Р    Е    Ш    Е    Н    И    Е

 

 

167                                                21.05.2019 г.                          гр. Стара Загора

 

 

       В   И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

 

            Старозагорският административен съд, в публично съдебно заседание на двадесет и пети април през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

                                                                                                                                           

               

                                                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГАЛИНА ДИНКОВА

 

                                                                                                                                                                                  ЧЛЕНОВЕ: ДАРИНА ДРАГНЕВА

 

                                                                                                   МИХАИЛ РУСЕВ

       

при секретар  Албена Ангелова                                                                       

и с участието на прокурор Маргарита Димитрова

като разгледа докладваното от  съдия  Г. Динкова КАН дело № 154 по описа за 2019 год, за да се произнесе съобрази следното:

 

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл.63, ал.1, изр. второ  от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.   

 

Образувано е по касационна жалба на Държавна агенция за метрологичен и технически надзор /ДАМТН/ против Решение № 90/ 11.02.2019 г., постановено по АНД № 2595/ 2018 г. по описа на Районен съд - Стара Загора, с което е отменено Наказателно постановление /НП/ № НЯСС-357/ 07.09.2018 г., издадено от ВРИД Председател на ДАМТН.  В жалбата се съдържат оплаквания за незаконосъобразност на решението като постановено в нарушение на материалния закон - касационно основание по чл. 348, ал.1, т.1 от НПК във вр. с чл.63, ал.1, изр. второ от ЗАНН. Оспорва се изводът на съда за допуснати съществени процесуални нарушения при съставяне на АУАН и издаване на НП. Твърди, че от събраните по делото доказателства безспорно се установява наличието на съставомерно от обективна страна деяние по повдигнатото административнонаказателно обвинение, обосновано в необходимата степен от фактическа и правна страна в съдържанието на НП при спазване на императивните изисквания на чл.57, ал.1 от ЗАНН. Поддържа, че административнонаказващият орган е приложил правилно материалния закон, като е посочил за нарушена правната норма на чл.141, ал.1, т.1 от Закона за водите, към която препраща санкционнната норма на чл.200, ал.1, т.38 от Закона за водите. По изложените съображения е направено искане за отмяна на решението и за постановяване на  друго, с което да бъде потвърдено  НП като законосъобразно.  

 

Ответникът по касационната жалба – Община О., в представено по делото писмено становище, оспорва касационната жалба като неоснователна. Моли съда да потвърди атакуваното решение.

 

        Представителят на Окръжна прокуратура – Стара Загора дава заключение, че касационната жалба е основателна и предлага решението да бъде отменено като се потвърди наказателното постановление. 

Касационният състав на съда, след като обсъди събраните по делото доказателства, наведеното от жалбоподателя касационно основание, доводите и становищата на страните и като извърши на основание чл.218, ал.2 от АПК служебна проверка на валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното съдебно решение с материалния закон, намира за установено следното:

         

           Касационната жалба е подадена в законоустановения срок, от надлежна страна за която съдебният акт е неблагоприятен и е процесуално допустима.

 

Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

 

 Предмет на съдебен контрол пред Районен съд – Стара Загора е НП № НЯСС-357/ 07.09.2018 г., издадено от ВРИД Председател на ДАМТН, с което на Община О., на основание чл. 200, ал. 1, т. 38 от Закона за водите е наложено административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 2000 лв за нарушение на чл.141, ал.1, т.1 от Закона за водите. Като административно нарушение са преценени обстоятелствата, че при извършена проверка на 04.05.2018г. на язовир „Ястребово“ /до пътя/, находящ се в поземлен имот № 000219 в землището на с. Ястребово, Община О., собственост на Община О., чрез обход и оглед на малка язовирна стена и съоръженията към нея и преглед на документацията от експлоатацията е установено, че водният откос е силно ерозирал по цялата си дължина между кота корона и кота водно ниво, като някои от ерозиралите участъци са укрепени с камък; през затворния орган на основния изпускател не преминава водно количество, няма данни и не се наблюдава извършването на ремонтно - възстановителни работи по същия; съгласно констативен протокол от 16.04.2018г., изготвен по заповед № 113/02.04.2018г. на Кмета на Община О., основния изпускател е неизправен; по време на проверката язовира прелива през десния /южен/ преливник с около 15 см над преливния ръб; т.е. че язовирната стена и основния изпускател не се поддържат в техническа изправност. Неизправността на основния изпускател - невъзможността да се регулира водното ниво в язовира и констатираното високо водно ниво по време на проверката създават предпоставки за възникването на аварийни ситуации. За проверката е съставен констативен протокол № 07-06-23/04.05.2018г. Извършеното не представлява маловажен случай по смисъла на чл.28 от ЗАНН.

