Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

                                                                                                                                                                                                                                      Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е                                                                                                                                                           

          217       26.06.2019 година    град Стара Загора

             

 

              В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А  

 

 

            Старозагорският административен съд, в публично съдебно  заседание на тринадесети юни през две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                                  Председател:   БОЙКА ТАБАКОВА

 

                                                 Ч                                                                           Членове:   ИРЕНА ЯНКОВА

                                                                              МИХАИЛ РУСЕВ

 

При секретаря  Пенка Маринова   

И с участието на прокурор Петко Георгиев                                           

като разгледа докладваното от  съдия ИРЕНА ЯНКОВА  КАН дело № 198 по описа  за 2019 год., за да се произнесе съобрази следното:

 

   Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл.63, ал.1, изр. второ от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.  

   Образувано е по касационна жалба на Е.А.Г. *** против Решение № 121 от 21.03.2019г., постановено по АНД № 183/ 2019г. по описа на Казанлъшкия районен съд в частта, с което е потвърдено като незаконосъобразно Наказателно постановление № 19-0284 -000026/17.01.2019 г. на началника на РУ към ОД на МВР гр. Стара Загора, РУ Казанлък  с наложено на Е.А.Г. административно наказание „глоба” в размер 100лв., на основание чл.183, ал.5, т.1 от ЗДвП, за нарушение на чл. 6, т.1 от ЗДвП

  

В жалбата се съдържат оплаквания за постановяване на съдебното решение при неправилно приложение на закона и при допуснати съществени в нарушения на процесуалните правила - касационни основания по чл. 348, ал.1, т.1 и т.2 от НПК във вр. с чл.63, ал.1, изр. второ от ЗАНН. Жалбоподателят оспорва извода на въззивния съд, че при издаването на наказателното постановление не  са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, довели до ограничаване правото на защита на санкционираното лице. НП не отговаряло на императивните изисквания на чл. 57,ал.1т.т.6 от ЗАНН. Поддържа, че сочената за нарушена разпоредба- чл. 6,т.1 от ЗДвП съдържала повече от една алтернативи и не било ясно какво точно нарушение бил извършил Липсата на конкретизация на приложимите законови разпоредби ограничавало правото му на защита и той не бил в състояние да разбере какво точно нарушение му се вменява да е извършил . Диспозитивът на съдебното решение бил противоречив и той не можел да разбере коя част от наложените наказания били отменени. Направено е искане обжалваното съдебно решение да бъде отменено и вместо него да се постанови друго, с което да бъде отменено изцяло Наказателно постановление № 19-0284 -000026/17.01.2019 г. на началника на РУ към ОД на МВР гр. Стара Загора, РУ Казанлък.

 

Ответникът по касационната жалба –Районно управление Полиция към Областна дирекция на Министерство на вътрешните работи – Стара Загора, РУ Казанлък   не изпраща представител и не взема становище по подадената касационна жалба

 

Представителят на Окръжна прокуратура – Стара Загора в съдебно заседание дава мотивирано заключение че касационната жалба е неоснователна и предлага съдебното решение, като постановено при правилно приложение и в съответствие с материалния закон да бъде оставено в сила в нарушение и при неправилно приложение на закона, да бъде отменено и да бъде потвърдено наказателното постановление. 

 

Касационният състав на съда, след като обсъди събраните по делото доказателства, наведените от жалбоподателя касационни основания, доводите и становищата на страните и като извърши на основание чл.218, ал.2 от АПК служебна проверка на валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното съдебно решение с материалния закон, намира за установено следното:

         

           Касационната жалба е подадена в законово установения срок, от надлежна страна за която съдебният акт е неблагоприятен и е процесуално допустима.

 

           Разгледана по същество жалбата е неоснователна.

