Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

                 № 293      21.12.2015г.      град Стара Загора

 

 

В    И  М  Е  Т  О    Н  А    Н  А  Р  О  Д  А

 

 

            Старозагорският административен съд, ІV състав, в публично съдебно заседание на шестнадесети  декември през две хиляди и петнадесета година, в състав:

 

                                           

СЪДИЯ: ИРЕНА ЯНКОВА

       

 

при секретар   М.П.                                                                         и с участието

  на прокурор                                                                                                           като разгледа

  докладваното от съдия ИРЕНА ЯНКОВА административно дело № 455 по описа за 2015г., за да се произнесе, съобрази следното:                                                       

           

 

            Производството е по реда на чл. 459 от Изборния кодекс.

 

Образувано е по жалба на Ж.Г.Ж., чрез процесуалния й представител адвокат И.И.И.  против Решение № 319-22-МИ/НР от  26.10.2015г. на Общинска избирателна комисия –Стара Загора за избиране на кмет на кметство, с което решение, на основание чл. 452 от Изборния кодекс и въз основа на получените данни от протокола на СИК, е обявен за избран за кмет на кметство Самуилово, община Стара Загора, област Стара Загора, на първи тур А.Д.И., издигнат от ПП „Герб”, получил 91 действителни гласове. Жалбоподателят оспорва действителността на обявения изборен резултат и съотв. избора на А.И. ***, по съображения за допуснати нарушения на изборния процес във фазата на установяването и отчитането на резултатите от гласуването от секционната избирателна комисия и при определянето и обявяването на изборния резултат от ОИК –Стара Загора. Поддържа, че са допуснати груби нарушения от секционната избирателна комисия при преценка действителността на бюлетините, подадени при гласуването за кмет на кметство Самуилово,. Твърди, че председателят на СИК не е уведомил ОИК Стара Загора , че комисията на СИК ще бъде от шест члена и не бил назначен седми член . Отделно като нарушение е посочено, че през целия изборен ден в избирателната секция на СИК присъствала И., която правила агиатация Отделно жалбоподателят оспорва действителността на обявения изборен резултат по съображения за допуснати множество съществени нарушения на изборния процес във фазата на организационната подготовка на изборите, тяхното провеждане и установяването на резултатите от гласуването. Конкретните оплаквания се свеждат до включване в избирателните списъци на лица в противоречие с принципа на уседналост /чл.396, ал.1 от ИК/ и в нарушение на разпоредбата по чл.92 и чл.99а от Закона за гражданската регистрация /ЗГР/.  . Направено е искане  да бъде отменено оспореното решение като неправилно

 

   Ответникът по жалбата -  Общинска избирателна комисия – Стара Загора , чрез Председателя на ОИК Т.К.  и Диана И.,*** , оспорват жалбата като недоказана и неоснователна. Обосновават, че не са допуснати нарушения на изборния процес, които да водят до опорочаване на избора и на обявения изборен резултат..

 

            Ответникът по жалбата – А.Д.И., чрез пълномощника си по делото, в съдебно заседание, оспорва жалбата като неоснователна и моли да бъде отхвърлена. С подробно изложени съображения обосновава, че при проведения избор за кмет на кметство Самуилово не са допуснати нарушения на изборния процес, водещи до недействителност на обявения с оспореното решение на ОИК – Стара Загора изборен резултат. Поддържа, че не са установени факти и обстоятелства, сочещи наличието на нарушения, които пряко и непосредствено да са се отразили върху законосъобразността на проведения избор и върху валидността на вота и които да доведат до различен от обявения изборен резултат. 

