Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е                         

          

              158       15.05.2019 година   град Стара Загора

             

 

              В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А  

 

 

         Старозагорският административен съд, в публично съдебно  заседание на осемнадесети април през две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                                  Председател:   БОЙКА ТАБАКОВА

 

                                                 Ч                                                                           Членове:    ИРЕНА ЯНКОВА

                                                                              РАЙНА ТОДОРОВА

 

 

при секретар Николина Николова      

и с участието на прокурор Константин Тачев                                          

като разгледа докладваното от съдия  Р. Тодорова  КАН дело № 137 по описа  за 2019 год., за да се произнесе съобрази следното:

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/, във връзка с чл.63, ал.1, изр. второ  от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

 

Образувано е по касационна жалба на Община Казанлък против Решение № 14 от 14.01.2019г., постановено по АНД № 998/ 2018г. по описа на Казанлъшкия районен съд, с което е отменено като незаконосъобразно Наказателно постановление № 2181/ 17.07.2018г., издадено от Секретаря на Община Казанлък.   

 

В жалбата се съдържат оплаквания за постановяване на съдебното решение в нарушение и при неправилно приложение на закона - касационно основание по чл. 348, ал.1, т.1 във вр. с ал.2 от НПК във вр. с чл.63, ал.1, изр. второ от ЗАНН. Жалбоподателят оспорва като необоснован направения от въззивния съд извод, че  при издаването на наказателното постановление са допуснати съществени нарушения на регламентираните в ЗАНН формални изисквания и процесуални правила. Поддържа, че не е налице възприетото от Казанлъшкия районен съд несъответствие на наказателното постановление с императивните изисквания по чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН досежно неговото съдържание. Твърди, че административнонаказателното обвинение е обосновано в необходимата и достатъчна степен от фактическа страна с описание на нарушението и обстоятелствата, при които е извършено. Направено е искане обжалваното съдебно решение да бъде отменено и вместо него да се постанови друго, с което да бъде потвърдено като правилно и законосъобразно Наказателно постановление № 2181/ 17.07.2018г., издадено от Секретаря на Община Казанлък. 

 

 Ответникът по касационната жалба – „КАЧУЛЕВ КОМЕРС” ООД, гр. Крън, чрез управителя на дружеството, в представения по делото писмен отговор оспорва жалбата като неоснователна и моли да бъде отхвърлена. Поддържа че обосновано, в съответствие и при правилно приложение на закона Казанлъшкият районен съд е отменил наказателното постановление, като незаконосъобразно.

 

 Представителят на Окръжна прокуратура – Стара Загора в съдебно заседание дава заключение че касационната жалба е основателна и предлага съдебното решение да бъде отменено, като неправилно и незаконосъобразно.     

 

 Касационният състав на съда, след като обсъди събраните по делото доказателства, наведеното от жалбоподателя касационно основание, доводите и становищата на страните и като извърши на основание чл.218, ал.2 от АПК служебна проверка на валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното съдебно решение с материалния закон, намира за установено следното:

         

           Касационната жалба е подадена в законово установения срок, от надлежна страна за която съдебният акт е неблагоприятен и е процесуално допустима.

 

           Разгледана по същество е неоснователна.   

 

Производството пред Районен съд – Казанлък се е развило по жалба на „КАЧУЛЕВ КОМЕРС” ООД, гр. Крън, против Наказателно постановление № 2181/ 17.07.2018г., издадено от Секретаря на Община Казанлък, упълномощен със Заповед № 426/ 29.03.2018г. на Кмета на Община Казанлък, с което, въз основа на съставен Акт за установяване на административно нарушение /АУАН/ № 002 181 от 19.06.2018г., на „КАЧУЛЕВ КОМЕРС” ООД е наложена имуществена санкция в размер на 1000 лева, на основание чл.206, ал.1 във вр. с чл.3, ал.2, т.2 от Закона за туризма /ЗТ/. Административно наказателното обвинение от фактическа страна се основава на това, че при извършена на 23.05.2018г. проверка в заведение за бързо обслужване – каравана, стопанисвана от „КАЧУЛЕВ КОМЕРС” ООД, намираща се в с. Дунавци, републикански път I - 6 на разклона за гр. Шипка, е установено, че търговецът предоставя туристически услуги в некатегоризиран туристически обект по чл.3, ал.2, т.2 от Закона за туризма. По време на проверката е установено, че има разположени 5 броя маси с 20 места за сядане пред търговския обект – заведение за бързо обслужване тип каравана.

 

           Казанлъшкият районен съд е отменил обжалваното наказателно постановление по съображения за неговата процесуална и материална незаконосъобразност. Въззивният съд е приел, че съдържанието на наказателното постановление не съответства на императивните законови изисквания по чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН за пълно описание на нарушението от фактическа страна, тъй като административно наказващият орган не е посочил всички релевантни за съставомерността на деянието факти и обстоятелства.  Прието е, че допуснатите нарушения са съществени такива, имащи за последица фактическа необоснованост на административното обвинение и представляващи абсолютно основание за отмяна на наказателното постановление, като незаконосъобразно.  В мотивите към решението са изложени и съображения, че извършването на вмененото на санкционирания търговец  нарушение не е доказано по безспорен и несъмнен начин

 

   Решението на Казанлъшкия районен съд е правилно.  

 

             Изцяло се споделя направения от въззивния съд извод за фактическа необоснованост на административнонаказателното обвинение, поради несъответствие на съдържанието на наказателното постановление с императивните изисквания по чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН. При правилно приложение на закона съдът е приел, че липсва изискуемото се описание на нарушението от фактическа страна. Изложената в обстоятелствената част на наказателното постановление фактическа обосновка е непълна, като непълното описание касае обстоятелства, свързани с обективни признаци от състава на нарушението. Всъщност съдържащото се в НП като описание на нарушението изложение се свежда до констатация, възпроизвеждаща текста на административнонаказателната разпоредба на чл.206, ал.1 от ЗТ /че търговецът предоставя туристически услуги в некатегоризиран туристически обект по чл.3, ал.2, т.2 от Закона за туризма/, при посочване на броя масите и определените от проверяващите като брой места за сядане пред търговския обект.

               Следва да се отбележи, че в наказателното постановление не е посочена и нарушената материалноправна законова разпоредба, регламентираща задължение, неизпълнението на което се субсумира в административнонаказателния състав по чл.206, ал.1 от ЗТ. Очевидно нормата на чл.3, ал.2, т.2 от ЗТ, дефинираща кои са туристическите обекти и в частност определяща заведенията за бързо обслужване като туристически обекти, не представлява нарушената законова разпоредба по см. на чл.57, ал.1, т.6 от ЗАНН, доколкото посочената норма не съдържа правило за поведение. С оглед на регламентираното изпълнително деяние по чл.206, ал.1 от Закона за туризма, нарушената законова разпоредба, която следва да бъде посочена в съдържанието на наказателното постановление за обосноваване на обвинението от правна страна, е материалноправната норма, регламентираща правило за поведение - задължение или забрана, неизпълнението /неспазването/ на която определя деянието като противоправно и е основание за квалифицирането му като административно нарушение по чл.206, ал.1 от Закона за туризма. В случая не е посочена  нарушената разпоредба от Закона за туризма, което съставлява съществено нарушение на императивното изискване по чл.57, ал.1, т.6 от ЗАНН.

 

          Административните наказания са форма на държавна принуда - репресивни мерки по повод неправомерно поведение на определено лице, като с оглед този им характер законодателят е предвидил строго формални процесуални правила и изисквания за реализирането на административнонаказателната отговорност. Всяко нарушение на изискванията за индивидуализация на извършеното нарушение, било то от фактическа или от правна страна, като ограничаващо правото на защита на нарушителя, реализиращо се в рамките на фактически и юридически формулираното съдържание на наказателното постановление, представлява съществено процесуално нарушение. Ето защо в случая посочените по-горе процесуални нарушения опорочават наказателното постановление и са абсолютно основание за неговата отмяна, като незаконосъобразно, както правилно е приел Казанлъшкият районен съд.

                

        С оглед на изложените съображения съдът намира че не е налице твърдяното касационно основание, поради което обжалваното решение като валидно, допустимо, постановено в съответствие и при правилно приложение на закона, следва да бъде оставено в сила.

 

   Водим от горното и на основание чл. 221, ал.2, предл. първо от АПК, Старозагорският административен съд

 

 

                         Р     Е     Ш     И :

 

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 14 от 14.01.2019г., постановено по АНД № 998/ 2018г. по описа на Казанлъшкия районен съд, с което е отменено като незаконосъобразно Наказателно постановление № 2181/ 17.07.2018г., издадено от Секретаря на Община Казанлък. 

 

Решението не подлежи на обжалване и/или протестиране.

 

 

 

                                          

                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                           ЧЛЕНОВЕ: 1.     

                                                                          

 

                                                                                   2.