Р Е Ш Е Н И Е   333

 

      гр. Стара Загора, 07.11.2019 г.

 

        В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

 

Старозагорският административен съд   в публичното  заседание                                       на десети октомври две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

    Председател:   БОЙКА ТАБАКОВА

 

                                                                      Членове:  ИРЕНА ЯНКОВА

                                                                                         РАЙНА ТОДОРОВА

 

при секретаря  Минка Петкова

и с участието на  прокурор  Румен Арабаджиков

като разгледа докладваното от  БОЙКА ТАБАКОВА   к.а.н.дело    299 по описа  за 2019 г., за да се произнесе, съобрази следното:

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/, във връзка с чл.63, ал.1, изр. второ  от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

 

 

Образувано е по касационна жалба, подадена от Министерство на културата гр. София, против  Решение № 274 от 10.05.2019г., постановено по АНД № 1822/ 2018г. по описа на Районен съд Стара Загора, с което е отменено Наказателно постановление /НП/ № 02-00-68 от 20.06.2018г., издадено от Заместник-министъра на културата, с наложена на Областна дирекция „Земеделие“ гр.Стара Загора имуществена санкция в размер на 15 500 лв. В жалбата са изложени оплаквания за незаконосъобразност и необоснованост на решението. Поддържат се конкретни доводи за постановяването му при неправилно приложение на материалния закон - касационно основание по чл. 348, ал.1, т.1 от НПК във вр. с чл.63, ал.1, изр. второ от ЗАНН. Според касатора отговорността на юридическите лица по чл.83 от ЗАНН изключва възможността да се търси виновно поведение. Счита, че санкционираното юридическо лице не е изпълнило свое задължение към държавата, поради което законосъобразно е ангажирана наказателната му отговорност. Оспорва извода на съда, че при съставяне на АУАН и издаване на НП са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила. По подробно изложени съображения е направено искане за отмяна на решението и постановяване на друго, с което НП да бъде потвърдено.

 

 

      Ответникът по касационната жалба – Областна дирекция „Земеделие“ гр.Стара Загора, чрез процесуалния си представител адвокат Б. оспорва изцяло подадената касационна жалба като неоснователна.

 

Представителят на Окръжна прокуратура Стара Загора дава заключение, че касационната жалба е неоснователна и предлага решението на районния съд да бъде потвърдено като правилно и законосъобразно.

 

Касационният състав на съда, като взе предвид събраните по делото доказателства, наведените основания от жалбоподателя, мотивите към обжалваното решение и след служебна проверка по реда на чл.218, ал.2 от АПК на оспореното решение на Районен съд Стара Загора, прие за установено следното:

 

       Касационната жалба е подадена в законоустановения срок от надлежна страна, за която съдебният акт е неблагоприятен, поради което е процесуално допустима.

 

Разгледана по същество, се явява неоснователна.

 

Предмет на съдебен контрол пред Районен съд Стара Загора е НП № 02-00-68 от 20.06.2018г., издадено от Заместник-министъра на културата въз основа на АУАН № 2/ 13.03.2018 г., с което на Областна дирекция „Земеделие“ гр.Стара Загора е наложено административно наказание “имуществена санкция” в размер на 15 500 лв. на основание чл.200, ал.1, пр.2 от Закона за културното наследство /ЗКН/ за извършено административно нарушение на чл.83, ал.1, б.“в“ от ЗКН. Като административно нарушение са преценени следните обстоятелства: В периода от 22.11.2017г до 11.01.2018г Областна дирекция „Земеделие“ гр.Стара Загора е извършила цялостен ремонт на фасадите на сградата, в която се помещава  с административен адрес ***, подмяна на дограмата на прозорците на стълбищната клетка,  извършила е ремонт, изразяващ се в изкърпване на мазилката и цялостно боядисване с латексова боя на стените в стаите и коридорите на втори и трети етаж от сградата-недвижима културна ценност. Подменени са стари окачени тавани с нови, изцяло подменена електрическа инсталация, както и главно ел.табло, положена топлоизолация по калканната стена на вътрешната фасада, с което е нарушено изискването по чл.83, ал.1, т.1, б.“в“ от ЗКН във връзка с чл.84 от ЗКН. Към датата на проверката от 11.01.2018г в Министерството на културата не е постъпвало искане от Областна дирекция „Земеделие“ гр.Стара Загора за съгласуване на посочения ремонт на посочената недвижима културна ценност.

 

   Въз основа на събраните по делото доказателства Районен съд Стара Загора приема за безспорно доказано, че сградата, с административен адрес ***, в която се помещава Областна дирекция „Земеделие“ гр.Стара Загора, притежава статут на недвижима културна ценност с категория „местно значение“, а имотът, в който е разположена, попада в охранителната зона на археологическия резерват „Античен и средновековен град „Августа Траяна-Верея“ в центъра на гр.Стара Загора. Установено е също, че отделните етажи на сградата са обособени като самостоятелни обекти, но нито в съставените актове за частна общинска собственост, а впоследствие частна държавна собственост, нито в Агенцията по вписвания-имотен регистър Стара Загора са извършени отбелязвания на статут на културна ценност за тези обекти. Излага доводи, че явно преди началото на инвестиционната инициатива Областна дирекция „Земеделие“ Стара Загора не е знаела разположението на съответните недвижими имоти в охранителна зона на национален археологически резерват поради липсата на записване на такова ограничение в титула за собственост. Сочи, че е налице съществено процесуално нарушение при издаване на АУАН и НП - няма описано прецизно и точно нарушение, тъй като не е изписан текстово точния и пълен състав/съдържание на конкретното нарушение, съобразно с конкретното деяние от действащия фактически състав на вменената като нарушена разпоредба на чл.83, ал.1, б.“в“ от ЗКН. Въз основа на изложените мотиви съдът намира, че обжалваното НП е незаконосъобразно и подлежи на отмяна.

 

Постановеното от районния съд съдебно решение е валидно, допустимо и правилно.

    

  Административнонаказателната отговорност на „Областна дирекция „Земеделие“ гр.Стара Загора е ангажирана на основание разпоредбата на чл.200, ал.1 от ЗКН, съгласно която който реализира инвестиционен проект или извършва намеса в защитени територии за опазване на културното наследство без съгласуване в нарушение на чл. 83, се наказва с глоба в размер от 5000 до 10 000 лв., а на едноличен търговец и юридическо лице се налага имуществена санкция в размер от 15 000 до 30 000 лв., ако деянието не съставлява престъпление. Конкретното основание е посочено като чл.200, ал.1, предложение 2 от ЗКН .

 

  Обвинението е за нарушение на  чл.83, ал.1, б.“в“ от ЗКН, който предвижда, че инвестиционните проекти и искания за намеси в защитени територии за опазване на културното наследство се одобряват и строежите се изпълняват по реда на Закона за устройство на територията след съгласуване по реда на чл. 84, ал. 1 и 2 на искания и документация за извършване на текущи и аварийни ремонти и укрепителни работи в единични културни ценности и в техните граници. От фактическа страна е обосновано с извършени СМР, за които от обстоятелствената част на НП не става ясно дали е изискуемо одобряване на инвестиционен проект.

 

  При тези данни напълно се споделя изводът на районния съд за неяснота на административното обвинение доколкото и в касационната жалба се поддържа, че Областна дирекция "Земеделие“ Стара Загора е започнала реализация на инвестиционни проекти за намеса в защитена територия за опазване на културното наследство без положително становище на Министъра на културата. Очевидно са смесени двете отделни хипотези за ангажиране на отговорността по чл.200, ал.1 от ЗКН – реализиране на инвестиционен проект или извършване на намеса, а за всяка от тях в ЗУТ е предвидена различна процедура, която може да включва участие на други административни органи и  да е свързана с издаване на допълнителни документи. В тази връзка въпреки принципно верния довод в касационната жалба, че отговорността по ЗАНН на юридическите лица е обективна, не може да остане пренебрегнат фактът, че Областна дирекция "Земеделие“ Стара Загора е изпълнила задълженията си по ЗУТ, но от компетентната администрация по поддържане на местния архив на недвижимите културни ценности не й е указана необходимостта от прилагане на ЗКН. Затова и констатираната формална неизрядност води до ограничаване и възпрепятстване на правото на наказаното лице да се защитава по конкретно и недвусмислено обвинение, което обосновава извод за допуснато съществено процесуално нарушение при издаване на НП, представляващо основание за отмяната му.

 

   С оглед изложените съображения съдът намира, че като е достигнал до краен правен извод за незаконосъобразност на НП № 02-00-68 от 20.06.2018г., издадено от Заместник-министъра на културата, и го е отменил, районният съд е приложил  правилно материалния закон. Не е налице твърдяното в жалбата касационно основание за отмяна на съдебния акт и решението следва да бъде оставено в сила.

 

     Водим от горното и на основание чл. 221, ал.2, предл.1 от АПК, Старозагорският административен съд

 

                                                                                                                       

                                                       Р Е  Ш   И :                                                                                                                                                                                

 

ОСТАВЯ В СИЛА  Решение № 274 от 10.05.2019г., постановено по АНД № 1822/ 2018г. по описа на Районен съд Стара Загора, с което е отменено Наказателно постановление № 02-00-68 от 20.06.2018г., издадено от Заместник-министъра на културата.

 

               Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протестиране.

 

 

                                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                                            ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                                                                                          2.