Р    Е    Ш    Е    Н    И    Е

 

233                                       01.07.2019 год.                        гр. Стара Загора

 

 В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Старозагорският административен съд, в публично заседание                          на двадесети юни през две хиляди и деветнадесета год. в състав:

 

                                                                Председател: ГАЛИНА ДИНКОВА

 

                                                                        Членове: ДАРИНА ДРАГНЕВА

                                                                                         МИХАИЛ РУСЕВ

 

при секретаря Албена Ангелова и с участието на прокурора Румен Арабаджиков като разгледа докладваното от съдия М. Русев КАН дело №214 по описа за 2019 год., за да се произнесе съобрази следното:

 

Производството е по чл. 208 и следващите от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/, във вр. с чл.63, ал.1 от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

Образувано е по касационна жалба на Държавната комисия по хазарта (ДКХ), подадена чрез пълномощника юрисконсулт Р.Д.против решение №114/22.02.2019 год., постановено по НАХД №3223/2018 год. на Районен съд - Стара Загора, с което е отменено издаденото от председателя на ДКХ наказателно постановление (НП) № 139/14.11.2018 год., с което на „г.ф.“ООД, ЕИК 130567228, за нарушение на чл.4, ал.1, т.4 от Общите правила за организацията на работата и финансовия контрол при организиране на хазартни игри с игрални автомати, (ОПОРФКОХИИА, обн., ДВ, бр. 32 от 8.04.2014 год.), на основание чл.108, ал.1 от Закона за хазарта (ЗХ), е наложена имуществена санкция в размер на 3000.00 лв.

С касационната жалба се иска отмяна на оспорвания съдебен акт и потвърждаване на наказателното постановление. Счита се, че решението на районния съд е неправилно, поради нарушения на материалния закон и при допуснати съществени процесуални нарушения. Възразява срещу изводите в него за липсата на осъществено административно нарушение и за месечното водене на отчетите по чл.4, ал.1, т.1 от Общите правила. Оспорва и извода за липсата на посочване на дата на извършване на вмененото административно нарушение, като твърди, че неизпълнението на чл.4, ал.1, т.4, вр. ал.5 от ОПОРФКОХИИА, представлява продължавано административно нарушение – осъществено чрез бездействие, което е настъпило от датата на която е следвало да бъде изготвен и обобщен месечният отчет за месец април 2018 год. за провежданите в игралната зала допълнителни (бонус) игри – края на месеца, т. е. последното негово число и към момента на проверката нарушението не е било преустановено. Контролните органи са установили бездействие, което не може да бъде установено с точно определена дата, а е определяемо по период – от крайната дата за изпълнение на задължението, до датата на установяване на нарушението.

Ответникът по касационната жалба – "г.ф."ООД, ЕИК-130567228, гр. София, представлявано от управителя М.Ц.Т., чрез пълномощника си по делото адв. Н. в. редовно уведомен, не се явява и не изпраща представител за съдебното заседание. В представеният отговор на касационната жалба излага подробни съображения за нейната неоснователност.

Представителят на Окръжна прокуратура – Стара Загора в съдебно заседание дава заключение за неоснователност на жалбата, поради което счита, че съдебното решение, следва да бъде потвърдено.   

Касационният състав на съда, след като обсъди събраните по делото доказателства, наведените от жалбоподателя касационни основания, доводите и становищата на страните и като извърши на основание чл.218, ал.2 от АПК служебна проверка на валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното съдебно решение с материалния закон, намира за установено следното:

 Касационната жалба е подадена в законово установения срок, от надлежна страна и е процесуално допустима. Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

Пред районния съд била установена следната фактическа обстановка:

На 16.05.2018 год. контролните органи на ДКХ извършили проверка в игрална зала в гр. Стара Загора на ул. „****“№**, в която се организирали хазартни игри с игрални автомати от "г.ф."ООД с удостоверение за издаден лиценз № 000030-3997/10.04.2018 год. на ДКХ. При проверката било установено, че в игралната зала се провежда допълнителна бонус игра с наименования „Ежедневна обединена бонус игра“. При проверка относно спазването на Общите правила за организацията на работата и финансовия контрол при организирането на хазартни игри с игрални автомати, са изискани и представени отчети за изпратени парични и предметни награди при допълнителна /бонус/ игра или турнир в игрална зала. Установено е, че отчет за изплатени парични и предметни награди при допълнителна /бонус/ игра или турнир в иглана зала за месец април 2018 год. не се води по образец, съгласно  приложение №4 към чл.4, ал.1, т.4 от ОПОРФКОХИИА – липсва подпис на крупието удостоверило спечелената предметна/парична награда. За направените констатации е съставен констативен протокол № 006679/16.05.2018 год. с приложения като същият е подписан от свидетелите на проверката /служители на първо район управление на МВР Стара Загора/, поради отказ да се подпише от управител зала и крупието, присъстващи по време на проверката. Всички факти и обстоятелства, доказващи нарушени4ето, са надлежно посочени в акт за установяване на административно нарушение (АУАН) № 001205/09.10.2018 год., в който нарушението е описано по този начин и е квалифицирано като нарушение на чл.4, ал.1, т.4 от ОПОРФКОХИИА. В законоустановеният срок по чл.44, ал.1 от ЗАНН, са постъпили писмени възражения по акта с вх.№П-255/09.10.2018 год., в които са изложени съображения, че не е налице нарушение на посочената разпоредба, тъй като дружеството е провело две допълнителни игри и за всяка от тях е съставен надлежен „отчет за изплатени парични и предметни награди при допълнителна /бонус/ игра“. Твърди, се че отчетите са съставени и подписани на датите, посочени във всеки от тях. Възражението е прието за неоснователно, след което било издадено оспореното пред районния съд наказателно постановление №139/14.11.2018 год. на председателя на ДКХ и на дружеството било наложена имуществена санкция от 3000 лева на основание чл.108, ал.1 от ЗХ.