  

            Въз основа на съвкупната преценка на събраните по делото доказателства, съдът приема за установено следното от фактическа страна:

 

            С оспореното Решение № 319-22- МИ/НР от 26.10.2015. на Общинска избирателна комисия –Стара Загора е определен и обявен резултата от гласуването от проведения на 25.10.2015г. избор за кмет на кметство Самуилово, община Стара Загора. Съгласно посоченото решение, на основание чл.452 от Изборния кодекс и въз основа на получените данни от протокола на СИК, е обявен за избран за Кмет на кметство Самуилово, община Стара Загора, област Стара Загора, на първи тур А.Д.И., издигнат от ПП „Герб”, получил 91 действителни гласове. По делото е представен и приет като доказателство Протокол по чл.432, ал.2, т.4 от Изборния кодекс на Секционна избирателна комисия в избирателна секция № 243100190 с. Самуилово, за установяване и отчитане на резултатите от гласуването за кмет на кметство в секцията. От посочения протокол се установява, че броя на избирателите според част І и част ІІ от избирателния списък при предаването му на СИК е 241 души и няма дописани в допълнителната страница на списъка избиратели в деня на изборите за този избор . Според  броя на положените подписи в избирателния списък гласувалите избиратели са 198 като броя на намерените в избирателната кутия бюлетини за кмет на кметство са 198. От подадените бюлетини 19 броя са приети и отчетени за недействителни гласове /бюлетини/, като общият брой на действителните бюлетини /действителните гласове/ е 179, разпределени между кандидатите, участвали в избора за кмет на кметство Самуилово, както следва: 91 действителни гласа за кандидата, издигнат от ПП „ГЕРБ” –А.И.Д.  и 88 действителни гласа за  кандидата Ж.Г.Ж.,  , издигнат от Реформаторския блок В протокола е отразено, че има постъпила жалба от коалиция „ БСП – Лява България” , подадена от упълномощения й представител  за извършена  агитация пред изборното помещение, която след извършена проверка на ОИК Стара Загора жалбата  е отхвърлена като неоснователна. В протокола на СИК е отразено  след откриване на изборния ден и при установяване на резултатите от гласуването; изборите са протекли в нормална обстановка, както и че не е имало спорове между членовете на СИК за действителността или недействителността на гласовете. Протоколът е  подписан от всички членове на СИК, като двама от членовете на избирателната комисия са го подписали с отбелязване, че полагат подпис с особено мнение - а именно че са гласували избиратели, които не живеят в селото и нямат в него къщи Липсват изложени в писмена форма и на отделен лист мотиви в какво се изразяват особените мнения на членовете на СИК, приложени като неразделна част от протокола. В протокола са нанесени две поправки в графа 9 /”разпределение на гласовете по кандидатски листи в частта „недействителни гласове””/. Преди направената поправка в графа 9 /разпределение на гласовете по кандидатски листи в частта „недействителни гласове”/, са били отразени като отчетени 10 броя недействителни гласове за кандидата А.И. /ПП „ГЕРБ”/ и 5 броя недействителни гласове за  кандидата Ж.Ж./ „ Реформаторски блок  

            Въз основа на протокола на СИК и на основание чл.449, ал.1, т.4 от ИК, ОИК – Стара Загора е съставила Протокол от 26.10.2015г. за данните от гласуването за кмет на кметство Самуилово, община Раднево, който протокол е подписан от всички членове на ОИК, без особени мнения и без спорове относно представения от СИК протокол и посочения в него резултат.

Във връзка с направеното от жалбоподателя оспорване на Протокол от 25.10.2015г. на СИК в избирателна секция 243100190, с.Самуилово, община Стара Загора, на основание чл. 193 и сл. от ГПК във вр. с чл.144 от АПК, е открито производство по оспорване истинността на протокола относно верността на отразения резултат.

С оглед откритото производство по оспорване истинността на протокола относно верността на отразения резултат в частта за отчетените като действителни  и недействителни  бюлетини, по искане на жалбоподателя по делото е допуснато повторно преброяване на бюлетинити отчетени от СИК в избирателна  секция №243100190, с. Самуилово..

При извършения в съдебната зала, в присъствието на страните по делото оглед е констатирано, че представеният в съдебното заседание чувал с изборни книжа и бюлетини за избирателна секция №243100190,  с. Самуилово, е с ненарушена цялост, запечатан с хартиена лента, подпечатана с печата на комисията и подписана от членовете на СИК. . При извършения в съдебно заседание оглед на действителните  бюлетини, отчетени от СИК в избирателна секция   с. Самиуливо, се установи следното: В два броя бюлетини една за А.И. , а други две за Ж. Желева  „Х”, е поставен знак , които макар, че излиза извън полето не засяга лолето на другия кандидат . . В едната бюлетина за А.И. има удебелен /повторен/ отбелязване на  вот за  А.И. Генов, като поставеният знак „Х” е изцяло в квадратчето за гласуване за посочения кандидат, без да излиза от него; в бюлетина за кандидата Желка Ж. се твърди, че е поставена точка, като съдът не намира, че в случая е налице поставяне на символ.

