Р  А  З  П  О  Р  Е  Ж  Д  А  Н  Е № 280

 

                   гр.Стара Загора, 12.10.2015г

 

 

   Старозагорският административен съд, І състав, в закрито заседание на дванадесети октомври през две хиляди и петнадесета година, в състав:

 

 

                                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: БОЙКА ТАБАКОВА

 

 

при секретар                                                                                                                 и с участието на прокурора                                                                                              като разгледа докладваното от съдия   Б. ТАБАКОВА частно административно дело № 411 по описа за 2015г., за да се произнесе, съобрази следното:                                                       

 

Производството е с правно основание чл.250 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/.

 

Образувано е по искане, подадено от Едноличен търговец Емил Начков Асенов с фирма „Елаз-Емил Асенов”, седалище и адрес на управление гр.София, жк”Обеля”, бл.257, вх.А, ет.5, ап.13, за прекратяване на действия, извършвани от длъжностно лице – административен координатор в Отдел „Рибарство и контрол” гр.Стара Загора, Териториално поделение на Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури /ИАРА/. В обстоятелствената част на искането са изложени твърдения за неоснователно задържане на платени декларации за произход по чл.2 от Наредба № 43 от 20.04.2006 г. за реда за водене на риболовен дневник. Молителят обосновава, че като регистриран търговец , отглеждащ риба и рибни продукти, е длъжен да води риболовен дневник, който се състои от декларации за произход и се издава от ИАРА. Въпреки заплатената от него държавна такса и презаверка за 2015г на риболовния дневник, длъжностното лице-координатор от ИАРА задържало и не му предоставило декларациите.

 

В изпълнение на съдебно разпореждане от 08.10.2015г. с вх. № 3141/  09.10.2015г. по делото от ИАРА са постъпили Писмо от НЕК ЕАД с вх.№ 2600-1060/ 31.07.2015г, Писмо от БД Източнобеломорски район към МОСВ с вх.№ 0309-78/ 15.09.2015г, констативен протокол № СЗ-180/ 08.09.2015г на служители от БД Източнобеломорски район, АУАН № 54/ 08.09.2015г на служители от ИАРА, констативен протокол № 54/ 08.09.2015г на служители от ИАРА.

 

В писмено становище Изпълнителният директор на ИАРА заявява, че ЕТ „Елаз-Емил Асенов” гр.София няма право за притежава декларации за произход, тъйкато не притежава регистрация по чл.25 от Закона за рибарството и аквакултурите /ЗРА/ и няма сключен договор за ползване на водни площи от язовир „Овчарица” със собственика „НЕК” ЕАД.

 

Въз основа на предоставените данни за основанието за извършените действия и приложените доказателства, съдът приема за установено следното от фактическа страна:

ЕТ „Елаз-Емил Асенов” гр.София е вписан в Регистъра на лицата, които развъждат и отглеждат риба и други водни организми в обект „Садково рибовъдно стопанство в язовир Овчарица, охладително езеро на ТЕЦ 2”, видно от Удостоверение изх.№ 198/ 25.06.2004г, издадено от ИАРА. Със Заповед № 379/ 09.04.2012г на Изпълнителния директор на ИАРА на основание чл.25г, ал.1, т.7 от Закона за рибарството и аквакултурите регистрацията на търговеца по цитираното удостоверение е заличена. Срещу заповедта е подадена жалба, по която е образувано адм.д.№ 4122/ 2012г по описа на Административен съд София-град. Производството по делото е спряно с Определение № 5279/ 29.07.2013г на основание чл.229, ал.1, т.4 от ГПК вр.чл.144 от АПК до разрешаване на спора по обжалването на Решение № РР-1465/ 30.03.2012г на Директора на Басейнова дирекция за управление на водите в Източнобеломорски район, с което е отказано издаването на разрешително за ползване на повърхностен воден обект язовир Овчарица с цел ползване на аквакултури  и свързани с тях действия.

Обектът „Садково рибовъдно стопанство”, намиращ се в язовир Овчарица, охладително езеро на ТЕЦ 2, общ.Раднево е собственост на  ЕТ „Елаз-Емил Асенов” гр.София и е регистриран като животновъден обект, съгласно представените нотариален акт № 123, т.І, дело № 60/ 2000г на нотариус регл.№ 85 и Удостоверение № 24001/ 23.08.2011г на Областна дирекция по безопасност на храните гр.Стара Загора.

Търговецът разполага с Дневник на продажбите № 0632901, започнат на 06.04.2015г, удостоверено с подпис на длъжностно лице и печат на ИАРА-отдел Стара Загора.

На 27.07.2015г е заплатил в полза на ИАРА такса в размер на 50лв за закупуване на 5бр дневник за продажби.

