Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е    179

 

гр. Стара Загора, 29.05.2019 година

 

 

 В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Старозагорският административен съд, в публично заседание на двадесет и пети април две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

 

                                                      Председател: ГАЛИНА ДИНКОВА

                                                                Членове:     МИХАИЛ РУСЕВ

                                                                             СТИЛИЯН МАНОЛОВ

 

 

при секретаря:  Албена Ангелова

и с участието на прокурора: Маргарита Димитрова      

като разгледа докладваното от съдия Манолов КАН дело № 123 по описа за 2019г., за да се произнесе съобрази следното:

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/, във връзка с чл.63, ал.1, изр. второ  от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

 

Образувано е по касационна жалба на Дирекция „Инспекция по труда“ Стара Загора против Решение №47 от 18.01.2019г., постановено по АНД № 3103/2018г. по описа на Районен съд – Стара Загора, с което е отменено Наказателно постановление (НП) №24-002135 от 14.11.2018г. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда“ Стара Загора. В жалбата се съдържат оплаквания за незакосъобразност на решението, като твърденията са за постановяването му при неправилно приложение на материалния закон - касационно основание по чл.348, ал.1, т.1 от НПК във вр. с чл.63, ал.1, изр. второ от ЗАНН. Сочи се, че неправилно районния съд е приел, че от юридическа страна административното обвинение не е формулирано в необходимата цялост и пълнота, тъй като в акта за установяване на административно нарушение (АУАН) като основание за нарушението е записана разпоредбата на чл.200, ал.1, т.3 от Наредба №7 за минималните изисквания за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд на работните места при използване на работно оборудване във връзка с чл.261, ал.1, т.6 и чл.261, ал.3 от Наредба №16-116 за техническата експлоатация на енергообзавеждането, като последната разпоредба регламентира ясно срока извършване на измерване. Обосновава се, че неправилно въззивния съд е приел, че е налице нарушение на разпоредбата на чл.57, ал.1, т.6 от ЗАНН. Въз основа на изложени в жалбата съображения е направено искане за отмяна на решението и за постановяване на друго, с което да бъде потвърдено издаденото наказателно постановление.

 

Ответникът по касация „т.м.“ АД София, редовно и своевременно призован за съдебно заседание, не изпраща представител по делото и не взема становище по основателността на жалбата.

 

Представителят на Окръжна прокуратура дава заключение за неоснователност на жалбата, като сочи, че решението на Районен съд – Стара Загора е правилно и законосъобразно.

 

Касационният състав на съда, като взе предвид събраните по делото доказателства, наведените основания от жалбоподателя, мотивите към обжалваното решение и след служебна проверка на същото за наличие на основанията по чл.218, ал.2 от АПК, прие за установено следното:

 

Касационната жалба е  подадена в законоустановения срок от надлежна страна и е процесуално допустима.

 

Разгледана по същество жалбата се явява неоснователна.

 

Предмет на съдебен контрол пред Районен съд Стара Загора е НП №24-002135 от 14.11.2018г., издадено от Директора на Дирекция „Инспекция по труда“ Стара Загора, въз основа на АУАН №24-002135 от 19.10.2018г., с което на „т.м.“ АД гр.София, е наложена имуществена санкция в размер на 300 лв., на основание чл.416, ал.5, вр. чл.415в, ал.1, вр. чл.413, ал.2 от КТ.

 

Като административно нарушение са преценени следните обстоятелства: При извършена проверка по спазване на трудовото законодателство на 02.10.2018г., на обект:  павилион „Лафка“, находящ се в гр.Стара Загора, ул.Ген. Гурко и бул.Руски  - югоизточен ъгъл, стопанисван от „т.м.“ АД, ЕИК 175127176, със седалище и адрес на управление гр.София, р-б възраждане, ул.Княз Борис I №161 и по представени документи на 19.10.2018г. в Дирекция „Инспекция по труда“ Стара Загора, се установява, че „т.м.“ АД, в качеството на работодател, не е осигурил измерване на съпротивлението спрямо земя на заземителните уредби на обект ST13 – Павилион „Лафка“, намиращ се в гр.Стара Загора, ул.Ген. Гурко и бул.Руски – югоизточен ъгъл – ежегодно. Последното измерване е извършено на 22.08.2017г., в нарушение от 23.08.2018г. С това деяние се сочи нарушена разпоредбата на чл.200, ал.1, т.2 от Наредба №7/23.09.1999 г. за минималните изисквания за здравословни и  безопасни условия на труд на работните места и при използване на работното оборудване /НМИЗБУТРМИРО/.

 

За да отмени наказателното постановление, Районен съд Стара Загора приема, че същото не отговаря на императивните изисквания на чл.57, ал.1, т.6 от ЗАНН, тъй като административнонаказателното обвинение е непълно от юридическа страна до такава степен, че жалбоподателят да може да го разбере в неговата цялост, за да организира адекватно защитата си. Прието е, че разпоредбата на чл.200, ал.1, т.2 от НМИЗБУТРМИРО е бланкетна по характер и препраща към изискванията за експлоатация на енергопотребителите, поради което, за да бъде нарушено конкретно подобно изискване, съответно нормата трябва да го регламентира. Обосновано е, че в случая не е изрично посочена разпоредбата, предвиждаща изискване и респективно задължение за жалбоподателя ежегодно да измерва съпротивлението спрямо земя на заземителните уреди в стопанисвания от него обект.

 

Решението на Районен съд Стара Загора е правилно.

 

Вмененото на ответника по касация административно нарушение се изразява в неосигуряване на измерване на съпротивлението спрямо земя на заземителните уредби на процесния обект, което е следвало да се извършва ежегодно. Но в посочения за нарушен законов текст на чл.200, ал.1, т.2 от  НМИЗБУТРМИРО не е предвидено спазване на такова изискване. Съгласно посочената разпоредба при проектирането, строежа и експлоатацията на електрически уреди, съоръжения, уреди, инструменти и друго работно оборудване, за което това е необходимо, се спазват изискванията за експлоатацията на енергопотребителите. В тази разпоредба не е предвидено изискване на ежегодно измерване на съпротивлението. При тези данни следва да се приеме, че в случая е налице несъответствие между описаните в санкционния акт факти и нарушената правна норма, което опорочава издаденото НП и е абсолютно основание за отмяната му. Поради това като е констатирал процесуалната незаконосъобразност на НП, правилно районният съд го е отменил, без да разглежда спора по същество.

 

С оглед изложените съображения съдът намира, че не е налице твърдяното касационно основание на чл.348, ал.1, т.1, поради което обжалваното решение като валидно, допустимо, постановено в съответствие с материалния закон и при спазване на съдопроизводствените правила, следва да бъде оставено в сила.

 

Водим от тези мотиви и на основание чл. 221, ал.2, предл. първо от АПК, Старозагорският административен съд

 

Р     Е     Ш     И :

 

  ОСТАВЯ В СИЛА Решение №47/18.01.2019г. постановено по АНД № 3103/2018г. по описа на Районен съд Стара Загора.

 

Решението не подлежи на обжалване и/или протестиране.

 

  

                           ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                                          

                                                                   ЧЛЕНОВЕ:   1.

 

 

                                                                                           2.