление №18-0284-003381 от 22.10.2018г. на Началник РУП към ОД на МВР Стара Загора, РУ Казанлък.

 

Решението не подлежи на обжалване и/или протестиране.

 

  

                           ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                                          

                                                                   ЧЛЕНОВЕ:   1.

 

 

                                                                                           2.