О П Р Е Д Е Л Е Н И Е  14

 

 

 гр.Стара Загора, 14.03.2019г.

 

 

Старозагорският административен съд, в закрито заседание на четиринадесети март през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                                                    Председател: ГАЛИНА ДИНКОВА

                                                                  Членове: ДАРИНА ДРАГНЕВА

                                                                           СТИЛИЯН МАНОЛОВ

 

 

като разгледа докладваното от съдията докладчик Стилиян Манолов к.адм.дело №107 по описа за 2019г. на Административен съд- Стара Загора, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.229 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/, във връзка с чл.63, ал.1, изр. второ  от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

 

Образувано е по частна касационна жалба от адвокат П.К.П. – процесуален представител на Я.С.А. срещу Протоколно определение от 28.01.2019г., постановено по НАХД №3202/2018г. по описа на Районен съд – Стара Загора, с което е прекратено производството по делото, поради недопустимост на жалбата. В жалбата се сочи, че от данните по административнонаказателната преписка се установява, че наказателното постановление (НП) е изпратено за връчване чрез куриер, но от приложения по делото плик се установява, че пратката е върната с отметка „отказана“, като липсва отбелязана точна дата кога е станало това. Твърди се, че отбелязването на точната дата, на която е отказано получаването на пратката е от съществено значение за определяне на началото на срока за обжалване на НП, а липсата на доказателства, че Я. Атанасов не е намерен на посочения от него адрес сочи за неизпълнена процедура по чл.58, ал.2 от ЗАНН. Обосновава се, че в случая е налице нередовно връчване на НП, поради което срокът за обжалването му не е започнал да тече и жалбата срещу него следва да се приеме за подадена в срок. Моли се съда да отмени обжалваното Определение и да върне делото на РС Стара Загора за продължаване на съдопроизводствените действия.  Към частната жалба са приложени писмени доказателства.

 

Ответника по делото – Комисия за публичен надзор, не е изразил становище по депозираната частна жалба.

 

Жалбата е подадена от заинтересовано лице, имащо правен интерес, подадена е в срок и по същество е основателна.

 

Производството пред Районния съд Стара Загора се е развило по жалба от Я.С.А. против НП №19/28.09.2018г., издадено от Председателя на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори. Районният съд е приел, че на приложения на л.13 от делото плик с НП е вписана отметка, че „пратката е отказана“ от жалбоподателя. Адресът на получател на пратката съвпада с този, който е посочен за адрес на жалбоподателя за кореспонденция. На пратката е налице надлежно отбелязване, че се счита за връчена на 09.10.2018г., когато е върната. С оглед тези данни въззивният съд е приел, че от посочената дата тече съответния 7 дневен срок за оспорване, като в случая жалбата е подадена извън този срок и НП е влязло в сила. Предвид на това производството по образуваното по жалбата на Я.А. НАХД №3202/2018г. по описа на Районен съд Стара Загора е прекратено, поради недопустимост на жалбата.

 

Определението на районният съд е неправилно.

 

Съгласно чл.58, ал.2 от ЗАНН „Когато нарушителят или поискалият обезщетение не се намери на посочения от него адрес, а новият му адрес е неизвестен, наказващият орган отбелязва това върху наказателното постановление и то се счита за връчено от деня на отбелязването“. Според мотивите на Тълкувателно решение №1 от 7.06.2016г. на ВКС по т.д.№1/2016г., ОСНК, този законов текст регламентира като изключение от общото правило възможност за „неприсъствено“ връчване на НП, когато нарушителят не е намерен на посочения от него адрес, а новият му адрес е неизвестен. По силата на тази разпоредба при наличието на регламентираните в нея предпоставки административнонаказващият орган отбелязва дата върху НП, от която то се счита за връчено на нарушителя, без това действително да се е случило. Санкционният акт се приема за връчен от датата, отбелязана върху него, което положение не отговаря на действителността, но поражда правни последици – влизане на НП в сила. Фикцията по чл.58, ал.2 от ЗАНН е правна норма, по силата на която след изтичане на срока по чл.59, ал.2 от ЗАНН наказателното постановление влиза в сила и за нарушителя настъпва правната последица „наказване“.

 

В случая върху приложения по въззивното дело екземпляр от НП №19/28.09.2018г., издадено от Председателя на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори, административнонаказващият орган не е отбелязал дата, от която то да се счита връчено. Следователно не е осъществен фактическия състав на чл.58, ал.2 от ЗАНН и като е приел обратното Районният съд е постановил незаконосъобразен съдебен акт, който следва да бъде отменен, като делото следва да бъде върнато за продължаване на съдопроизводствените действия и разглеждане на жалбата по същество.

 

Водим от горното и на основание чл. 221, ал.2, предл. второ във връзка с чл. 236 от АПК, касационният състав на Административен съд Стара Загора

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

 

ОТМЕНЯ Протоколно определение от 28.01.2019г., постановено по НАХД №3202/2018г. по описа на Районен съд – Стара Загора.

 

ВРЪЩА делото на същия съд и състав за продължаване на съдопроизводствените действия.

 

 

  ПРЕДСЕДАТЕЛ:                     

 

 

                     ЧЛЕНОВЕ: 1.                      

 

 

                  2.