 

Производството пред Казанлъшкия районен съд се е развило по жалба на Е.А.Г. против Наказателно постановление /НП/ Наказателно постановление № 19-0284 -000026/17.01.2019 г. на началника на РУ към ОД на МВР гр. Стара Загора, РУ Казанлък , с което, въз основа на Акт за установяване на административно нарушение /АУАН/ серия Д № 855798/ 10.01.2019г., на Е.Г. са наложени следните административни наказания: „глоба” в размер 100лв., на основание чл.183, ал.5, т.1 от ЗДвП, за нарушение на чл. 6, т.1 от ЗДвП и „ глоба” в размер на 20лв на основание чл. 185 от ЗДвП за нарушение на чл. 190,ал.3 от ЗДвП. Административнонаказателното обвинение от фактическа страна се основава на това, че на 10.01.2019г. в 16.55ч., в гр. Казанлък на бул. „23 Пехотен шипченски полк”  в посока запад – изток, управлява собствения си лек автомобил „ Шкода Октавия” с рег. № *****, като на кръстовището с ул. „ Александър Стамболийски” водачът преминава през кръстовището на неразрешаващ сигнал /червен/ на светофарната уредба, работеща в нормален режим. 

           Казанлъшкият районен съд е  потвърдил наказателно постановление в частта на наложеното наказание на касатора на основание чл.183, ал.5, т.1 от ЗДвП, за нарушение на чл. 6, т.1 от ЗДвП  по съображения за неговата материална и процесуална законосъобразност. Въззивният съд е приел, при издаването на наказателното постановление  не са допуснати съществени нарушения на регламентираните в ЗАНН процесуални правила и формални изисквания, довели до ограничаване правото на защита на санкционираното лице, поради поставянето му в невъзможност да разбере извършването на какво точно нарушение му се вменява. Приел е, че съдържанието на наказателното постановление съответства на императивните законови изисквания по чл.57, ал.1, т.5 и т.6 от ЗАНН за пълно, точно и ясно описание на нарушението от фактическа и правна страна. В мотивите към решението са изложени и съображения за доказаност на описаната в наказателното постановление фактическа обстановка и съотв. на административно наказателното обвинение по приложената от наказващия орган санкционна норма на чл.183, ал.5, т.1 от ЗДвП. , като в останалата част за наложено на касатора наказание      основание чл. 185 от ЗДвП за нарушение на чл. 190,ал.3 от ЗДвП.го е отменил , като незаконосъобразно, за което е изложил подробни мотиви

 

Решението на Казанлъшкия районен съд е постановено при правилно приложение на закона.      

 

Изцяло се споделя извода на въззивния съд, че съдържанието на наказателното постановление съответства на императивните изисквания на чл. 57, ал.1, т.5 и т.6 от ЗАНН за пълно, ясно и точно описание на нарушението и обстоятелствата по извършването му. Пълнотата на описанието, както от фактическа, така и от правна страна, е функция на конкретния административнонаказателен състав. В случая Е.Г. е санкциониран на основание чл.183, ал.5, т.1 от ЗДвП, съгласно която разпоредба се наказва с глоба 100 лв. водач, който преминава при сигнал на светофара, който не разрешава преминаването. От фактическа страна извършването на вмененото на санкционираното лице нарушение се основава на това, че на10.01.2019г. в 16.55ч., в гр. Казанлък на бул. „23 Пехотен шипченски полк”  в посока запад – изток, управлява собствения си лек автомобил „ Шкода Октавия” с рег. № *****, като на кръстовището с ул. „ Александър Стамболийски”*****, водачът преминава през кръстовището на неразрешаващ сигнал /червен/ на светофарната уредба, работеща в нормален режим.  В съставения АУАН и в издаденото въз основа на него НП, за обосноваване на административното обвинение от правна страна, като нарушена законова разпоредба е посочена нормата на чл. 6, т.1 от ЗДвП, регламентираща, че  участниците в движението са длъжни да съобразяват своето поведение със сигналите на длъжностните лица, упълномощени да регулират или да контролират движението по пътищата, както и със светлинните сигнали, с пътните знаци и с пътната маркировка.

