Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е              

                                                                                          

            191       06.06.2019 година   град Стара Загора

 

 

 

                           В    И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

         Старозагорският административен съд, в публично съдебно заседание на шестнадесети май през две хиляди и деветнадесета година в състав:

                                                                              

                                                                                                                               

                                                   Председател:   БОЙКА ТАБАКОВА

 

                                                 Членове:           ИРЕНА ЯНКОВА  

                                                                              РАЙНА ТОДОРОВА

 

 

при секретар Николина Николова     

и с участието на прокурор Румен Арабаджиков                                        

като разгледа докладваното от  съдия  ИРЕНА ЯНКОВА  КАН дело № 180 по описа  за 2019г., за да се произнесе съобрази следното:

 

           Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл.63, ал.1, изр. второ  от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.   

 

Образувано е по касационна жалба на дирекция „Инспекция по труда” гр. Стара Загора против решение № 78 от 01.02.2019 година., постановено по АНД № 3271/ 2018г. по описа на Старозагорския районен съд, с което е отменено  Наказателно постановление № 24 – 002153/ 28.11.2018г., издадено от Директора на Дирекция “Инспекция по труда” – Стара Загора, като незаконосъобразно

В жалбата се съдържат оплаквания за постановяване на съдебното решение в нарушение и при неправилно приложение на закона,  - касационно основание по чл. 348, ал.1, т.1 НПК във вр. с чл.63, ал.1, изр. второ от ЗАНН. Жалбоподателят оспорва направения от въззивния съд извод, че административнонаказателното обвинение е недоказано и че НП не отговаряло на императивните изисквания на чл. 57,ал.1т. 5 от ЗАНН. Твърди, че в НП било изрично изписано, че работодателят не е платил на девет работника 60 процента от брутното трудово възнаграждение или поне минималната работна заплата . Към административно наказателната преписка бил приложен списък на лицата, спрямо които това задължение на работодателя не е изпълнено и той бил неразделна част от преписката . Тези работници и служители били посочени в справката, поради което не можело да се възприеме извода на съда за нарушение на чл. 57,ал.1, т. 5 т ЗАНН ,

 

 

Ответникът по касационната жалба –  ДП „ Транспортно строителство и възстановяване „ поделение Пловдив , чрез процесуалния си представител оспорва жалбата като неоснователна и моли да бъде отхвърлена. Поддържа че обосновано, в съответствие и при правилно приложение на закона Старозагорския районен съд е направил извод, че извършването на вмененото на санкционираното лице нарушение  не е доказано по безспорен и несъмнен начин.

 

Представителят на Окръжна прокуратура – Стара Загора в съдебно заседание дава заключение за неоснователност на касационната жалба и предлага съдебното решение да бъде оставено в сила, като правилно и законосъобразно.

 

           Касационният състав на съда, след като обсъди събраните по делото доказателства, наведените от жалбоподателя касационни основания, доводите и становищата на страните и като извърши на основание чл.218, ал.2 от АПК служебна проверка на валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното съдебно решение с материалния закон, намира за установено следното:

         

           Касационната жалба е подадена в законово установения срок, от надлежна страна за която съдебният акт е неблагоприятен и е процесуално допустима.

          

           Разгледана по същество жалбата е неоснователна.

 

Производството пред Районен съд – Стара Загора се е развило по жалба на ДП „ Транспортно строителство и възстановяване „ поделение Пловдив  против Наказателно постановление № 24 – 002153/ 28.11.2018г., издадено от Директора на Дирекция “Инспекция по труда”, с което, въз основа на съставен Акт за установяване на административно нарушение /АУАН/ № 24 - 002153 от 29.10.2018г., на ДП „ Транспортно строителство и възстановяване „ поделение Пловдив   в качеството му на работодател, на основание чл. 414, ал.1 от Кодекса на труда /КТ/, е наложена имуществена санкция в размер 1500лв., за нарушение на чл. 245, ал.1 от КТ. Административнонаказателното обвинение от фактическа страна се основава на това, че при извършена проверка по спазване на трудовото законодателство на 16.10.2018г. на обект ДП” Транспортно строителство и възстановяване” – складова база Калояновец, село Калояновец  и на 25.10.2018 и на 29.10.2018 г. по представени официални писмени документи в Дирекция „Инспекция по труда” - Стара Загора, е установено, че ДП „ Транспортно строителство и възстановяване „ поделение Пловдив   в качеството си на работодател,  е изплатил за м. юли 2018 г- трудовото възнаграждение в размер на 450 лева по 50 лева на всеки един от деветте работници и служители, полагащи труд в обекта. .ДП „ Транспортно строителство и възстановяване” не е изплатило в предприятието или по банков път на всичките 9 работника по трудово правоотношение в държавното предприятие – складово база Калояновец трудово възнаграждение в общ размер от 4637,75 лева, представляващо 60 на сто от брутното им трудово възнаграждение, но не- по –малко от минималната работна заплата в срока, съгласно утвърдените на 21.06.2016 г „ Вътрешни правила за организация на работната заплата в ДП „Транспортно строителство и възстановяване” до 30.08.2018 г. Нарушението е извършено на 31.08.2018 година.