За да постанови оспореното решение районният съд е приел на първо място, от описанието на фактите не може се направи извод за допуснато нарушение на чл.4, ал.1, т.4 от Общите правила. В самите правила не е посочено тези образци дали са месечни или дневни – те се издават за всяка една игра в зависимост от момента на провеждането й. На второ място е приел, че както в съставеният АУАН, така и наказателното постановление липсва дата на нарушението. Посочването само, че на 16.05.2018 год. била извършена проверка в игралната зала, при която е констатирано, че не са съставени месечните отчети за изплатени парични и предметни награди в (бонус) игрите за месец април 2018 год., която обаче е датата на установяване на нарушението, но не е и датата на неговото извършване. Приел, че дори и да е налице някакво нарушени, то същото следва да бъде квалифицирано като маловажно по смисъла на чл.28 от ЗАНН и да бъде предупреден нарушителя устно или писмено.

Решението на районния съд е правилно и законосъобразно.

Предмет на касационна проверка съгласно чл. 218 от АПК е решението на районния съд само на посочените в жалбата пороци, като за валидността, допустимостта и съответствието на първоинстанционния акт с материалния закон съдът следи служебно.

На дружеството ответник е наложена имуществена санкция за това, че месечния отчет за изплатени парични и предметни награди при допълнителна бонус игра или турнир в игралната зала не се води по образец Приложение №1, тъй като липсват подписи на крупиетата за проведените допълнителни бонус игри и изплатените награди за тях през месец април 2018 год. – нарушение на чл.4 ал.1 т.4 вр. с ал.5 от Правилата. Дата на нарушението не е посочена, както обосновано е прието от Районен съд Стара Загора, което е достатъчно и самостоятелно основание за отмяната на обжалваното наказателно постановление.

Посочената като нарушена разпоредба, въвежда задължение на организатора на хазартни игри да води отчет за изплатени парични и предметни награди при допълнителна /бонус/ игра или турнир в игралната зала – по образец, съгласно приложение №4. Образецът има задължително удостоверително съдържание за ден, месец година, индивидуализиращи данни за организатора на хазартните игри, вида на допълнителната бонус игра или турнир, номер по реда, дата на която е спечелена предметната или парична награда, час на спечелване, сума в лева или предмет, има, презиме, фамилия и подпис на спечелилия участник, има, фамилия и подпис на крупие. Този образец /посочените данни, удостоверени с подписите на участника и крупието/ се попълва за всяка една допълнителна игра или турнир, което произтича от задължението по чл.4, ал.5 от Правилата – данните в месечния отчет за изплатени парични и предметни награди от проведените допълнителни игри или турнири в игрална да се записват текущо през месеца т.е. при приключване на всяка игра, като в края на месеца се обобщават, съгласно приложение №4. Следователно разпоредбите на чл.4, ал.1, т.4 и на чл.4, ал.5 от Правилата въвеждат две задължения:  за съдържанието на отчета /чл.4 ал.1 т.4/, и за времето на неговото водене /текущо, с обобщаване в края на месеца/ – по аргумент от чл.4 ал.5 от Правилата. Обвинението за водене на отчет, чието съдържание не съответства на образец приложение №4, тъй като липсват задължителните подписи на крупието за две дати през месеца е подведено в обстоятелствената част на наказателното постановление като нарушение на чл.4, ал.1, т.4 от Правилата, но в нарушение на чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН след тази правна квалификация, е посочено, че е нарушена разпоредбата на чл.4 ал.1 т.4 вр. с чл.4, ал.5 от Правилата и имуществената санкция по чл.108, ал.1 от ЗХ се налага за нарушение на чл.4, ал.1, т.4 вр. с ал.5 от Правилата, в противоречие със словното обвинение за несъответно съдържание. В касационната жалба се твърди, че липсата на подпис на крупието сочи на правен извод за липса на отчет за съответната игра т.е. нарушава се изискването за текущо водене на отчета по чл.4 ал.5 от Правилата, но такова обвинение не е повдигнато. Задължение на АНО е да прецени дали липсата на подпис на крупието срещу данните за играта води до нарушаване на изискването за текущо водене на отчета по чл.4 ал.5 от Правилата или е в противоречие със задължителното му съдържание по образец Приложение №4, сочещо на неизпълнение на чл.4, ал.1, т.4 от Правилата. След като е повдигнато обвинение за противоречие със задължителното съдържание на отчета, квалифицирано като нарушаване на чл.4, ал.1, т.4 от Правилата, то наложената имуществена санкция за неспазване и на задължението по чл.4 ал.5 от същите Правила е довело до противоречие в наказателното постановление, което е порок по смисъла на чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН.

            Водим от горното и на основание чл. 221, ал.2, предл. първо от АПК, Старозагорският административен съд

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение №114/22.02.2019 год., постановено по НАХД №3223/2018 год. на Районен съд - Стара Загора.

Решението не подлежи на обжалване и/или протестиране.

                   

                                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                                       ЧЛЕНОВЕ:1.

 

                    2.