Р Е Ш Е Н И Е  287

 

гр.Стара Загора,22.12.2015 год.

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

 

Старозагорският административен съд   в публичното  заседание                                       на         петнадесети декември

през      две хиляди и петнадесета година в състав:

 

СЪДИЯ: ИРЕНА ЯНКОВА

 

                                                                     

при секретаря   М.П.

и в присъствието на  прокурора                                       ,                                                        като разгледа докладваното от  ИРЕНА ЯНКОВА   адм.дело     412   по описа  за 2015 год, за да се произнесе, съобрази следното:

 

Производството е по чл.45, ал.4 от Закона за местното самоуправление и местната администрация /ЗМСМА/ във връзка с чл.145 и сл.от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/.

 

     Образувано е по Заповед № АК-01-ЗД-362/ 08.10.2015г на Областния управител на област Стара Загора, с която се оспорва  Решение № 1041, прието от Общински съвет Раднево по протокол № 64 от заседание на 14.09.2015г, за определяне на основно месечно възнаграждение на временно изпълняващите длъжността кмет на кметство на 15 лица. Изложени са доводи, че решението е прието при неправилно приложение на §17,ал.2 от ПЗР на Изборния кодекс и общинският съвет неправомерно е упражнил правомощието си,тъй като установената законова регламентация определяне на възнаграждението на кметските наместници е правомощие на кмета, който се явява и орган по назначениетоПо тези съображения е направено искане  за отмяна на решението и присъждан на юрисконсултско възнаграждение.

 

Ответникът Общински съвет Раднево, редовно призован, не изпраща представител и не изразява становище по жалбата.

 

Съдът, като обсъди доводите, изложени в жалбата на Областния управител на област Стара Загора и извърши проверка на законосъобразността на атакуваното решение, намира за установено  следното:

 

По предложение на Кмета на Община Раднево изх.№ 0800-173/ 07.09.2015г Общински съвет Раднево приема Решение №1041 по протокол № 64 от заседание на 14.09.2015г, с което на основание чл.21, ал.5 от ЗМСМА, чл.2т. 4 от ПМС № 67от 14.04.2010 г. за заплатите в бюджетната сфера и чл. 131 от Правилника за организация и дейността  на Общински съвет – Раднево е определил основно месечно възнаграждение на временно изпълняващите длъжността кмет на кметство на 15 лица. Решението е прието след поименно гласуване с 17 гласа „за”  и 0 гласа „против”.

С писмо изх.№ 92/ 18.09.2015г Решение №1041/ 14.09.2015г е изпратено на Областния управител на Област Стара Загора, получено на 24.09.2015г, видно от поставения щемпел.

 

Така установената фактическа обстановка мотивира следните правни изводи:

 

Съдът приема оспорването за процесуално допустимо като направено в законоустановения срок и предвид  обстоятелството, че областният управител е активно легитимиран, съгласно разпоредбата на чл.45 ал.4 от ЗМСМА, да оспорва актовете на общинския съвет пред съда.

 

Разгледана по същество, жалбата се явява основателна.

 

В производство, образувано по искане за съдебната проверка за законосъобразност на решение на общински съвет, съдът е длъжен на първо място да прецени  валидността на акта - дали е издаден компетентен орган, т.е. при спазване на нормативно установените изисквания за материална, териториална или по степен компетентност; дали е спазена изискуемата от закона съществена форма; дали не е издаден без каквото и да е нормативно основание или при грубо нарушение на императивни норми с характер на основни правни принципи.

 

В случая оспореното решение на Общински съвет Раднево № 1041/ 14.09.2015г е прието от  компетентен орган, при спазване на производствените правила и спазени законовите изисквания за кворум и мнозинство,но в противоречие с приложимите правни норми.

Съгласно нормата на чл. 46а, ал.1 от ЗМСМА, в населено място, което не е административен център на кметство, кметът на общината може да назначи за срока на мандата кметски наместник в съответствие с утвърдената численост и структура на общинската администрация, а според ал.2 кметският наместник продължава да изпълнява функциите си и след изтичане на срока по ал. 1 до освобождаването му от новоизбрания кмет на общината. Следователно кметският наместник е част от общинската администрация и не се избира от населението, за разлика от кметовете на кметства - по арг. от чл. 2, т.6, вр. чл. 404, ал.2 от Изборния кодекс.

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Според § 17, ал.2 от ПЗР на Изборния кодекс /ДВ бр.19/2014 г./ кметските наместници в населените места, които към деня на влизането в сила на кодекса отговарят на изискванията на чл.16, т.1 от Закона за административно-териториалното устройство на Република България /ЗАТУРБ/, продължават да изпълняват правомощията си до полагане на клетва от новоизбрания кмет на кметство. А за да придобие статут на кметство, населеното място следва да има, според сегашната редакция на чл. 16, ал.1 ЗАТУРБ, население най-малко над 100 души.

    Видно от решение № 1040 от 14.09.2015 г.  селата Тихомирово, Тополяне, Диня, Маца, Даскал Атанасово и Свободен, общ.Раднево към момента на приемане на оспореното решение отговарят на критериите по чл.16, т.1 от ЗАТУРБ да придобият статут на кметство. В тези села са назначени кметски наместници, които ще се кандидатират за кметове. В тази връзка действително е необходимо да се определят лица, които да изпълняват същите функции на орган на изпълнителната власт /кметски наместник/ в тези села до избор на кметове.  

 

 

 

При положение обаче, че позицията на кметския наместник е включена в общата численост и структура на администрацията и той е назначаем от кмета, то и определянето на негов заместник е изцяло правомощие на кмета на общината. Аргумент в тази насока е и разпоредбата на пар.17, ал.3 от ПЗР ИК /2014 г./, според която, при предсрочно прекратяване на пълномощията на кметски наместник по ал. 2 кметът на общината може да назначи нов кметски наместник. След като кметът го назначава , той следва да му определи и съответното трудово възнаграждение.

 

 

 

 

Не на последно място Не на последно място следва да се има предвид, че нормата на чл. 42, ал.6 ЗМСМА изчерпателно определя кръга от лицата и заеманите от тях административни позиции, по отношение на които общинския съвет може да избере временно изпълняващи длъжността. Това са кметовете на общини, район или кметство. Кметският наместник на населено място е извън обхвата на цитираната разпоредба. От което следва, че трудовото възнаграждение на кметските наместници се определя от кмета на общината, който се явява органа по назначението Анализът на посочените разпоредби налага извод, че ЗМСМА не съдържа основание за издаване на оспореното решение на Общинския съвет Раднево. Ето защо съдът счита, че общинският съвет е постановил един незаконосъобразен акт.  

 

 

 

 

          От така установеното фактическо и правно положение съдът приема, че оспорването е основателно, тъй като Решение 1041/ 14.09.2015г, взето по протокол № 64 от заседание на Общински съвет Раднево, е незаконосъобразно  и следва да бъде отменено .

При този изход на спора на ответника на основание чл.143, ал.4 от АПК се дължи юрисконсултско възнаграждение в размер на 300лв, определено съобразно чл.8 във връзка с чл.7, ал.1, т.4 във връзка с §1 от ДР на Наредба № 1/2004г. за минималните адвокатски възнаграждения.

 

Водим от тези мотиви и на основание чл.172, ал.2 предл.второ от АПК, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Решение № 1041/ 14.09.2015г, взето по протокол № 64 от заседание на Общински съвет Раднево, по оспорването, обективирано в Заповед № АК-01-ЗД-361/ 08.10.2015г на Областния управител на област Стара Загора.

 

ОСЪЖДА Общински съвет Раднево ДА ЗАПЛАТИ на Областен управител на област Стара Загора сумата 300 /триста/лв, представляваща юрисконсултско възнаграждение.

 

Решението подлежи на касационно обжалване в 14-дневен срок от съобщаването му на страните пред ВАС.

 

 

 

                                                СЪДИЯ: