Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

                   

11                                      24.01.2018 год.                      град Стара Загора

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

            Старозагорският административен съд, в публично заседание                          на осемнадесети януари през две хиляди и осемнадесета год. в състав:

                                                                       Председател: Г. ДИНКОВА

                                                                   Членове: ДАРИНА ДРАГНЕВА

                                                                                          МИХАИЛ РУСЕВ

при секретаря Пенка Маринова с участието на прокурора Петко Георгиев като разгледа докладваното от съдия Д. Драгнева КАН дело №457 по описа за 2017 год., за да се произнесе съобрази следното:

Производството е с правно основание чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/, във вр. с чл.63, ал.1 от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/, образувано по касационна жалба на Г.Ж.М. против Решение №404/05.10.2017г., постановено по АНД №708/2017г. по описа на РС Казанлък. С решението е потвърден Електронен фиш серия К№1595419, издадена на 08.05.2017г. от ОД на МВР Стара Загора с наложено на касатора административно наказание „глоба” в размер на 100лв. на основание чл.189 ал.4 вр. с чл.182 ал.2 т.3 от ЗДвП за нарушение на 21 ал.2 от ЗДвП за това, че на 08.05.2017г., в 11.26часа, на път І-5,км.213+400, разклон с. Ягода, община Мъглиж, управлява в посока Юг- север, лек автомобил Алфа Ромео145 с рег. №СТ4669АН със скорост от 83км/ч, при ограничение от 60км/ч, въведено с пътен знак „В-26”, разположен южно на 220м, заснето с мобилна радарна система TFR1-M №544, отчетен километров толеранс от 3км/ч. Собственик, на когото е регистрирано МПС Г.Ж.М..

За да потвърди електронния фиш, РС Казанлък е приел, че при издаването му не са допуснати нарушения на процедурата, установена в ЗДвП за налагане на административни наказания за нарушения, установени и заснети с АТСС или система, и конкретно на условията и реда за използване на АТСС и системи за контрол, регламентирани с Наредба №8121з-532/12.05.2015г. на Министъра на вътрешните работи. Изложени са и подробни съображения по възраженията на наказаното лице относно приложимия ред за ангажиране на административно наказателната отговорност на водачите за нарушенията, визирани в  разпоредбата на чл.189 ал.4 от ЗДвП. Без уважение е оставен и аргумент за неяснота на датата и часа, на които е изготвена снимката на преносимия знак, указващ извършването на контрол посредством АТСС.

С касационната жалба се поддържат всички доводи изложени и пред въззивната съдебна инстанция за допуснати съществени нарушения на административно производствените правила и недоказаност на административното обвинение, основани на снимковия материал, изготвен посредством АТСС. От съда се иска да бъде отменено въззивното съдебно решение и да бъде постановено друго, с което да се отмени електронния фиш.

Ответника ОД на МВР Стара Загора не изпраща представител и писмен отговор против касационната жалба.

Представителя на Окръжна прокуратура Стара Загора дава заключение за неоснователност на касационната жалба е предлага на съда да остави в сила въззивния съдебен акт.

Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 АПК, вр. чл. 63, ал. 1 ЗАНН и от надлежна страна, за която съдебното решение се явява неблагоприятно, поради което е процесуално допустима, а разгледана по същество е неоснователна.

Въззивното съдебно решение е обосновано при спазване на правилата за формиране на вътрешното убеждение на съда по фактите, като писмените доказателствени средства са обсъдени в тяхната съвкупност и даден подробен отговор на възраженията относно приложимия закон за производството по налагане на административни наказания в хипотезата на чл.189 ал.4 от ЗДвП, които се споделят и не следва да бъдат повтаряни.

В изпълнение на задължението да се обсъдят възраженията против законосъобразността на въззивния съдебен акт, изложени в касационната жалба следва да се каже, че Наредба № 8121з-523 от 12.05.2015г. за условията и реда за използване на АТСС и системи за контрол на правилата за движение по пътищата/Наредбата/ е нормативния акт, от спазването на чиито правила зависи законосъобразността на издадения електронен фиш в хипотезата на чл.189 ал.4 от ЗДвП. Доказателства за спазване на правилата на този подзаконов нормативен акт са представени в хода на въззивното съдебно производство и правилно за възприети от въззивния съд като установяващи извършеното административно нарушение и неговия автор.

Установяването на административни нарушения на правилата за движение по пътищата може да се извършва посредством мобилни автоматизирано техническо средство за контрол и въз основа на изготвените посредством мобилни АТСС вещесствени доказателства да се издаде електронен фиш – да се наложи административно наказание. Издаването на електронен фиш е в отсъствие на контролен орган и нарушител по аргумент от текста на чл.189 ал.4 от ЗДвП, която разпоредба не забранява присъствието на контролен орган в момента на работа на техническото средство.  От самото определение за мобилни АТСС следва извод, че е невъзможно отсъствието на контролен орган. Съгласно чл. 7 ал.2 изречение второ от Наредбата, при указване на мястото на контрол с преносим пътен знак Е24 разположението му се документира със снимка, от което следва извода, че снимката на пътния знак има за цел да удостовери поставянето му преди мястото за контрол, съгласно изискванията на първото изречение от цитираната разпоредба. Изпълнението на изисването за поставяне на преносим пътен знак Е24 се удостоверява от протокола по чл. 10 от Наредбата, който следва да има съдържанието, определение в приложение. В настоящия слуачй протокола е попълнен съгласно изискванията на Наредбата и представлява официален документ, удостоверяващ спазването на нейните изисквания, чието съдържание не е оспорено пред въззивната инстанция, длъжна да зачете материалната му доказателствена сила. Представения снимков материал има уникален номер и от него се установява, че АТСС може да заснеме едновременно скоростта, дата, час и регистрационнен номер на автомобила, като същото е преминало първоначална и последваща техническа проверка т.е. годно е за употреба към инкриминараната дата. Последния протокол за проверка №2-48-17, за радарен скоростомер №544 е от 17.02.2017г. със срок на валидност  до 17.02.2018г. За използваното АТСС с уникален номер 544 е издадено и представено Удостоверение от 24.02.2010г. за одобрен тип средство за измерване със срок на валидност до 24.02.2020г., протокол за първоначална проверка от БИМ от 01.03.2010г. и последваща проверка, извършена от БИМ на 29.03.2011г., както изисква и чл. 4 от Наредбата.

Мотивиран от изложеното и на основание чл. 221 ал.1 от АПК, съдът

 

                                       Р     Е     Ш     И     :

 

 ОСТАВЯ В СИЛА Решение №404/05.10.2017 год., постановено по АНД№708/2017 год. по описа на Казанлъшкия районен съд.

 Решението не подлежи на обжалване и протестиране.

 

 

                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                              

                                                             ЧЛЕНОВЕ: 1.   

 

 

                                                                                     2.