 

   Старозагорският  съд е приел, че при съставянето на АУАН и издаването на наказателното постановление са допуснати нарушения на регламентираните в ЗАНН процесуални правила и формални изисквания. . В АУАН и обстоятелствената част на НП не бил конкретизирани и посочени факти и обстоятелства, релевантни за състава на нарушението. Било посочено , че е изплатено частично трудовото възнаграждение на девет работника и общата сума на изплатеното трудово възнаграждение и общата сума на минимално дължимото възнаграждение . Не било посочено конкретно имената на работници , както е минимално дължимото възнаграждение на всеки едни от тях .Поради неконкретизиране на  тези факти фактическата обстановка се явявала  била непълна и съдът бил в невъзможност да разбере и провери работниците имат ли качество на работници , респективно държавното предприятие явява ли се техен работодател . Посочване само на част от обстоятелствата при които е извършено административното нарушение означавала неизпълнение на задълженията по чл. 57,ал.1 т.5 от ЗААН, основание за  отмяна на НП

 

            Решението на Старозагорския районен съд е постановено в съответствие и при правилно приложение на закона. 

 

         Отговорността на дружеството – работодател, е ангажирана за нарушение на чл.245, ал.1 от КТ, която разпоредба регламентира  при добросъвестно изпълнение на трудовите задължения на работника или служителя да се гарантира изплащането на трудово възнаграждение в размер 60 на сто от брутното му трудово възнаграждение, но не по-малко от минималната работна заплата за страната. Административнонаказателното обвинение от фактическа страна е обосновано с това, че ДП „ Транспортно строителство и възстановяване „ поделение Пловдив  в  качеството му на работодател, не е изплатило на девет броя работника трудово възнаграждение в размер на 60 на сто от брутното трудово възнаграждение, но не по-малко от минималната работна заплата юли 2018 година. в размер на 4637,75 лева. . Вярно е че в НП е посочено , че е приложен списък с имената на тези работници . Видно от справка за изплатени трудови възнаграждения / лист 20 от делото/ списъчният състав на работещите в складовата база Калояновец е 14 човека и не е ясно за кои точно работници АНО е приел, че  не им е изплатено трудовото възнаграждение. Непосочване на техните имена прави административно наказателното обвинение непълно , тъй като съдът не може да провери дали тези лица наистина работят по трудово правоотношение в складовата база с. Калояновец и явява ли се за тях ДП „ Транспортно строителство и възстановяване „ поделение Пловдив  работодател. Правилно е прието от съда, че  фактическата обстановка се явява неясна, така както е описана в НП  и поставя в невъзможност и работодателят да разбере спрямо кои лица е извършил нарушение и извършено ли е изобщо нарушение на трудовото законодателство, изразяващо се в неплащане на трудово възнаграждение в срок. При така извършеното описание на нарушението , правилно е прието от съда от една страна , че НП не отговаря на императивните изисквания на чл. 57,ал.1т.5 от ЗАНН,а от друга страна че  административно нарушение не е доказано по безспорен начин.

          

С оглед на изложените съображения съдът намира, че обжалваното решение като валидно, допустимо и постановено в съответствие и при правилно приложение на закона и при спазване на съдопроизводствените правила, следва да бъде оставено в сила.

 

          Водим от горното и на основание чл. 221, ал.2, предл. първо от АПК, Старозагорският административен съд

 

 

                      Р     Е     Ш     И :

 

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 78 от 01.02.2019 година., постановено по АНД № 3271/ 2018г. по описа на Старозагорски районен съд, с което е отменено  Наказателно постановление № 24 – 002153/ 28.11.2018г., издадено от Директора на Дирекция “Инспекция по труда” – Стара Загора, като незаконосъобразно.

   Решението не подлежи на обжалване и/или протестиране.

                          

 

 

         ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                           ЧЛЕНОВЕ: 1.     

                                                                      

   

        2.