 

С оглед на така направеното описание на нарушението от фактическа страна и административнонаказателната разпоредба на чл.183, ал.5, т.1 от ЗДвП, по която е подведен под отговорност ксатора, очевидно е, че не е налице твърдяната от касатора „липса на описание на всички обстоятелства от съставомерен характер, при които е било извършено нарушението”.  С посочването, че „водачът навлиза и преминава през кръстовището на неразрешаващ сигнал /червен/ на светофарната уредба”, в необходимата и достатъчна степен точно, ясно и конкретно са описани обстоятелствата, с които не е било съобразено поведението на водача на МПС. Посочването на „следващото се поведение” от червения светлинен сигнал на светофарната уредба, което е следвало да съобрази санкционираното лице по време на движението, не може да се определи като необходим елемент от съдържанието на наказателното постановление, както неправилно е приел въззивният съд. След като е посочен конкретния светлинен сигнал в т.ч. че същият представлява неразрешаващ сигнал /червен/ на светофарната уредба, при който водачът е предприел навлизането и преминаването през кръстовището, не може да се приеме наличието на неясна и неточна фактическа формулировка на административно наказателното обвинение. Всички съставомерни обстоятелства, с оглед направената квалификация на деянието като нарушение по чл.183, ал.5, т.1 от ЗДвП /преминаване при сигнал на светофара, който не разрешава преминаването/, са посочени в наказателното постановление.

Действително доколкото нормата на чл.6, ал.1 от ЗДвП регламентира няколко самостоятелни изисквания към участниците в движението в т.ч. към водачите на МПС /да съобразяват поведението си със сигналите на длъжностните лица, упълномощени да регулират или да контролират движението по пътищата; със светлинните сигнали; с пътните знаци и с пътната маркировка/, в наказателното постановление при посочване на нарушена законова разпоредба, цифрово не е конкретизирано кое точно предложение на чл.6, т.1 от ЗДвП наказващият орган е приел, че е нарушено. Това обаче, с оглед на направеното фактическо описание на нарушението, не може да бъде определено като съществено процесуално нарушение, опорочаващо НП и представляващо основание за неговата отмяна. С посочването, че Е Г. управлявайки лек автомобил навлиза и преминава през кръстовището на неразрешаващ сигнал /червен/ на светофарната уредба, очевидно по никакъв начин не ограничено правото на защита на санкционираното лице от гл.т. на това да разбере кое точно изискване по чл.6, т.1 от ЗДвП не е изпълнил. Отделно от това изрично в НП е посочено, че извършеното от водача на МПС нарушение се изразява в „несъобразяване поведението си със светлинните сигнали, с което виновно е нарушил чл.6, т.1 от ЗДвП” т.е макар и при липса на цифрова конкретизация, текстово е възпроизведеното предложението по чл.6, т.1 от ЗДвП, което е прието за нарушено.

          Ето защо обоснован от гледна точка на доказателствата е изводът на въззивния съд  за доказаност на извършеното нарушение по чл.6, т.1 от ЗДвП

          Диспозитивът  на съдебното решение е ясен и от него е видно в коя част НП е отменено и в коя потвърдено НП ,още повече, че именно против потвърдената част на НП  са изложените от касатора доводи за недоказаност на извършеното от него  нарушение  по чл.6, т.1 от ЗДвП

           С оглед на изложеното обжалваното решение на Казанлъшкия районен съд като постановено при правилно приложение на закона, следва да бъде оставено в сила

 

             Водим от горните мотиви и на основание чл. 221, ал.2, предл. първо от АПК, Старозагорският административен съд

 

 

                        Р     Е     Ш     И :

 

 

ОСТАВЯ  в сила  Решение № 121 от 21.03.2019г., постановено по АНД № 183/ 2019г. по описа на Казанлъшкия районен съд в частта, с което е потвърдено като незаконосъобразно Наказателно постановление № 19-0284 -000026/17.01.2019 г. на началника на РУ към ОД на МВР гр. Стара Загора, РУ Казанлък  с наложено на Е.А.Г. административно наказание „глоба” в размер 100лв., на основание чл.183, ал.5, т.1 от ЗДвП, за нарушение на чл. 6, т.1 от ЗДвП

Решението не подлежи на обжалване и/или протестиране.

                   

   

 

     ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                                

 

                                                     ЧЛЕНОВЕ: 1.      

 

                                                                             2.