    При осъществения контрол за законосъобразност  Районен съд Стара Загора  е приел, че в производството по издаване на  обжалваното НП са допуснати съществени процесуални нарушения. Обосновава  несъответствие на съдържанието му с императивните законови изисквания по чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН за пълно описание на нарушението от фактическа страна, тъй като административнонаказващият орган не е посочил всички релевантни факти и обстоятелства за съставомерността на вмененото неизпълнение на задължение по чл.141, ал.1 т.1 от Закона за водите /бездействие/. В мотивите към решението са изложени съображения, че допуснатите нарушения са съществени такива, имащи за последица фактическа необоснованост на повдигнатото на санкционираното лице административно обвинение и представляващи абсолютно основание за отмяна на НП като незаконосъобразно. 

Решението на Старозагорския районен съд е правилно.

Настоящият касационен състав на Административен съд – Стара Загора изцяло споделя извода на въззивния съд за несъответствие съдържанието на издаденото наказателно постановление с императивните изисквания по чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН.

В случая административнонаказателната отговорност на Община О. е ангажирана на основание чл.200, ал.1, т.38 от Закона за водите /нова – ДВ, бр. 58 от 2015 г., в сила от 1.01.2016 г./ за това, че като собственик на описания в НП язовир не е изпълнила задължението по чл.141, ал.1, т.1 от Закона за водите за осигуряване поддържането в техническа изправност на язовирната стена и съоръженията към нея.  Съгласно разпоредбата на чл.141, ал.2 от ЗВ условията и редът за осъществяване на техническата и безопасната експлоатация на язовирните стени и на съоръженията към тях и за осъществяване на контрол за техническото им състояние се определят с наредба на Министерския съвет по предложение на председателя на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор. Следователно, за да се изпълни изискването на чл.57 ал.1 т.5 от ЗАНН е необходимо въз основа на установените факти да се отправи фактическо и правно обвинение за неизпълнение на конкретните подзаконови разпоредби, тъй като нормата на чл. 141, ал.1, т.1 от ЗВ е обща като въвеждаща задължение за поддържане на посочените обекти в техническа изправност, а конкретиката на това задължение се съдържа в наредбата по чл. 141, ал.2 от Закона за водите. Съгласно чл.2 от Наредбата за условията и реда за осъществяване на техническата и безопасна експлоатация на язовирните стени и на съоръженията към тях, както и на контрол на техническото им състояние, подзаконовия нормативен акт регламентира: 1. правата и задълженията на собствениците и лицата, осъществяващи техническата експлоатация; 2. изискванията за осъществяване на техническата експлоатация в различните й етапи; 3. изискванията за осигуряване на безопасна експлоатация в нормални, екстремни и аварийни условия; 4. набирането и обработката на информацията от метеорологичния, хидрологичния и техническия мониторинг; 5. редът за извършване на оценка на сигурността, анализи за техническото състояние и формиране на експертни технически съвети за приемането им; 6. архивирането и въвеждането на регистър и единна номенклатура за съхраняваната документация за язовирните стени и съоръженията към тях. Следователно за пълнота на обвинението е необходимо да се посочат конкретните действия, чрез които лицето по чл.141, ал.1 от ЗВ изпълнява задължението си за поддържане на съоръжението в техническа изправност и кои регламентирани в посочената наредба изисквания за техническа и безопасна експлоатация не са спазени, за да се обоснове, от една страна, правния извод, че фактите сочат на техническа неизправност на язовирната стена и/или съоръженията към нея, а от друга - да се даде възможност на наказаното лице да упражни правото си на защита в пълен обем.

По тези съображения съдът намира, че не е налице твърдяното касационно основание, поради което обжалваното решение като валидно, допустимо и постановено в съответствие и при правилно приложение на закона, следва да бъде оставено в сила.

 

Водим от горните мотиви и на основание чл.221, ал.2, предл.първо от АПК, Старозагорският административен съд

 

Р     Е     Ш     И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА  Решение № 90/ 11.02.2019 г., постановено по АНД № 2595/ 2018 г. по описа на Районен съд - Стара Загора.

Решението не подлежи на обжалване и протестиране.

                       

 

 

                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                    ЧЛЕНОВЕ: 1.    

 

                                                                                                          2.