На 08.09.2015г в рибовъдното стопанство на търговеца е извършена съвместна проверка от служители на ИАРА, Басейнова дирекция  Източнобеломорски район към МОСВ, Българска агенция по безопасност на храните и „НЕК” ЕАД. Направени са констатации за извършени нарушения на Закона за водите и Закона за рибарството и аквакултурите /ЗРА/  като на едноличния търговец е съставен АУАН за нарушение на чл.25, ал.1 от ЗРА.

Съдът намира, че обективираното искане по чл.250 от АПК в подадената от ЕТ „Елаз-Емил Асенов” гр.София молба е процесуално допустимо, а разгледано по същество се явява основателно.

Производството по чл. 250, ал. 1 АПК е средство за защита срещу фактически действия на администрацията, които не се основават на закон или на административен акт. Следователно по този ред на прекратяване подлежат неоснователните действия, които 1. не са волеизявления, 2. не се извършват в изпълнение на административен акт или съдебно решение и 3. не са приключили.

В случая се установяват всички предпоставки за допускане на търсената защита. Задържането /непредоставяне/ на декларациите за произход по чл.2 от Наредба № 43 от 20.04.2006 г. за реда за водене на риболовен дневник представлява фактическо действие на лице от администрацията на ИАРА - координатор в отдел „Рибарство и контрол” гр.Стара Загора, което продължава към настоящия момент и за него няма опора нито в закона, нито в стабилен административен акт.

 

Нормата на чл.27, т.3 от ЗРА предвижда лицата, които развъждат и отглеждат риба и други водни организми, да водят дневник на продажбите и при първа продажба да издават декларация за произход на продукти от аквакултури по ред, определен с наредба на министъра на земеделието и храните, като неизпълнението на това задължение е прогласено за административно нарушение по чл.57, ал.1 от ЗРА. Изискуемата от закона наредба не е издадена, но до промяната с ДВ бр. 59 от 2012 г. разпоредбата на чл.27, т.3 от ЗРА е препращала към наредбата по чл.19, ал.2 от закона, а именно Наредба № 43 от 20.04.2006 г. за реда за водене на риболовен дневник. Видно от нормативната регламентация, дневникът се състои от декларации за произход /чл.2 от Наредбата/ и се издава от ИАРА /чл.1, ал.2/.

 

 Съгласно разпоредбата на чл.25, ал.1 от ЗРА, развъждането и отглеждането на риба и други водни организми и производството на носители на генетичен материал от хидробионти се осъществява от еднолични търговци и юридически лица, регистрирани в ИАРА. За регистрацията се извършва вписване и се издава удостоверение /чл.25б, ал.1 от ЗРА/ като тази регистрация е безсрочна /чл.25в, ал.1 от ЗРА/. Заличаването на регистрацията на ЕТ „Елаз-Емил Асенов” гр.София, направено със Заповед № 379/ 09.04.2012г на Изпълнителния директор на ИАРА, не е влязло в сила с оглед висящото съдебно производство по оспорването й . Не е допуснато и предварителното й изпълнение. Затова позоваването на нея като единствено основание административният орган да откаже изпълнение на фактическа дейност, която следва да извърши по служба, при липса на други нормативноустановени пречки за изпълнение, е несъстоятелно. Приложимият ЗРА не предвижда изрично при В този смисъл оспорените административни действия не са извършени при упражняване на регламентирани в ЗРА правомощия, нито се установяват нормативно предвидените материалноправни предпоставки, обуславящи правото и задължението на длъжностното лице от ИАРА да откаже предоставянето на декларации за произход.

 

По тези съображения съдът приема, че е налице незаконосъобразна административна дейност – извършени от длъжностно лице от администрацията на ИАРА незаконосъобразни фактически действия във връзка със задържането на декларации за произход на продукти от аквакултури, съставляващи дневник за продажби, за които от ЕТ „Елаз-Емил Асенов” гр.София е заплатена дължимата държавна такса по чл.19а, ал.1 от Тарифата за таксите, събирани по ЗРА. Това налага да бъде наредено на координатора в отдел „Рибарство и контрол” гр.Стара Загора към ИАРА безусловното им прекратяване.

 

Водим от горното и на основание чл. 253, ал.2 от АПК, съдът 

 

 

Р  А  З  П  О  Р  Е  Д  И:

 

НАРЕЖДА на координатора в отдел „Рибарство и контрол” гр.Стара Загора към Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури  да преустанови безусловно действията по задържане на декларации за произход на продукти от аквакултури, съставляващи дневник за продажби, за които от ЕТ „Елаз-Емил Асенов” гр.София е заплатена дължимата държавна такса по чл.19а, ал.1 от Тарифа за таксите, събирани по ЗРА.

 

 

Разпореждането подлежи на обжалване пред Върховния административен съд в 3-дневен срок от неговото съобщаване.   

 

 

                                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: