Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

85        14.04.2020 година   град Стара Загора

 

 

          В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

           Старозагорският административен съд, в публично съдебно заседание на двадесет и седми февруари през две хиляди и двадесета година в състав:

                         

                                                   Председател:    БОЙКА ТАБАКОВА

 

                                                            Членове:    ИРЕНА ЯНКОВА    

                                                                                РАЙНА ТОДОРОВА

 

при секретар Зорница Делчева       

и с участието на прокурор Петко Георгиев     

като разгледа докладваното от  съдия  Р. Тодорова   КАН дело № 32 по описа  за 2020 год., за да се произнесе съобрази следното:

 

 

            Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/ във връзка с чл.63, ал.1, изр. второ  от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.   

 

            Образувано е по касационна жалба на Дирекция „Инспекция по труда” – Стара Загора против Решение № 657 от 04.12.2019г., постановено по АНД № 2286/ 2019г. по описа на Старозагорския районен съд, с което е отменено като незаконосъобразно Наказателно постановление № 24-002452 от 16.08.2019г., издадено от Директора на Дирекция „Инспекция по труда” - Стара Загора.

            В жалбата се съдържат оплаквания за постановяване на съдебното решение в нарушение и при неправилно приложение на закона - касационно основание по чл. 348, ал.1, т.1 във вр. с ал.2 от НПК във вр. с чл.63, ал.1, изр. второ от ЗАНН. Жалбоподателят оспорва като необоснован направения от въззивния съд извод, че извършването на вмененото на санкционираното лице нарушение по повдигнатото му административнонаказателно обвинение, не е установено и доказано по несъмнен начин. Поддържа, че от събраните по делото доказателства безспорно се установява, че работодателят не е изпълнил задължението си по на чл.165а, т.1 от Наредба № 7 от 23.09.1999г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работното оборудване, като основание за налагане на административна санкция. Направено е искане обжалваното съдебно решение да бъде отменено и вместо него да се постанови друго, с което да бъде потвърдено Наказателно постановление № 24-002452 от 16.08.2019г. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда” - Стара Загора, като правилно и законосъобразно.

 

            Ответникът по касационната жалба – „ПАНХИМ” ООД, гр. Стара Загора, чрез пълномощника си по делото, в съдебно заседание и в представеното писмено  възражение, оспорва жалбата като неоснователна и моли да бъде отхвърлена. Поддържа, че в съответствие и при правилно приложение на закона Старозагорският  районен съд е приел, че административнонаказателното обвинение за допуснато от работодателя „ПАНХИМ” ООД  гр. Стара Загора нарушение на чл.165а, т.1 от Наредба №7 от 23.09.1999г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работното оборудване, е фактическо и доказателствено необосновано.  

Представителят на Окръжна прокуратура – Стара Загора в съдебно заседание дава заключение че касационната жалба е основателна и предлага решението на Старозагорския районен съд да бъде отменено и да бъде потвърдено наказателното постановление, като правилно и законосъобразно.

 

Касационният състав на съда, след като обсъди събраните по делото доказателства, наведеното от жалбоподателя касационно основание, доводите и становищата на страните и като извърши на основание чл.218, ал.2 от АПК служебна проверка на валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното съдебно решение с материалния закон, намира за установено следното:                                                                                                 

 

           Касационната жалба е подадена в законово установения срок, от надлежна страна за която съдебният акт е неблагоприятен и е процесуално допустима.

 

           Разгледана по същество жалбата е неоснователна.

 

Производството пред Старозагорския районен съд се е развило по жалба на „ПАНХИМ” ООД, гр. Стара Загора, против Наказателно постановление № 24-002452 от 16.08.2019г., издадено от Директора на Дирекция „Инспекция по труда” - Стара Загора, с което, въз основа на съставен Акт за установяване на административно нарушение /АУАН/ № 24-002452 от 31.07.2019г., на основание чл.413, ал.2 от Кодекса на труда /КТ/, на „ПАНХИМ” ООД, в качеството на работодател, е наложена имуществена санкция по чл.415б от КТ в размер на 5 000лв., за нарушение на чл.165а, т.1 от Наредба №7 от 23.09.1999г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд на работните места и при използване на работното оборудване (НМИЗБУТ). От фактическа страна административно наказателното обвинение се основава на това, че при извършена проверка по спазване на трудовото законодателство на 22.07.2019г. на „ПАНХИМ” ООД във връзка с настъпила на 14.07.2019г. трудова злополука с А.С.С.- контрольор по качество, е установено, че работодателят „ПАНХИМ” ООД не е ограничил на 14.07.2019г.  на територията на площадката на Агробиохим АД, гр. Стара Загора, използването на екструдерна линия за плътни листове в цех за производство на плътни листове /от поликарбонат/ да бъде само от тези лица, на които е възложено да я използват. На същата линия на горепосочената дата лицето С. е вземал проба от произвеждания на линията поликарбонат.

Старозагорският районен съд е отменил обжалваното наказателно постановление по съображения за неговата процесуална незаконосъобразност. Въззивният съд е приел, че съдържанието на наказателното постановление не съответства на императивните изисквания по чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН за описание на нарушението от фактическа страна, тъй като не са посочени в пълнота всички релевантни за съставомерността на деянието факти и обстоятелства, което е довело до фактическа необоснованост на административнонаказателното обвинение.

 

Решението на Старозагорския районен съд е постановено в съответствие и при правилно приложение на закона.

 

Ангажирането на отговорността на работодателя „ПАНХИМ” ООД от правна страна е обосновано с допуснато нарушение на чл. 165а, т.1 от НМИЗБУТ, която разпоредба регламентира, че в случай, че работното оборудване създава специфични рискове за здравето и безопасността на работещите, работодателят предприема необходимите мерки, за да осигури използването на работното оборудване да бъде ограничено до тези лица, на които е възложено да го използват. Изцяло се споделя извода на въззивния съд, че доколкото правната квалификация на нарушението е относима към деяние, свързано с неизпълнение на задължение за ограничаване използването на работното оборудване до тези лица, на които е възложено да го използват, е било необходимо като част от описанието на нарушението да бъдат посочени конкретни фактически установявания, обосноваващи наличието на неизпълнено от страна на работодателя задължение по чл. 165а, т.1 от НМИЗБУТ.  В случая в наказателното постановление не са посочени конкретни факти и обстоятелства, относими към съставомерните признаци на деянието и както правилно е приел Старозагорският районен съд, административнонаказателното обвинение е бланкетно и се свежда до необоснован от фактическа страна извод, че работодателят „ПАНХИМ” ООД не е ограничил на 14.07.2019г.  на територията на площадката на Агробиохим АД, гр. Стара Загора, използването на екструдерна линия за плътни листове в цех за производство на плътни листове /от поликарбонат/ да бъде само от тези лица, на които е възложено да я използват. Позоваването на настъпилата трудова злополука с А.С.С.– контрольор качество, при вземането на проба от произвеждания на линията поликарбонат, не е достатъчно за обосноваване наличието на допуснато нарушение на чл. 165а, т.1 от НМИЗБУТ. Противно на твърдяното от касационния жалбоподател, нито доказателствата по административнонаказателната преписка, нито събраните такива във въззивното съдебно производство, свързват настъпването на трудовата злополука като резултат /последица/ от неизпълнено от работодателя задължение по чл. 165, т.1 от НМИЗБУТ. В този смисъл не само че административното обвинение е необосновано от фактическа страна, но и извършването на вмененото на санкционираното лице нарушение нито е установено, нито доказано по несъмнен начин. 

 

Отделно от това в диспозитива на наказателното постановление е посочено, че на „ПАНХИМ” ООД, в качеството на работодател, се налага имуществена санкция по чл.415б от КТ в размер на 5 000лв. Разпоредбата на чл.415б от КТ /съгласно която ”Работодател, длъжностно лице или работник или служител, който в едномесечен срок от влизане в сила на наказателното постановление не плати наложената му имуществена санкция или глоба, дължи лихва в размер на основния лихвен процент на Българската народна банка за периода плюс 20 пункта”/, очевидно не представлява релевантно основание за наложената административна санкция, доколкото посочената разпоредба не представлява нито административно наказателна, нито санкционна норма.   

 

           С оглед на изложените съображения съдът намира че не е налице твърдяното касационно основание, поради което обжалваното решение като валидно, допустимо и постановено в съответствие и при правилно приложение на закона, следва да бъде оставено в сила.

 

            Предвид изхода на делото искането на ответника по касационната жалба за присъждане на направените разноски следва да бъде уважено, като на основание чл.63, ал.3 от ЗАНН /ДВ бр.94/  29.11.2019г./, Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда”, гр. София следва да бъде осъдена да заплати на „ПАНХИМ” ООД, гр. Стара Загора сумата от 580 лева, представляваща договорено и заплатено адвокатско възнаграждение за един адвокат за осъществено процесуално представителство в касационното производство по Договор за правна защита и съдействие от 25.02.2020г.

 

           Водим от горното и на основание чл. 221, ал.2, предл. първо от АПК, Старозагорският административен съд

 

 

                             Р     Е     Ш     И :

 

            ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 657 от 04.12.2019г., постановено по АНД № 2286/ 2019г. по описа на Старозагорския районен съд, с което е отменено като незаконосъобразно Наказателно постановление № 24-002452 от 16.08.2019г., издадено от Директора на Дирекция „Инспекция по труда” - Стара Загора.

 

            ОСЪЖДА Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда”, гр. София, да заплати на „ПАНХИМ” ООД със седалище и адрес на управление гр. Стара Загора, Площадка на Агробиохим АД, ЕИК ***, сумата от 580 /петстотин и осемдесет/ лева, представляваща направени разноски в съдебното производство пред касационната инстанция.

 

 

           Решението не подлежи на обжалване и протестиране.

                                   

 

 

                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                           ЧЛЕНОВЕ:  1.                    

 

               2.