 

Резултатите от извършения оглед са обективирани в протокола за съдебното заседание, проведено на 16.11.2015г., като към материалите по делото са приложени ксерокопия на бюлетините, на които е извършен оглед                  

Въпреки, че бе разпитан член на СИК с. Самуилово като свидетел, съдът приема, че не следва да обсъжда неговите свидетелски показания, тъй като той не е подписал протокола на СИС с особено мнение.

По делото бяха назначена съдебно почеркова и повторна съдебно почеркова експертиза. . Според първата експертиза декларацията  , подадена на основание чл. 92,ал.3 от ЗГР от лицата Мария Георгиева Гроздева , Жеко Добрев Жеков, Киро Иванов Киров, Нейко Вътков Нейков, Пенка Г. Минева, Вълко Г. Вълков,  Тодор Марков Димитров , Даниела Цонева Русева- Д. не са изпълнени от тези лица Според повторната експертиза подписът, положен като декларатор на основание чл. 92,ал. 3 от ЗГР са изпълнени от Вълко Вълков, вероятно е изпълнен от Нейко Вътков Нейков , не е изпълнен от Мария Стойчева, вероятно не е изпълнен от Даниела Русева- Д. , вероятно не е изпълнен от Пенка Минева.

 

 Съдът, като обсъди събраните по делото доказателства във връзка с направените в жалбата оплаквания, доводите и становищата на страните и като извърши проверка на законосъобразността на оспореното решение на ОИК – Стара Загора, намира за установено следното:

 

            Жалбата е подадена в законово установения 7 дневен срок от обявяване на решението от активно легитимирано лице по см. на чл.459 от Изборния кодекс /регистрирано за участие в изборите като кандидат за кмет на кметство  Боздуганово/ и е процесуално допустима.

 

            Разгледана по същество жалбата е неоснователна.

 

            В съдебно-административното производство по чл.459 от Изборния кодекс по оспорване решението на Общинската избирателна комисия за определяне на резултатите от изборите, се осъществява контрол за законосъобразност на избора, изразяващ се в проверка за наличието на твърдените нарушения на изборния  процес и преценка за тяхното влияние върху обявения изборен резултат. Изборният процес представлява сложен фактически състав, обхващаш няколко относително обособени етапа на организация и провеждане, като заключителната фаза е провеждането на избора /гласуването/, установяването и отчитането на резултатите от гласуването от СИК, определянето и обявяването на изборния резултат от ОИК. Всяка една от тези фази включва определени нормативно регламентирани действия и условия, осъществявани в предвидената от Изборния кодекс последователност, като целият процес е насочен към избора на съответния териториален орган на изпълнителната власт /респ. орган на местно самоуправление/. В тази връзка следва да се отбележи, че основание за обявяване за недействителен на избора са не всички нарушения на изборния процес, а само съществените такива – т.е нарушения, които ако не бяха допуснати, изборният резултат би бил различен. Нарушения от категорията на посочените са: 1) Нарушения на изборния процес, които опорочават волята на избирателите и които пряко и непосредствено са се отразили на действителността на обективирания посредством гласуването вот и респ. на законосъобразността на проведения избор; 2) Нарушения при установяването и отчитането на резултатите от гласуването, които са довели или биха могли да доведат до друг, различен от обявения краен резултат от изборите и 3) Нарушения, в резултат на които не може да се установи какъв е действителният вот на избирателите и да се извърши обективна проверка за действителния резултат от проведения избор.

 

            Първото релевирано от жалбоподателя нарушение, на което основа искането си за обявяване на проведения избор за кмет на кметство с.  Самуилово за недействителен, касае вписването в избирателните списъци на лица в противоречие с установения в чл.396, ал.1 от ИК принцип на уседналост и в нарушение на чл.92 и чл.99а от Закона за гражданската регистрация /ЗГР/.

