Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

                                                                                                                                                                                                                                  Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е                                                                                                                                                       

           248       24.07.2019 година   град Стара Загора

             

 

              В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А   

 

 

          Старозагорският административен съд, в публично съдебно  заседание на четвърти юли през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

 

                                                  Председател:   БОЙКА ТАБАКОВА

 

                                                 Ч                                                                           Членове:    ИРЕНА ЯНКОВА

                                                                              РАЙНА ТОДОРОВА

 

при секретар Пенка Маринова      

и с участието на прокурор Константин Тачев                                           

като разгледа докладваното от  съдия  Р. Тодорова  КАН дело № 230 по описа  за 2019 год., за да се произнесе съобрази следното:

 

   Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл.63, ал.1, изр. второ от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.  

 

   Образувано е по касационна жалба на С.В.В. ***, подадена чрез пълномощника му адв. В.Д. ***, против Решение № 25 от 11.04.2019г., постановено по АНД № 11/ 2019г. по описа на Районен съд – Раднево,  с което е потвърдено като правилно и законосъобразно Наказателно постановление № 18-0327-001195 от 13.11.2018г., издадено от Началника на Районно управление – Раднево към Областна дирекция на МВР – Стара Загора.

   В жалбата се съдържат оплаквания за постановяване на съдебното решение в нарушение и при неправилно приложение на закона - касационно основание по чл. 348, ал.1, т.1 във вр. с ал.2 от НПК във вр. с чл.63, ал.1, изр. второ от ЗАНН. Жалбоподателят оспорва направения от въззивния съд извод, че при издаването на наказателното постановление не са допуснати съществени нарушения на нормативно регламентираните формални изисквания и процесуални правила. Поддържа, че е налице несъответствие между фактическото описание на нарушението в съдържанието на съставения акт за установяване на административно нарушение и в издаденото въз основа на него наказателно постановление от гл. т на съставомерното изпълнително деяние, което несъответствие неправилно е прието от въззивния съд като допусната техническа грешка в изписването. Твърди, че необосновано съдът е приел, че не са допуснати съществени нарушения на процесуалните и на формалните изисквания, регламентирани в Наредба № 1 от 19.07.2017г. за реда за установяване на концентрацията на алкохол в кръвта и/или употребата на наркотични вещества или техни аналози, при съставянето и връчването на талона за медицинско изследване. С подробно изложени съображения по наведеното касационно основание е направено искане обжалваното съдебно решение да бъде отменено и вместо него да са постанови друго, с което изцяло да бъде отменено като неправилно и незаконосъобразно потвърдено Наказателно постановление № 18-0327-001195 от 13.11.2018г. на Началника на РУ – Раднево към ОД на МВР – Стара Загора.

 

Ответникът по касационната жалба – Районно управление – Раднево към Областна дирекция на МВР – Стара Загора, редовно и своевременно призован за съдебно заседание, не изпраща представител по делото и не взема становище по основателността на жалбата.

 

Представителят на Окръжна прокуратура – Стара Загора в съдебно заседание дава заключение за неоснователност на касационната жалба и предлага съдебното решение да бъде оставено в сила, като правилно и законосъобразно.   

 

Касационният състав на съда, след като обсъди събраните по делото доказателства, наведеното от жалбоподателя касационно основание, доводите и становищата на страните и като извърши на основание чл.218, ал.2 от АПК служебна проверка на валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното съдебно решение с материалния закон, намира за установено следното:

         

           Касационната жалба е подадена в законово установения срок, от надлежна страна за която съдебният акт е неблагоприятен и е процесуално допустима.

 

           Разгледана по същество жалбата е частично основателна.

 

           Производството пред Радневския районен съд се е развило по жалба на С.В.В. *** против Наказателно постановление № 18-0327-001195 от 13.11.2018г., издадено от Началника на Районно управление – Раднево към Областна дирекция на МВР – Стара Загора, с  което, въз основа на съставен Акт за установяване на административно нарушение /АУАН/ № Д456820/ 24.10.2018г., на С.В. са наложени административни наказания, както следва: глоба в размер 2 000лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 24 месеца, на основание чл.174, ал.3, предл. второ от ЗДвП и глоба в размер на 20лв., на основание чл. 185 от ЗДвП, за нарушение на чл.150А, ал.1 от ЗДвП. Административнонаказателното обвинение от фактическа страна се основава на това, че на 24.10.2018г. в 18.10 часа в гр. Раднево, ул. „Загоре“ в посока север – юг,  С.В. управлява собствения си лек автомобил с рег. № ******** с изтекъл на 03.10.2018г. срок на валидност на СУМПС № 259035143, като водачът на МПС отказва да бъде изпробван с техническо средство DRUG CHECK 3000 № REF 8325554 за установяване употребата на наркотични вещества. В обстоятелствената част на наказателното постановление е посочено, че водачът е видимо превъзбуден със стабилна походка и говор, като е заявил, че предната вечер е употребил марихуана. Сочи се и че му е издаден талон за медицинско изследване № 0016339, в който водачът посочва, че отказва да даде кръвна проба.

 

           Радневският районен съд е потвърдил обжалваното наказателно постановление по съображения за неговата процесуална и материална законосъобразност.  Въззивният съд е приел, че при съставянето на АУАН и издаването на НП не са допуснати нарушения на регламентираните в ЗАНН формални изисквания и процесуални правила, като наказателното постановление съдържа изискуемото се по чл. 57 от ЗАНН описание на нарушенията, обосноваващо в необходимата степен от фактическа и правна страна повдигнатото административнонаказателно обвинение.  Въз основа на събраните по делото писмени и гласни доказателства съдът е направил извод, че по безспорен и несъмнен начин е установена и доказана описаната в наказателното постановление фактическа обстановка  и извършването от санкционираното лице на съставомерни от обективна и субективна страна деяния, правилно квалифицирани като административни нарушения по чл.174, ал.3 от ЗДвП, съотв. по чл. 185 във вр. с чл.150а, ал.1 от ЗДвП, за които нарушения на С.В. са наложени предвидените в закона по вид и размер административни наказания.

 

   Изцяло се споделя извода на Радневския районен съд, че не е налице несъответствие между фактическото описание на нарушението по чл.174, ал.3 от ЗДвП в съдържанието на АУАН и в издаденото въз основа на него наказателно постановление, което несъответствие да релевира липса на изискуемия се конекситет между повдигнатото административно наказателно обвинение по реда на чл.36, ал.1 от ЗАНН със съставения АУАН и произнасянето на наказващия орган по него с издаването на наказателното постановление. Изложените в жалбата доводи /че е недопустимо с НП на нарушителя да се предявява ново от гл. т. на посочените в АУАН фактически констатации и направената им правна квалификация административно наказателно обвинение и съответно да се предявяват нови фактически положения, надхвърлящи констатациите на АУАН/, принципно се споделят от касационната инстанция. Случаят обаче не е такъв – не е налице противоречие между съставения акт за установяване на административно нарушение и издаденото въз основа на него наказателното постановление, което противоречие да не позволява формиране на еднозначен правен извод по фактите и по приложението на закона. Формулировката на обвинението в съставения АУАН като отказ на водача на МПС да бъде използван /вместо да бъде изпробван/ за употреба на наркотични вещества с техническо средство DRUG CHECK 3000 № REF 8325554, представлява неточност в АУАН /техническа грешка в изписването/, даваща възможност НП да се издаде при условията на чл.53, ал.2 от ЗАНН. Вярно е че АУАН има обвинителна функция и с него се лимитират пределите на административно наказателното обвинение от фактическа и правна страна и че описанието на нарушението и обстоятелствата, при които е било извършено, следва да се съдържат еднозначно в акта за установяването му и в издаденото въз основа на акта наказателно постановление. Но в случая очевидно се касае за грешка в изписването на изпълнителното деяние в съдържанието на АУАН, а не за вменено и санкционирано с издаденото наказателно постановление нарушение, различно от това, за което е повдигнато и предявено обвинението със съставения и връчен АУАН. Ето защо правилно въззивният съд е приел че се касае за формално нарушение, което е отстранимо при условията на чл.53, ал.2 от ЗАНН и съответно не може да бъде разглеждано като абсолютно основание за отмяна на наказателното постановление, като незаконосъобразно. А възражението на касатора, че е нарушено правото му на защита поради невъзможност да разбере за какво точно нарушение от гл.т на съставомерното изпълнително деяние, е бил привлечен към административно наказателна отговорност, е несъстоятелно.

 

   Необоснован, от гл. т на събраните по делото доказателства и неправилен, от гл.т на закона е обаче изводът на Радневския районен съд, че при издаването на наказателното постановление в частта му за наложените на С.В. административни санкции по чл.174, ал.3, предл. второ от ЗДвП, не са допуснати съществени процесуални нарушения. Съгласно разпоредбата на чл.3а от Наредба № 1 от 19.07.2017г. за реда за установяване на концентрацията на алкохол в кръвта и/или употребата на наркотични вещества или техни аналози, установяването на употребата на наркотични вещества или техни аналози се извършва с медицинско и химико-токсикологично лабораторно изследване, когато: 1. лицето откаже извършване на проверка с техническо средство или тест; 2. лицето не приема показанията на техническото средство или теста и 3. физическото състояние на лицето не позволява извършване на проверка с техническо средство или тест. За извършването на такова изследване се издава талон за медицинско изследване по чл.6 от Наредба № 1 от 19.07.2017г. В случая, с оглед обективирания от С.В. към момента на извършване на проверката отказ да бъде изпробван с техническо средство DRUG CHECK 3000 № REF 8325554 за установяване употребата на наркотични вещества, се сочи като издаден талон за медицинско изследване № 0016339, приложен по делото. Видно обаче от съдържанието на посочения талон за медицинско изследване, същият на първо място не съответства на формалните изисквания, регламентирани в Наредба № 1 от 19.07.2017г. за реда за установяване на концентрацията на алкохол в кръвта и/или употребата на наркотични вещества или техни аналози. В нарушение на чл.6, ал.6, т.1 и т.2 от Наредба № 1 от 19.07.2017г., в талона не са посочени нито мястото, където лицето следва да се яви за медицинско изследване и вземането на проби за медицинско и химико-токсикологично лабораторно изследване, нито срока на явяването за вземане на проби за извършване на това изследване. Доколкото посочените обстоятелства нормативно са определени като елемент от задължителното съдържание на талона, непосочването им следва да се разглежда като съществено формално нарушение. Но всъщност най-същественото нарушение се свързва с неизпълнението на императивното изискване по чл.6, ал.1 във вр. с ал.6 от от Наредба № 1 от 19.07.2017г., за предоставяне на екземпляр от талона за медицинско изследване на водача на МПС.  В представения по делото талон за изследване № 0016339 не е удостоверено нито връчването му на С.В. с положен от лицето подпис и посочване на датата и часа на неговото получаване, нито талонът е оформен при условията отказ на проверяваното лице да подпише и/ или да получи талона за изследване. Следва да се отбележи че обстоятелството, че в талона за медицинско изследване се сочи направен от С.В. отказ за даване на кръвна проба, не освобождава контролния орган от задължението да издаде талон за изследване в изискуемата се форма и съдържание и предостави екземпляр от талона на водача на МПС. Нито действащата към датата на извършване на вмененото на санкционираното лице нарушение регламентация по Наредба № 1 от 19.07.2017г., нито предходната такава, предвижда като хипотеза, при която не се следва попълване на талона за изследване и неговото връчване на проверяваното лице, ако лицето заяви, че отказва да даде кръвна проба - водачът на МПС има право да получи екземпляр от талона за медицинско изследвано респ. контролните органи имат кореспондиращото задължение да го попълнят и предоставят, независимо от заявеното от водача, че отказва да даде кръвна проба. Още повече че в случая този отказ за медицинско изследване нито е направен по реда, нито е удостоверен и отразен съгласно предвиденото в чл. 15, ал.7 от Наредба № 1 от 19.07.2017г. Непопълването на талона за медицинско изследване и непредоставянето на екземпляр от талона на проверяването лице, представлява съществено нарушение на формалните и на процесуалните изисквания, регламентирани в Наредба № 1 от 19.07.2017г. за реда за установяване на концентрацията на алкохол в кръвта и/или употребата на наркотични вещества или техни аналози, ограничаващо правото на защита на санкционираното лице и представляващо абсолютно основание за отмяна на Наказателно постановление № 18-0327-001195 от 13.11.2018г. в частта за наложените административни наказания по чл.174, ал.3, предл. второ от ЗДвП.

 

         По отношение на Наказателно постановление № 18-0327-001195 от 13.11.2018г. в частта за наложената на С.В. санкция за нарушение на чл.150а, ал.1 от ЗДвП, нито във въззивното съдебно производство, нито в настоящото, се сочат конкретни доводи да неговата процесуална и/или материална незаконосъобразност. Въз основа на извършена съвкупна преценка на събраните по делото и обсъдени в решението писмени и гласни доказателства Радневският районен съд е направил обоснован извод, че в тази си част наказателното постановление е издадено при спазване на процесуалните правила и при правилно приложение на материалния закон при определяне съставомерността на деянието, неговата правна квалификация и следващото се за това нарушение административно наказание. Изложените в тази връзка мотиви изцяло се споделят от касационната инстанция и не е необходимо да бъдат повтаряни.

 

         Предвид изложеното обжалваното съдебно решение в частта му, с която е потвърдено Наказателно постановление № 18-0327-001195 от 13.11.2018г. на Началника на РУ – Раднево към ОД на МВР – Стара Загора в частта за наложените на С.В. административни наказания на основание чл.174, ал.3, предл. второ от ЗДвП, като постановено в нарушение и при неправилно приложение на закона, следва да бъде отменено и вместо него следва да бъде постановено друго, с което да се отмени наказателното постановление в тази му част. В останалата част решението като валидно, допустимо и постановено в съответствие и при правилно приложение на закона, следва да бъде оставено в сила.

 

         Водим от горните мотиви и на основание чл.221, ал.2, предложение първо и второ и чл.222, ал.1 от АПК, Старозагорският административен съд

 

 

                    Р     Е     Ш     И :

 

ОТМЕНЯ Решение № 25 от 11.04.2019г., постановено по АНД № 11/ 2019г. по описа на Районен съд – Раднево, в частта му, с която е потвърдено Наказателно постановление № 18-0327-001195 от 13.11.2018г., издадено от Началника на Районно управление – Раднево към Областна дирекция на МВР – Стара Загора в частта за наложените на основание чл.174, ал.3, предл. второ от ЗДвП на С.В.В. ***, административни наказания глоба в размер 2 000лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 24 месеца и вместо него постановява:

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 18-0327-001195 от 13.11.2018г., издадено от Началника на Районно управление – Раднево към Областна дирекция на МВР – Стара Загора, в частта му, с която на С.В.В. ***, ЕГН **********, на основание чл.174, ал.3, предл. второ от ЗДвП, са наложени административни наказания глоба в размер 2 000лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 24 месеца, като незаконосъобразно.

 

   ОСТАВЯ В СИЛА  Решение № 25 от 11.04.2019г., постановено по АНД № 11/ 2019г. по описа на Районен съд – Раднево, в останалата му част.

 

Решението не подлежи на обжалване и/или протестиране.

      

 

 

                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                                ЧЛЕНОВЕ: 1. 

 

 

                                                                                     2.