            Съгласно разпоредбата на чл.396, ал.1 от ИК право да избират общински съветници и кметове имат българските граждани, които са навършили 18 години към изборния ден включително, със следните ограничения: 1.да не са поставени под запрещение, 2. да не изтърпяват наказание лишаване от свобода и 3.изискването за уседналост - да са живели най-малко през последните 6 месеца в съответното населено място. Доколкото право на участие в местните избори имат всички граждани на Европейския съюз при спазване на изискванията по чл.396, ал.2 от ИК, то избирателните списъци за общински съветници и кметове се състоят от две части – Част І по постоянен адрес на гражданите на РБ и Част ІІ по заявени от граждани на друга държава – членка в ЕС адреси на пребиваване на територията на съответното населено място /чл.25, ал.2 от ИК/. Принципът е /чл.406, ал.1 и чл.23, ал.2 от ИК/, че избирателни списъци се съставят по постоянен адрес и всеки избирател може да се впише само в едни избирателен списък. В разпоредбата на чл.36, ал.1 от ИК е регламентирана възможността за избирател, чийто постоянен и настоящ адрес са в различни населени места, да бъде вписан в избирателния списък по настоящ адрес  при положение, че е поискал това не по-късно от 14 дни преди изборния ден и при условие, че има настоящ адрес през последните 6 месеца преди изборния ден в съответното населено място. Съгласно чл. 36, ал.3 от ИК органът по чл.23, ал.1 по настоящ адрес предава информация за подадените искания по чл.36, ал.1 на ГД "ГРАО" в МРРБ не по-късно от 12 дни преди изборния ден, за автоматизирано включване на избирателя в избирателните списъци по настоящ адрес и заличаването му от избирателния списък по постоянен адрес. В този смисъл избирателите, имащи право да гласуват по настоящ адрес и направили искане за вписване в избирателния списък по настоящ адрес в законово регламентирания срок, се включват в избирателния списък за гласуване – т.е списъкът, който се предава на СИК, а не в предварителния избирателен списък, който се обявява по реда на чл.41 от ИК. В изборния кодекс не е регламентирано предварително обявяване на съставения списък за гласуване. В контекста на цитираната нормативна регламентация следва да бъде разгледано оплакването на жалбоподателя за допуснати съществени нарушения при съставянето на избирателните списъци за гласуване, като се твърди, че са били вписани лица, за които не са били налице законовите предпоставки.

            На първо място е необходимо да се подчертае, че проверката за законосъобразността на извършена адресна регистрация, следва да предхожда съставянето и обявяването на избирателните списъци, като правилата за такава предварителна проверка са установени в раздел ІІІ от Закона за гражданската регистрация /ЗГР/. Така, в чл. 99б ЗГР е предвидено, при подаден до кмета или до областния управител писмен сигнал за нарушение на правилата за адресна регистрация, както и по собствена инициатива кметът на общината да определя комисия, която да извърши проверка за спазване на изискванията за извършване на адресна регистрация или промяна на адрес. В състава на комисията се включват служители от съответната общинска администрация, представители на съответната областна администрация, на териториалните структурни звена на Министерството на вътрешните работи и на Главна дирекция "Гражданска регистрация и административно обслужване" в Министерството на регионалното развитие и благоустройството. В случаите на подаден писмен сигнал или искане на собственик на имот заповедта за определяне на комисията се издава в тридневен срок от получаването им и се обявява на таблото за обявления и на интернет страницата на общината. В случай че кметът не издаде заповедта в определения срок, тя се издава от областния управител. Проверката се извършва в 7-дневен срок, като за нея се съставя протокол, а в тридневен срок от извършване на проверката и въз основа на протокола на комисията, кметът на общината издава заповед за заличаване на адресни регистрации, за които е установено, че са извършени в нарушение на закона, и изпраща обобщена информация чрез съответното териториално звено "Гражданска регистрация и административно обслужване" за автоматизираното им заличаване в регистъра на населението. От своя страна, начинът на съставяне, заличаване, вписване и дописване в избирателния списък, както и отказите за това, са регламентирани в гл.ІV на ИК, като в чл. 43 и чл. 45 от ИК е предвидено оспорване на актовете, свързани с непълноти и грешки в избирателния списък, както и отказите за вписване в избирателния списък, и последните подлежат на обжалване пред административния съд в двудневен срок. От изложеното дотук следва, че регистрирането по постоянен и настоящ адрес и съставянето на избирателния списък са производства, които предхождат самите избори и за тях има предвидени процедури за контрол в определените от закона органи и срокове. По делото не са ангажирани доказателства и съотв. липсват данни за подавани жалби и сигнали по реда на чл.99б от ЗГР и чл.43 от ИК. 

            От представените по делото заверено копие на избирателения списък за гласуване в изборите за общински съветници и кметове на 25.10.2015г., за секция от с. Самуилово, съдът установи, че същият е изготвен по надлежния ред, има установеното от закона съдържание и носят необходимите подписи, от което следва, че вписаните в тях данни имат доказателствена сила, която не е оборена.

             

            Относно релевираното от жалбоподателя оплакване за вписване на лица в избирателните списъци за гласуване при неспазване изискванията на чл.36 от ИК, съдът съобрази следното:  а именно  всички  лица, подали заявления за гласуване по реда на чл.36, ал.1 от ИК, са адресно регистрирани по настоящ адрес ***   най -малко 6 месеца преди датата на изборния ден, т.е. до 24.04.2015г.,.

Дали и доколко вписаните в ИС лица за гласуване по настоящ адрес реално пребивават /живеят/ в населено място на територията на община Братя Даскалови и имат ли имоти в населеното място са обстоятелства, ирелевантни за наличието и валидното упражняване на активното избирателно право т.е на правото на лицата да избират кмет на Братя Даскалови. Съгласно легалната дефиниция, съдържаща се в §1, т.4 от ДР на ИК "живял най-малко през последните 6 месеца в съответното населено място" по смисъла на чл.396, от ИК е български гражданин, който има адресна регистрация по постоянен и настоящ адрес на територията на съответната община или кметство; български гражданин, който има постоянен и настоящ адрес в различни общини или кметства на територията на Република България, както и гражданин на държава – членка на Европейския съюз, който има адрес на пребиваване на съответната община или кметство, към дата 6 месеца преди датата на произвеждане на изборите. Следователно според действащата нормативна уредба за упражняване на активното избирателно право необходимо и достатъчно е избирателят да има регистриран постоянен адрес в населеното място, в което гласува или настоящ адрес, при условие, че адресната регистрация е направена най-късно 6 месеца преди изборния ден и лицето е поискало да гласува по настоящ адрес по реда и при условията на чл.36, ал.1, във вр. с ал.2 от Изборния кодекс.

Съдът приема, че по отношение на лицата, вписани в ИС за гласуване по настоящ адрес са налице и двете законово установени предпоставки: 1. подадено заявление в преклузивния 14-дневен срок за гласуване по настоящ адрес и 2. наличие на адресна регистрация по настоящ адрес, направена не по-късно от 6 месеца преди 25.10.2015г, за да упражнят активното си избирателно право в избора за кмет на кметство с. Самуилово.

От страна на жалбоподателя са направени възражения за неизрядност на подадените заявления по чл.36, ал.1 от ИК, Тези пропуски в съдържанието на подадените заявления обаче не могат да се приемат за съществени до степен, отричаща правото на лицата да гласуват по настоящ адрес,

 В случая не установи и второто наведено нарушение , а именно за водене на агитация в деня на избор за кмет на кметство. При наличие на жалба от страна на „ БСП – Лява България „ е направена проверка във връзка с подадения сигнал и не са установени нарушения, но дори и да е имало такава агитация поради тайната на вота на гласуване не може да се установи дали кой  избирател е подал вота си за И. във връзка с проведената агитация.

В случая жалбоподателят навежда доводи за допуснати конкретни нарушения при преброяването на подадените гласове /общо и за всеки един от кандидатите поотделно/ и при определяне на действителните бюлетини /гласове/, като твърди, че определените от СИК като действителни бюлетини неправилно са преброени и отчетени като действителни гласове /общо и за всеки един от кандидатите поотделно/. При извършеното повторно преброяване на гласовете по отношение на приетите за действителни от избирателната комисия бюлетини не се установи по делото, че същите  не отговарят на изискванията за действителен глас по см. на чл.437, ал.2 от Изборния кодекс. Доколкото по оспорване на Ж. на Протокол от 25.10.2015г. на СИК в избирателна секция, с. Самуилово, община Стара Загора на основание чл. 193 и сл. от ГПК във вр. с чл.144 от АПК, е открито производство по оспорване истинността на протокола относно верността на отразения резултат и не бяха открити неправилно отчетени като действителни гласове , съдът приема, че оспорването не беше доказано.  

Релевираният от жалбоподателя довод за недействителност на обявения с оспореното решение на ОИК – Стара Загора изборен резултат, поради неправилното и незаконосъобразно определяне от СИК като недействителни на действителни  гласове /бюлетини/, съдът приема за недоказан и неоснователен, по следните съображения:

 

                                     От съда не бе констатираното от съда неправилно определяне и отчитане от СИК като недействителни на действителни бюлетини /гласове/, респективно на действителни като недействителни, което да се отразява на общия брой действителни гласове и съответно на броя на получените действителни гласове от кандидата, регистриран под № 10 в ОИК – Стара Загора – А.Д.И., което по същество да се  отразява на обявения с оспореното решение на ОИК – Стара Загора избор на А.И. ***.

 Съдът не споделя релевираното възражение на жалбоподателят , че оспореното решение е взето при незаконен състав на СИК при липса на седми член на комисията на СИК. В чл. 92,ал. 4, т. 1 е определено че съставът на СИК в населено място до 500 члена е до седем човека, но не по-малко от пет. В настоящият случай СИК с. Самуилово е бил в законен състав от 6 члена с представители от всички партии и същите са подписали протокола на СИК с особено мнение единствено в частта относно отседналост на избирателите, а не поради неправилно отчитане на действителните, респективно недействителните гласове .

Следва да се отбележи и че съдебното производство по чл. 459 от ИК не представлява фаза на изборния процес. Целта на осъществявания съдебен контрол по отношение на решението на ОИК за обявяване на резултатите от гласуването и избрания кандидат, е да се извърши проверка единствено налице ли са релевираните от жалбоподателя нарушения и доколко с оглед характера и интензитета на въздействие на последиците от тези нарушения, същите са се отразили върху крайния  изборен резултат и са основание за обявяване на избора за недействителен. Само общото, по принцип изразено съмнение в резултатите от изборите, без наличието на посочени конкретни нарушения на изборния процес, които обективно биха могли да повлияят върху формирането, обективирането и отчитането на вота на избирателите, не може да обоснове извод за недействителност на проведения избор и на обявения изборен резултат.

            Ето защо и след извършената проверка по релевираните от жалбоподателя твърдения съдът намира, че не са допуснати съществени нарушения на изборния процес при установяването и отчитането на резултатите от гласуването от секционната избирателна комисия и при определянето и обявяването на изборния резултат от ОИК – Стара Загора, които нарушения да водят до недействителност на избора за кмет на кметство Самуилово, община Раднево.  Оспореното решение на Общинска избирателна комисия – Стара Загора, с което е обявен резултата от проведения на 25.10.2015г. избор за кмет на кметство Самуилово, община Стара Загора, е законосъобразно и като такова, следва да бъде потвърдено.

 

  

            Водим от горните мотиви и на основание чл.459, ал.10, предл. първо от Изборния кодекс, Старозагорският административен съд 

 

 

                                                   Р     Е     Ш     И     :

 

 

            ПОТВЪРЖДАВА  Решение против Решение № 319-22-МИ/НР от  26.10.2015г. на Общинска избирателна комисия –Стара Загора , с което на основание чл.452 от Изборния кодекс е обявен за избран за кмет на кметство Самуилово, община Стара Загора, област Стара Загора, на първи тур А.Д.И., издигнат от ПП „Герб”.

           

             

            Решението подлежи на обжалване с касационна жалба пред Върховния административен съд в 7 дневен срок от неговото обявяване.

 

 

 

                                                                                     СЪДИЯ: